FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
05-02-14 10:51  [R/G] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w kolejnej pancernej relacji. Miało jej nie być ale może moje doświadczenia z klejenia modelu komuś się przydadzą.

Japońska tankietka Type 94 Te Ke wydana przez WAK, w skali 1/25 będzie przedmiotem tej relacji.
Projektantem jest Michał Rafalski, który też zamieścił na forum relację z budowy prototypu oraz tenże model w plażowej scenerii



Typ 94 Te-Ke (jap. 94-shiki kei-sōkōsha Type 2594) – tankietka skonstruowana w latach 30. XX w.
i używana przez armię japońską w początkowej fazie II wojny światowej.

Pod koniec lat 20. XX w. armia japońska zakupiła w Wielkiej Brytanii sześć tankietek Vickers Carden Loyd Mark VI.
Po ich przebadaniu rozpoczęto projektowanie własnej konstrukcji.

W odróżnieniu od konstrukcji powstałych w innych krajach Japończycy zdecydowali się na wyposażenie pojazdu
w niewielką wieżę z karabinem maszynowym i przeniesienie silnika do przedniej części pojazdu (znalazł się obok
stanowiska kierowcy). Załoga zajmowała miejsce w pojeździe przez właz w tylnej płycie pancernej.

W 1933 r. powstał udoskonalony prototyp. Miał on zawieszenie skonstruowane przez Tomiro Harę. Składało się
ono z dwóch par dwukołowych wózków.
Wózki były zawieszone na wahaczach i amortyzowane poziomymi resorami spiralnymi. Zawieszenie tego typu
zostało później zastosowane w innych japońskich pojazdach pancernych.

Od 1937 r. produkowano zmodernizowaną wersję tankietki Typ 94 Te-Ke, w której powiększono znajdujące się
w tylnej części pojazdu koło napinające, które zaczęło pełnić także rolę koła jezdnego.

Podczas wojny część pojazdów przezbrojono w karabiny maszynowe 7,7 mm lub działka kalibru 37 mm.
Tankietki Typ 94 Te-Ke były używane podczas wojny japońsko-chińskiej i w początkowym okresie II wojny światowej.

Doświadczenia bojowe wykazały, że tankietki Typ 94 są pojazdami ruchliwymi, ale są zbyt słabo opancerzone
i uzbrojone. Ich następcą była tankietka Typ 97 Te-Ke .

Silnik gaźnikowy Typ "94" o mocy 35 KM
Pancerz 8-12 mm
Długość 3080 mm
Szerokość 1620 mm
Wysokość 1620 mm
Prześwit 290 mm

Masa bojowa: 3400 kg
Moc jedn. 10,3 KM/t
Prędkość 40 km/h
Zasięg na drodze 200 km

Pokonywanie przeszkód
Brody (głęb.) bez przygotowania: 60 cm
Rowy (szer.) 130 cm
Ściany (wys.) 50 cm
Kąt podjazdu 35

Uzbrojenie
1 x karabin maszynowy kalibru 7,7 mm



Tyle tytułem wstępu. Budowa modelu rozpoczęła się 6 stycznia więc trochę już powstało.
Na początek poszedł szkielet. Opracowanie oferuje 2 wersje wykonania szkieletu, ja wybrałem tzw pudełkową czyli pełna zamknieta skorupa.

Elementy szkieletu wycięte i podklejone kartonem.



Gotowe pudło kadłuba, należy pamiętać o zeszlifowaniu krawędzi płaszczyzn schodzących się pod kątami.


W międzyczasie przygotowałem oklejki kadłuba.



c.d.n...

--

Post zmieniony (02-03-14 15:32)

 
05-02-14 13:19  Odp: [R] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
Pirania 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Jorzik a już miałem dzwonić co tam po cichu lepisz :-). Trochę szkoda, że to ponownie nie pływadło, ale przynajmniej bedzie kolejny fajny modelik na czerwcowy zlot.

--

 
05-02-14 13:29  Odp: [R] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Haha napisał Ten co głośno klei . Ale widać że model na luty już się szykuje , tylko się pośpiesz bo miesiąc krótki .

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
05-02-14 13:40  Odp: [R] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Model widziałem w bardziej zaawansowanej okazałości:) ładnie wychodzi:)

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
05-02-14 13:46  Odp: [R] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Hejka
Fakt, model jest dość mocno zaawansowany w budowie i myślę że na koniec lutego
będzie finał.
Póki co relacja będzie prowadzona step by step.
Zapomniałem dodać, iż będzie dodany brudzing z suchych pasteli.

--

Post zmieniony (05-02-14 14:01)

 
05-02-14 17:15  Odp: [R] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. No to kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
05-02-14 19:24  Odp: [R] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

A w stoczni posucha;-), ale tej kolekcji pancerki to ci zazdroszczę.
Pozdrawiam.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
07-02-14 20:50  Odp: [R] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
W kolejnym etapie budowy został oklejony kadłub. Doszły błotniki i część klap i włazów.
Zacząłem też wstępne brudzenie.



Wszystkie oklejki pasowały idealnie.

c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
14-02-14 22:53  Odp: [R] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Ciąg dalszy prac. Doszły zawiasy na dużych klapach i włazach, podpory podtrzymujące błotniki,
na tyle wahacz z miejscem na hak. Wykonałem też niektóre elementy zawieszenia.





c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
14-02-14 23:11  Odp: [R] Type 94 Te Ke (WAK, 1/25)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Co do jakości sklejania to już pisałem przy poprzednich modelach, że kleisz świetnie. Dodatkowo bardzo podobają mi się kamuflaże ,,japońców". Czekam na każde zdjęcia z postępów w budowie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024