FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
21-02-14 08:52  [Technika] Dobór farb do retuszu
Adam Z 

 

Witam szanownych kolegów.

Proszę o pomoc osoby doświadczone w dobraniu odpowiednich farbek (humbrol, pactra, itp) do retuszu modelu.
Planuję pomalować w całości koła, oraz gąsienice. Kolor kół chciałbym żeby był taki sam jak w wycinance, natomiast gąsienice używane.
Mam dylemat w doborze odpowiednich kolorów. Zawsze malowałem cały model, ale teraz ze względu na kamuflaż postanowiłem wykonać retusz. Model zaimpregnowałem Caponem Extra. Nie ma zacieków, a kolory się lekko ożywiły.

Pozdrawiam

 
21-02-14 10:13  Odp: [Technika] Modelik 23/05 PzKpfw VI TIGER II - dobór farb do retuszu
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No cóż...
Sprawa retuszu była już wielokrotnie wałkowana na każdym forum modelarskim.
Wszyscy zgodnie potwierdzają,że idealne dobranie koloru retuszu jest niemal niemożliwe, zwłaszacza,że wspominasz o malowaniu tylko kół,pozostawiając resztę modelu miemalowaną. Teoretycznie nawet gdybyś zastosował identyczną farbę drukarską użytą do druku modelu, to malując element tego samego modellu różnica będzie widoczna...
Chodzi o technikę nanoszenia koloru - druk daje inny efekt, naniesienie tej samej farby pędzlem, aerografem etc.., to już zupełnie coś innego.
Najlepszym wyjściem jest zabranie wycinanki do sklepu modelarskiego i empiryczne dobranie koloru farby do retuszu...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-02-14 11:41  Odp: [Technika] Modelik 23/05 PzKpfw VI TIGER II - dobór farb do retuszu
Adam Z 

 

Tak, wiele jest tematów na temat retuszowania. Chodzi mi bardziej o podanie numeru farby, która jest najbliższa kolorowi druku modelu. Może ktoś już główkował nad tym i chciałby się podzielić wiedzą.
Wzoruję się na relacji Demon'a. Bardzo podoba mi się retusz w jego wykonaniu.
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=165405&t=165405&filtr=0&page=1

 
21-02-14 11:52  Odp: [Technika] Modelik 23/05 PzKpfw VI TIGER II - dobór farb do retuszu
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Piszesz, ze lakierowales model Caponem i zmienilo to odcien. Wiec teraz farba dobierana do surowej wycinanki bedzie jeszcze bardziej odbiegac od Twojego modelu... Takie luzne przemyslenie...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
21-02-14 14:17  Odp: [Technika] Modelik 23/05 PzKpfw VI TIGER II - dobór farb do retuszu
TheSnake 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

Tez miałem kiedyś problem z doborem właściwych kolorów do retuszu. Chodziłem ze skrawkami z wycinanki do sklepów i dobierałem, Często okazywało się że po przetestowaniu kolor nie pasował. Po prostu wyschnięta farba ma troszkę inny odcień od tej w słoiczku/puszki (zazwyczaj jest on ciemniejszy). Jakiś czas temu zakupiłem w sklepie internetowym wzornik farb malowany prawdziwymi - oryginalnymi farbami i problem doboru retuszu po części - przestał istnieć. Oczywiście nie jest powiedziane, że w danej palecie producenta znajdziesz kolor, który pasuje idealnie. Po prostu dobierasz kolor najbardziej zbliżony co zazwyczaj wystarcza, ewentualnie dodajesz do niego innych odcieni by uzyskać ten właściwy, którego potrzebujesz.. niestety te wzorniki nie należą do najtańszych, ale po pierwsze primo: jest to wydatek jednorazowy a po drugie primo: nie wychodząc z domu możesz sobie dobrać odpowiednie kolory, które teoretycznie powinny być identyczne z tymi wzornikami.
Ja swój wzornik kupiłem tutaj:
http://dudus.com.pl/category/wzorniki-farb

--
Wojtek/Kołobrzeg
W budowie: Tygrys w Panzer Grau

 
23-02-14 12:55  Odp: [Technika] Modelik 23/05 PzKpfw VI TIGER II - dobór farb do retuszu
Adam Z 

 

Dzięki TheSnake za pomysł. Dało mi to do myślenia.
Zrobiłem tak, że zeskanowałem część wycinanki. Odpaliłem skan na komputerze i przyłożyłem wycinankę do monitora. Następnie zrobiłem korektę kolorów na scanie (nasycenie, barwa) by była prawie identyczna co do oryginału. Dalej, wszedłem na stronę
http://scalemodeldb.com/paint wgrałem ten plik. Jak się zaznaczy dany kolor to strona dobiera jak najbardziej pasujące farbki do obrazka. W ten sposób byłem wstanie przybliżyć się do koloru który zastosuje do retuszu. Zamówiłem farbki i zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Na pewno będę musiał dodać troszkę białego, ale to się okaże.
Dam znać jak wyszło w realu.

Pozdrawiam


aktualizacja:
Po zakupieniu wyznaczonych farbek przez w/w stronę, (kupiłem 3 farbki) dwie farbki trafiłem idealnie, natomiast jedną trochę za jasną. Z tego wniosek że metoda się sprawdza :)

Post zmieniony (05-03-14 07:14)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024