FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
23-03-14 18:38  [Relacja/Galeria] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Witam, w mojej kolejnej relacji po ukończeniu budowy Wildcata, zastanawiałem się co wziąć na warsztat w pierwszej chwili miałem ochotę zabrać sie za A6M2 Zero lub Jaka-7b ale brat stwierdził że mam praktycznie same samoloty wiec może dla odmiany bym coś innego skleił. Mój wybór padł wiec na dość leciwego Mm z czołgiem T-38, jest to moja druga pancerka po Tygrysie. Co do samej okładki to prezentuje się ona tak:



Pierwsze fotki z budowy:


Co do pierwszych wrażeń, to widzę że dużym problemem przy tym modelu będzie karton, zaimpregnowałem go matowym akrylem, ale mimo tego jest strasznie łamliwy, w efekcie poza krawędziami muszę poprawiać wszelkie zagięcia :S Sporym problemem będą zapewne obłe elementy, jak ostatnio maiłem taki kartony przy Mirage-2000 to kilka elementów musiałem dorabiać z brystolu. Na plus jednak zasługuje sposób wykreślenia modelu, choć to 1989 rok, to kreska jest dość delikatna i kolor dobrze wypełnia elementy, samo spasowania też jest bardzo dobre, ewentualne różnice wynoszą 0.3-0,5 mm wiec to bez problemu można poprawić.

Obecnie kocze oklejać główna bryłę kadłuba, i będę zabierał się za skrzynki na kadłubie. Wieże robię w wersji zdejmowanej, wiec pominąłem mechanizm obrotu.

Mam tu pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, w tym modelu gąsienice są przewidziane jak paski kartonu, co daje dość mizerny efekt, da się zastosować gąsienice z pojedynczych ogniw z czołgu T-26, Vinckers czy &TP ?

P.S: retusz w Rl wygląda znacznie lepiej.

--

Post zmieniony (30-11-14 19:12)

 
23-03-14 19:44  Odp: [Relacja] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ciekawe jak bedzie wyglądal bez malowania i waloryzacji.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
23-03-14 19:56  Odp: [Relacja] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

No ciekawe:-)

Gąsienice do T-26/Vickersa sobie podaruj - to zupełnie co innego.
Od 4TP od biedy mogłyby być, chociaż nie wiem, jak tam z ich wymiarami.
Do swojego T-38 wykreśliłem je od podstaw, chociaż był to wyrób Jurgena/MODELIKa.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
23-03-14 20:39  Odp: [Relacja] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zabrałem się kiedyś za ten model, ale go nie dokończyłem (nie pamiętam czemu). Tak więc gorąco trzymam kciuki, bo chcę zobaczyć jak wygląda skończony.

Co do kartonu, to ja podszedłem do sprawy tak, że całość malowałem, uprzednio robiąc wypukłe nity za pomocą małych kropelek kleju. Efekt był bardzo zadowalający.

 
23-03-14 20:51  Odp: [Relacja] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Hmmm... z dobraniem gąsienic gotowców będziesz miał nie lada problem. Tak naprawdę, chyba żadne nie pasują ze względu na rozstaw zębów kół napędowych, szerokość kół nośnych i podtrzymujących. Czyli w "standardzie" zastosowanie marne.

Tak z innej beczki: jak będziesz robił wózki kół nośnych uważaj z podklejeniami zaproponowanymi w wycinance. Grubość papieru jest nieadekwatna do założeń autora i później możesz mieć problemy z umieszczeniem w nich kół, które mogą okazać się za szerokie.
W sumie to dotyczy wszystkich "podklejanych" cześć w tym modelu. "Idąc za instrukcją" mogą się okazać zbyt "grube".

Co do szkieletu: wstawił bym dodatkowy element pod "maskę". Inaczej po pewnym czasie Ci się zapadnie.

A poza tym to całkiem zacny model.

Ja swojego "męczę" już 25 lat ;-) i końca nie widać ;-) A w sumie zostały mi tylko gąsienice i koła napędowe. Plus położenie błota ;-)
Ale dokończyć go już chyba nie będzie mi dane ;-(

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
23-03-14 21:21  Odp: [Relacja] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
Pyrrus 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

A ja chętnie będę podpatrywał Twoje poczynania i gorąco kibicuję ;-)

 
23-03-14 21:28  Odp: [Relacja] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


W podstawówce skleiłem ze 3 sztuki tego czołga, bardzo miło go wspominam i z przyjemnością przypatrze się relacji

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
24-03-14 17:14  Odp: [Relacja] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Budowa szybko posówa sie do prozdu, ale najpier odpoweidzi na wasze komentarze.

@killy9999

Osobiście nie bardzo rozumiem, jaki jest sens malować cały modle po sklejeniu? Bardziej cenie model sklejony czysto w standardzie niz taki gdzie jest kilogram szpachli i litr farby :p Dlatego kleje tylko w standardzie, no ale każdy ma sój gust i kleji jka lubi.

@Chopin

Trochę mnie z tymi gąskami zasmuciłeś, zobaczę co da się z oryginalnych wycisnąć, może da sie jakoś wzbogacić. Co do podkleję to autor przewidział swego rodzaju wzmocnienia w postaci podklejani poszycia, ja jednak zastosowałem swoje z kartonu 0,5 mm i całe poszycie ładnie wygląda.

Będę miał na uwadze te grubości przy sklejaniu wózków.

Co do postępów, to na razie bez większych problemów, obecnie model wygląda tak:



Obawiałem się trochę tego pół okrągłego elementu przed wieża, ale po solidnym namoczeniu dał się w miarę uformować.

--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
24-03-14 19:22  Odp: [Relacja] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Przemek sprawdź sobie e-mila.

PS: co do malowania modeli -> ja swojego też zaczynałem w standardzie ;-) Potem pogubiłem części. Zapomniałem o nim i podgryzły go mole. Urodził się pomysł z dioramą. A ostatecznie stał się poligonem doświadczalnym w kwestii błota na modelach kartonowych i rekonstrukcji ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
13-04-14 18:24  Odp: [Relacja] MM 4/1989 Lekki czołg pływający T-38
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Budowa ostatnio posuwaj się dość ślamazarnie z powodu tego że pracowałem na II zm i praktycznie cały dzień mnie nie było w domu, teraz powinno być trochę lepiej.

W tym czasie wykonałem elementy koła napędowego i śruby z sterem, na razie nie będę tego przyklejał gdyż znając życie przy montażu gąsienic pewni bym coś niechcący urwał.

Drobnica:



Teraz pracuje nad wózkami kół nośnych, choć model am trochę lat to są one dość szczegółowe i wymagają trochę dłubania. Na tym etapie prac mogę powiedzieć że największa trudność sprawia formowanie kartonu, nawet kąpiel w wodzie nie zawsze pomaga, i trzeba się troszkę natrudzić by uzyskać pożądany kształt.

@Chopin

Sprawdzam e-maila dość regularnie i nic nie dostałem.

P.S: dopiero na tej fotce zważyłem że łopatka o śruby si odkleiła ;)

--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024