FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
18-02-14 22:28  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Po 3 godzinach mierzenia, przypasowywania, przycinania, retuszowania i klejenia udało się elegancko wybrnąć z wszystkich problemów. Poszycie centralnej części kadłuba i jeden segment ukończone.

Jestem bardzo zadowolony z tego jak to wyszło, chociaż po zrobieniu zdjęć widzę na zbliżeniach że retusz się czasami wylewa. Muszę jakoś nad tym popracować, chociaż na żywo nie rzuca się to w oczy (z drugiej strony nie wiem jak będzie przy świetle dziennym).

Kilminster napisał:
> wręgi 1 mm + nożyczki - to się nie sprawdza. Koniecznie nożyk lub skalpel i masz nieporównywalne krawędzie. Spróbuj !

Spróbowałem i wyszło kiepsko. Nożyczkami krawędzie wychodzą mi elegancko gładkie, bo tektura jest w miarę miękka. Nożykiem nie udało mi się uzyskać takiego efektu. 1mm to za grubo żeby przeciąć na wylot jednym cięciem (?) więc musiałem kilka razy przejechać ostrzem po krawędzi. Tyle że ciężko zrobić to idealnie tak samo za każdym razem, szczególnie przy ostrym skalpelu. Efekt: krawędź niemiłosiernie postrzępiona. Jak mam to zrobić? Myślałem, że może powinienem przebić się w jednym miejscu na wylot a potem ciąć tak jak bym obierał ziemniaka. Wtedy nie byłoby postrzępionych krawędzi, ale mam poważne obawy o precyzję takiego cięcia.

Post zmieniony (05-01-19 22:45)

 
20-02-14 20:29  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Przez ostatnie dwa dni pracowałem nad segmentami kadłuba. Przednie są już przyklejone, tylne jeszcze nie.

Ogólnie rzecz biorąc to jestem średnio zadowolony z efektu. Popełniłem jeden szkolny błąd robiąc plamę z kleju z lewej strony na drugim segmencie od przodu. Na szczęście nie rzuca się w oczy.

Mam dwa pytania. Po pierwsze nie wychodzi mi klejenie segmentów kadłuba na zakładkę. "Za moich czasów" kleiło się wręgami na styk. Sklejając sąsiednie segmenty mam wrażenie, że ząbki wystające z sąsiedniego segmentu zapadają się do środka i przez to segment trochę odstaje. Nie ma jednolitej powierzchni, tylko powstają niewielkie prześwity. Myślałem, żeby podkleić na wrędze paski tektury, które uniemożliwiłyby zapadanie się ząbkół do środka, ale podejrzewam że jest sposób na sklejenie tego dobrze bez takich sztuczek.

Drugie pytanie do osób które już kleiły model. Opis budowy sugeruje sklejenie tylnego koła już na tym etapie. Mam obawy, że jak zrobię to teraz, a potem będę montował skrzydła i usterzenie to tylne koło w którymś momencie po prostu się oderwie. Jak wy robiliście?

--

Post zmieniony (05-01-19 22:45)

 
20-02-14 21:46  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
fanfiata125p 

Na Forum:
Galerie - 9


 - 4

Osobiście postępowałem zgodnie z instrukcją i nic się nie urwało, ale myślę że równie dobrze możesz, jeżeli masz takie obawy przykleić je później. Powodzenia w dalszej budowie.

--

 
20-02-14 21:58  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Dobrze idzie :-)
Co do zapadających się ząbków, to ja je dopycham drutem/ wykałaczką przez otwór we wrędze. Jak nie mam dostępu, to ustawiam ząbki w taki sposób, aby element poszycia wszedł na nie z lekkim wciskiem. Może jakimś mistrzem klejenia nie jestem, ale ta metody kilkakrotnie się sprawdziły :-)
Co do kółka, ja przyklejam na etapie klejenia podwozia.
Powodzenia :-)

--

Pozdrawiam! Michał
Łódzka Sjesta Modelarska

Fw-190F, Hien,MiG-21MF, Trident II, Zero, PZL-50A, Saturn V, Jak-1000
671 RTM, USS Sturgeon, 670, ORP "Orzeł" III, 971 B, 971 M, USS North Dakota
Schleswig- Holstein 406mm, Wrocław Ratusz, Inowłódz
Hetzer

"(...) wiesz, jaki jest najbardziej tragiczny moment w życiu mężczyzny? Kiedy towarzysząca mu na plaży kobieta mówi: "Wciągnij brzuch!", a on to właśnie już przed chwilą zrobił."- por. Sławomir Borewicz

 
22-02-14 12:40  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skończyłem dzisiaj pierwszy etap budowy modelu, mianowicie kadłub.

Niestety, skopałem trochę połączenie dwóch największych segmentów - z lewej strony widoczne jest 2-3mm przesunięcie nadruków poszycia względem siebie. Jakoś przy mierzeniu mi to zupełnie umknęło i zauważyłem dopiero jak klej już chwycił. Po przeanalizowaniu sylwetki stwierdziłem że błąd leży w wyprofilowaniu wręgi, która jest nieco za bardzo spiłowana od góry a z kolei wcięcie z lewej strony jest nieco za małe. Więc realistycznie oceniając szans na korektę i tak nie było. Do tego pojawiły się małe krowie żeberka na dole i górze, ale sądzę że uda się to zamaskować. Na dole poszyciem skrzydła, na górze odsunietą do tyłu kabiną pilota, która przy okazji zamaskuje szczelinę pomiędzy segmentami na garbie. Pozostanie jedynie problem przesuniętego nadruku. No cóż, zabrakło umiejętności.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:45)

 
22-02-14 13:50  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Hej,
fajnie że zamieszczasz tyle zdjęć w relacji. Dobrze się to ogląda.
No i jakość zdjęć, dla mnie super !
Czy impregnowałeś arkusze przed sklejaniem? Capon, lakier, czy coś innego?
Jestem początkujący, ale od siebie mogę poradzić żeby szczeliny przy łączeniach segmentów wypełnić delikatnie wikolem przy użyciu cieniutkiej wykałaczki. Pozwoli to trochę je zamaskować.

Pozdrawiam,

--

 
22-02-14 14:13  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Cieszę się, że zdjęcia się podobają, chociaż ja tam średnio z nich jestem zadowolony bo oświetlenie nierównomierne.

Nie impregnowałem modelu niczym :-)

Co do wypełniania szczelin wikolem, to wolę tego nie robić - zbyt duże szanse że skończy się plamami na modelu. Ostatecznie zrobiłem tak jak pisałem we wcześniejszym poście - wzmocniłem ząbki przyklejając za nimi tekturę albo dodatkowy pasek brystolu. Myślę, że to dobry pomysł, ale muszę jeszcze dopracować wykonanie.

 
24-02-14 20:47  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ostatnie 3 dni to powolne robienie szkieletu skrzydła.

Faktycznie tektura 1mm jest za gruba. Czeka mnie dużo pasowania poszycia zanim zabiorę się w ogóle za sklejanie komory podwozia.

Post zmieniony (05-01-19 22:46)

 
15-03-14 13:04  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Całe skrzydło wraz z wnękami na podwozie powstało w dwa wieczory.

No to szacun, bo ja się nad skrzydłem narobiłem przez dwa tygodnie.

> I grubość tektury nie gra tutaj absolutnie żadnej roli!

No ma znaczenie, bo nagle okazuje się, że trzeba wycinać szersze nacięcia żeby wsunąć w siebie elementy szkieletu. I zaczyna się człowiek zastanawiać w którą stronę przesunąć o te ułamkowe części mm.

W każdym razie skrzydło zrobione.

O ile kadłub wyszedł nieźle, to ze skrzydła jestem średnio zadowolony, bo wyszło naprawdę sporo drobnych niedoróbek. Zdjęcia trochę wszystko wyolbrzymiają, ale końcówka lewego skrzydła na pewno mogła być lepsza.

Post zmieniony (05-01-19 22:46)

 
20-03-14 21:22  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skrzydło przymocowane do kadłuba, wykonane profile i lotki (chociaż lotki jeszcze nie wklejone).

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami udało mi się zamaskować krowie żebro za pomocą profili skrzydła. Natomiast sam fakt zrobienia nieco za szerokiej wręgi sprawił, że od spodu z jednej strony skrzydło nie przylegało idealnie. Musiałem wkleić małą sklejkę, co widać na zdjęciu.

Post zmieniony (05-01-19 22:46)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024