FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-01-14 08:54  [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Rozochocony mom nowym-starym hobby postanowiłem podjąć ambitne zadanie. Od dawna chodził za mną parowóz. Wybór padł na niemiecki BR 03-10… bo duży, bo ładny, bo aerodynamiczny… W skali 1/45 wydało go niemieckie wydawnictwo SchreiberBogen, ale ten model jest mocno uproszczony… Po wyszperaniu sporej porcji informacji, fotek i schematów doszedłem do wniosku, że mocno go ubogacę. Skoro Pm3 to w zasadzie ten sam parowóz (różnica polegała na budowie otuliny), postanowiłem przeskalować model Angrafu (ze skali 1/25 do skali "zero") i dodanie mu części nadwozia z niemieckiej wycinanki. Okazało się jednak, że model lokomotywy Pm3 jest bardzo szczegółowo przygotowany, zatem w wielu miejscach trzeba go będzie uprościć (Mam nadzieje, że panowie Wandtke i Kowalski nie będą mi mieli za złe, zwłaszcza, że nie mam żadnych zamiarów wydawniczych związanych z tym modelem). Tak oto zrodziła się idea kompilacji dwu wycinanek. W ruch poszły skanery, Photoshopy i Inkscapy…

Jako, że w tzw długi świąteczny weekend dysponowałem kilkoma wolnymi wieczorami, to postanowiłem ulepić "próbną paskudę" z niemieckiej wycinanki w celach poznawczo treningowych. Nakleiłem kserówki na koperty kartonowe po przesyłkach kurierskich, złapałem za nożyczki i klej polimerowy… Tekturka z kopert kurierskich okazała się jednak nie zbyt wartościowym materiałem… za gruba na okleinę, za wiotka przy swojej grubości na podklejki szkieletu. Nie przejmując się zbytnio tym (oraz faktem przyrosty niektórych wymiarów elementów związanych z grubszym kartonem) wycinałem i kleiłem, równocześnie analizując model angrafu w klejonych aktualnie obszarach i korelując to z rysunkami i przekrojami, które udało mi się zdobyć. "Tata… a czemu ten Borsig taki szary?" - zapytała córcia. "Ponieważ go nie pomalowaliśmy!" - odrzekłem. Oddawszy model w ręce córci wraz z kilkoma puszkami sprayu… wyszła kolorowa "próbna paskuda".



Zacząłem sklejać "parowóz właściwy". Tekturka modelarska z nadrukowanymi wydrukami przeskalowanej wycinanki Angrafu (ze zdjętym kolorem w programie graficznym) zostały napuszczone cyjanoakrylem i wygładzone krawędziowo papierem "ścierwnym". No to mam zaczątek ostoi… teraz nity… i zonk! Te wycięte laserem (0,6 i 0,8) rozwarstwiają się… "może spróbuję tych kulek do lutowania" zalęgło się gdzieś w zakątkach świadomości. Poszedłem kupiłem i… poległem! Dziesięć tysięcy malutkich kuleczek zamkniętych w plastikowym pojemniczku. "Co one takie nerwowe?" zrodziło się pytanie, kiedy zauważyłem, że dziwnie drgają (pudełeczko jest przezroczyste, więc widać co kuleczki robią w środku – Shroedinger byłby niepocieszony). Otworzyłem pudełeczka i co najmniej kilkaset nerwowych kuleczek spier… wsorzęną gracją rozbiegło się po okolicy przyczepiając do wszystkiego. Zamknąłem pudełko i czekam na kawałek inwencji i pomysł jak poradzić sobie z elektrycznością statyczną. Wracam póki co do nitów tekturowych… W inkscape (polecam ten program całym sercem, taki sam jak corel, tylko lepszy o trzy tysiące - bo darmowy) narysuję sobie te nity i wytnę z tektury, która się nie rozwarstwia. Na szczęście w Bielsku jest firma, która oferuje wycinanie laserem. na A4 takich nitów zrobię sobie kilka tysięcy, a nie stówkę za 2,5 złotego - jak oferują sklepy modelarskie.



--

Post zmieniony (08-01-14 10:11)

 
08-01-14 10:25  Odp: [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Witam
Będę kibicował, tym bardziej że sam już takiego potworka mam.
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 
08-01-14 11:51  Odp: [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

:) wiem wiem, wszak to i owo podpatrzyłem na Twoich fotkach :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
05-03-14 11:54  Odp: [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

No to masz kolejnego kibica.Zapowiada się nielicha zabawa. Zastanawia mnie tylko czemu 1-45. nie lepiej było wykorzystać elementy Pm 3 i przeskalować te niemieckie niedoskonałości. 1-25 daje większe możliwości,a jak napisałeś to prawie te same parowozy.Podejrzewam,że różnica jest głównie w opływowej ''obudowie'' kotła. Ale mogę się mylić. uwielbiam parowozy,ale mało o nich wiem (za wysokie progi).

 
05-03-14 11:59  Odp: [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Hehe, deczko się zafiksowałem na skali 1:45... a 1:25 jest dla mnie za duża... może na emeryturze, jak dzieciaki się wyniosą z domu;) Prace na razie idą powoli, gdyż równolegle kleję OKL27, a do tego pierdylion nitów na obu ostojach... niebawem wrzucę fotki :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
05-03-14 17:13  Odp: [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Na drut nanieś niewielką ilość kleju np. Super Glue. Przyklej kulkę, kulke namocz w kleju i przyklej do kartonu. Na pewno odklei się od drutu i przyklei do papieru.

--

 
05-03-14 18:00  Odp: [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Robercie B. – dzięki za podpowiedź. Nie omieszkam wypróbować Twojej metody... o ile mi kuleczki znów nie zaczną spier.... :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
05-03-14 18:01  Odp: [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Prace and lokomotywą posuwają się wolno, gdyż – jak już wspomniałem – równocześnie wziąłem na tapetę model OKL27. Nitowanie nie przyspiesza pracy. Kombinowanie z czerwonymi farbami także nie… Zdaje się, że ten wózek doprowadzi mnie nad krawędź obłędu. Po pierwsze ciężko spasować pomniejszane części bez uwzględniania przeliczenia grubości kartonu; po drugie po trzykrotnym malowaniu prawdopodobnie zgubią się szczegóły…



--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
05-03-14 18:42  Odp: [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

A czym malujesz ?

 
06-03-14 08:04  Odp: [R] Borsig BR03-10 skala 1:45 Angraf/SchreiberBogen/własna inicjatywa
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

satynowym humbrolem... Takie mam założenie, że podwozie (ostoja, koła itd) będzie satynowym, a nadwozie będzie glossy, i będzie się świecić jak psu... duma trzeciej Rzeszy ;)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024