FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
29-01-14 23:36  [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
dachowiec 

 

Witam wszystkich,
jestem tutaj nowy, po ponad 20 latach postanowiłem wrócić do modelarstwa kartonowego. Planuję zajmować się tylko okrętami. Poczytałem trochę poradniki i fora, na początek postanowiłem przypomnieć sobie kartonowe rzemiosło na modelu UDARNYJ.

Mój warsztacik do pracy wygląda tak jak na zdjęciu, chętnie wysłucham co jeszcze koniecznie powinienem kupić przed rozpoczęciem sklejania (bo w trakcie to na pewno dojdą druty, nitki i wszystko to co nie jest z kartonu).

Czy w pierwszym modelu porywać się na budowę kadłuba poniżej linii wodnej czy zrobić tylko burty? I jak w ogóle postrzegane są takie "połówki" w środowisku modelarskim? Nie planuję oczywiście żadnych startów w konkursach, chcę robić modele dla własnej przyjemności ale szczerze mówiąc nie wiem na jaką sylwetkę się decydować. Pełna przekonuje mnie swoją "poprawnością polityczną" (model ma być odwzorowaniem rzeczywistości, więc trzeba pokazać całą konstrukcję) , powyżej linii wodnej natomiast prezentuje okręt w swoim naturalnym otoczeniu (zakładam że zrobię wokół niego "model wody" - jak to się fachowo nazywa, BTW ? ;-) i instynktownie czuję że takie będą mi się bardziej podobały na mojej półce...

Dobra, nie zamulam więcej, pozdrawiam wszystkich serdecznie!
Michał


--

 
29-01-14 23:46  Odp: [Nowy na forum] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Z własnego doświadczenia dorzuciłbym jeszcze nieużywaną kartę kredytową lub coś tego rodzaju, tę linijkę masz strasznie długaśną i przy wycinaniu krótkich elementów (a takich w okrętach od groma) może być szalenie nie wygodnie, a taka karta sprawdza się idealnie.

Co do tego czy budować do linii wodnej, czy też nie to się nie wypowiem, natomiast model z otoczeniem to diorama.


PS Co do klejów.
Brakuje mi tutaj jakiegoś cyjanoakrylu.
Druga sprawa, to nie jestem wstanie dojrzeć z czego zrobiony jest ten od dragona, natomiast kleje na bazie wody (np. wikol) kompletnie nie nadają się do dużych elementów jak np. poszycie okrętu. Zwilżają one karton, w konsekwencji ulega on odkształceniom (na pewno spotkałeś się przeglądając forum z wyrażeniem "krowie żebra". Dlatego radziłbym zaopatrzyć się w jakiś klej nie-wodny. Ze swojej strony polecam pattex universal: http://centrumoklein.pl/images/50.jpg- żółta tubka z czarną nakrętką, oraz klej poliuretanowy z dragona (pomarańczowa tubka).
--

Post zmieniony (29-01-14 23:53)

 
30-01-14 00:09  Odp: [Nowy na forum] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
dachowiec 

 

Kofi, dzięki za porady. Tak właśnie czułem że arsenał klejów jeszcze muszę uzupełnić. Trochę świat poszedł do przodu od czasów Małego Modelarza "na teczkę" w kiosku Ruchu ;)

 
30-01-14 00:26  Odp: [Nowy na forum] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Czyżby Kolega ze Szczecina ???

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
30-01-14 01:24  Odp: [Nowy na forum] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Brakuje miliona małych pojemniczków, szufladek i słoiczków :) no i BCG :D Do tego fajnie jest mieć dwie regulowane lampki z IKEI z białymi świetlówkami (czyli 4000K - typowe mają 2300K dające żółty kolor. Kartka po podłożeniu pod lampkę powinna być dalej biała). Świetlówki polecam dlatego, że nie grzeją.

 
30-01-14 07:59  Odp: [Nowy na forum] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

Witaj Michale na forum : )
Uważaj na klej RED Q, jest bardzo dobry i bezzapachowy tylko jak złapie to już nie odkleisz.,a wiąże dosyć szybko.
Praktycznie to kleję nim wszystkie drobiazgi.

Pozdrawiam.

--

 
30-01-14 09:43  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam.
Bardzo przydatne:
- płytki CD (na dawkowanie kropelek kleju Super Glue itp.)
- wszystkie wymiary (od 0,4 do 1 mm) igły jednorazowego użytku (np,wiercenie otworków )
- wykałaczki bambusowe
- szpilki/igły osadzone np. na patyczkach/ołówkach do nabierania kleju
- kawałek styropianu np.15x15 cm - trzymacz igieł, wykałaczek itp.itd
- klamerki małe drewniane do bielizny z przyklejoną wykałaczką - trzymacz drobnych elementów jak schną
- wszelkiego rodzaju i średnicy druty/druciki
- kpl pilników iglaków (różne przekroje)
- papier ścierny różne gradacje (od 2000 do 60)
Pozdrawiam

 
30-01-14 10:07  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Lista jest baaaardzo długa, wszystko to zależy, od tego, w jakim stopniu jesteśmy zaawansowani, gdyż wiadomo, ze modelarz bardzo zaawansowany budujący modele waloryzowane potrzeby ma ogromne.

 
30-01-14 10:14  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Jest takie powiedzenie że w modelarskiej szufladzie przyda się wszystko. Zawsze coś tam może być uzyteczne jeżeli nie jako szablon to jako podkładka lub przycisk.
Moja żona zawsze zanim coś wyrzuci to pyta się czy tego nie potrzebuję. I tak powoli wciąż rozbudowuje swój park narzedziowo materiałowy choć gdyby zobaczył to ktoś kto nie siedzi w temacie to powiedziałby że to jakaś rupieciarnia ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
30-01-14 10:54  Odp: [Technika] Zestaw startowy - czego jeszcze brakuje?
dachowiec 

 

Dziękuję za wszystkie porady i wskazówki, zdaję sobie sprawę że wiele rzeczy dojdzie na zasadzie własnego doświadczenia i podpatrywania jak to robią inni ale na pewno parę z gadżetów o których piszecie kupię albo wyszukam w domu od razu.

Jeszcze pytanie o karton do podklejenia wręg: grubość 1mm - czy kupić go od razu w sklepie specjalistycznym czy może występuje powszechnie jakoś w przyrodzie ? :)

Astra - tak, ze Szczecina. Niestety nie mieszkam tam od matury (aktualnie Warszawa) ale serce zawsze w Grodzie Gryfa, blisko morza ! ;) Te modele to chyba z tęsknoty właśnie ...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024