FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
20-03-14 14:06  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Sprostowanie. Dogadałem się z Answerem - dostanę model, jak tylko wygrzebią go spod ziemi :) A z dzwonieniem to chyba trzeba mieć odrobinę szczęścia.

Co do samego modelu. Dzięki koledze "Kierownikowi" jestem w posiadaniu planów parowozu, które pozwolą mi na dosztukowanie popielnika i ubogacenie armatury w budce, z czego jestem rad, bo satysfakcjonuje mnie ogromnie "dokładanie własnej inwencji do modelu – nie ujmując niczego jego autorom oczywiście, wszak bez ich pracy nie miałbym bazy do własnych TFUrczości (w tym konkretnym przypadku kolegi Wandtke Dariusza). Upichciłem już niemal całkowicie silniki parowe. Jako, że nie korzystam z żadnej skomplikowanej optyki szklanej, stopień uszczegółowienia jest rzekłbym – średni, ale najwyższy na jaki na razie mnie stać... amplitudę trzęsienia kończyn górnych redukuję piwem miodowym i doom-metalem z głośników :)

@Rodus. Będę teraz próbował czarnego satynowego (na kotle i stojaku) – koledzy "starsi doświadczeniem" sugerowali poniechanie farbek typu "glossy". Ostoja posmarowana trzykrotnie rozcieńczoną czerwoną satyna wygląda na prawdę smakowicie! Zgubił się klej spod nitów itp. Jak już dorwę się do jedynego aparatu fotograficznego w domu (a jest on we władaniu córki) to podrzucę jakąś fotkę

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
20-03-14 15:54  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Skoro zostałem wywołany z imienia i nazwiska to muszę co nieco napisać:
Model był projektowany dawno temu z dostępnej wtedy dokumentacji , zdjęc i rysunków w różnych czasopismach modelarskich jak i kolejowych.
Model pozostawia wiele do życzenia , brakuje mu dużo , wiele elementów jest nie takich jakie być powinny ale takie były czasy-dokumentacji fabrycznej zero, pomiary oryginału nie wchodziły wtedy w rachubę(czas był jeszcze niepewny wielu pracowników kolei miało jeszcze obraz "szpiega na swoim podwórku"(model był projektowany o wiele wcześniej niż został wydany).
Blędy są jakie są, każdy to wie, ale był to mój 2 model kartonowy parowozu zaprojektowany jeszcze ręcznie a potem przerysowany w komputerze i skleiłem wtedy tylko podstawowe bryły -takie były czasy :-)
Dzis mogę powiedzieć że Adrian zaprojektował Okl27 w skali 1:25 z "całą pompą", zgodnie z wymaganiami purystów kolejowych na poziomie modelu Tyn6 , według pomiarów oryginału stojącego w lokomotywowni Gdynia Grabówek-spędziliśmy tam bardzo wiele dni obcując z tym "złomem" po części odlewanym w hucie "Królewska" :-).
Kiedy bedzie wydany to nie wiem , ale wiem ze warto poczekać:-)

 
20-03-14 20:29  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Spoko Darku - ja na model nie narzekam - jak do tej pory skleja się przyjemnie. Dowiedziałem się o błędach i wiem gdzie je skorygować. Mam tez na uwadze, że to początek Twojej przygody z parowozami, i że z modelu na model szło coraz lepiej. Generalnie nie należę ani do przesadnych narzekaczy, ani do przesadnych purystów. Wielką satysfakcję daje mi jednak możliwość drobnych własnych inwencji: a to dodanie jakichś rurek, albo wybajerowanie zegarów. W mojej opinii model powinien wprawiać w zachwyt przeciętnego odbiorcę dość wysoką, acz niekoniecznie przesadną szczegółowością. Sam model powinno się kleić max pół roku, inaczej albo się znudzi, albo przestanie cieszyć. Między innymi dla tego wybrałem "zerówkę", bo w kilka wieczorów zrobiłem sobie ostoję z czołownicami i widzę jak modelu przybywa - do bardzo motywuje do dalszej pracy.

Nadal Ciebie i Adriana uważam za fachowców w dziedzinie, i podziwiam zapał i oddanie pracy projektantów. Jest kilka modeli Waszego autorstwa (choć częściej jednaj "dżuniorowego"), które mam zamiar skleić. W kolejce czeka już kupiony Ty23 (1:45) wraz z laserkami od GPM-u i kalkomaniami, a wzdycham do paru innych...

Za skalę 1:25 zabiorę się, jak już będę obrzydliwie bogaty i będę miał swój pokój do trzymania modeli, bo na razie to współdzielę pokój zabaw z dzieciakami ;)

A teraz koniec wazeliny... za brak popielnika stawiasz piwo!

--

Post zmieniony (20-03-14 21:04)

 
21-03-14 16:05  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Skala 25 nie jest taka straszna, owszem jeśli ktoś jest purystą i chce mieć model z kartonu odpowiadający w każdym szczególe oryginałowi to oczywiście -jest to hardkor.
Osobiście wykonał bym taki model z polistyrenu i w skali co najmniej 1:20 , ale purystą nie jestem i wystarczą mi proste modele :-)
Napisałeś:

....Między innymi dla tego wybrałem "zerówkę", bo w kilka wieczorów zrobiłem sobie ostoję z czołownicami i widzę jak modelu przybywa - do bardzo motywuje do dalszej pracy.

Ja skleiłem sobie model spalinowki z projektu Adriana, skala 25 , zajęło mi to (stan na zdjęciu) dokładnie 2 tygodnie po 4-5 godzin dziennie(robię inny projekt i nie mam za bardzo czasu), więc jak widać efekty są piorunujące !, a to właśnie dla tego że model jest prosty i łatwy w sklejaniu,niczego nie wycinałem laserem, jedynie śruby na ostoi są laserem wycięte.
Wszystko mam już gotowe teraz malowanie i poskładanie tego w całość.

 
23-04-14 19:16  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Prace powoli, acz sukcesywnie posuwają się do przodu. Na modele mam 2–3 wieczory po 3–4 godziny w tygodniu, więc nie idzie mi to tak sprawnie jak Darkowi (nie licząc kilku dekad jego doświadczenia). Bez urazy Darecki, ale mam wrażenie, że kleiłeś modele, jak jeszcze węgiel był zielony.

Ale, ale :) Nadal eksperymentuję i wydziwiam oraz wprowadzam swoje elementy do opracowania Darka. Poniżej widać, że zrobiłem swoje drzwiczki do pieca, i dodałem "ukos" ścianie czołowej. W opracowaniu jest jeszcze kilka zaworów oraz manometrów. Skorzystałem z rysunków armatury, które podesłał mi jeden z kolegów i dorobię jeszcze to i owo w kabinie (choć oczywiście bez przesadyzmu).



Popielnik też sobie odpuściłem, bo nie będzie go widać. Kończy się ponad krawędzią ostojnicy. Poniżej widać że zamarkowałem przewód pary do silników. Będzie go troszkę widać w ażurowym stojaku dymnicy. Z przewodami od piasecznic walczyłem cały wieczór... druty to jednak nie to co tygryski lubią najbardziej. Jak pomyślę o relingach i innej armaturze... ech, ale czego się nie robi, żeby było ładnie ;)



Poniżej widać skrzynie wodne z nitami robionymi z... wikolu. Wyszły jakieś sporawe, ale nic to, w następnym modelu zrobię subtelniejsze. Dodałem od siebie stopnie na zbiornikach (na różnych zdjęciach ilość i rozmieszczenie są różne, zatem przyjąłem "średnią").
Popyzałem zbiorniki farbą, która przypomina zieleń użytą w wycinance – tak w ramach próby koloru i podkładu równocześnie. Na szczęście farbka odpowiadająca RAL 6003 już jest w drodze. Niestety 6008 jest nie osiągalny, ale kto chodzi z próbnikami Pantone oglądać modele hehehe



Na laserowe koła jeszcze czekam, a wycinanki chyba nie będzie, szukałem ja, szukali w wydawnictwie... a przy okazji muszę stwierdzić, że chłopaki z Answera to mistrzowie w wystawianiu cierpliwości klienta na próbę. Czekam jednak cierpliwie,bo zamówionych mam kilka rzeczy do kolejnych modeli...

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
23-04-14 20:24  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

No cóż.Jako modelarze musimy mięć cierpliwość,a niektórzy to mogą wykorzystywać. Co do nitów to może ciut za duże,ale nie rażą. Zieleń ładna tylko chyba prześwituje podkładowa farba. No,ale to próbne malowanie. Po za tym idzie Ci dużo lepiej niż mnie by szło. Podglądam dalej i trzymam kciuki.

 
23-04-14 20:59  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Zmierz ile wynosi średnica największego nita na skrzyni wodnej i pomnóż jego średnicę x 45.

--

 
24-04-14 11:55  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Podzielić trzeba nie pomnożyć .

 
24-04-14 18:11  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

;) POMNOŻYĆ!!! Dzielić, to by musiał na parowozie, mnożyć musi na modelu.
Po to, aby wiedzieć ile w oryginale by wynosił taki nit. Wydaje mi się, że są mocno przeskalowane na +.

--

 
24-04-14 19:22  Odp: [R] OKL27 - skala 1:45 - Kartonowe Hobby
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Nigdy nie mierzy się na modelu,sama linia ma grubość 0,2mm X45 to już daje nam 9mm na oryginale a gdzie średnica nita na modelu :-)
2 cm nit miał by na modelu 0,04mm więc prawie niewidoczna kropka :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024