FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-02-14 18:12  [Technika] Wykonanie kalkomanii w warunkach domowych
marcin2248 



Na Forum:
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

W związku z prośbami przygotowałem krótką instrukcję wykonania kalkomanii w domowych warunkach.
Po pierwsze musimy zaopatrzyć się w arkusz papieru do kalkomanii. Istnieją dwa rodzaje takiego papieru:
- do drukarek atramentowych
- do drukarek laserowych
W każdym z rodzajów występuje kalkomania biała i bezbarwna (dalej wytłumaczę ich przeznaczenie)
Ja spotkałem się z rozmiarem A4, którego cena wynosiła ok. 9 pln za arkusz. Moja drukarka atramentowa ma podajnik z regulowanym rozmiarem papieru, więc aby nie przepuszczać przez nią całego arkusza podzieliłem go na cztery części o formacie 10x15 cm (Letter) i miałem cztery oddzielne arkusiki.
Następnie musimy wykonać projekty naszych kalek, ja wykonałem je w Corelu. Ustawiamy sobie format arkusza, na którym będziemy drukować , no i rysujemy. Gdy w projekcie występują wszystkie inne kolory z wyjątkiem białego to do wydruku możemy używać papieru bezbarwnego. Jeżeli jednak w naszym wzorze występuje kolor biały będzie potrzebny papier do kalkomanii biały.
Wiadomo, że nasze domowe drukarki nie drukują koloru białego, więc musimy sobie poradzić w ten sposób: projektujemy sobie np. białego orła na wieżę polskiego czołgu z II wś. Następnie wklejamy go w, powiedzmy, prostokąt wypełniony jakimś innym kolorem, np. czerwonym. W ten sposób powstaje nam biały orzeł na czerwonym tle. Drukarka wydrukuje nam kolor czerwony pozostawiając w środku niezadrukowanego orła. Można w ten sposób wykonać wszystkie wzory w kolorze białym.
Jedynym minusem tej techniki jest konieczność wycinania dokładnie po konturach, by na kalce nie pozostał nam inny kolor niż biały. Możemy oczywiście kombinować z doborem tła dla wydruku, tak by było ono w kolorze modelu. Wtedy nie musielibyśmy wycinać po konturach tylko nałożyć na model całą kalkę (orzeł + wypełnienie). Jednak to nie będzie takie proste. Ja wycinałem nawet małe literki i cyferki wysokości ok. 3-4 mm. Jest to do zrobienia.
Gdy już zaprojektowaliśmy wszystkie wzory to czas na drukowanie. Ja drukowałem na atramentówce, więc napiszę jak zrobić to na takiej drukarce. Podobno na laserówkach jest identycznie, nie wiem nie próbowałem. Wkładamy papier do drukarki, oczywiście odpowiednią stroną. W tym papierze jest ona lekko błyszcząca, bez problemu idzie odróżnić. Następnie w ustawieniach papieru wybieramy papier błyszczący i ustawiamy najlepszą jakość wydruku. No i jazda, drukujemy. Nie dotykajcie wydruku po wyjściu z drukarki, będzie on wilgotny. Najlepiej zostawić na kilka godzin do wyschnięcia. Ja musiałem przed nakładaniem kalek, psiknąć ją lakierem bezbarwnym matowym. Niezabezpieczona po prostu rozmyła mi się w wodzie. Po druku laserówkami podobno nie ma tego problemu. Gdy już druk wysechł i popsikaliście lakierem, to zaczynamy nakładać kalkę na model. Powierzchnię modelu przygotować, psikając lub malując Sidoluxem lub specjalnym płynem pod kalki. Po wyschnięciu specyfików wrzucamy wyciętą kalkę do wody i czekamy 2-3 minuty. Po tym czasie warstwa zadrukowana powinna spokojnie oddzielić się od papieru. Przy pomocy pincety, pędzelka nakładamy kalkę na model. Następnie, aby lepiej się na nim ułożyła, smarujemy ją pędzelkiem zanurzonym w płynie na kalki. Zmiękcza on naszą kalkomanię i dzięki niemu ułoży się ona na wszystkich wypukłościach bądź zagłębieniach bez marszczenia. Czekamy aż wszystko wyschnie i się wygładzi i zabezpieczamy kalkę psikając lakierem – matowym lub połyskiem – wedle uznania. I to tyle. Wykonane przeze mnie kalki można zobaczyć na modelach Schwimmwagena i Sd. Kfz 232 (obydwa w mojej galerii). W razie pytań piszcie. Miłego obklejania modeli.
Pozdrawiam
Marcin

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024