FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
09-02-14 18:30  Odp: [Technika] Jak wykonać tłuczeń na torowisku?
Quba 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

W skali 1:25 tłuczeń powinien mieć średnicę od około 2 do około 3mm. Co do rodzaju żwirka się nie wypowiadam bo nie posiadam kota. Jako alternatywę można użyć kamyczków ozdobnych, takich do wypełniania przezroczystych wazonów.

--
Pozdrawiam
Quba

 
09-02-14 18:35  Odp: [Technika] Jak wykonać tłuczeń na torowisku?
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Przedemną ten sam temat. Tylko ja używam prawdziwego tłucznia. Trochę walki jest aby go przeskalować, kamień, w tym celu owijam go w szmaty i 5 kg młotkiem kruszę do wymaganych rozmiarów. Dobrze jest przesiać przez sito aby pozostały same kamyki, bez pyłu. Pomiędzy podkłady nanoszę klej wikol, ale nie z tubki, tylko z tuby, kupisz w marketach budowlanych, na nałożony klej wysypujesz kamienie, lekko dociskasz i czekasz aż wyschnie, sporo napewno odpadnie, ale takie ubytki, to juz kosmetyka.

--

 
09-02-14 21:52  Odp: [Technika] Jak wykonać tłuczeń na torowisku?
darekb 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 5

Dobre są też żwirki do akwarium. Można znaleźć różne wielkości.

--
Pozdrawiam, darekb
https://darek.net

 
09-02-14 23:23  Odp: [Technika] Jak wykonać tłuczeń na torowisku?
amz20 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Robię jak Robert B z tą różnicą że tłuczeń oryginalny miażdżę w imadle .

 
10-02-14 13:25  Odp: [Technika] Jak wykonać tłuczeń na torowisku?
Gunarson 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Podzielę się z Wami moim doświadczeniem w temacie torowiska, a konkretnie tłucznia..
Zgadzam się z Qubą, że w skali 1/25 kamień powinien mieć 2-3mm, ale to jest tylko teoria zawarta w normach. Wiadomo, że różnie z tym bywało. W zależności od klasy szlaku i czasu kiedy był sypany tłuczeń na torowisko...
Ja jednak trzymam się tej wytycznej. 2-3mm, jak trafi się większy kamyk -nie szkodzi.
W zasadzie, robiąc makietę(podstawę pod tabor), opieram się na fotkach, aby niej więcej dostosować się do rzeczywistości.
Kiedyś w jednym z czasopism "branżowych" znalazłem opis pana Leszka Lewińskiego(sympatycy kolei w miniaturze, będą wiedzieć o kogo chodzi)
jak wykonać podtorze i tory na makiecie. Niby skala H0/0, ale bez problemu można do większej skali się odnieść.

U mnie wygląda to mniej więcej tak. Ale to jest jeszcze nie dokończone...

Tłuczeń dedykowany do makiet. "Sklepowy" Gruby. Do Skali 0, ale dorzucę tu i ówdzie grubszy kamyk, tak aby podkłady lekko zakryło i myślę, że będzie ok...

*edit * już powinno się dać powiększyć...wybaczta, ale na kolanie to pisałem.

Post zmieniony (11-02-14 01:20)

 
10-02-14 13:52  Odp: [Technika] Jak wykonać tłuczeń na torowisku?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Gunarson - po wydruku stron "Budujemy makietę modułową" nie da się odczytać tekstu - wszystko się zlewa (oryginał był zbyt mały?)

 
10-02-14 15:24  Odp: [Technika] Jak wykonać tłuczeń na torowisku?
Quba 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Na stronie PZMK jest chyba ten sam artykuł na temat torowisk na makietach. Są to pdf-y z numerem 9.
Link

--
Pozdrawiam
Quba

 
10-02-14 21:08  Odp: [Technika] Jak wykonać tłuczeń na torowisku?
Pavel_Grimmen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Dzięki wszystkim za porady. Co do żwirku akwariowego to nie jest on przypadkiem zbyt obły jak to zwykle wodne kamyczki czy może ma postrzępione ostre krawędzie jak prawdziwy tłuczeń? Sam chyba spróbuje pozbierać kamyki z torów kolejowych bądź tramwajowych i je rozłupać młotkiem a potem poprzyklejać do podstawki. Żwirek dla kota niestety jest sprzedawany w zbyt dużych workach ok 7-10 kg (przynajmniej ja takie tylko znalazłem) więc raczej jego nie użyje bo potrzeba mi go stosunkowo niewiele.
A co radzicie jako zabarwienie tłucznia? Jakiś rdzawy sypki pigment czy farbką popróbować, na przykład tzw suchym pędzlem?

 
10-02-14 21:21  Odp: [Technika] Jak wykonać tłuczeń na torowisku?
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

To nie żwirek tylko szuter być powinien, ale w Polsce nie dostanie się odpowiedniej granulacji, w sklepach zachodnich można kupić szuter brązowy dla skali 1:22,5 jest idealny

edit:
no internet mi padł jak się wkleiło to już było o szuterku :-)

Post zmieniony (10-02-14 21:25)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024