FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
30-01-14 11:03  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

dachowcu, no niech Cię... Gród Gryfa blisko morza...
A co do narzędzi - pośrodku maty brakuje mi tam jeszcze dziesięciu sprawnych palców :-)))

 
30-01-14 11:07  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Uzupełniając podpowiedź Kofiego - jako mała linijka do cięcia skalpelem lepiej się moim zdaniem sprawdzają metalowe płytki,
jakie kiedyś jedna firma pocztowa dolepiała do kopert w ramach konkurencji z inną firmą pocztową ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
30-01-14 11:25  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
dachowiec 

 

Akra - na tyle blisko żeby statki wpływały do miasta i mieć rodzinę związaną z morzem ;)

I jeszcze pytanie - gdzie trafię na ten klej BCG ? Szukałem w Auchan na papeterii i w Leroyu na klejach i nie było a z tego co widzę to pozycja obowiązkowa.

vwsmok - płytki kojarzę, ale dawno poszły na złom. przetestuję patent z kartą kredytową na razie.

 
30-01-14 11:32  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
pieczarek   

Klej BCG dostaniesz w Kauflandzie na stoisku papierniczym. A co do patentu na krotka linijke metalowa, to ja np uzywam wkladow do nozy do tapet. Tez sie dobrze sprawdzaja.

--
pozdrawiam Kuba

 
30-01-14 11:47  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

To może i ja wtrącę 3 gr.
Części dennej nie ma się co obawiać. Często lepiej się ją klei niż długie burty.
Pędzelki do retuszu to tylko markowe modelarskie, jak najmniejsze. Zestawy szkolne za kilka zł narobią więcej szkód niż pożytku.
Widzę że masz oprawkę do łamanych ostrzy. Więc tylko ostrze o ostrym kącie wierzchołka np DKB-5 Olfy. Oprawka lepsza by była solidna metalowa z pewną blokadą. Taki nożyk jest lepszy od skalpela. bardziej korzystny kąt ostrza między ręką a podłożem.

--

Post zmieniony (30-01-14 11:51)

 
30-01-14 12:24  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam,
Klej musisz sobie sam przetestować. Nie słuchaj opinii, że wikol to jest taki zły, bo jest klejem wodnym. Powtarzałem to ze 100 razy i powtórzę jeszcze raz - ja całe modele kleje wikolem - jak zresztą wielu innych kolegów modelarzy... BCG też jest na bazie wody...
Przy wodnych klejach istotną rzeczą jest ich odpowiednie dawkowanie na części. Naturalnym jest, że jak się nałoży wikolu na pół części, zamiast na krawędź to się pofaluje, ale niestety to nie jest wina samego kleju, lecz nieodpowiedniego nakładania. Dlatego nie rozumiem, dlaczego co niektórzy cały czas głoszą takie tezy, że wikol się nie nadaje, skoro sam po sobie wiem, że jest inaczej.

A co do krótkich linijek - jak byłem w castoramie, to zakupiłem sobie 2 takie jak Ty masz, z tym, że jedną przecięłem na 10 cm. I w ten sposób otrzymałem 3 linijki o różnej długości. Pomysł wg mnie dobry i tani, bo linijka kosztuje niecałe 5 zł jak dobrze pamiętam ;-)

Tekturkę 1mm polecam zakupić, bo raczej ciężko ją spotkać ( no przynajmniej mi ;-) ) inne grubości już prędzej - np. opakowania po ryżu, płatkach, herbacie itd.

Polecam jeszcze jakąś pęsetkę ze "szpiczastymi" końcówkami. - kiedyś były fajne topexa w castoramie, nie wiem czy jeszcze są.

Czasami przydaje się też wycinak rewolwerowy do skóry - w naszym przypadku do wycinania otworów. Ale jego raczej polecam do jakiejś seryjnej produkcji, gdzie trzeba wyciąć dużą liczbę jednakowych otworów.

Resztę podstawowych narzędzi już chyba koledzy podali. Podczas pracy wyjdzie, czego jeszcze Ci trzeba, ale to już sam będziesz wiedział ;-)

--
Pozdrawiam, Sony :)

 
30-01-14 12:58  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

BCG można kupić w dowolnym sklepie - po prostu trzeba mieć szczęście. Raz się trafi w osiedlowym sklepie, innym razem w supermarkecie. Nie ma reguły.

Fajne pęsetki znalazłem w ciastoramie - kilka złotych za cztery sztuki. Są z tak badziewnego i miękkiego metalu, że w palcach można je wygiąć do takiego kształtu, jaki w danej chwili potrzeba :)

 
30-01-14 13:34  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Witam

Co do modeli watterline ... ja zwykłem kleić tylko takie, jak to jest postrzegane przez innych ... no cóż co to ma za znaczenie ? kleisz model dla siebie, to jest twoje hobby i po wystawieniu końcowej galerii na forum, dalej cały czas model będziesz ogladał ty a nie forumowicze u ciebie na półce. Wiec klej tak jak chcesz go oglądać i chrzań poprawność polityczną ;)
Co do zestawu startowego, z czasem sam poczujesz czego ci brakuje i bedziesz to odnajdywał i dorzucał do warsztatu.

Klej jest jak piwo, są dobre i złe, ale to rzecz gustu spróbuj jak najwiecej i wybierz swój ;)

Pozdrawiam i podpatruje :)

p.s. wybaczcie reklame ale jeśli chodzi o materiały modelarskie polecam hashobby na dzielnej :)

 
30-01-14 17:35  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Trochę pół żartem, ale życzę ci aby nie zabrakło i Ci chęci, zaparcia i czasu na klejenie którego mi niestety często brakuje. Załóż relację, na dobre rady ze strony kolegów forumowiczów zawsze możesz liczyć.
Pozdrawiam.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
30-01-14 19:50  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
krys21   

Zwykłe wykałaczki jako patyczki do kleju.
Papierowe pilniki do paznokci, można je dowolnie wyginać na potrzebny nam kształt ( i można powiedzieć żonie, że też ma coś wspólnego z modelarstwem :-)
Szpachla, pomocna jak coś "schrzanimy", zwłaszcza przy poszyciu dennym.
Do nakładania i równania szpachli stara karta kredytowa lub bardziej elastyczna stara karta telefoniczna z impulsami.
Co do linii wodnej: w ostateczności można zrobić model do linii wodnej, z dodatkowymi elementami umożliwiającymi montaż dna, np. dwa kołeczki...
Przy podklejaniu części szkieletu bywa problem z usunięciem pęcherzyków powietrza, wystarczy lekko przejechać wałkiem do ciasta, usuwa też nadmiar kleju...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024