FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
04-04-14 14:24  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

W rzeczywistości to wygląda lepiej, tylko na jednym skrzydle się rzuca w oczy. Wydaje mi się że to nie kwestia długości dźwigarów tylko tego że za mocno docisnąłem poszycie w trakcie jego przyklejania.

Przez ostatnie dwa tygodnie prace szły powoli. Zrobiłem stateczniki i stery wysokości, szykuję się do sklejenia steru kierunku.

Jedyny feler jest taki, że po przyklejeniu statecznika pionowego okazało się że tylna wręga kadłuba jest nieco przekrzywiona. Mam nadzieję, że przyklejenie steru wysokości to zamaskuje.

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
04-04-14 14:47  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Mnie podoba sie to co robisz , ładnie , czysto , a że czasem coś się przekrzywi, niestety ,"nikt nie jest doskonały" :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
04-04-14 15:14  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dzięki. Co do czystości klejenia to nauczyłem się ważnej rzeczy. Otóż przerzuciłem się z UHU uniwersalnego na klej szewski (taki zwykły za 2,5PLN tubka). I okazuje się, ze ten klej nie dość że łatwiej się nakłada, to jeszcze można go bez problemu usunąć z powierzchni papieru przy użyciu igły albo wykałaczki obklejonej częściowo zaschniętym klejem. Schodzi bez najmniejszych śladów, także nie mam już więcej stresu że mi gdzieś klej wyjdzie ze spojenia i będzie plama. Oczywiście staram się nie nadużywać tego.

 
06-04-14 20:23  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ster kierunku sklejony. Końcówkę ukształtowałem i jednocześnie usztywniłem umieszczając w środku końcówkę wykałaczki.

Wykonanie podwozia rozpocząłem od kół. Kiedyś jak kleiłem Stukasa to poległem właśnie na kołach i jakoś mi tak utkwiło w głowie że to strasznie trudne. Dzięki technice opisanej tutaj zadanie okazało się jednak dosyć proste. Koła jeszcze nie skończone - czeka je malowanie, szlifowanie i malowanie - ale już jestem bardzo zadowolony z efektu.

Mam tylko jeden problem. Otóż duże koła mają szare felgi szerokości <1mm. Oczywiście w trakcie szlifowania i malowania nadruk się wytarł i zastanawiam się co z tym teraz zrobić. Jedyne co mi przychodzi do głowy to namalowanie ich, ale obawiam się że mi to nie wyjdzie równo i ostateczny efekt będzie kiepski.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
07-04-14 08:31  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Papier ścierny powinien być naklejony na listewkę - kontroluje się wówczas piłowany kształt dużo lepiej.

Ja akurat opierałem na palcu, ale wydaje mi się że z listewką faktycznie byłoby wygodniej. Zrobię tak następnym razem. Myślałem jeszcze, żeby może umocować papier w jakiejś rynience, to wtedy krzywizna koła wszędzie byłaby identyczna.

> Jeśli jest wklejana felga, sprawa jest zupełnie prosta - felgę wkleja się po malowaniu opon na gotowo czarną matową farbą - może być Humbrol MATT 33 lub Revell MATT 9

W tych kołach są wklejane elementy i tutaj sprawa faktycznie jest banalnie prosta. Natomiast jest jeszcze felga po wewnętrznej stronie wyciętych otworów - widać dobrze na pierwszym i piątym zdjęciu - i z tym już trudniej. Teraz, nauczony doświadczeniem zrobiłbym tak, że po prostu tą felgę też bym wyciął a potem bym je wkleił do środka. Byłoby o wiele więcej roboty, ale myślę że efekt byłby dobry. Co do farb - maluję Pactrą A46 Black Matt.

 
12-04-14 12:39  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ech ZbiGu, mówisz mi w większości to co już wiem, a najważniejsze pytanie nadal bez odpowiedzi ;-) Koła zrobione z wyjątkiem felg, bo postanowiłem przed robieniem reszty podwozia zrobić inne detale: śmigło, kolektory spalin i wloty powietrza. Póki co zrobione śmigło.

Przełamałem moją kolejną modelarską traumę, mianowicie klejenie kołpaków śmigieł. Wyszło mi dużo lepiej niż w przeszłości, aczkolwiek próby retuszowania po sklejeniu wyszły nie najlepiej, co widać na jednym ze zdjęć. Na szczęście nie rzuca się to aż tak bardzo w oczy.

Przy okazji na ostatnim zdjęciu widać wyniki mojego eksperymentu pt. czy brak retuszu mocno widać. Pomiędzy 2 i 3 segmentem kadłuba widać wielką białą krechę, natomiast między 3 i 4 przejście jest eleganckie. Wiem że niczego nowego nie odkryłem, ale chciałem się na własnym modelu przekonać jak duża jest różnica.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
13-04-14 22:07  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zrobione kolektory spalin i chłodnica.

--

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
18-04-14 22:07  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Budowa powoli dobiega końca. Została już tylko owiewka kabiny i drobne detale.

Malowane felgi oczywiście wyszły średnio. Muszę to jakoś na przyszłość udoskonalić.

Post zmieniony (05-01-19 22:47)

 
19-04-14 20:25  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dwa ostatnie zdjęcia z budowy i za chwilę galeria.

Post zmieniony (05-01-19 22:48)

 
19-04-14 20:38  Odp: [R] Hawker Hurricane Mk I (Kartonowa Kolekcja)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Model ukończony. Jak na dziesięcioletnią przerwę to jestem z siebie bardzo dumny. Wychodzi na to że umiejętności modelarskie są jak jazda na rowerze - nie zapomina się :-) Nie zrobiłem wielu błędów, a w dodatku część najpoważniejszych udało się zamaskować. Z kilku elementów nie jestem zadowolony ale mam nadzieję, że w kolejnych modelach będzie lepiej. Ogólnie ujmując to najlepszy model jaki zrobiłem, sądzę że głównie dzięki robieniu retuszu. Różnica naprawdę duża, chociaż czas klejenia znacznie się przez to wydłużył. No dobra, koniec gadania i daję zdjęcia:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024