FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-02-14 10:41  [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Cześć wszystkim!

Chciałbym zaprezentować mój trzeci model kartonowy – Mitsubishi Zero A6M2 z wydawnictwa Kartonowa Kolekcja. Autor model to oczywiście Paweł Mistewicz.

Model wykonywałem bardzo długo, jak przystało na prawdziwego weekendowego fana kartonowej materii :) Budowa trwała około 3 miesięcy (moja żona wykazała się ogromną cierpliwością dla mojego hobby :)). W projekcie wykorzystałem lasery i dwie wycinanki :) Wiele elementów modelu wykonywałem dwa razy eksperymentując z różnymi klejami, no i fakt faktem nie wszystko wychodziło za pierwszym razem. Za drugim też nie :)

Poniżej opisze w skrócie moje poczynania z modelem. Może kogoś zainteresuje.

Caponownie modelu wykonałem nietypowo. Wykorzystałem pustą butelkę ze spryskiwaczem. Capon rozcięczyłem około 1:1.

KABINA.
Jedyna moja ingerencja w wygląd modelu to dodanie pasów pilota i kuleczek z pochłaniacza wilgoci jako gałek w kabinie.

KADŁUB.
Wstrzymałem się z przyklejeniem ogona samolotu. Ogon przykleiłem po zamocowaniu skrzydeł, żeby statecznik pionowy nie uciekł z osi symetrii samolotu.

SKRZYDŁO.
Zmodyfikowałem szkielet skrzydła dodając od siebie elementy tekturowe (prezentowane na zdjęciach skrzydło wykonywałem bez laserów – treningowo) :

i następnie oklejając szkielet tekturą od góry i z dołu. Wydaje mi się że można by zrobić to jeszcze lepiej oklejając całe skrzydło podposzyciem i dopiero poszyciem właściwym.

Profil skrzydła Mitsubishi był dla mnie bardzo trudny, bo jest cieniutki i trzeba ładnie wyprofilować sobie poszycie przed przyklejeniem.

Problemy rozpoczęły się przy łączeniu skrzydeł z kadłubem. Szczątkowy dźwigar w kadłubie powodował zbyt duży wznios skrzydeł niż wymagane w modelu 5.5 stopnia.
Prawdopodobnie wynikało to z jakiegoś mojego błędu – nie wiem.
Aby w modelu zachować wymagany wznios skrzydeł postąpiłem następująco:.
• Obciąłem szczątkowy dźwigar od góry.



• Wykonałem przyrząd do montażu skrzydeł, który pomógł mi w zachowaniu odpowiedniego wzniosu.


OWIEWKA.

Do wykonania owiewki przygotowałem foremnik (xero wewnętrznej ramki owiewki wypełnione szpachlą). Z pomocą foremnika i rozgrzanego oleju na patelnii wykonałem dwie wytłoczki.



Następnie okleiłem wytłoczkę ramkami, najpierw zewnętrznymi, później wewnętrznymi.



Po oklejeniu wytłoczki rozcinałem ją, bo chciałem w modelu uzyskać otwartą kabinę pilota.



Do gotowego modelu owiewkę kleiłem za pomocą kleju pattex.

SILNIK.

Każdy z cylindrów osadziłem na wykałaczce o średnicy około 2.5 mm. Łatwiej dzięki temu zwijało się cylindry i wyszły równiejsze. Łatwiej później też było mi je osadzić. Popychacze wykonałem z pręta węglowego 0.4 mm.


ŚMIGŁO I KOŁPAK.

Wykonałem metodą: wydruk ze skanu, glutowanie i szlif. Następnie parokrotne malowanie fabrą Pactry A103 Rot Braun.


KÓŁKA I GOLENIE PODWOZIA.

Kółka wykonałem na szlifierce obrotowej malowane czarną farbą matową Humbrol, całe podwozie przykleiłem po montażu całego kadłuba i skrzydeł, żeby samolot stał prosto.


Na koniec moja największa bolączka tego modelu, której nie potrafię wytłumaczyć. Kadłub od spodu (część jasna) z czasem zmienił kolor (jakby żółtawy nalot). Kolor różni się od koloru skrzydeł. Nie wiem z czego to wynika, po caponowaniu było wszystko ok. Powstało jak już kończyłem budowę modelu :) Może ktoś pomógłby rozwiązać tę zagadkę? Widoczna odciśnięta sklejka tego elementu kadłuba to mój błąd – użycie kleju na bazie wody i zbyt mocny docisk.



To tyle mojego przydługiego opisu. Pozdrawiam i do następnego !

--

Post zmieniony (01-02-14 10:46)

 
01-02-14 11:10  Odp: [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Pięknie wykonany model ! Widać wkład pracy i dbałość o szczegóły. Gałki w kabinie za duże - rób z kropelki wikolu.

 
01-02-14 11:25  Odp: [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Bardzo mi się podoba. Czysto i precyzyjnie. Mam jakieś takie wrażenie, że model był klejony w bardzo przemyślany sposób. Super.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
01-02-14 12:18  Odp: [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
Pyrrus 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Bardzo ładnie wykonany model

 
01-02-14 15:40  Odp: [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję modelu. Podoba mi się jak go skleiłeś.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-02-14 16:04  Odp: [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Ładny, gratuluję.
Jeśli chodzi o zmianę odcienia spodu. Nie potraktowałeś np. samego kadłuba jakimś lakierem? Zauważyłem, że bezbarwny lakier (tylko nie wiem czy mat czy połysk - nakładałem oba) Pacty zmienił mi ostatnio odcienie kolorów na wycinance.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
01-02-14 16:45  Odp: [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
CysieK 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Bardzo ładne zero . Sam skleje go jeszcze raz, jeżeli uznam że moje umiejętności są odpowiednie.

--
_________________________
Pozdrawiam Krzysiek...

Na półce: A6M2 ZERO Ursus c45 Messerschmitt 109G Su9 Fishpot Buffalo kk



 
01-02-14 18:22  Odp: [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Nic tylko pogratulować . Podoba mi sie ten pomysł z przyrządem do wzniosu :) Jak sprawdził sie ten patent ?

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
01-02-14 18:54  Odp: [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Dziękuje wszystkim za wpisy !
Alski - jak dla mnie patent sprawdził się dobrze. Bardzo ułatwił montaż skrzydła. Skrzydło i kadłub zamontowane można trzymać w jednej ręce nic się nie przesuwa - spokojnie można przykleić i czekać aż klej wyschnie. Po wyjęciu z przyrządu wznios jest ok. Na moim poziomie sklejania rezultat jest dla mnie ok.
Bartko28 - nic nie było pokrywane lakierem. Wszystkie arkusze pokryłem przed sklejaniem natryskowo caponem. Musiała zajść jakaś reakcja już potem. Nie mam pojęcia :) Następny model chce pokryć przed sklejaniem lakierem akrylowym w sprayu. Nie wiem jeszcze jaki konkretnie lakier. Może ktoś polecić coś dobrego ?

--

 
01-02-14 20:11  Odp: [G] Mitsubishi Zero A6M2 - KK 02/07
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,bardzo ładny model i skrótowa relacja,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024