FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
14-03-14 21:06  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Cześć wszystkim!
Czas na pierwszą aktualizację. Po kilku przymiarkach stwierdziłem, że nie uda mi się wykonać kabiny tak jak proponuje Autor modelu, więc wykonałem ją po swojemu.

Najpierw cała kabina została oklejona podposzyciem (wnętrze kabiny).

Jeszcze uwaga odnośnie części 76L i 76P – pasków wklejanych we wnętrzu kabiny do jej wykroju pod owiewkę. Ciężko byłoby mi – początkującemu – wkleić je tak jak jest w instrukcji po utworzeniu całej kabiny. Kabina malutka, paluchy wielkie i się jeszcze trzęsą :) Paski te przykleiłem do części 74L i 74P (podposzycie) i dopiero przykeiłem te elementy podposzycia do wręg. Później łatwiej już było poprowadzić paski wzdłuż wykroju.

Elementy poszycia zostały uformowane i sklejone ze sobą po dwa za pomocą kleju BCG.



Następnie wiele przymiarek na sucho, poprawki pilniczkiem i troche przycinania...



Potem przykleiłem poszycie za pomocą butaprenu.



Nosek szybowca trochę jak od rakiety kosmicznej :)

Tyle na razie!
Pozdrawiam,
Tomek

--

 
15-03-14 09:48  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Trzeba było obcinać czarne linie konturowe elementów, bo na białym tle wyglądają fatalnie. Kiedyś w MM był wydany model z bardzo grubymi liniami konturowymi gdzie autor wymagał by te grube czarne linie były odcinane bez śladu. Może by wrócić do tej metody ???



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
15-03-14 10:23  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
wasia 

Na Forum:
Galerie - 21
 

Można też ostrożnie wymazać linie drobnym papierem ściernym.

 
15-03-14 10:36  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Popieram co napisał wasia. Lekko przeszlifować drobnym papierem ściernym. Tylko delikatnie żeby sobie na łączeniu wręg "doliny" nie wyrzeźbić. Próbowałem tego w Jantarze i w niektórych miejscach niestety wgłębienie się pojawiło, na szczęście lakier jakoś to wyrównał.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
15-03-14 10:39  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Dziękuje za uwagę Ostoja - oczywiście masz racje. Autor też zaleca w instrukcji odcinanie linii konturowej dla tych elementów. Starałem się to robić, ale łatwo nie było.

wasia - brzmi kusząco, żeby tak sobie papierkiem tę linie wytrzeć. Tylko nie wiem czy czegoś nie napsuje przy okazji.

Pozdrawiam,

Tomek

--

 
15-03-14 18:22  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Za namową spróbowałem przeszlifować lekko linie konturowe drobnym papierem ściernym (P2000). Jest troszkę lepiej.



Przestałem gdy zauważyłem że zaczynają podnosić się włoski na kartonie w miejscach szlifowanych.
Czy po zakończeniu budowy polakierować model jeszcze raz lakierem akrylowym w spray'u żeby włoski zniknęły? Przed rozpoczęciem budowy lakierowałem wszystko trzykrotnie.

No i kolejny etap - szkielet skrzydła przymierzony na sucho do kabiny.



Pozdrawiam,
Tomek

--

 
16-03-14 09:17  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Podnoszą się włoski? Lakierowane je położy. W tym modelu lakierowania bym się nie bał - oryginał miał blyszczącą powierzchnię,zatem nadmiar lakieru to tylko plus ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-03-14 19:49  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Cześć wszystkim,

żeby coś się działo w mojej relacji (pewnie większość doświadczonych modelarzy już dawno skończyło by model :) ) przedstawiam jak zamierzam wykonać skrzydła żeby w miarę zachować jego profil, uniknąć krowich żeber, zapadnięć poszycia.

Skrzydło oklejam podposzyciem (skan skrzydła wycinanki) formując krawędź natarcia za pomocą kleju BCG i oklejam szkielet. Potem oceniam krytycznie moje poczynania pod światło i całe skrzydło pokrywam cienką warstwą kleju CA. Zapadnięcia w poszyciu pokrywam dodatkową warstwą kleju aż do wyrównania. Całość następnie szlifuje papierem ściernym aż efekt będzie dla mnie zadowalający.

Zamierzam wykonać otwarte hamulce aerodynamiczne, więc wyciąłem w podposzyciu komory.


Tak przygotowane skrzydło będę oklejać uformowanym poszyciem za pomocą butaprenu.

Pozdrawiam,
Tomek

--

Post zmieniony (18-03-14 19:52)

 
18-03-14 19:54  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Trochę dziwna technologia, będziesz miał grubsze skrzydła.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
18-03-14 20:04  Odp: [R] PW-5 Kartonowa Kolekcja 1/2014
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Ostoja:
Jeszcze to przemyśle :)
--

Post zmieniony (18-03-14 21:29)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024