FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
21-11-13 23:02  Odp: [R] ET22-256 1:25 Angraf
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Mamy tutaj do czynienia prawdopodobnie z wielokrotnie już omawianym problemem pracy papieru w różnych warunkach temperatury i wilgotności.

Dokonałem precyzyjnego pomiaru losowego modelu z paczki i gotowego zestawu laserowego:
- długość elementów laserowych 718,8 mm
- długość elementów z modelu 718,6 mm
- długość z plików 718,8 mm.

Zatem lasery są idealne, długość elementu z wycinanki jest krótsza (a nie dłuższa) o 0,2 mm na długości ponad 70 cm. Błąd wynosi zatem mniej niż 0,03% a więc również prawie idealnie.

Niestety papier składa się z włókien i ulega skurczaniu lub rozciąganiu. Na przykład po 24 h transportu zimą papier należy klimatyzować nawet 5 dni aby powróciły jego prawidłowe właściwości.

A poniżej dla zainteresowanych trochę teorii książkowej o warunkach wilgotności i papierze - zwracam uwagę na te kilka cali zmiany wymiaru.

"Drukowanie: papier trafia do drukarni w rolkach lub arkuszach, które opuszczając fabrykę papieru mają w sobie pewną ilość wody, oraz są zapakowane w papier nieprzepuszczający parę wodną, aby ułatwić w ten sposób utrzymanie odpowiedniej wilgotności (poniekąd wynika to z tego, że papier jest sprzedawany na wagę, a więc ilość wilgoci reguluje cenę sprzedaży). Po rozpakowaniu rolek papier zaczyna tracić wodę oddając ją do otoczenia jeśli jest ono suche lub pobierając ją, jeśli jest wilgotne. Jeżeli papier absorbuje wilgoć to jego pory rozszerzają się, a w przypadku jej oddawania - kurczą się. Pojedyncza rolka papieru może zmieniać swoje wymiary nawet o kilka cali na szerokości lub długości. Gdy jest ona umieszczana na prasie, gdzie następuje jej odwijanie poprzez wykorzystanie siły nacisku, może bardzo szybko stracić swoją pierwotną wilgotność. Podczas drukowania gamy wielu kolorów mogą być one umieszczone w nieprawidłowych miejscach co spowoduje ich nieciągłość na wskutek zmiany wymiarów papieru. Z tego powodu obsługa techniczna pras rolowych będzie potrzebowała zmieniać położenie walców dociskających, aby skompensować zmianę wymiarów papieru. Jeżeli wilgotność będzie się zmieniała w czasie dnia to regulacja położenia walców będzie musiała być wykonywana bardzo często powodując utratę papieru, czasu, oraz wydajności produkcji. W takich przypadkach preferuje się stabilną atmosferę otoczenia".

--

Post zmieniony (21-11-13 23:06)

 
22-11-13 08:57  Odp: [R] ET22-256 1:25 Angraf
Kamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki za szybka reakcje:)

--
Ja to ja i jako ja chce być znany.

 
27-11-13 10:55  Odp: [R] ET22-256 1:25 Angraf
Kamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dobra tyle na razie mi się udało ulepić :P


I tak jak zapewniał wydawca wszystko pasuje do siebie idealnie:)

--

Post zmieniony (27-11-13 10:57)

 
29-11-13 12:21  Odp: [R] ET22-256 1:25 Angraf
Kamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tu kolejne zdjęcia:
wzmocnienie dachu(brak 4 części 15 w laserach albo ja zgubiłem:P aczkolwiek raczej niema) i spód lokomotywy cz 1a pasuje wycinanka do elementu wyciętego laserem.



--
Ja to ja i jako ja chce być znany.

 
29-11-13 20:47  Odp: [R] ET22-256 1:25 Angraf
Kamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Heh :P nie no aż tak źle nie będzie :) wydaje mi się że tych elementów po prostu nie było ale reki za to uciąć sobie nie dam :) może ktoś ma i sprawdzi czy są u niego...cz. 15 - powinno być 36 u mnie było 32

--
Ja to ja i jako ja chce być znany.

 
04-01-14 22:12  Odp: [R] ET22-256 1:25 Angraf
Kamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Po dłuższej przerwie tutaj kilka fotek z dłubania :D

Tu rama juz z polożonym podkładem:


Przy klejeniu pojawił się problem z częścią .... no właśnie z nie opisana cz.
[brak numer i tego czy ja podkleić... oraz jest za szeroka 4mm(2mm z jednej i 2mm z drugiej strony)]:


Dalej ciągnąc temat braków:
Brakuje w laserach jednej cz.20
Dla usztywnienia nakleiłem lasery na brystol i wtedy wszystko ładnie pasuje:)


Jeszcze trzeba było przyciąć cz. 19 bo była za długa:


To tyle na dziś :)

--
Ja to ja i jako ja chce być znany.

 
05-01-14 16:15  Odp: [R] ET22-256 1:25 Angraf
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Będę tu często zaglądał, bo temat całkiem ciekawy. A propos braków, sprawdź czy w wycinance zgadza się ilość części potrzebnych do sklejenia foteli maszynisty. Ja co prawda nie posiadam modelu Byka, ale za to sklejam od jakiegoś czasu Siódemkę i tam właśnie brakowało połowy części, przez co mogłem zrobić tylko 2 fotele ;) Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie.

 
05-01-14 16:35  Odp: [R] ET22-256 1:25 Angraf
Kamil 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tu jest akurat na odwrót :P np jest jeden mały zbiornik z dołu a w wycinance są 2 :)

--
Ja to ja i jako ja chce być znany.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024