Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 218

Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 223

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 354

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 362
WWW.KONRADUS.COM - FORUM MODELARZY KARTONOWYCH - Odp: [Pytanie] MON-ówki...

FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
03-08-12 15:00  [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witam serdecznie forumowiczów , mam może trochę dziwne zapytanie ,otóż Ministerstwo Obrony Narodowej / MON / wydało dużo modeli kartonowych / WSMK / . Czy jest możliwość ich reprintów ???. Jakie są realia takiej inicjatywy , nie ukrywam iż chętnie bym takowe nabył . Niewielką część tego wydawnictwa można zgrać z neta i wydrukować na domowej drukarce , jednakże jest to tylko , powiedzmy , połowa dorobku MON-u . Monówki to przecież jedne z pierwszych polskich modeli kartonowych , to historia przez duże H . Mam wrażenie, że ugrzęzły gdzieś w lamusie . Proszę się nad tym zagadnieniem zastanowić , być może warto byłoby stworzyć taki projekt , i tu mój apel do projektantów modeli , nie tylko oryginalne wydania ale i reprinty znalazłyby nabywców. p.s. proste modele bez waloryzacji , coś dla mniej zaawansowanych modelarzy , i ich mniej zasobnych portfeli . Z modelarskim pozdrowieniem MAREK .

Odpowiedz na tę wiadomość 

03-08-12 15:22  Odp: MON-ówki...
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

- 11

Kiedyś deglock wyszedł z inicjatywą udostępnienia MONówek, ale prawoporządni storpedowali tą ideę :(

Pozdrawiam,
W.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%) | ORP Błyskawica [WAK] (75%) | ORP Wilno [KK] (98%) |

03-08-12 15:56  Odp: MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Pełny wykaz kartonówek MON sam sporządziłem i możesz go znaleźć na naszym FORUM.
Co do reprintów, to nie bardzo sobie to wyobrażam , kto to miałby zrobić. Ktoś z MON ?? Takiego wydawnictwa juz nie ma. jest "Bellona". Wątpię,żeby mieli tam dostęp do oryginalnych wycinanek. Reprinty MM praktycznie zostały załatwione przez Kol. Ł.W. Bo to ON najpierw załatwił pełne zgranie na CD starych roczników MM.
Jesli zależy Ci na zdobyciu kartonówek MON, szukaj na Allegro, na różnych giełdach.Pojawiają się tam czasem. Na kilkadziesiąt wydanych tematów , kilkanaście można uznać za wartościowe i dzisiaj.
Wottek - ja należę do tych prawoporządnych !! Ale niczego nie torpeduję. Nie cierpię tylko metody, którą w skrócie określę dosadnie : załapać się na krzywego r....
Bo to, co proponował Deglock było właśnie tym !!

03-08-12 17:06  Odp: MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

Witam

To ja mam pytanko, czysto teoretyczne i zdaje się że może tu trochę pasować . Jeżeli mam na komputerze scan jakiegoś modelu i chciałbym go wydrukować i skleić. Czy prawo łamane jest w momencie gdy korzystam ze scanu, czy w momencie kiedy pobieram go dajmy na to np. z chomika, czy w momencie umieszczenia ich przez kogoś na internecie ? Generalnie jestem przeciwnikiem piractwa i co moge to kupuje, na co mnie nie stać niekleje ceniąc prace kogoś kto zaprojektował/ wydał model , jednak niektóre modele są niedostępne i gdybym na przykład chciał skleić jeden z modeli wydanych przez MON to czy łamie prawo ? Rzecz jasna jedyną korzyścią jaką z tego wyciągam jest radość klejenia .

Pozdrawiam
Jacek

03-08-12 18:41  Odp: MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi na niebanalny temat jak myślę . Jkorjat - masz rację //... Rzecz jasna jedyną korzyścią jaką z tego wyciągam jest radość klejenia . // cytat. No bo co ma począć młody modelarz bez zasobnej kieszeni / allegro itp... / chyba tylko usiąść i płakać , bo i tak może sobie pomarzyć o sklejeniu takiego czy innego MON-a. Całe szczęście , że niektórzy wstawiają takie cudeńka w formie do wydruku na stronach netu. Ja osobiście mam kilka takich modeli i jestem bardzo , ale to bardzo z tego faktu uradowany , bo jeśli najdzie mnie ochota to skleję takowy bez obawy że niszczę oryginał. Przecież w tym wszystkim o to chodzi by był ,, wilk syty i owca cała ,,- cytat . I nie bawi mnie myśl , żeby sobie odpuścić bo to białe kruki , chcę skleić no to sklejam. W przeciwnym razie pozostało by mi tylko szukać innego hobby np. garncarstwo ,bo gliny w naszym kraju poddostatkiem . Mam szacunek dla kolekcjonerów , to ich konik , mnie interesuje tylko efekt końcowy np . zawieszony pod sufitem . Tu prośba moja do modelarzy , proszę o jakieś namiary , kontakt do osób które posiadają i chciałyby udostępnić takie modele w formie pdf lub jpg .Te które ja posiadam również mogę przesłać gratisssss przez neta. Zwykła wymiana ,bez formy finansowej . Naprawdę ,to nie boli . Pozdrawiam modelarskie społeczeństwo . kontakt dmer@vp.pl - Marek

03-08-12 18:53  Odp: MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

kilka lat temu trafiłem na jakieś stare zdjęcie basenu rybackiego wydanego przez MON, od tego czasu jest takim moim niespełnionym marzeniem położyć nożyczki na tym modelu :) ech, no ale kilku stów na to marzenie nie wydam, nie jestem kolekcjonerem ino sklejaczem, nawet gdybym go zakupił i tak trafił by do ksera choćby z racji wieku papieru . Więc pytanie czy lepiej pozwolić tym modelom zginąć? zresztą kopie elektroniczne nie umniejszają wartości orginałów ( inaczej Mona lisa była by G..o warta ;) )

Pozdrawiam
Nadal antypirat żeby niebyło
Jacek ;)

p.s. nie mam do zaoferowania nic w zamian, ale chętnie bym ten model przytulił ;)

Post zmieniony (03-08-12 18:54)

03-08-12 19:41  Odp: MON-ówki...
Qwark   

" Czy prawo łamane jest w momencie gdy korzystam ze scanu, czy w momencie kiedy pobieram go dajmy na to np. z chomika, czy w momencie umieszczenia ich przez kogoś na internecie "
Niedawno się tym interesowałem pod kątem pobierania soundtrack z gier i filmów. Wyszło że karalne jest tylko rozpowszechnianie, nie pobieranie i korzystanie z tego. Jednak u nas panuje nieco inny pogląd niestety. Sądy uznają że pobierasz w celu rozpowszechniania, więc jest to karalne. Jednak wkrótce wszystko będzie czyste i klarowne. Na podstawie nowej ustawy o ochronie praw autorskich, będzie możliwość ukarania wysoką grzywną za zamieszczenie swojego zdjęcia na tle budynku lub czegokolwiek na np. NK bez zgody pisemnej właściciela lub projektanta. To taka wersja hard ACTA.

05-08-12 16:49  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

i burza, o co ? o modele z przed 50 lat ? czy o zasadę? bo w temacie modeli mon to sztuka dla sztuki. A kasowanie wątków jest zwykłą cenzurą, bardzo adekwatną do czasów w których te modele zostały wydane .... rozumiem że z punktu widzenia moderatorów jesteśmy złodziejami wszyscy a wątpliwą granicą naszego sumienia jest to że ktoś inny kradnie lub nie ?! jestem i byłem przeciwny okradaniu , ale na Boga, kto w wypadku modeli MON jest okradany ? bo nikt nawet nie wie kto ma do nich prawa, a wydawane były za pieniądze podatników. Więc rozumiem, niech owe modele zginą i przepadną w szafkach kolekcjonerów, wybranych których na to stać...

Pozdrawiam
Jacek

05-08-12 16:59  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rajkub 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

Grupa: WAK

Przecież wątek dalej funkcjonuje ?
Natomiast jawne nawoływanie do nielegalnej działalności i brak reakcji na nie przez właściciela portalu może w krańcowych przypadkach doprowadzić do nakazu zamknięcia portalu ( co prawda są osoby , które bardzo by się z takiego faktu ucieszyły, ale nie bądźmy aż tak życzliwi wobec wszystkich).

--
Pozdrawiam, Rajkub

05-08-12 17:10  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

ok, o ile wszystko jest jaśniejsze jeśli wyrażane są motywy działania. Jeśli tak rzeczywiście jest to powiem wam że marną wolność słowa w naszym kraju mamy o co rzecz jasna żalu do moderatorów mieć nie mogę i nie mam . Co do forum, proszę mnie na ową wrogów forum listę nie wpisywać ;)

05-08-12 20:48  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Korsarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6

- 4

Andy, wydaje mi sie, że strasznie panicznie podchodzisz do tematu, zachowujesz sie tak, jakby ci ktoś czegoś zabraniał lub coś narzucał.Praktycznie to sam podsycasz swoją wypowiedz i bronisz jej mimo, że własciwie to nikt cie nie atakuje...

"I nie bawi mnie myśl , żeby sobie odpuścić bo to białe kruki , chcę skleić no to sklejam."
No to sklejaj. Ja też uważam, ze modele są do sklejania a nie do magazynowania na płasko w szafie.

A tak na marginesie mówiąc, to po co sie zawzinać na stare projekty wiele kosztujące i słabo dostępne, jeśli jest wiele sprawdzonych współczesnych opracowań... A twoja wypowiedz sugeruje- "Albo MON, albo nic". Że jak MONówki są słabo dostępne, to juz odrazu iść garnki lepić tak, jakby to były jedyne dostępne na rynku modele...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

05-08-12 22:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Bizon 

Na Forum:
Galerie - 11

- 8

Równie dobrze pewnym sensie można nazwać piractwem sprzedaż oryginalnych wycinanek np na allegro. Czemu tak? A no dlatego że sprzedajemy z korzyścią materialna i to czasami bardzo wysoko zyskowną. Jak też w ten sposób powiedzmy oszukujemy państwo nie płacąc podatku ze sprzedaży.
A już tym bardziej gdy sprzedajemy dany produkt jest dostępny na ryku np u wydawcy.
Piractwo w naszym przypadku nazwałbym wtedy gdy, gdy działamy na szkodę producenta lub wydawcy i gdy z tego tytułu osiągamy korzyści materialne lub finansowe.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

05-08-12 23:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3

- 2

Bizon - jesli sie orientujesz - jesli sprzedajesz produkt nowy, to po pol roku mozesz go odsprzedac bez placenia podatku. Jesli wczesniej - wowczas taki podatek powinienes uiscic. Tak wiec w swietle prawa sprzedaz czegos z zyskiem, po ustalonym czasie, nie jest wcale zadnym oszustwem wgledem panstwa. Dodatkowo my - modelarze - mamy furtke, bo mozna nas zaliczyc do kolekcjonerow. Pozbywanie sie czesci kolekcji nie jest rowniez objete obowiazkiem podatkowym, chyba, ze cos kupujesz i natychmiast chcesz sprzedac z zyskiem. A jesli sprzedaz to po jakims czasie z zyskiem - to juz chyba norma, jesli chodzi o przedmioty kolekcjonerskie... Wiec nie demonizujmy, ani tym bardziej nie zaliczajmy takiego dzialania do piractwa...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat

06-08-12 00:13  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3

- 2

ZBiGu - temat juz byl walkowany kilkakrotnie, ale widze, ze trzeba powtorzyc jeszcze raz. Jesli robisz kopie dla siebie - OK, masz do tego prawo, dopoki posiadasz oryginal. Jesli jednak udostepniasz te kopie, niewazne, czy masz z tego korzysc, czy nie - jest to nielegalne. I nie wiem, gdzie w tym co napisalem znalazles potwierdzenie dla Twojej tezy...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat

06-08-12 01:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

no dobra panowie , będe postępował w taki oto sposób. poszukam na jakimkolwiek forum modelarskim osoby z którą się wymienię PO CICHU, nikt sie o tym NIEDOWIE, gwarantuję. I co wtedy, jakie bedą podstawy by mnie oskarzać o złodziejstwo ??? ŻADNE !!! Ale przecież nie oto chodzi, jednakże wyczuwam coś innego, a mianowicie ,że podchodzicie do mnie jak do złodzieja bo nie znacie mnie i niejestem WASZ./swój / Ja zaczynałem kleić gdzies w 1983 lub 4-tym/urodzony 1973 więc szczun/ Potem przyszły dni bez modeli-długie dni, ale cały czas zbierałem , nie kleiłem i straiłem ciągłość w praktyce .Dopiero niedawno postanowiłem się reaktywować. Jak feniks z popiołów. Jest ciężko się podzwignąć / reka nie ta, cierpliwość itd./ i dlatego potrzebuję pdf-y bym mógł je powiekszyć.Łatwiej mi to sklejać , uwieżcie.Za takie udogodnienia płacę sporo kasy bo z 4-ech arkuszy robi sie 30-ści. Więc policzcie sami, jednak to mnie nie zraża.A jak zobaczę model z waloryzacją to jestem chory. Wielu forumowiczów to młodzi ludzie/ werwa i zapał w pracy/ a starsi posiadają CIĄGŁOŚĆ bo nauka czyni MISTRZA. Ja wypadłem z rytmu gdzieś w 1990 roku i tak trwało. A miałem sporo modeli pod sufitem w moim pokoju, dziś mlodsze pokolenie ustawia w gablotach itp. My starsi pamietamy jak ciezko było zrobić fotkę , zdobyć odpowiedni klej / mój dziadek kleił kapcie na handel wiec miałem nawet PRONIKOL / o innym modelu niż MM nie wspomnę. Koniec z sentymentami. Do usłyszenia. MAREK KOZAK

06-08-12 08:36  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Drodzy Panowie. Moja opinia jest znana w tej materii. Modele MON-u moim zdaniem należą do tzw. domeny publicznej. Niczyje prawa majątkowe nie są zagrożone ani tym bardziej uszczuplone. Formalnie nie ma następcy prawnego wydawcy MON-ówek (na pewno nie jest nim LOK). Autorzy scedowali swoje prawa na wydawcę i to wszystko. Nie podejrzewam, żeby prof. Samkowi zostały umowy z tamtych czasów (zresztą zawsze można zapytać). W tym konkretnym wypadku jedynymi osobami poszkodowanymi mogą być handlarze na Allegro czy innym Ebay-u bo horrendalne ceny na MON-ówki mogą spaść… ja jestem zdania, że powinny być one dostępne dla każdego w wersji elektronicznej ZA DARMO. Oczywiście może się zdarzyć, że jakiś pazerny cwaniak będzie chciał sobie te prawa (czyt. Do MON-ówek) przywłaszczyć, ale moim zdaniem to karkołomne zadanie.
Co więcej oryginałów MON-ówek poza prywatnymi zbiorami nie ma. Nie zachowały się ani w CBW ani w Bibliotece Narodowej. W wersji elektronicznej kilka MON-ówek jest w sieci, a kilkanaście mamy my tj. Stowarzyszenie Lastadia (nasze pochodzą ze zbiorów prof. Samka).

06-08-12 11:10  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rafael 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3

- 2

Andy, czy Ty czasem nie przesadzasz? Kto Cie tutaj od zlodziei wyzywa? Znowu Ci sie wyrywa, a pozniej sie zastanowisz, co napisales. To co robisz prywatnie, to niczyja broszka - nikt z nas nie ma najmniejszego zamiaru tego kontrolowac, a co gorsza - moze jeszcze popedzic do odpowiednich organow wladzy i donosic... Przedstawiamy Ci sytuacje, jak wyglada ona ze wzgledu na wykladnie polskiego prawa, ktore doskonale nie jest. Jesli masz ochote - szukaj skanow, drukuj, sklejaj i co tam jeszcze chcesz. Dopoki nie bedziesz sie tym chwalil publicznie, to co komu do tego? Ktos Cie bedzie podgladal? Mam wrazenie, ze to raczej Ty masz jakas obsesje na punkcie "tamtych" czasow i spodziewasz sie kapowania i inwigilacji z kazdej strony. A jak ktos Ci tlumaczy, ze z Twoich dzialan inni moga miec problemy, jak to opisal Rajkub, to najwyrazniej nie dociera.

I pozwol, ze zwroce jeszcze na cos uwage. Nie ma tutaj podzialu na "swoich" i "obcych". Wszyscy sa traktowani rowno, o ile potrafia dostosowac sie do regulaminu i panujacych na forum zwyczajow. Moze spokojnie poobserwuj, jak ono funkcjonuje, na czym polega uczestnictwo w nim, poczytaj troche, poudzielaj sie, a dopiero pozniej feruj takie dziwne wyroki. Moze to niezbyt fortunny poczatek z Twojej strony i mam nadzieje, ze mimo wszystko rozwinie sie w cos wartosciowego...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Kat

06-08-12 11:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Dziękuję , mimo wszystko pirat, złodziej przy jednym stole siedzieli. Jak zwał tak zwał. A co do swoich i obcych , forum to forum , wy znacię sie miedzy sobą od lat jak sądze i niejeden kufel piwa wypiliście i stąd moje /swój ,obcy/ nic dosłownie - przenośnia. I szkoda dla mnie wielka ,że nie bywam na wystawach ,konkursach czy sjestach modelarskich. Odległość mi niepozwala. A słuchać i rozmawiać z ludzmi dobrej roboty-modelarstwo , tego sobie życzę. Z wyrazami szacunku - jeszcze narazie nowy - MAREK KOZAK. p.s. dobrze, że choć pisać można.

06-08-12 12:45  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2

Aaaaamen...

06-08-12 20:26  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Graba 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości

A ja was pogodzę wszystkich:)
Deglock to dla Ciebie ważne info będzie.
Zacznę tak...kto z szanownych kolegów ruszył się i zaczął sprawdzać o co biega z MONówkami? Oj coś czuje że nikt:) Ja dziś wykonałem kilka telefonów. Efekt jest taki:
Bezpośrednim spadkobiercą Wydawnictwa MON jest obecnie wydawnictwo :"Bellona". Jednak po rozmowie z Naczelnym...powiedział on jasno...oni ani nikt na rynku nie ma praw wydawniczych do MONówek...nawet autorzy nie mogą się ubiegać o nie bo sprzedali projekt Wydawnictwu MON (stwierdzenie "dobro publiczne" wydaje się więc tu adekwatne i usprawiedliwione) . Więc na dobra sprawę to nawet jak wydrukujecie sobie MONówki i zaczniecie sprzedawać to prawa nie łamiecie. Ale to się odnosi do MONówek zaznaczam...ale dla pewności pytajcie się autorów opracowań (jeśli żyją). Wystarczyły 3 telefony:))) Aby to ustalić.

06-08-12 20:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Graba: daj grabę! Bardzo sensowny z Ciebie facet.

06-08-12 22:07  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Jesteś wielki , właściwie powinienem zacząć moje śledztwo od wykonania kilku telefonów, i jak widać wszystko byłoby jasne już na starcie. Tylko wrzawa się zrobiła . Bez obaw , niebawem ucichnie. Ja już mam wystarczająco nakreslony temat, lecz jak sądzę to połowa zaangażowanych pewnie i tak będzie brała w watpliwość to co Ci przez telefon powiedziano. A jeśli to faktycznie tak jest ,że praw takowych nikt nie posiada, to może uda mi się w końcu zebrać całą kolekcję tych nieszczęsnych skanów. Prośba ma do Ciebie, poczęstuj mnie tymi nr telefonów na priv. Sam też chciałbym tam kliknąć . Jesli to nie kłopot . Zaraz się biorę za szukanie tel. do autorów opracowań . Stokrotne podziękowanie za twój wkład . Ta wiadomość jest optymistyczna. Pozrdawia Cię MAREK .

Post zmieniony (06-08-12 22:08)

06-08-12 22:15  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Graba 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości

Telefony wykonałem do MON i do "Bellony". Numery tel znajdziesz na stronach internetowych, nic nie jest tajne:) A co do tel autorów to już inna bajka...

Post zmieniony (06-08-12 22:16)

07-08-12 09:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Nie bardzo wiem dlaczego dla mnie akurat ta informacja miałaby być ważna. Ja to wiem już od dawna i o tym piszę. Choć nie zgodzę się, że Bellona jest prawnym następcą wyd. MON bo takowe wciąż istnieje w końcu Ministerstwo Obrony ma swoje wydawnictwo. Poza tym tam jest trochę inny niuans bo MON nie było zleceniodawcą wszystkich Mon-ówek tylko Liga Przyjaciół Żołnierza lub Zarząd Główny Ligi Morskiej. Więc rozwiązanie tej łamigłówki jest trochę bardziej skomplikowane. MON w tym wypadku zapewniło druk. Tak czy owak nikt nie posiada praw majątkowych do MON-ówek (lub nie potrafi ich udowodnić – co na jedno wychodzi) należą one do domeny publicznej.
Profesor Samek, który żyje i ma się dobrze w Krakowie sam nam dał swoje zbiory do skanowania razem z instrukcjami (niektóre nawet podarował mi w oryginale czym się chwalę) i nawet zaznaczono, że będziemy te skany udostępniać każdemu kto będzie sobie życzył.
Nie wiem jak wygląda sprawa z braćmi Cierpkami autorami portów (które również posiadamy).
A ja nawet przerysowałem sobie model promu Kopernik i go tu i ówdzie uzupełniłem i powiem, że ten prom jest bardzo ładny. Jak się kiedyś nauczę wstawiać zdjęcia to wam pokażę, albo poproszę naszą Kasię, żeby fotki wstawiła u siebie.
Co się tyczy reszty to najprościej byłoby gdyby przy okazji jakiejś imprezy przygotować z 10-20 płytek z MON-ówkami i je zwyczajnie rozdawać. Jak już pisałem mamy modele, mamy instrukcję… i powiem, że modele te choć proste są wręcz cudowne i zaraz znać, ze autor to człowiek wielkiej zdolności i nieprzeciętnego talentu.

Post zmieniony (07-08-12 13:45)

07-08-12 15:05  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witaj , fajnie , że napisałeś . Słyszałem tylko o tych wydaniach przed samolotami . Jednak nigdy nie widziałem , a tu taka bomba. Uprzejmie poproszę , jeśli to nie kłopot. Co do płytek rozdawanych na imprezach to trafione w 10-tkę . Popieram. Niech ludzie kleją jak najwięcej tych moniaków, bo ogólnie brak fotek na forach . I bez znaczenia , że modele nie posiadały waloryzacji , były PIĘKNE w swojej klasie. Historia nie może o nich zapomnieć .Z wyrazami szacunku . Pozdrawia MAREK KOZAK . p.s. może na priv ponieważ mieszkam za granicą kraju i o wizytach na spotkaniach lub wystawach mogę sobie pomarzyć .

Post zmieniony (07-08-12 15:08)

07-08-12 17:28  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
vansen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Tak swoją drogą... Może te modele są i piękne, może mają jakąś wartość emocjonalno-sentymentalną... Ale po co właściwie tracić energię na drukowanie i sklejanie obiektów muzealnych?? Mało to wpółczesnych modeli na wysokim poziomie?? Mało to modeli, które są w szacie graficznej doskonałe, a i względnie dość dobrze odzwierciedlają oryginalny obiekt?? Po co tracić czas na coś co jest "wariacją na temat"?? Bez sensu. Kup coś współczesnego i łap za nożyczki. Ament.

07-08-12 18:23  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
rysiu62   

A dzieła Adama Mickiewicza też można drukować i sprzedawać ? To chyba też tzw. dobro publicze. Dodałbym też Kolumnę Zygmunta , chociaż już chyba była próba sprzedaży przed wojną z faszystami i ruskimi.

07-08-12 18:55  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Bizon 

Na Forum:
Galerie - 11

- 8

Dziwne rozumowanie "Ale po co właściwie tracić energię na drukowanie i sklejanie obiektów muzealnych?? Mało to wpółczesnych modeli na wysokim poziomie?? Mało to modeli, które są w szacie graficznej doskonałe, a i względnie dość dobrze odzwierciedlają oryginalny obiekt?? Po co tracić czas na coś co jest "wariacją na temat"?? Bez sensu. Kup coś współczesnego i łap za nożyczki. Ament."
Niech każdy klei to co lubi, nawet jeśli to jest tylko "wartość emocjonalno-sentymentalna" i pomimo tego że starta czasu na takie modele.
Sam mam ochotę pokleić modele właśnie z tamtych lat, właśnie dla emocji i przyjemności. Nie mając na sobie presji innych o to aby idealnie kleić modele. Często na forach widzę jakiś wyścig szczurów o to kto lepiej sklei model.

To tez jak by komuś kto jeździ fiatem 125p mówić, że po co się męczyć jazdą takim starociem, jak teraz są rożne nowoczesne.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

07-08-12 19:19  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

…to tak jak powiedzieć po co kleić modele skoro teraz można kupić takie fajne już gotowe modele kolekcjonerskie ?... Kleimy bo lubimy, i kleimy co lubimy, ja lubię modele jsc, a w modelach MON ( tych łajbowych ) widzę w pewnym sensie protoplastów moich ulubieńców to i chętnie bym pokleił Ot .

p.s. Panie ZbiG mimo iż do owych starszych modelarzy zaliczać się nie mogę to odczucia jednak mam bardzo podobne :)

Pozdrawiam
Jacek

Post zmieniony (07-08-12 19:20)

07-08-12 22:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Extra Model   

To ja proszę taką płytkę. Modele z wydawnictwa MON znam tylko z okładek z serwisów aukcyjnych a zawartości na oczy jeszcze nie widziałem. Modele przedstawiacie w samych superlatywach to może i ja się skuszę na sklejenie jakiegoś.

--
www.extramodel.pl

08-08-12 12:34  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Witajcie !!! Zabiorę głos w sprawie wycinanek MON, jesli pozwolicie... kiedyś miałem je niemal wszystkie. Na pewno starzy stażem Kartoniarze mają sentyment do dawnych modeli. Wycinanki MON z pewnoscią są warte uwagi, piękne okładki z obrazami Pana Adama Werki, poziomy format druku, jak na tamte czasy dobry karton i druk.
Dla tych, którzy lubią i kolekcjonują modele jednostek pływających , opracowanych systemem " Samkowym" są kopalnią wielu fajnych i nieosiągalnych teraz tematów.
Nie popełnię błędu, jak stwierdzę,że autorzy tych modeli patrzą na nas z chmurek..Za wyjątkiem Pana Andrzeja Samka, któremu tylko dobrego zdrowia i pomyślnosci życzę !!
Co do wznowienia w postaci reprintów, to mamy taki pat. Nie wydaje mi się zgodne z prawem i taką przyzwoitością, przedrukowywanie z archiwalnych egzemplarzy i sprzedaż kartonówek.
Wiem,że większość młodych modelarzy zgrzyta zębami na myśl wydatkowania sporej kasy na oryginały, które czasem pojawiaja się na aukcjach Allegro.. bo to przecież "wyzysk" i jak można żądać takie ceny !!!
A to sa przecież już archiwalia !! Pamiętam dobrze ile sam płaciłem za MM, kiedy kompletowałem roczniki ( za nr 4/68 w 1979 roku dalem 140 zł.. za 12/68 - 100 zł ).
A co do wyboru temarów i modeli ... to kleję to co chcę !! Stare modele mają DUSZĘ, były opracowywane ręcznie, kleiły się różnie, raz lepiej, raz gorzej.. Ale były i są modelami z DUSZĄ. Kto chce się " pałować" przez rok, dwa, niech klei modele Hala... kto chce miec model zrobiony w kilka dni niech robi coś ze starych MM lub MON.. A hoj !!

08-08-12 12:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Astra28 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8

Siemanos.

A przerysowanie tego w Corelu, zrobienie w pdf jako wersja czarno-biała oraz kolorowa do wyboru i zawieszenie tego gdzieś w necie do DARMOWEGO pobrania, wchodziło by w grę ?? Obok pdf'ów z częściami skan oryginalnej okładki, może być podrasowany, oraz skan instrukcji, oczywiście.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

08-08-12 14:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

- 4

Astra, świetny pomysł. Deklaruje się w razie czego coś przerysować.

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

08-08-12 15:43  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Astra przy przerysowywaniu weź pod uwagę też i to,że rysunki części robione w oryginalnych MON- ówkach, często były niesymetryczne. To może byc tak,jak w przypadku przeróbki komputerowej modeli autorstwa Pana Tadeusza Grzelczaka. Te kreslone ręcznie pasowały, po przeróbce komputerowej - nie. NIe orientuję się w zawiłościach programów komputerowych, ale jesli juz się za coś takiego brać, to może i przy okazji dokonać poprawki niedociagnięć. NIe wszystko tam tak idealnie pasowało. Sam pomysł bardzo dobry !
Aha, wypadałoby tez i uzyskać zgodę na przekopiowanie pięknych obrazów Pana Adama Werki...

08-08-12 15:52  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Popieram całym sercem . Byłoby z korzyscią dla ogromnej rzeszy młodszych modelarzy których absolutnie nie stać płacić horendalnych cen , już widzę jak ich rodzice w dobie kryzysu wywalają po kilka stówek na kawałek papieru . Prędzej wybiją im to z głowy . Sam kiedyś to przerabiałem w domu, było BARDZO CIĘŻKO namówić ich na cokolwiek z kartonu . Kombinowałem na własną rękę zbierając poprostu ksero kopie bardzo popularne na tamte czasy / 1980- 1990 /. Do dziś posiadam dowody z tamtych lat w moim kartonie po bananach. Mamy na forach działy FREE więc przyłącze się do twojej propozycji. Niech drukują , sklejają i nabierają wprawy przed wdepnięciem do stajni Hala lub innego hala. Pozdrawiam braciszków modelarskiego stanu i apeluję , dajmy młodemu narybkowi wypłynąć na głebokie wody. Chylę czoła Marek Kozak .

08-08-12 16:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
stary 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1

- 2

Jak ktoś zacznie te wycinanki modernizować, poprawiać,przerabiać, prostować to czy przypadkiem nie stracą one tej...duszy o której tu parę razy wspominano?
No chyba że każdy pojmuje to inaczej.
Dla mnie to zapach starego papieru ze wszystkimi jego wadami, niedokładności projektu i uproszczenia które są świetnym polem do popisu dla wyobraźni.
Może jeszcze laserki i fototrawki ? ;-)
Moje zdanie. Być może bym się pobawił z sentymentu takim współczesnym wydaniem starej MON-ówki . Być może. Za wersję poprawianą w jakikolwiek sposób bym ładnie podziekował ale nie.

--

Post zmieniony (08-08-12 16:28)

08-08-12 16:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Pisząc słowa o poprawkach, miałem na myśli ewidentne potknięcia, bo zdarzały się błedy rzędu 5-10 milimetrów. Ale to była rzadkość. Cały czas szukam i pytam o MON z Iłem-18. I cisza... Nikt nie ma ???? Z kartonówek MON fajne były te,które "popełnił" Pan Leszek Komuda. Za czasów PRL i idiotycznej cenzury wyobraźcie sobie, że w 1964 roku pokazał się model MiG-a -21, który praktycznie był super - tajny wtedy ... mam na mysli samolot. Jakaś tam nazwa "Samolot typu delta".... ale to był MiG-21 !! Potem, niemalże te same rysunki zawierał MM numer 8/1975.. Fajnie kleiło się modele Pana Leszka.....

08-08-12 17:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

No i zacząłem projekt MON -Mig 17 już startuje u mnie na warsztacie. Wydruk A3 , papier gdzieś 220 gr, jutro pierwsze fotki bym wrzucił tylko niewiem czy mogę bo to kopia. Poradzcie mi proszę koledzy , z poważaniem Marecki / ANDY /.

08-08-12 18:39  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

Drodzy moderatorzy, proszę o waszą wypowiedź. Czy w związku z wypisanymi w tym wątku ustaleniami, oraz jak widać wracającą modą na te modele, relacje/galerie modeli MON ( i tylko MON) zadeklarowane przez uczciwych forumowiczów jako modele ze scanów, będą spotykały się z sankcjami, lub potępieniem ze strony ludzi pilnujących porządek na forum ??
Przyznam że sam mam pewien model na oku, i zwyczajnie się zastanawiam czy jego zmajstrowaniem mogę się chwalić (jeśli będzie oczywiście czym ;) )
Rozumiem że nikt tu nie będzie dochodził, co skąd i jak ktoś wszedł w posiadanie danego modelu, pytam jednak przez wrodzoną uczciwość ;)

Pozdrawiam
Jacek

08-08-12 19:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Qwark   

Skąd takie pytanie? Przecież już zostało ustalone że nikt nie może się wykazać prawami do tych opracowań. Nie bądźmy jak ci osadnicy z jakiegoś serialu. Znaleźli we wnykach kurę, chociaż głodni, nie zjedli jej tylko szukali właściciela tak długo aż kurę musieli zakopać bo się zaśmierdła. Zbierając jagody tez nie patrzymy czy Lasy Państwowe nie uznają tego za kłusownictwo. Był taki jeden gajowy pod Wrocławiem co nie pozwalał grzybów zbierać.

08-08-12 20:24  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Astra28 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8

Siemanos.

Ja również miałem na myśli przerysowywanie bez większych zmian, poza takimi ewidentnymi "babolkami". Ja ze swojej strony mogę zaoferować, że zajmę się przerysowywaniem, zapewne niejeden Kolega mnie wspomoże, chociaż jak znam życie to takie przerysowywanie jednej MONówki nie powinno zająć więcej jak tydzień. Mam miejsce w sieci gdzie można by to było w zasadzie za darmo umieścić, mogę również stworzyć stronę internetową poświęconą MONówką, gdzie będą opisy poszczególnych numerów oraz właśnie przerysowane pdf'y do pobrania ZA DARMO.

Jedynym moim zastrzeżeniem jest właśnie WOLNY DOSTĘP do tych materiałów. Stroną opisową powinien się zająć już ktoś inny jak również sprawami czysto prawnymi czyli pozbieraniem pisemnych oświadczeń, że jedna czy druga firma oraz autorzy nie będą rościli sobie praw do tych modeli.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

08-08-12 20:50  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Wchodzę w to . Właśnie zacząłem kleić jednego starca , chciałbym gdzieś fotki z relacji umiescić lecz niebardzo kojarzę gdzie. Muszę się zastanowić . Idę dalej kleić głupa...

08-08-12 22:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Patryk.K 

Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 4

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

- 1

Dużo modeli MONu jest na portalu chomikuj . Można sobie pooglądać co miały w środku.

--
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: HMS "Alert" 1777 | JKM ''Wodnik'' 1623 | "Pospeshniy" 1845 | "Lexington" 1776 | Jacht holenderski 1768
Inne: Halny | RMS "Titanic" 1:1200
H0: Dworzec Baranowice | Katowicki Jelcz-Berliet PR100
H0e: Parowóz Bn2t + salonka | Wagon 1Aw (Bxhpi) + Przygłów | Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica" | Wagon samosyp Cukrowni "Kruszwica" | Ładownia
1:45 - Parowóz Tr203

09-08-12 09:41  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
karolx   

Witam,
Zbigu odbierz meila

09-08-12 11:36  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
karolx   

Ku Chwale modelarstwa
Nadmodelarzu Zbig !!!!!!!!!!!!!

09-08-12 12:49  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

Witam :)

Może by tak z tego drodzy modelarze zrobić projekt grupowy ?:)

Ja już wydrukowałem sobie coś co się nazywa "lekki krążownik" obawiam się że orginał był wydany na kartce a3 dlatego że po wydrukowaniu wydaje się to coś być za małe jak na 1:400 :) Jak w weekend czas pozwoli to się złoży w standardzie . Niestety mam sam model bez instrukcji, co prawda wydaje się być prościutki niemniej jednak chętnie bym na nią choć spojrzał jeśli ktoś jest w posiadaniu :)

Pozdrawiam
Jacek

09-08-12 13:42  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Tak ,model wydany był w A3 , potwierdzam MAREK

Post zmieniony (09-08-12 13:43)

09-08-12 13:49  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Ja mam i dam… mogę posłać mailem. Proszę napisać : deglock@wp.pl A tak na marginesie to czy ktoś z was widział instrukcję do MON-ówki pt. Współczesny krążownik? Bo mamy takowy, a nie mamy instrukcji.

09-08-12 17:23  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witaj DEGI , mam to samo, model bez instrukcji . Osobiście kleję fruwadła ale na fali też bym chciał , choć popatrzeć okiem proroka. Więc zapodawaj , drukuję i GIT . Na priv coś Ci odsiebie powiem . Bywaj brachu .MAREK KOZAK

10-08-12 14:22  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

Witam

Ja tak przy okazji idei reprintów modeli MON zastanawiam się czy ich przerysowanie i odświeżenie nie będzie miało większy sens. Oczywiście rozumiem uzupełnienie i usunięcie przebarwień spowodowanych "zębem czasu", ale całkowite przerysowanie? Dziś kupiłem sobie coś takiego:

[
fota części :

Mam w rękach "historyczny" pierwszy MM, a nie czuje do końca tego klimatu ?! Oczywiście to ciekawy fajnie wydany model i skleję go z przyjemnością ale czy to wciąż to samo ?;)

Pozdrawiam
Jacek

p.s. sorry za wielkie foty, dodawane przez telefon bez możliwości skalowania :(

Post zmieniony (10-08-12 14:24)

10-08-12 15:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24

- 9

Również i mnie byłoby ciężko się" zaaklimatyzować". Gdyby to był oryginał, biorę nożyczki, tnę bez czynienia skanów, reprintów itp. a na pamiątkę zostawiam okładkę, to by było...

10-08-12 15:18  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Jkorjat , nie chcę się chwalić, ale ten pierwszy oryginalny numer MM z Flotą Desantową to ja mam. Bo reprint nie ma nic wspólnego z wartością archiwalną ...... I chyba wyszło by mi taniej, gdybym na swój własny użytek skopiował arkusze no dobrej kopiarce, na kartonie z bloku technicznego i potem je skleił i pomalował. Oryginału nie dam dotknąć, w tym sensie,żeby coś wycinać itp. A hoj !

10-08-12 15:37  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Patryk.K 

Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 4

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

- 1

Tak czytam i czytam i nie mogę się niektórym nadziwić co do podejścia do starych modeli. Osobiście popieram Korsarza ze strony 2 tego wątku. Modele są po to by je kleić, a nie żeby leżały i zbierały kurz czy to model z lat 60 czy z tego roku. Będzie leżał aż do naszego końca i jak my się go nie pozbędziemy to zrobią to nasi następcy, a posiadanie wycinanki dla samego posiadania dla mnie mija się z celem nabywania modeli kartonowych.
Osobiście posiadam stare numery Shipyardów jak np. jachty, Granado, a przyjdą mi szebeka i Endeavour i już się nie mogę doczekać jak skończę Pospiesznego i rozetnę te staruszki. :-)

--
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: HMS "Alert" 1777 | JKM ''Wodnik'' 1623 | "Pospeshniy" 1845 | "Lexington" 1776 | Jacht holenderski 1768
Inne: Halny | RMS "Titanic" 1:1200
H0: Dworzec Baranowice | Katowicki Jelcz-Berliet PR100
H0e: Parowóz Bn2t + salonka | Wagon 1Aw (Bxhpi) + Przygłów | Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica" | Wagon samosyp Cukrowni "Kruszwica" | Ładownia
1:45 - Parowóz Tr203

10-08-12 17:38  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24

- 9

Zgadzam się z przedmówcą .Kupowanie i odkładanie na półkę wydawnictw z modelami to nie modelarstwa lecz kolekcjonerstwo - a zbierać można wszystko m.in. niesklejone modele. Osobiście dla mnie /moja wyłącznie prywatna opinia/ taka kolekcja mija się z celem /no, chyba, że potem zakłada się sprzedaż z zyskiem/ - to tak jakbym kolekcjonował książki /bez zdjęć/rysunków/ w języku japońskim, którego nie znam i ekscytował się, że piękny papier, rogi niepozaginane, otwiera się okładkę od końca itp.itd. Powiedzmy ktoś posiada np. kolekcję 50 egz. modeli /różnych/ I co? Ogląda okładki, studiuje kartki z poszczególnymi elementami, czyta opis budowy modelu a nie zamierza go skleić. Po prostu nie chwytam tego - może ktoś ze zbieraczy napisze o co w tym chodzi?

10-08-12 17:55  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

kolekcjonerem nie jestem, ale jestem zbieraczem z podejściem "kiedyś się przyda" i na chwile obecną mam szafę zawaloną modelami kartonowymi i plastikami z których pewnie większości nigdy nie rozetnę z uwagi na brak czasu .Nie jest to kolekcjonerstwo, mimo to rozumiem ludzi którzy przy okazji swojego hobby jako swój dodatkowy cel uznają uzbieranie np. całą kolekcji bez chęci ich sklejania. Zakładam że człowiek z modelarstwem nic wspólnego raczej takiej kolekcji nie zakłada więc nie ma co porównywać do książki po japońsku ;) co innego oczywiście handlarze dla zysku, no ale to już "praca" więc się nie wypowiadam :)

10-08-12 21:22  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

Witam

Panie ZbiG pewnie prędzej czy później część wycinanek w owe dobre ręce trafi, choć nie teraz jeszcze bo jak widać po moich pracach mocno jestem początkujący i wciąż szukający swojego ulubionego miejsca ( skali i techniki modeli ) narazie zbieram jak leci co w okazji się uda :) Co do modelarni, to zawsze żałowałem że do takowej nietrafiłem, ale mieścina nasza małą była choć dom kultury w różnych projektach chętnie współpracował z młodymi i miejsce udostępniał . Cóż do modelarni jednak trzeba czegoś więcej niż tylko miejsca niestety :( Czasy owszem się zmieniły, cóż zrobić . ale nam się off top zrobił :)

co do modeli MON nadal postuluje o założenie projektu grupowego co by ruszyć ludzi i podobnie jak to jest z małym modelarzem zrobić choć w poście galerie owych jednak prostych i szybkich modeli :)

Pozdrawiam
Jacek

11-08-12 14:07  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

- 4

No więc podsumowując cały wątek do żadnych konkretów nie doszło. A szkoda. Jak dobrze zrozumiałem (a prawnikiem nie jestem) nikt nie ma praw autorskich do tych modeli. Co nieco mam na dysku więc w wolnej chwili przerysuję np. śmiglowiec SM-1 w corelu i poproszę Astrę ,żeby go gdzieś wrzucił do darmowego pobierania.

--

Post zmieniony (11-08-12 14:08)

11-08-12 17:57  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Dla pewnego uporządkowania to tylko dodam, że model lekkiego krążownika (ciężkiego także) i kilku innych MON-ówek z okresu gdy nie były one wydawane z okładkami A. Werki, zostały wydrukowane na arkuszu A2 a nie jak było podane wcześniej A3. Taki model współczesnego krążownika to zajmuje aż dwa arkusze A2.

11-08-12 21:52  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

- 4

Był pamiętam w wydawnictwie MON wydany "pływający transporter opancerzony". Kleiłem go jako mały chłopiec, a teraz go poszukuję. Jakby ktoś mnie nim poratował, oczywiście skanem, byłbym dozgonnie wdzięczny.

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

11-08-12 22:22  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Ziga 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4

Moim pierwszym sklejonym modelem był RWD-5bis z tego wydawnictwa (autor S. Meus, okładka A. Werka). Łezka się w oku kręci...

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

11-08-12 22:43  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

deglock napisał:
....zostały wydrukowane na arkuszu A2

Batory był wydrukowany na takim arkuszu, kleiłem go, miałem około 12 lat

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

11-08-12 23:10  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

To prawda, wczesne pływadła były w A2.Taka duża plansza, jednakże jak coś takiego sprzedawano w kiosku RUCH-u lub Składnicy Harcerskiej ? Pewnikiem zwijano je w rulon . To czasy . A tak na marginesie , własnie kończę MIG-a 17 MON , mam fotki z budowy i niewiem jak je wstawiać w post . Poradzcie . Model ten mam już zamówiony do sklepu z militariami /gratis/ niedaleko gdzie mieszkam . Jak będzie wisiał na witrynie sklepowej to machnę fotki dla potomności . W planie druk koszulki tylko z MON-ikami. 20 euro dwustronna , dobra cena. Przód i tył to okładki modeli. Niepowtarzalne dzieło . Pozdrawia MAREK KOZAK p.s. poszukuję skanu jpg lub pdf SUPER AERO z MON-u .Jak macie to się podzielcie , proszę . Byłby to drugi moniak w mojej stajni.

13-08-12 13:41  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Do Pana Mariusza Kity...
Napisz na mój mail. Mam oryginał tej kartonówki MON. I pewnie dogadamy się co do wymiany na rozsądnych warunkach..
NIe jestem kolekcjonerem, ale Kochani, gdyby tak wszystko pociąć i posklejać , to z czego korzystalibyście potem do takiego na przykład, zeskanowania ????
Kolego ZbiG, bardzo się obawiam Twoich teorii.. Rozdać za darmo... A jak nie , to,co będziesz siłą odbierał ??
Zawsze tak jest, ze syty nie zrozumie głodnego... ale nigdy nie przyszło mi do głowy, by oczekiwać czegoś do moich zbiorów za darmo.. albo się płaciło żywą kasę, albo dokonywało różnych wymian.
Darujcie takie określenie,ale tylko barbarzyńca byłby w stanie pociąć taką Flotę Desantową !!! Bardzo chcecie mieć dostęp do starych MON-ów, jak je ktoś ma to "Kolekcjoner"... A z drugiej strony nasuwa się od razu pytanie, jaki ma sens klejenie modeli z bardzo kiepskiej jakości kartonu ? Akurat mnie nie trafiło się już kupno MON-ówek w księgarniach. Zaczynałem swoje kartonowe hobby na sam koniec 1970 roku. Pamiętam za to doskonale polowania na każdy numer MM..

13-08-12 18:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

- 4

THEO podaj adres mailowy bo ten z forum serwer odrzuca.Ewentualnie odezwij sie na GG moj numer 10012690

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

13-08-12 19:41  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
SZKUTNIK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Ahoj!
Popularyzowanie modelarstwa kartonowego wśród dzieci i młodzieży. Wszystko ładnie, pięknie. Popieram w 100 %. Tylko po co tym się chwalić na forach modelarskich trąbiąc wszem i wobec jaki to jestem debeściak - nie rozumiem.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

13-08-12 19:42  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
stary 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1

- 2

A czy to wypada tak się chwalić i gloryfikować własną osobę dyskredytując jednocześnie kogoś innego?

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy

14-08-12 13:24  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Panie Mariuszu nie rozumiem dlaczego mejl jest odrzucany...
Proszę w takim razie o sms na nr 501067141, odpowiem, oddzwonię .
Kolego Zbig -- daj sobie Waści na luz !!!
NIe podejmę polemiki z Tobą, nie ma to najmniejszego sensu. Nie masz Waść zielonego pojącia o tym, co robię, komu pomagam, a jeszcze mnie obrażasz !!!
Twoja gloryfikacja PRL jest koszmarna i już więcej na ten temat ani słowa..

14-08-12 19:01  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiGu, trzy ORYGINALNE MONówki, które wystawiłem na aukcji dla Syriusza (i które poszły za spore pieniądze!) pochodziły ze zbiorów Theo. Jak widać, nie przelicza on wszystkiego na KASĘ.

14-08-12 19:36  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
SZKUTNIK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

Ahoj!
Mnie jedną z tych ORYGINALNYCH MONówek udało się wylicytować. I tutaj mam zagwostkę: czy przeliczam wszystko na KASĘ, czy nie :-).

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

14-08-12 21:01  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Moi Panowie. Wy chyba nie macie co robić, bo widzę, że jakieś głupoty zupełnie niezwiązane z tematem wypisujecie.
Sprawa jest prosta. Stowarzyszenie Lastadia dzięki mojej inicjatywie i za pieniądze członków pojechało do Krakowa, poprosiła pana Prof. Samka o zgodę na digitalizacji (przy czym nie brałem MON-ówek z czołgami i działami samobieżnymi) i mamy w wersji elektronicznej kilkanaście skanów arkuszy…. Z instrukcjami.
Potem do poprosiliśmy właściciela portów (też wyd. MON) i on także wykazał wyrozumiałość i zrobił nam skany
Ostatnio od jednego z was dostałem w wersji elektronicznej model lekkiego krążownika za co dziękuję.
Kilku osobom wysłałem płytki z MON-ówkami bo o to prosiły. Wysyłam zwykłym listem, więc to trwa… i proszę o cierpliwość. Skany MON-ówek mają też członkowie stowarzyszenia w tym nasza Katarzyna Manikowska. Która miała zrobić ich recenzję, ale jakoś się nie doczekaliśmy.
Ponieważ nie jestem tak szczodry jak wspomniani wyżej panowie jestem zdania, że najwygodniej jest rozdawać MON-ówki na płytkach przy okazji jakiś imprez/spotkań. Często członkowie naszego stowarzyszenia spotykają się w Gdańsku, więc jak ktoś jest zainteresowany to mogę serdecznie zaprosić.
Przyznaje się, że mam przerysowane, poprawione (na tyle na ile było to możliwe) trzy modele prof. Samka: z MON – prom Kopernik, szalandę portową i holownik. Jeżeli jest taka potrzeba i chęć chętnie te rys. udostępnię, ale wcześniej wolałbym je wam pokazać jak wyglądają już sklejone. I to tyle. Zupełnie nie rozumiem po co to całe wasze pisanie. Najpierw bezsensowna debata o prawach, których nie ma, teraz jakieś wycieczki osobiste, kto bardziej szczodry…
MON-ówki to pamiątki dawnych czasów. To nie są modele, super dokładne – niektóre to absolutna fantazja na temat. Proszę pamiętać, że wydawano niektóre z nich jeszcze za życia Stalina. Rozmawiałem z prof. Samkiem i wiem, że miał on duże problemy ze zdobywaniem materiałów, z cenzurą (ona zabraniała używania autentycznych nazw) i Bóg wie z czym jeszcze.
Gotowy model sklejał po nim płk. Grabowski i dopiero szło to do druku… takie były to czasy.
Dla mnie osobiście to prace prof. Samka to dowód na jego geniusz. Potrafił on w nietuzinkowy sposób zaprojektować niekiedy bardzo skomplikowany model w czytelny i prosty sposób.
W zasadzie to MON-ówki to taki materiał poglądowy przydatny do szkolenia podstawowego, żeby młodzi żołnierze czy inni kadeci mogli nauczyć się jak rozpoznawać z daleka okręt/statek czy cokolwiek innego unosiło się na wodzie… to trochę inna strona medalu tego typu wydawnictw. Innymi słowy dajcie sobie spokój. Jak ktoś chce to jeszcze raz zapraszam do Gdańska na piwko i po płytkę. Jak ktoś nie chce to też przeżyję. Bywam też w Gdyni… najczęściej w takiej knajpie niedaleko Muzeum Marynarki.

Post zmieniony (14-08-12 21:03)

14-08-12 21:47  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witaj kolego, popieram pomysł by udostępnić wycinanki w formie cyfrowej szerszej publiczności, kto chce niech do CIEBIE pisze i basta. Niesądze by jakikolwiek kolekcjoner chciał umieszczać takie modele w swoich zbiorach. Więc także niewidzę problemu, takie wypalenie modeli na płytce posłuży tylko w celach praktycznych - klejeniu takich modeli . Osobiście gdybym wiedział że np. ukazały się takie płytki w ogólnym dostepie, nie szarpał bym się na kupno oryginału, pozostawiając otwartą furtkę prawdziwym kolekcjonerom i zbieraczom , mają zapas kasy to niech kupują .Dla mnie początkującego i prostego modelarza jest to cenne z uwagi na duże sumy licytowanych modeli na giełdach. Poprostu niestać większości na takie wyczyny . Mam coś jeszcze do dodania, mianowicie na konkursach modelarskich pojawia się kategoria/ grupa/ podgrupa modeli ze skanów, biorących czynny udział w zawodach . Niezdobywają zapewne wysokich lokat ale sama ich obecność na konkursach cieszy oczy zwiedzających. To jakby propagowanie kartoniarstwa wśród młodzierzy często zaczynającej swoje pierwsze kroki od prostych niekiedy darmowych modeli z sieci np. A niech pobierają i kleją co mnie to boli. Decyzję pozostawiam im osobiście. Jeżeli za kilka lat powiedzmy , mieli by stawać na podiach konkursowych to warto ich wspierać . Po części dzięki takim akcją jak Twoja. Brawo .Duży szacunek dla ideii , pozdrawia MAREK KOZAK.

23-08-12 14:25  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Deglock, zwracam się bezpośrednio do Ciebie o pomoc w uzupełnieniu braków do wycinanek MON.
Otóż znalazłem na starym regale, w domu Rodziców kilka okładek do MON - ówek i egzemplarz uszkodzony z modelem RWD - 6. Z tego, co zauważyłem brakuje mi arkuszy 1 i 5. Bo zakładam, że model był na sześciu arkuszach. Chcę uzupełnić te braki i potem zrobić model w opraciu o wydruk ze skanu i dobre ksero na dobrym kartonie.
Chętnie też dam te oryginalne okładki , na pewno przydadzą się komuś do skpompletowania oryginału.
Cały czas szukam , tutaj moze być komplet arkuszy z częściami MON z IŁ-18. Znalazłem plan tego samolotu z archiwalnego Modelarza, prościutki, na arkuszu A4. Ale zawsze to już coś....Jakoś nie mogę sobie przypomnieć i skojarzyć planów tej maszyny, które byłyby dostępne u nas, jeszcze za PRL..
Pozdrowienia :-)

23-08-12 14:33  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Ziga 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4

Czy ktoś ma dobry skan tego RWD-5bis (http://www.konradus.com/forum/img/mon_rwd5.jpg)?
Jeśli tak, to proszę o maila z informacją (jest w profilu).

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

23-08-12 19:42  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

POMOCY, HELP, HILFE, AIUTO, POMOGITIE!
Poszukuję skanów monowskiego RWD-6, arkusze 1 (chyba części) i 7 (chyba rysunki montażowe) oraz arkusza 5 (części). Niekompletny model dostałem od THEO, któremu niniejszym bardzo dziekuję!

Chciałbym ponownie skleić ten samolot po kilkudziesieciu latach, gdy próbowałem tego po raz pierwszy. Wtedy nie wyszło, bo uznałem podklejenie wręg tekturą za bezsensowną bzdurę :-)

24-08-12 13:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Akra, jak nam się uda skompletować tego RWD - 6 , to zrobimy dwa komplety wydruków na dobrym kartonie i będziemy potem "dłubać" przy skomplikowanym modelu... Sprawdziłem opracowanie RWD-6 z MM z 67 roku. NIe jest to bardziej dokładnie zrobiony model..
Dostałem na mejla skany Iła-18. Nadawcy serdeczne dzięki,ale nie mogę tego otworzyć..
Jutro się za to zabiorię...

24-08-12 13:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

THEO, a można Cię prosić o pliki na e-maila monówki RWD-6. Nie jestem kolekcjonerem ale RWD-6 bym sobie "udłubał".

--
STEP BY STEP

24-08-12 16:15  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

OSTOJA: THEO mi tego erwudziaka podarował, ale wciąz szukamy brakujących arkuszy (brakuje 1 i 7, ale także i arkusza 5, który jest częściowo wyciety). Jesli uda się je dostac, komplet skanów masz jak w banku!

24-08-12 17:12  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Akra napisał:
komplet skanów masz jak w banku!

Z góry serdecznie dziękuję.

--
STEP BY STEP

24-08-12 18:45  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
gienek 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1

Witam. Ja mam ten MON w dobrym stanie. Ale nie mam skanera. Na arkuszu 1 jest "rysunek złożenia modelu", a na arkuszu 7 opis sklejania. Na ark. 5 jest kadłub i koła. Zrobię ksero i prześlę do Ostoji. Pozdrawiam

--
gienek

24-08-12 19:06  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Cieszę się Gieniu, może w punkcie ksero zamiast kserować, zrobią od razu skan tej wycinanki, wtedy można by było skan przesłać innym chętnym e-mail'em.

--
STEP BY STEP

24-08-12 19:14  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witam , to ja tez poproszę taki skan na maila. Z góry dziękuję .

24-08-12 19:32  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Zbyszku, przy pomocy wnuczki ściągnij otrzymane pocztą elektroniczną załączniki na pendrive'a (wnuczka będzie wiedzieć co to za "potwór") zanieś go potem to punktu ksero a oni Ci wydrukują co będziesz chciał. Wydruk musi być bez pomniejszania i powiększania - to ważne. Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (24-08-12 20:56)

24-08-12 20:30  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 32

- 4

Odnośnie poruszonego przez ZbiG-a tematu PZL-102 Kos, czy ktoś dysponuje oryginalną wycinanką i mógłby ją dla mnie (i nie tylko) zeskanować? To co krąży w sieci jest trochę słabe jakościowo.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI

25-08-12 08:30  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

OSTOJA, jeśli dostaniesz te strony od gienka, podrzuć mi na mejla, proszeę. A ja w poniedziałek zeskanuje całą resztę i Ci wyślę.

ZbiG: pendrive nic Ci nie rozszyfruje ani nie pomoże. To jedynie nośnik informacji, coś jak torba do przenoszenia zakupów z punktu a do punktu b. Trzeba najpierw te zakupy (rysunki, fotki, teksty) wrzucić do pendrive'a a potem je z niego wyładować czy to do innego komputera, czy też do urządzenia skanującego/kserującego.

25-08-12 09:10  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Akra, jeżeli tylko dostanę , to oczywiście prześlę natychmiast. :-)

--
STEP BY STEP

25-08-12 19:26  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

OSTOJA, wstydź sie, zagrałeś wobec ZbigA nie fair... za dużo technicznych określeń ("pamięć magnetyczna" - tfu, że też nie wstydzisz się używać publicznie takich dziwnych słów!). Na szczęście ZbiG ma Superwnuczkę, która przełoży mu to na język potoczny, a zrozumiały :-)

25-08-12 19:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ceva, sam szukam Kosa. Kiedyś go skleiłem i model wyglądał super! Gdybyś go dostał, to... pamietaj o mnie...

27-08-12 15:53  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Już teraz się cieszę,że uda nam się skompletować RWD-6.. Ale coś mi tu nie gra z tymi arkuszami. Bo tak, ile w ogóle było tych arkuszy z częściami ?? W tym " moim" wybrakowanym egzemplarzu nie ma arkusza 1, 6, piąty jest uszkodzony. A skąd się wziął numer 7 u Akry ??. Brakuje mi przede wszystkim arkusza z wręgami. To może całość mieści się na ośmiu arkuszach A4 ? Nie widziałem kompletnego egzemplarza tej wycinanki MON i stąd te wątpliwości.

27-08-12 22:03  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witam wszystkich zainteresowanych . WSMK też nic wiecej wam nie podpowie. Sprawdziłem . Może zaapelować do forumowiczów w osobnym temacie . Kto posiada oryginał niech udzieli informacji co do tych arkuszy. Jak myslicie??? Pozdro . MAREK KOZAK

28-08-12 17:42  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
kolighyt 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41

- 38

Nie wiem czy to sprawka któregoś z naszych forumowych kolegów, ale na dwóch rosyjskich stronach (których adresów na tej stronie podobno nie wolno podawać) pojawiły się bardzo dobre skany (pocięte na A4 i wyretuszowane) kilku niedostępnych dotychczas w sieci monówek:

Ił 18
Niszczyciel Skoryj
SE-210 Caravelle
Odrzutowy samolot myśliwski typu delta (MiG 21)
Wodnosamolot odrzutowy
Lim 5 (MiG 17), którego skleił kolega andy
Latający samochód

--
W budowie:V-108 1:250, Mitsubishi Ka - 8 1:50
Projekt: Fokker DVII, Nieuport 11, Albatros CIII, SSW DIII/IV, Boeing 40B-4, Udet U-12 Flamingo

28-08-12 19:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Akra i THEO proszę zajrzeć do poczty - niespodzianka !!!

--
STEP BY STEP

28-08-12 19:32  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

- 4

Wszystko znalazłem oprócz latającego samochodu. Gdzie on jest?

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

28-08-12 20:14  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witam . No więc te modele a dokładniej skany , sam pobrałem jakiś czas temu z serwisu chomikuj.pl . I nie widzę tu żadnego problemu, dzieki temu mogę sobie skleić taki czy inny model MON . Powtarzam , skleić a nie handlować skanami , czy jak to zwał . Mi to nie robi różnicy od kogo lub z jakiej strony to pobieram , poprostu fajno że czasem coś wypłynie na światło dzienne a zwłaszcza takie UNIKATOWE wydania . To tylko moja prywatna opinia dotycząca pobierania modeli z internetu. Pozdrawiam forumowiczów MAREK KOZAK .

28-08-12 20:22  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witam OSTOJĘ . Czytałem ostatni pościk i muszę przyznać że także byłbym rad z takiego prezentu na poczcie / poszukuję także / piszę ogólnikami gdyż trochę mi głupio prosić wprost . Pozdrawiam MAREK KOZAK .

28-08-12 20:25  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witaj , mam taki model/ skany / latający samochód . Jak sobie taki zechcesz to pisz na private. ok. Pozdrawiam MAREK KOZAK

28-08-12 21:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
karolx   

Do kolegi Mariusz Kity podaj adres meilowy ten co jest w profilu jest nieaktualny..
Pozdrawiam karol

29-08-12 10:21  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

OSTOJA - serdeczne dzięki za pliki !!
Oryginalną wycinankę z PZL 102 "Kos" kiedyś.... kiedyś , miałem. Natomiast RWD - 6 , egzemplarz nieco uszkodzony znalazłem przed kilkunastoma dniami w starych "magazynach" na regałach w mieszkaniu rodziców. Nie kojarzę, jak mi się on trafił.
Teraz jest w posiadaniu Akry, i będziemy mieli komplet i tzn. mnie wystarczą dobre kopie na kartonie z bloku technicznego. Przy okazji znalazłem okładki kilku MON -ów, okładki do stareńkich MM.
Mam taką propozycję : może stworzyć podobną galerię modeli do tej, która jest z Małymi Modelarzami ? Sporządziłem spis MON -ówek, można by to zrobić rocznikowo, do tego na pewno zaczęłyby pojawiać się fotki gotowych modeli , z recenzjami lub bez...
Na razie mam szlaban na drukowanie, stara drukarka chyba na dobre odmówiła pracy...
A moja przenośna drukarka jest jedynym na ten moment narzędziem do pracy zawodowej i trochę obawiam się przepuszczać przez nią grube arkusze kartonu z bloku technicznego.
Ekspertem od wycinanek MON mógłby być mój dawny kolega z Krakowa - tutaj mam trochę obawy, czy podawać jego dane : Andrzej P. Jeśli czyta nasze wypowiedzi, na pewno "pokuma". Andrzej ma lub też może i miał wspaniałe zbiory kolekcjonerskie - miał większość MON-ów.Kontakt nam sie urwał już dawno, ale z czasów studenckich Andrzeja pamiętam - Fajny Gość !!

29-08-12 10:38  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

THEO napisał:
Mam taką propozycję : może stworzyć podobną galerię modeli do tej, która jest z Małymi Modelarzami ?

Propozycja ciekawa, może Konradus się skusi na taki pomysł jeżeli będzie miał czas i chęci. Dobrze by było. :-)

Pewnie kolega Andrzej nas "podgląda" więc się odezwie a jeżeli nie - mówi się trudno. :-)

W sprawie wydruków proponowałbym skorzystanie z usług dobrego punktu ksero.

--

Post zmieniony (29-08-12 10:48)

29-08-12 11:41  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

- 4

Moj mail < markita2@interia.pl >

--

Post zmieniony (29-08-12 11:41)

29-08-12 11:54  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

Witam

Na razie proponuje Panowie niech się kilka modeli w normalnych galeriach pojawi, potem myśleć będzie można o ich wspólnym zbieraniu ;)

Panie ZbiG. Mała sugestia rozwiązania owych problemów. Klikając na priv na konradusie linkuje się adres e mail i wkleja do programu pocztowego . Zazwyczaj outlook. Proponuje co by poprosić wnuczkę o skonfigurowanie takiego ustrojstwa. Rzecz brzmi skomplikowanie, jednak panowie z onetu uprościli ją maksymalnie wystarczy zgodnie z tą instrukcją klikać :)

http://poczta.onet.pl/pomoc/13266,0,29,4,0,37,1,10800,0,pomoc.html

Na konciec trza by zainstalować jeszcze ino dwa programy :

http://www.dobreprogramy.pl/WinZip,Program,Windows,12854.html

i ten

http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Reader,Program,Windows,12627.html

Trochę z tym pracy, ale podstawowy użytkownik komputera dać rade powinien . efekt będzie taki że maile same się ściągać będą a pliki wszelakie otwierać będzie można bez trudności żadnych

p.s. Przepraszam za offtop i wymądrzanie :P

Pozdrawiam
Jacek

29-08-12 12:03  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witam , już zacząłem wstawiać moje pierwsze sklejone MON-ówki . Są na forum . Disiaj zaczynam PZL -101 Kos . Własnie wróciłem z drukarni i mam 4 arkusze 250g kredowy druk . Będzie relacja na bieżąco . No to biorę się do roboty. Pozdrawiam MAREK.

Post zmieniony (29-08-12 12:17)

29-08-12 12:09  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 32

- 4

PZL-101 to jest Gawron, a Kos to PZL-102B.
Mój Kos też już wydrukowany

,ba nawet już pocięty. Jak coś mi z tego wyjdzie to zapewne się pochwalę.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb

GUZZISTI & LANCISTI

29-08-12 13:01  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

takie wypocinki , dla pokazania ogólnej sylwetki modelu .

Post zmieniony (29-08-12 14:58)

29-08-12 14:23  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Andy, fajne modele. Jesli wziąłbym się za wykonanie modelu z wydruków na kartonie, na zwykłej, atramentowej drukarce, to raczej model pomalowałbym farbami ( Humbrol , Revell ) . Duzo lepszy efekt to daje. A Lima-5 spróbowałbym okleić folią aluminiową.
Widzę,że coraz więcej fajnych modeli MON pojawia się i pewnie powstanie galeria MON.

29-08-12 14:39  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

No wiesz, staram się kleić jak jest to w wycinance nic nie zmieniając , jednak kto chce niech skleja jak potrafi aby tylko pokazać swoje prace. Tu jeszcze fotka dla pokazania wielkosci po powiekszeniu do A3 . Moją ideą jest promowanie modeli MON na forum . Klejcie tego jak najwiecej , taki mój apel do modelarzy od 10 - 90 lat.

29-08-12 15:26  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
kari   

Do Konradusa i forumowiczów:
... a może by w szyfladkach umieszczać pliki z "MON-ówkami", ... kto posiada niech wrzuci co by dla potomnych zostało ;)
... widać nie tylko projekty pana Halińskiego cieszą się dużą popularnością :).
... może stworzyć taki projekt; coby zebrać wszystkie MON-ówki w jednym miejscu.
Wreszcie to kawał historii polskego modelarstwa kartonowego, a i nie jednemu weteranowi się łezka zakręci ;).
... co Wy na to?
--------------------------------------------------------------------------

29-08-12 15:48  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Chyba w MON był MIASISZCZEW M-50, bombowiec delta, 4 silniki. Kiedyś go kupiłem i skleiłem, mamie nie podobal sie ogrom modelu :-). Ma go ktoś może zeskanowanego?

29-08-12 15:56  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Chcesz to masz na priv.

29-08-12 16:59  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
karolx   

Witam,
akra twój adres meilowy jest nieaktualny

29-08-12 17:38  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Post został przeniesiony na str. 18

Post zmieniony (01-09-12 20:58)

29-08-12 18:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
kolighyt 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41

- 38

Ostoja: Sprawdź maila z profilu:)

--
W budowie:V-108 1:250, Mitsubishi Ka - 8 1:50
Projekt: Fokker DVII, Nieuport 11, Albatros CIII, SSW DIII/IV, Boeing 40B-4, Udet U-12 Flamingo

29-08-12 18:45  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Mail sprawdzony. :-)

--
STEP BY STEP

29-08-12 19:39  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

karolx - z kolei moje dwa ostatnie mejle do Ciebie zostały odrzucone... ale od innych przychodzą na mojego gmaila. Pisz na andrzej.krasnicki@euroafrica.com.pl, proszę.

29-08-12 19:41  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

andy, też wyślij na andrzej.krasnicki@euroafrica.com.pl

29-08-12 20:18  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 32

- 4

Udało się.
Jutro trzeba trzasnąć jakąś mini galerię.

--

GUZZISTI & LANCISTI

29-08-12 20:28  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Gratulacje! Śliczny modelik zgrabnego samolociku. OSTOJA pewnie wie, dlaczego to cacko nie weszło (chyba) do seryjnej produkcji. OSTOJA: dlaczego tak się stało???

29-08-12 21:25  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiGu, ty lepiej wynajmij prywatnego detektywa, aby sprawdzil, z kim się szlaja Twoja Wena :-)

30-08-12 08:17  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

No proszę, ZbiG niby taki niekumaty w komputerach, ale komórkę umie obsługiwać sam, nawet bez pomocy wnuczki!

30-08-12 08:31  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Akra napisał:
OSTOJA pewnie wie, dlaczego to cacko nie weszło (chyba) do seryjnej produkcji. OSTOJA: dlaczego tak się stało???

OSTOJA nie bardzo wie dlaczego, ale sądzi, że z takich samych powodów jak wszystko inne np Syrena Sport. Gomółka powiedział że w Syrenie Sport za dużo chromu :-). Lub Grot Sołtyka.

--

Post zmieniony (30-08-12 08:36)

30-08-12 10:52  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Pytacie Szanowny Panie Akra, a czemuż to taki samolot, jak PZL 102 KOS nie wszedł był do produkcji ??? Ano, dlatego,że się Wielkiemu Bratu nie spodobał !! Żeby, taki biznes był opłacalny, to trzeba było mieć spore zamówienia z całego UW... A przecież Wielki Brat takie samoloty tez robił. To nic,że cokolwiek gów..... e. I chyba jeszcze doszły kłopoty z silinikami. Był jeszcze jeden fajny mały samolot - Tarpan się nazywał. Też jego produkcję upupiono. Jedynie słynne d......włazy - pepki, radzilły sobie z obiekcjami Wielkiego Brata i swoje Zliny i nie tylko, tłukli masowo..

30-08-12 11:26  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witaj , toż to czyste szaleństwo , taki malutki że strach . Moje uznanie . Świetna robota , w takiej skali to wszystkie modele MON zmieściłyby się na arkuszu A3 . Pomyśl o reszcie modeli , wyglądałyby super w całym zestawieniu . Pozdrawiam MAREK

30-08-12 12:40  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24

- 9

Dlaczego PZL -102 "Kos" nie wszedł do produkcji? "Wielki Brat" akurat tutaj nie miał nic do powiedzenia. Oblotu samolotu dokonano w maju 1958 r a już w czerwcu wystawiony był na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W zamierzeniu miał być głównie produkowany na eksport celem uzyskania dewiz. W 1960 r dośw.pil. WSK-PZL A Szymański z inż. R.Gudelem odbyli lot reklamowy po Europie /9000 km na trasie W-wa/Wiedeń/Genewa/Reims/Londyn/Luxemburg/Berlin/W-wa/. Prototyp samolotu miał silnik o mocy 65 KM a w produkcji seryjnej miał mieć silnik Continental C90 o mocy 95 KM /masowo stosowany w Piperach i Cessnach/. Wyprodukowano seryjnie 8 szt /z tym silnikiem/ a na dalszą produkcję zabrakło dewiz na import silników i koło się zamknęło. Sprzedano je do Austrii/Libanu/Finlandii i RPA. Obecnie PZL 102 "Kos" jest w Muzeum Lotnictwa w Krakowie /dar Aeroklubu Warszawskiego z 2010 r/ a odrestaurowany jeden lata w Brazylii a drugi w RPA.

30-08-12 14:17  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

No tak, klasyczny wtedy brak dolarów na "wkład dewizowy"... a że samolot sprzedawano za dolary i to z pewnością większe, niż cena zamontowanego w nim silnika (i że per saldo każdy sprzedany za granicę samolot przynosił Państwu czysty dolarowy zysk) , to już nikomu wtedy do głowy nie wpadło.

30-08-12 14:34  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
stary 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1

- 2

A czy coś się zmieniło? Wtedy były dosyć dziwne realia dla gospodarskiego myślenia.
Dziś niby nic nam nie przeszkadza a gospodarskiego myślenia nadal jak na lekarstwo.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy

30-08-12 15:21  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24

- 9

Ano, tak to drzewiej bywało. Poszczególne zakłady za produkcję eksportową i usługi uzyskane dewizy odprowadzały do centrali a na własne potrzeby /np. import podzespołów itp./ musiały występować o przydział takowych a z tym było różnie. Przykładem Polskie Linie Oceaniczne, których upadek /a było tam 186 statków pod narodową banderą, nie licząc kilku czarterowanych/ m.in. z tych powodów /było jeszcze parę innych/ upadło nie mając kasy na odnowienie tonażu.

30-08-12 15:40  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 32

- 4

Tak w kwestii Kosa rzekomo znajdującego się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. To prawda że został do niego przekazany, ale do tej pory tam nie dotarł (przynajmniej pod koniec kwietnia b.r. na 100% go tam nie było) i stoi w hangarze na Bemowie.

--

GUZZISTI & LANCISTI

30-08-12 16:05  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 23
Galerie - 24

- 9

Przeglądałem zbiory muzeum na stronie internetu i fakt nie ma Kosa w wykazie. Sądziłem, że może jest w magazynie lub konserwowany itp. a o tym przekazaniu przez aeroklub jest info w protokóle z zebrania klubu /też wyszperane w internecie/.

30-08-12 17:09  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witam wszystkich , posiadam skany ROTODYNA jednak chyba niekompletne . Mam ich łącznie 15 więc już coś nie tak , nieparzysta liczba arkuszy. Proszę o podpowiedz . Arkuszy do wycięcia mam 9 , reszta opis . Moim zdaniem brak jednego arkusz do wycięcia i dwóch z opisem. Pomocy . Chciałbym mieć porządek . Pozdrawia MAREK .

31-08-12 07:14  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
karolx   

Witam, masz tyle ile trzeba, wszystkich jest 15

31-08-12 08:13  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witam , pytanko krótkie czy ten ROTODYNE posiadasz w oryginale czy z neta ??? No bo nijak nie pasuje 15 dlatego moje zdziwienie . Wygląda że arkusz z wręgami jest na cieńkim papierze jak opis i dlatego tylna strona jest niepokazana bo poprostu jest pusta.

31-08-12 09:09  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rajkub 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

Trochę dziegdzieciu do tej beczki miodu.
Ostatnio czytałem artykuł o konieczności ustalenia daty śmierci Janusza Korczaka. Wynika z niego, że w przypadku braku następcy prawnego twórcy przez 70 lat prawa autorskie należą do państwa.
Bardzo proszę prawników - uczestników tego Forum o sprawdzenie tej informacji.

Proszę jednocześnie o nie wszczynanie dyskusji o tym, ze "państwo to my" itp.

--
Pozdrawiam, Rajkub

31-08-12 10:23  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Kto teraz się w "Państwie" połapie, co jest co z MONówkami... tym bardziej że nikt tu przecież ich kopiami nie handluje.

31-08-12 11:34  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rajkub 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

Różnych sępich instytucji nie brakuje, tylko dać im pretekst.

Do ścigania fryzjerów, szewców itp mających radia w zakładach funkcjonują chyba 4 i każda ma niezależny tytuł do łupienia.

--
Pozdrawiam, Rajkub

01-09-12 14:47  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
dexter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4

Przepraszam, że i ja trochę gdziekciu do tej baryłki wrzucę.
Jakiś czas temu też się zastanawiałem co w tym przypadku i też podzwoniłem i ja się dowiedziałem że Bellona nie jest właścicielem tylko skarb państwa, który może (ale nie musi) rościć swoich praw.

Więc z tego wynika, że tak naprawdę telefon i rozmowa telefoniczna nie jest tutaj żadnym dobrym rozwiązaniem. Jedyną opcją jaka jest to wystosować oficjalne pismo do MON i Skarbu Państwa oby same się do tego faktu ustosunkowały. Do tego momentu sobie możemy gdybać i mlaskać ile nam się podoba. Kto napisze takie pismo ręka do góry.

Jeśli ktoś chce kleić niech to robi ale niech się nie chwali i sprawa załatwiona.

Bądźmy więc rozsądni i róbmy swoje.

A co do Rajkub ma racje że robienie takich jazd ze skanami może powodować zamknięcie forum, a niejasna sytuacja nie jest tutaj dobra wręcz bym powiedział bardzo zła bo robicie to z czystą premedytacją.

--
---------------------------------------------
Moje wszystkie modele można zobaczyć na http://www.dexterteam.eu/
Quasi Warszawski Klub Anonimowego Kartonoholika http://qwkak.pl/

01-09-12 15:10  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Post zmieniony (01-09-12 17:05)

01-09-12 15:34  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Chopin 

Na Forum:
Galerie - 6

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 42

(...) małe niedopowiedzenie ;-) (...)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Post zmieniony (01-09-12 18:55)

01-09-12 15:46  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Post zmieniony (01-09-12 17:04)

01-09-12 15:52  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Co jakiś czas widzę wypisujecie głupoty… czytajcie co było już napisane i nie będzie problemu, ani wątpliwości. Sytuacja prawna MON-ówek jest tak zagmatwana, że nie ma prawnych ani fizycznych możliwości, żeby ktokolwiek mógł rościć sobie prawa do tego typu publikacji. I już dajcie sobie spokój.
Osobiście bardzo sobie chwalę, że te MON-ówki udało się wyciągnąć z mroków przeszłości i cieszę się, że wiele osób się wymienia i chce to kleić i nawet sobie chwali. Ja w każdym razie zachęcam po raz kolejny do urządzenia jakiegoś piwno-modelarskiego spotkania w Gdańsku to będę mógł rozdać kilka płytek z tym co udało nam się zachować. PS przypominam, że jeżeli ktoś ma instrukcję do modelu Nowoczesny Krążownik to mam nadzieje, że zechce się podzielić… bo sam model mamy z kolekcji prof. Samka.

01-09-12 15:56  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
TomS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 1

Andy, to co robisz prywatnie i z jakich źródeł to rzeczywiście Twoja sprawa, jednak PUBLICZNYMI deklaracjami "A ja chrzanię prawo i poprostu będę sklejał skany w ilości jaka mi się podoba" nie wystawiasz sobie dobrego świadectwa. Uważam, że jednocześnie nie pomagasz tym także sprawie "zalegalizowania" skanów MON-ówek

Post zmieniony (01-09-12 15:58)

01-09-12 16:03  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Popieram Cię w 100-tu procentach . A może spróbować takiej opcji , skoro problem pojawia się w momencie gdy skleiłem model a nie posiadam oryginału bo np. pies mi go zjadł / też uwielbia monówki / a model został czy nie prościej poprosić kogoś z kolekcjonerów aby w jego imieniu / warunek że musi posiadać takową wycinankę / taki model wykonać ??? Przecież nikt nie potnie archiwalnego egzemplarza a i modelarze siedzący w waloryzacji nie poczynią kroków by takie modele skleić . Pozostaje tylko jakieś obejście tego wszystkiego.

01-09-12 16:09  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Post zmieniony (01-09-12 17:03)

01-09-12 16:12  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
stary 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1

- 2

Nie patrz na innych. Patrz na siebie.
Mam nadzieję że przestrzegasz choć przepisów o ruchu drogowym.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy

01-09-12 16:17  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Rajkub 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

Koledzy, każdy decyduje za siebie, ale róbmy to tak żeby nie narażać Forum.
Jednocześnie przypominam, że wszelkie dyskusje na tematy polityczne sa zabronione na Forum.

--
Pozdrawiam, Rajkub

01-09-12 16:18  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Chopin 

Na Forum:
Galerie - 6

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 42

andy mi chodziło tylko właśnie o pozostawienie kwestii kto co klei z "mniej autoryzowanych" źródeł we własnym buduarze (troszkę zgodnie z zasadą: "wolnoć Tomku w swoim domku") i nie uzewnętrzniania tego na forum publicznym.

Jakby nie było jestem "trochę" mentalnie związany z forum Konradusa i chciał bym się nim cieszyć w szczęściu i zdrowiu jeszcze długie lata.

I wcale się na ciebie nie obraziłem ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

01-09-12 17:09  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

No dobra , było minęło . Wracam do klejenia bo jak siedzę przy kompie to się robota nijak nie posówa do przodu. Narazie wszystkim MAREK.

01-09-12 18:41  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

hehe znaczy schodzimy do podziemia...;)

01-09-12 20:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Post przeniesiony na str. 23.

Post zmieniony (16-09-12 09:52)

01-09-12 21:36  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Model-KOM (KOK) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 9

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości

Wiecie Panowie co jest najwspanialsze w MON'ówkach...
Mimo,że były wydawane za czasów komuny i ogromnych tajemnic wojskowch wychodziły takie tamty jak M-50 czy łódz latająca Berieva i samloty doświadczale.. Nie widzę tu kilku wydań t-34 czy me109 itd ... Tutaj doskonale to pokazał Pan Ostoja :) Osobiście gdyby były wydawane nawet bez jakichkolwiek zmian.. z ogromną chęcią bym je kupował :)

--
KOK007 - WWW.MODEL-KOM.PL

01-09-12 22:09  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Na Pana to trzeba mieć wygląd i pieniądze a tu ani jednego ani drugiego. :-)))

--
STEP BY STEP

02-09-12 09:43  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Zbyszku, nie bardzo rozumiem, SM-1 oczywiście należy do kompletu monówek.

--
STEP BY STEP

02-09-12 10:28  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Dzięki wam koledzy można zebrać prawie całą kolekcję MON-ówek i o to chodziło. Aby odkurzyć te stare modele jako ciekawostkę w dzisiejszych czasach.
Dzięki Ostoi mam możliwość porównania dwóch modeli nowoczesnych transatlantyków. Co prawda do tej pory myślałem, że statek ten to Andrea Doria, choć tamten miał bardziej kanciasty komin.. a tu w drugim wydaniu okazuje się, że to statek w typie Oslofjord. I tak można. Ciekawie wygląda jak przerabia się model z A2 na A4. Otóż w oryginalnym opracowaniu kadłub (a raczej jego światka) to jeden element (!) z interesującym pudełkowym wzmocnieniem w środku i jedną wręgą. Pojedyncze są także burty… W nowszym wydaniu z oczywistych powodów kadłub „przełamano” na pół i zastosowano normalne wręgi jakie potem autor stosował na przykład w modelach wydawanych przez MM. Myślałem, że inna konstrukcja kadłuba spowoduje jakieś znaczne poprzestawianie numeracji elementów… ale nic podobnego się nie stało. Numeracja zmieniła się o jeden tj. elementy pokładów mające na przykład wcześniej nr 36 teraz mają nr 37. Jedyną zauważalną równicą jest wstawienie pasków jakie miał na kominie Oslofjord. Wcześniejsze ich pominięcie było spowodowane cenzurą. Pierwsza wersja transatlantyku została wydana w latach 50-tych a ta nowsza w 1960… inne czasy inne podejście do tajemnicy.
Drugim statkiem wydanym dwa razy był nasz Batory. Pierwsze wydanie było z 1954, a drugie z 1959 roku.
Tutaj różnice są znaczne. Starsza wersja jest dużo bardziej… uwręgowiona tj. tak samo jak w przypadku nowoczesnego transatlantyku mamy kadłub składający się z wielkiej pojedynczej siatki oklejanej burtami (także występującymi jako jeden element). Tymczasem wersja wydana później podzieliła kadłub na dwie części i jest on prawie pozbawiony wręg (zachowały się tylko 2…wcześniej wręg było 9). Numeracja jest zupełnie inna. Inna jest także kolorystyka kadłuba. Wersja z 1954 roku ma burty zielonkawe, a nowsza czarne tj podobne do tych w modelu J. Schmidta z JSC.
Na przykładzie tych obu przypadków widać wyraźnie jaki jest postęp w projektowaniu modelu i jak zmieniła się diametralnie filozofia wydawania (z wielkich, nieporęcznych płacht z oddzielnymi instrukcjami na rzecz zeszytów formatu A4 z okładką Werki)

02-09-12 10:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
ADAM 12 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4

Witam

Jakiś czas temu na podstawie jednej z MON-ówek popełniłem takie oto dzieło:

Jej prostota pozwoliła mi na wykorzystanie podstawowej bryły i pastwienie się aż do w/w efektu.....

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

02-09-12 11:06  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

- 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości

a to moje skromne MONóweczki
1955 Jednostki pomocnicze pogłębiarka, latarniowiec, statek pożarniczy

1955 lodołamacze Jarmek i Kagorowicz

1955 Statki parowo-żaglowe

1954 ms Batory

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

02-09-12 14:23  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

witam

piekne.modele, nieukryeam ze chetnie bym przytulil skany pierwszej trojki:)

adam fajnie wyszedl ten lotniskowiec, moze pelna galeria?:)

pozdrawia
Jacek

02-09-12 21:40  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Model-KOM (KOK) napisał:
Nie widzę tu kilku wydań t-34 czy me109 itd

Pokazałem okładki MON-ówek które mam i których poszukuję, Zdaję sobie sprawę, że to nie są wszystkie jakie były wydane ale tylko takie mam. Jeżeli ktokolwiek ma skany lub zdjęcia okładek MON-ówek, których tutaj nie ma, proszę o przysłanie mailem, umieszczę je w spisie poszukiwanych. Zwracam się również z apelem do wszystkich posiadaczy MON-ówek w okładkach o przysyłanie skanów, być może w ten sposób uda się zebrać większość z nich.

Post zmieniony (15-09-12 18:47)

02-09-12 22:29  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Jemu chodziło o fakt , że w monówkach tamaty się nie powtarzały nagminnie jak to teraz jest na rynku modeli kartonowych . Faktycznie to może denerwować . Wydawanie np ME -109 w 10 - ciu wydawnictwach bo każde z nich konkuruje ze sobą . A przecież jest tyle ciekawych konstrukcji lotniczych powiedzmy sobie że faktycznie życia będzie mało na ich wydanie . A czy ktoś z was widział powiedzmy MORAWĘ wydaną w Polsce z kartonu , nie licząc tej za zachodniej granicy ???? Samolot latający przez wiele lat w róznych Polskich aeroklubach . Ale ani słychu ani widu w kartonach . Szkoda. Co z tego że czeski , Miga 17 lub 15 było wydań bez liku i pojawiają się kolejne wznowienia. Przykro na to patrzyć . P.S. skleił bym sobie taką morawkę np. sanitarkę w skali 1/25 .

03-09-12 17:48  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

OSTOJA !!! Wejdź Waść na Projekt Grupowy 50 lat MM, potem na Projekt grupowy Forum i na CIEKAWOSTKI
Tam znajdziesz wykaz MON -ów sporządzony dla mnie przez Henia Wiszniewskiego i jak mi się wydaje najpełniejszy z dotychczas mi znanych.
Zaposiadowywuję co nieco okładek do MON-ów, oryginałów nie mam juz, mam za to trzy enerdowskie Modellbogeny : An-22, Be-30 i coś jeżdżącego, to na razie trzymam w tajemnicy. An i Be mają części wydrukowane na arkuszach pokrytych folią aluminiową.
Czy Ty zbierasz archiwalne modele kartonowe zarówno wydane kiedyś u nas, w Polsce, jak i zagraniczne ?
Rozumiem,że to, co pokazałeś,że masz to sa komplety : opis plus arkusze z częściami.
Serdeczne pozdrowienia !!

03-09-12 19:01  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

THEO nie jestem zbieraczem ani kolekcjonerem. Nie posiadam oryginałów tylko skany - kompletne - okładki, instrukcje, części. Kiedyś we wczesnej młodości parę MON-ówek skleiłem. To co teraz robię to z czystej sympatii do tych modelików kartonowych. Interesują mnie tylko modele wydane "zeszytowo" z okładkami. Nie interesują mnie inne wydawnictwa, format A2 również mnie nie interesuje. :-)

Poniżej powtórzyłem Twoje zestawienie MON-ówek z moimi dopiskami: - mam (skan), - nie mam, - nie interesuje mnie.

1.Samolot Ił-14 autor Paweł Elsztein -1957 - nie mam
2.Działo pancerne (?) - Andrzej Samek - 1957 - mam (skan)
3.Niszczyciel typu Skoryj / 1/200 - Andrzej Samek -1960 - mam (skan)
4.M/S Batory -Andrzej Samek -1959 - mam (skan)
5.RWD-6 - Jan Bury-1958 - mam (skan)
6.Nowoczesny transatlantyk (?) -Andrzej Samek -1960 - mam (skan)
7.CSS-11 -Zdzisław Gryglicki - 1957 - nie mam
8.Współczesny krążownik (?)- Andrzej Samek- 1960- nie mam
9.Samolot pasażerski DRESDEN-152 -Antoni Mańkowski -1961- nie mam
10.Czołg średni - Andrzej Samek -1957 - mam (skan)
11.Samolot rekordowy Douglas X-3 -Andrzej Samek -1958 - mam (skan)
12.Wielki sztuczny Księżyc -Zdzisław Gryglicki-1959- mam (skan)
13.Jak-3 -Stanisław Meus -1957- mam (skan)
14.Samolot sportowy Junak -Stanisław Meus -!956- mam (skan)
15. Samolot PZL-102B KOS -Lech Komuda - 1962 - mam (skan)
16.Niszczyciel ORP Burza - Andrzej Samek - 1959 - nie mam
17.Samolot sanitarny Super Aero - 45 -Paweł Elsztein-1958- nie mam
18.Pływający transporter gąsienicowy PTG - Adolf Jarczyk -1963 - mam (skan)
19.Samolot -pocisk Matador -Andrzej Samek -1957- nie mam
20.Jak-25 -Lech Komuda -1961- nie mam
21.MiG-15 -Zdzisław Gryglicki -1959 - mam (skan)
22.Śmigłowiec Jak-24 Latający Wagon -Pawel Elsztein-1959 - mam (skan-niekompletna instrukcja)
23.Samolot sportowy Żak-4 -Zdzisław Gryglicki -1957- mam (skan)
24.Międzykontynenetalny pocisk balistyczny -Lech Komuda -1959 - mam (skan)
25.Latający samochód -Adolf Jarczyk -1962 - mam (skan)
26.PZL-104 Wilga -Kazimierz Tworek -1962 - mam (skan)
27. Samolot pasazerski IŁ- 18 - Lech Komuda -1962 - mam (skan)
28.Samolot pasażerski SE-210 Caravelle - Lech Komuda -1963 - mam (skan)
29.Samolot pasażerski pionowego startu - Adolf Jarczyk -1962 - mam (skan)
30.Ponaddżwiękowy samolot bombowy typu Delta ( prototyp M-50 ) -Lech Komuda-1963 - mam (skan)
31.Najszybsze samoloty świata - J. Rocki - 1958 - nie mam
32.Wodnosamolot odrzutowy ( to był Be-10 ) -Adolf Jarczyk -1963 - mam (skan)
33.Samolot An-14 'Pszczółka" -Lech Komuda -1962- nie mam
34.Samolot SAAB J35 "Draken" -Lech Komuda -1959- nie mam
35.Samolot Fairey FD-2 DELTA -Zdzisław Gryglicki -1958 - mam (skan)
36.Su -samolot myśliwski typu Delta -H.Kowalczyk -1958- nie mam
37.Samolot odrzutowy Trident -Lech Komuda -1959- nie mam
38.Doświadczalny samolot rakietowy -Lech Komuda-1961 - mam (skan)
39.D.H.100 Vampire T.11 - Bertold Kuszka -1963 - mam (skan)
40. Samolot Szkolny TS-8 Bies - JŚwidziński -1960- mam (skan)
41.RWD-5 bis -Stanisław Meus -Stanisław Meus -1957- nie mam
42. Śmigłowiec SM-1 - Paweł Elsztein - 1957 - mam (skan)
43.Samolot IŁ-28 -Lech Komuda -1959 - mam (skan)
44.MIG-21 - Lech Komuda - 1964 - mam (skan)
45.LiM-5 -Lech Komuda -1960 - mam (skan)
46.Niszczyciel Burza ( format A-3) -Andrzej Samek -1957- mam (skan)
47.Czołg ciężki (A-3) -Andrzej Samek -1957 - mam (skan)
48.Lotniskowiec (A-3) - Andrzej Samek -1958 - mam (skan)
tutaj mała dygresja. To był model w skali 1/400 USS " Ticonderoga" lotniskowca klasy Essex. Model do linii wodnej
49.Krążownik Conrad (A3) Andrzej Samek -1957- nie mam
50.Modele latające -Paweł Elsztein -1957- nie mam
51.Niszczyciel Błyskawica (A-3) -Andrzej Samek -1956 - nie mam
52.Poduszkowiec pasażerski Mewa Lech Komuda 1964 - mam (skan)

Wygląda na to że brakuje w Twoim spisie "Rakiety międzyplanetarnej" - Hanna Kowalczyk - 1958 - nie mam, jest na WSMK, mam tylko okładkę:

Natomiast dwa razy występuje Burza wyd. 57 i 59, wg powyższego spisu wszystkie okładki mam - czy ten spis jest kompletny ???

Ilość z moimi okładkami się zgadza - mam 31 nie mam 20 razem 51

Brakuje w Twoim spisie również "Najszybszych samolotów świata" - J. Rocki -1958 - nie mam - jest w WSMK. Mam tylko okładkę i wpisałem tą okładkę pod numerem 31.

THEO, zajrzyj jeszcze na Forum Okrętów Wojennych.

Post zmieniony (15-09-12 18:45)

03-09-12 20:47  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

- 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości

oj tak dla przypomnienie pełna lista MONóweczek
MON
----------------------------------------1951----------------------------------------
ss Sołdek
ms Czech
----------------------------------------1952----------------------------------------
Basen węglowy ss Kolno, ss Jedność Robotnicza, bunkierowiec, holownik
Basen drobnicowy ss Marchlewski, ms Warszawa, ms Warmia
Basen pasażerski ms Batory, ss Barbara, ss Zofia, pilotówka
Basen rybacki ms Karpaty, Radunia, Syliusz, Perkoz 5 kutrów
Modele redukcyjne szybowców Sęp, Mucha, Kim-3, Stachanowiec, Letow, L-107, Luna, Żak-1, Aero-45, Mig-3, Ił-4
----------------------------------------1953----------------------------------------
Ciężki krążownik
Lekki krążownik
Niszczyciele
Okręty podwodne, ścigace, okręty specjalne,
Frachtowiec oceaniczny i holowniki
----------------------------------------1954----------------------------------------
Tramp i drobnicowiec motorowy
ms Batory
Chłodniowiec i zbiornikowiec
Prok kolejowy i statek pasażerski przybrzeżny
Krążownik Aurora
----------------------------------------1955----------------------------------------
Pancernik Potiomkin
Torpedowce Groznyj, Grozowoj, Azard
Krążownik Askold
Statki parowo-żaglowe
Statek transoceaniczny z XIX w
lodołamacze Jarmek i Kagorowicz
Jednostki pomocnicze pogłębiarka, latarniowiec, statek pożarniczy
----------------------------------------1956----------------------------------------
Współczesny krążownik
Nowoczesny statek transoceaniczny
niszczyciel Błyskawica
Samolot turystyczny CSS-11
Samilot myśliwski Jak-3
Samolot sportowy Junak
Samolot myśliwski Mig-15
Naddźwiękowy samolot odrzutowy DELTA FD-2
----------------------------------------1957----------------------------------------
Czołg ciężki
Czołg średni
Niszczyciel Burza
Poslki krążownik Conrad
Samolot komunikacyjny Ił-14
Samolot RWD 5bis
Samolot pocisk Matador
Śmigłowiec Sm-1
Samolot CSS-11
Szmolot Mig-15 (II wyd)
Samolot myśliwski Jak-3 (II wyd)
Samolot sportowy Żak-4
Działo pancerne
----------------------------------------1958----------------------------------------
Lotniskowiec Essex
Naddźwiękowy samolot X-3
Kartonowe modele latające : Jastrąb Bies MiG Convair
Najszybsze samoloty śwista
Rakieta międzyplanetarna
Samolot sportowo-turystyczny CSS-11 (II wyd)
Naddźwiękowy samolot odrzutowy DELTA FDD-2 (II-wyd)
Samolot RWD-6
Naddźwiękowy samolot SU
Smolot sanitarny Super Aero-45
----------------------------------------1959----------------------------------------
Sztuczny księżyc
Odrzutowy samolot Ił-28
Samolot sportowy Junak-1 (II wyd)
Śmigłowiec Jak-24
Naddźwiękowy samolot Draken
Naddźwiękowy samolot Trident
Międzykontynentalny pocisk balistyczny
Rakieta międzyplanetarna (II wyd)
Polski krążownik Conrad
Śmigłowiec Sm-1 (II wyd)
Samolot odrzutowy MIG (III wyd)
Niszczyciel Burza (II wyd)
MS Batory
----------------------------------------1960----------------------------------------
współczesny krążownik
Nowoczesny transatlantyk MS Oslofiord
Samolot Lim-5
Niszczyciel Skoryj
Samolot TS Bies
Samolot Drezden-152
----------------------------------------1961----------------------------------------
Jak-25
Doświadczalny samolot rakietowy X-15
Odrzutowy samolot pasażerski ,,Dresden – 152”
----------------------------------------1962----------------------------------------
PZL-102 Kos
Samolot pasażerski o poinowym starcie "Rotodyna"
An-14 Pszczółka
Turbośmigłowcowy samolot pasażerski Ił-18
Pasażerski samolot odrzutowy SE-210 ,,Carravelle”
Samolot wielozadaniowy PZL-104 ,,Wilga”
----------------------------------------1963----------------------------------------
Pływający transporter gąsienicowy PTG K-61
Wodnosamolot odrzutowy
Samolot odrzutowy T-11 Vampire
Samolot pasażerski SE-210 Caravele
Odrzutowy samolot bombowy DELTA
----------------------------------------1964----------------------------------------
Odrzutowy samolot myśliwski typu ,,Delta”
Poduszkowiec pasażerski ,,Mewa”

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

03-09-12 20:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Zajonc Poziomka napisał:
1952 Modele redukcyjne szybowców Sęp, Mucha, Kim-3, Stachanowiec, Letow, L-107, Luna, Żak-1, Aero-45, Mig-3, Ił-4

To chyba jakaś pomyłka, wg WSMK w tym numerze jest 8 kartek A5 (?) a Żak-1, Aero-45, Mig-3, Ił-4 to nie szybowce.

--

Post zmieniony (03-09-12 21:02)

03-09-12 21:28  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Wiecie co??? Na codzień kleimy coraz bardziej zdetalizowane (przepraszam za słowo :-) modele, ale - jak widać - potrafimy wpaść w dość powszechny zachwyt na widok pierwszych, jakże prymitywnych polskich modeli kartonowych...
Dobrze to chyba świadczy o naszych modelarsklch duszach, szukających korzeni naszej pasji i potrafiących docenić pracę Pionierów Polskiego Modelarstwa Kartonowego. Sam obecnie kleję Iła-18 (przeskalowanego do 1:100 - galeria będzie!) i z ciepełkiem na sercu myślę o autorze modelu, panu Leszku Komudzie. Gdyby nie Znakomici Panowie Komuda, Samek czy Jarczyk, nie byłoby może później różnych kuszków, jakuciów, mistewiczów czy kraśnickich :-)

03-09-12 21:36  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Akra napisał:
Gdyby nie Znakomici Panowie Komuda, Samek czy Jarczyk, nie byłoby może później różnych kuszków, jakuciów, mistewiczów czy kraśnickich :-)

Święta prawda.

--
STEP BY STEP

03-09-12 23:44  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
grzegorz   

Witam mam coś takiego SE-210 CARAVELLE - samolot pasażerski

04-09-12 08:02  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Bardzo fajny i całkiem sporych rozmiarów samolocik. Mam go zeskanowanego i pewnie jeszcze w tym roku pójdzie pod nożyczki . Pewnie tam wszystko w miarę dobrze jest spasowane . Warto więc poczynić taki model i pokazać swoją pracę innym maniakom którzy mają sentyment do starych wydawnictw kartonowych .

04-09-12 09:52  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
TomS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 1

ZbiG, nie popadałbym w przesadę. Z tego co widzę Andy nie ma problemów z prowadzeniem relacji z monówek, nikt wątków mu nie zamknął, ani pikiety pod oknem z transparentami "PRECZ!!!" i "PIRAT!!!" nie organizuje.
Twoim problemem jest upór - nie będę się uczył wstawiać miniaturek i jak mam stosować się do bzdurnych wg mnie wymogów, to wolę nic nie pokazywać.
Wymogi w/w jakoś innym zbytnio nie przeszkadzają i np Andy bez problemu do nich się dostosował.
ZbiG mam do Ciebie dwa "żale" ;)
Nieco irytuje mnie ciągła i w różny sposób przemycana krucjata jaką prowadzisz wobec sztywnego regulaminu forum. Największy żal mam jednak za to, że pozbawiasz mnie możliwości oglądania Twoich prac. Ubolewam, że np. nie mogłem obejrzeć budowy Kontrolera, wirtualna budowa Kosa (bez fotek) to dla mnie kompletne nieporozumienie. Więc, klej Waść, fotki wstawiaj, sprawozdania z budowy prowadź i daj mi (i mam nadzieje nam) cieszyć się Twoimi relacjami.

Pozdrawiam
Tomek

04-09-12 10:16  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ZbiGu, ja, dziadek z 10-letnim wnuczkiem wstawiam fotki "jak trza" i przesyłam/odbieram rozmaite różności via mejl, OSTOJA (jeszcze starszy ode mnie!) robi to z równie wielkim wdziękiem i łatwością, więc nie płacz nam po raz któryś o swojej Totalnej Niemożności Opanowania Bardzo Prostych Czynności - zwłaszcza że miałby Cię kto tego nauczyć (wnuczka, Andrzej, Vilitianus wreszcie)! Zwykłe lenistwo przez Ciebie przemawia, nic innego :-) A my z kolei tracimy, nie widząc Twoich modeli. Weź się w garść, chłopie, i zaskocz nas pozytywnie :-)

04-09-12 10:17  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 32

- 4

Z tego co widzę Andy nie ma problemów z prowadzeniem relacji z monówek, nikt wątków mu nie zamknął,

Andemu może i nie za to ja nie mogę się doszukać mojej niedawno umieszczonej na forum galerii Kosa z wyd. MON jak i powodu jej usunięcia.

--

GUZZISTI & LANCISTI

04-09-12 10:26  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

ceva: Moja galeria Iła-18 (za parę dni powinna być) nie będzie usunięta, bo:
- Mam oryginał Iła-18
- Zrobiłem z tego mojego oryginału dwa razy zmniejszone ksero (mam do tego prawo), które właśnie kleję
Zakładam, że tak samo jest w przypadku Twojego Kosa, a więc wszystko jest lege artis, i dlatego galeria z Kosem winna zostać bezzwłocznie przywrócona :-)

04-09-12 13:47  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Drogi Andrzeju - Akro - Pan Bertold Kuszka akurat był jednym z tych pionierów - dla mnie był genialnym Autorem. Bo nie spotkałem Jego modelu, który byłby powodem zdenerwowania przy klejeniu. Pamiętam swietnie wspomnienia o Panu Kuszce, jakie w przypływie szczerości dał Nadredaktor Stefan Smolis w redakcji LOK : Panie to był geniusz !! Pokazałem Mu przez okno dźwig , takiego jezdżącego Stara i podpuściłem, że tego to nie zrobi, bo robi tylko samoloty ! Zrobił , najpierw sporządził dokumentację, a potem model. Ten dźwig był w MM 7-8/62.
Dostałem właśnie pliki z MON-em z samolotem Mig-21. Na okładce jest" Samolot typu Delta"... Ale jest to Mig-21 w wersji F-13 i można go zrobić pięknie z białoczerwonymi szachownicami. A za przesłane pliki ( wszystkie ) NADAWCY serdeczne dzięki !

04-09-12 14:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

THEO: Ja tam szczęśliwie dostaje tylko oryginały (i tylko takie wysyłam :-) Przy okazji: czy ktoś wyliczył, w jakiej skali pan Komuda zrobił Iła-28? Mam wrażenie że jest to w granicach mniej więcej 1:43... ale pewności nie mam.
Tak samo nie mogę dojść do skali Miasiszczewa M-50.

04-09-12 15:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Chłe...chłe.. aluzju poniał.....
Według opisu M-50 winien być w skali 1/50....
Wymiary do Iła-28 znajdziesz w MM 9/76. No i jeśli porównasz teg starszego, to zobaczysz jak to jest ze skalą z MON. Ten w MM jest na pewno w skali 1/50. No i może znajdzie się ktoś,kto ma model Iła-28 z Modellbogen. Tam tez był w skali 1/50
Poszukam danych do M-50, choć to był tylko prototyp i jego parametry były tajne. No i jeszcze "Ruskim" się nie udało wdrożyć do służby tej maszyny..A do porazek to się też niezbyt chętnie przyznają...

04-09-12 15:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

No to muszę zapoznać się z Iłem z MM i porównać np. długość skrzydeł z MONówką. THEO, pomożecie?

M50 - prawdopodobne wymiary znalazłem w Wiki: rozpiętość 35,10 m, długość 57,48 m,
wysokość 8,25 m. Tylko jak to porównać z rozkawałkowanym na wiele części modelem? Trzeba będzie chyba pododawać do siebie długości segmentów kadłuba.
A chciałbym znać skalę, bo robiony przeze mnie Ił-18 przeskalowany do 1:100 wygląda bardzo zgrabnie. Chciałbym zrobić więcej MONowskich samolotów w tej skali.

04-09-12 15:34  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Waści zasuwasz jak Towarzysz Edward .... pomożemy.. czemu nie....
MM 9/76 mam i zajrzę do niego. A skąd Ci wyszła skala 1/43 ??

04-09-12 15:36  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Z prowizorycznych obliczeń długości skrzydeł i szerokości wręgi w miejscu ich osadzenia. No dobra, sprawdzę z MM.

05-09-12 15:39  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Princess Celestia   

A ja mam taką prośbę do posiadaczy Yaka-24 o w miarę możliwości podesłania mi skanu instrukcji gdyż w mym egzemplarzu takowej brakowało. Maila zajdziecie w moim profilu.

05-09-12 16:54  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

ZbiG- bo na tym forum są ludzie normalni, ale też sentymentalni.

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

05-09-12 17:49  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Pytanie o wiarygodne dane do M-50 - bombowca konstrukcji Mjasiszczewa. Podajcie, jak macie, jak duze było to "letadło" ?

05-09-12 18:12  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Model-KOM (KOK) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 9

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości

THEAO- > http://pl.wikipedia.org/wiki/M-50 :) Większych różnic wymiarowych między róznymi źródłami nie będzie.
aa jeszcze tu coś http://www.fas.org/nuke/guide/russia/bomber/ru_monino_aircraft_m50_specs_01.jpg

mozna się przejechac do muzeum koło Moskwy w Monino :) tam stoi te maleństwo

--
KOK007 - WWW.MODEL-KOM.PL

06-09-12 08:10  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
deglock   

Ja akurat będę za miesiąc w Monino

06-09-12 08:44  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

deglock - jesli Cię nie zaaresztują za robienie fotek samolotom :-) to napstrykaj trochę tego M i zamieść później na forum. Np. koniecznie detale podwozia...

06-09-12 12:22  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Dzieki za wymiary M-50. W opisie z Wiki.. mamy info,że M-50 to górnopłat. Może się mylę,ale model kartonowy to średniopłat. A może to jest M-52 , mam na myśli model z MON-u ??

06-09-12 12:57  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

THEO: model średniopłat http://www.primeportal.net/models/anigrand/aa-4002/

A oto samolot w muzeum: http://www.flickr.com/photos/joseluiscel/3920312029/ Tylko na zdjęciu wygląda na górnopłat, w rzeczywistości jest to średniopłat.

Post zmieniony (06-09-12 12:59)

06-09-12 13:04  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

THEO - a tutaj super film z Monowa, pokazujacy M 50 ze wszystkich stron: http://www.youtube.com/watch?v=Dpb28NRqffQ

A tu rosyjski film, z samolotem startującym i lecącym: http://www.youtube.com/watch?v=FmJmf5XnLmI&feature=related

TO JEST "WYSOKI" ŚREDNIOPŁAT!

Post zmieniony (06-09-12 13:07)

06-09-12 13:13  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

A tu rewelacja: M 50 narysowany w 3 rzutach, transportowany na specjalnym pojeździe (w 10 sekundzie filmu)!

W 18 sekundzie są trzy rzuty M 52 K

http://www.youtube.com/watch?v=8Wzos0F8nNY&feature=fvwrel

06-09-12 13:16  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Na Youtube są jeszcze inne filmy z M 50. Wystarczy wpisać: myasihschev i jest sporo filmików z jego konstrukcjami.

06-09-12 13:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Oto rysunki M50 i M52. Robione z ekranu telefonem, ale tu chodzi tylko o zasygnalizowanie tematu...

M 50 na pojeździe:

M 52 K:

--

06-09-12 19:20  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Princess Celestia   

Witam to jeszcze raz ja
Dziękuję za odzew per mail dwóm osobom ale nie zostało mi wysłane to czego chciałem. Z tego co tu kiedyś przeglądałem to jaśnie nam panujący administrator posiada oryginał Yaka więc może będzie łaskaw się podzielić instrukcją montażu, którą mam nadzieję posiada bo zaiste bez instrukcji działał jedynie J-23 (tak wiem sarkazm nie dodaje mi uroku).

11-09-12 16:42  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Gorąca moja i nie tylko prośba do posiadaczy , tudzież kolekcjonerów o zeskanowanie arkuszy z opisem budowy wiertolota JAK-24 . Proszę w imieniu własnym i wielu zainteresowanych tematem. Otwórzcie serca i podzielcie się z nami , modelarzami . Tak niewiele trzeba by spełnić dobry uczynek , mówi się że kochająca osoba odda życie drugiej kochającej osobie . Ale czy tak naprawdę jesteśmy do tego zdolni skoro tak ciężko jest się podzielić przysłowiowym chlebem niemówiąc już o umiłowanym życiu ??? To nie są żadne aluzje , to tylko moje przemyślenia na temat dobroci międzyludzkiej , prostej a dającej tak wiele. Pomyślcie . Być może się mylę . Pozdrawiam MAREK .

11-09-12 18:16  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

- 4

Mam takiego wiertolota, ale podobno tego co potrzeba w nim nie ma.

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

12-09-12 20:07  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8

- 4

Jak ktoś chętny można kupić. Z opisu sklepu wywnioskowałem,że sprzedają przedruki, czyli piraty. Ale może się mylę.
.............................................................................................................
Jest jeszcze druga strona wykazu.

--

Post zmieniony (12-09-12 20:07)

15-09-12 18:56  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Post przeniesiony na str. 26.

Post zmieniony (22-10-12 07:49)

15-09-12 19:37  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witaj , zauważyłem coś bardzo ciekawego . Jestem w temacie. Napiszę priv.

16-09-12 20:55  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Princess Celestia   

Mister ostoja będziecie tak łaskawi i podeślecie mi per mail Biesa, junaka,CSS-11 i ten sztuczny księżyc?

16-09-12 21:25  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Aviator 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2

- 8

A ja mam prośbę do Ostoi o CSSa 11 i Biesa jeśli może. Kleiłem toto kiedyś w młodości ale nic się nie ostało. Bardzo proszę. aviator-magnuszew@tlen.pl

--
aviator
http://aviator48.blog.onet.pl

17-09-12 12:54  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

Wygląda na to, że projektując model sztucznego księżyca, autor nie słyszał (?) o bateriach słonecznych. Być może zreszta że i słyszał, ale może sądził, że problem dostarczania energii załatwi niewielki reaktor jądrowy zainstalowany na satelicie.

20-09-12 10:23  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Akra napisał:
Wygląda na to, że projektując model sztucznego księżyca, autor nie słyszał (?) o bateriach słonecznych. Być może zresztą że i słyszał, ale może sądził, że problem dostarczania energii załatwi niewielki reaktor jądrowy zainstalowany na satelicie.

Jak to czas skutecznie weryfikuje wyobrażenia. Obecna stacja kosmiczna ISS:

Post zmieniony (03-10-18 13:08)

30-09-12 08:38  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
indianscout   

Ponieważ ZbiG nie może odnaleźć wątku podbijam go

30-09-12 10:53  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Kofi 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2

Może zacznij od siebie?

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

30-09-12 11:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
stary 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1

- 2

A czegóż to nowego można się nauczyć sklejając tak prymitywne opracowania?
Dla nowicjusza i owszem, to niegłupi wybór dla opanowania podstaw ale dla kogoś kto popełnił już parę współczesnych modeli?

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy

30-09-12 11:56  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

stary: A jednak sam też skleiłeś "prymitywnie opracowany model" - patrolowiec z MM 5/1978.

30-09-12 12:07  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
stary 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1

- 2

Zgadza się. I zrobiłem to z przyjemnością. Nie nauczyłem się jednak przy tej pracy nic nowego bo po prostu ten model tego nie wymagał.
Stare wydania to sentyment a jakiż sentyment do tych opracowań może mieć nastoletni modelarz.
I tu jak sądzę tkwi przyczyna braku wysypu relacji z prac nad tymi modelami.

--

Post zmieniony (30-09-12 12:08)

30-09-12 13:14  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

No właśnie... nie trzeba się czegoś nowego uczyć przy każdym kolejnym modelu. Wystarczy, że z klejenia - choćby i MONówki - mamy przyjemność :-)

30-09-12 20:45  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31

- 3

Witam

Każdy skleja co lubi, i nikogo do niczego przymuszać nie można . Będą chcieli skleją, nie będą nie skleją . Ja też nad tym ubolewam że ich więcej sklejonych nie zobaczyłem na forum . A sam dla siebie dla modeli MON znalazłem idealne zastosowanie i coś tam sobie kleje dalej, a jak skończę to galerie wstawię :)
o a to dowód że działam (choć nieskończony )

01-10-12 17:18  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Witajcie !!!
Pozwólcie,że zabiorę trochę czasu na czytanie i zajmę stanowisko, najpierw co do wypowiedzi "Starego" a potem tak ogólnie o samych MON-ach.
Kolego " Stary" protestuję i to stanowczo, co do terminu "prymitywne opracowania ". To były w większości dobrze opracowane modele - według dostępnych wtedy planów modelarskich, ręcznie kreślone i wydane na poziomie bardzo dobrym, biorąc pod uwagę rzeczywistość PRL okresu Gomółki...O i tyle. Modele takie można robić i z sentymentem i z pzryjemnoscią
A teraz podzielę się z Wami taką informacją : otóż trafiłem do Muzeum w Dęblinie i tam zajrzałem do niego... Ekspozycja dla mnie do tej pory nieznana. Tyle samolotów i to większość w bardzo dobrym stanie. Porozmawiałem sobie z Panem, który zajęty był pracami malarskimi przy odnawianym MiG-u - 21 w wersji F. Takowe były przez krótki czas w służbie w naszym lotnictwie. A model tej wersji to nic innego, jak MON-ówka z 1964 roku i za ten model na pewno kiedys się wezmę. Przy okazji wyszła kwestia malowania tej wersji MiG-a. Uwazam,że samolot winien być srebrny, a ten Pan przekonywał mnie do kolorowego kamuflażu.
Mam kilkadziesiąt fotek z krótkiej wizyty w Muzeum. Polecam !! Zajrzyjcie tam, warto !!!
Fotki można robić bez ograniczeń, obok samolotów sporo sprzętu rakietowego, radiolokacyjnego. Nie obejrzałem ekspozycji z sal Muzeum, czasu nie starczyło... Cierpliwosć mojej żony starczyła na nieco ponad godzinę myszkowania wśród samolotów..

01-10-12 18:34  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
vansen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

THEO napisał:
"Kolego " Stary" protestuję i to stanowczo, co do terminu "prymitywne opracowania ". To były w większości dobrze opracowane modele - według dostępnych wtedy planów modelarskich, ręcznie kreślone i wydane na poziomie bardzo dobrym, biorąc pod uwagę rzeczywistość PRL okresu Gomółki...O i tyle."

A ja popieram Starego. To było. Czasy PRL i Gomółka to już historia. Tak jak te modele. Podzielam i podziwiam Wasz entuzjazm, gdy można dotknąć naszej historii, naszych początków i powspominać. Ja się ograniczę tylko do pochylenia nad takimi wiekowymi wydawnictwami i do uronienia łezki typu "ech, to były czasy"... Energię modelarską zaś pozostawię sobie na coś, co jest w miarę współcześnie opracowywane i wydawane. Oczywiście nikomu nie będę pisać, mówić "zostaw to, nie klej bo to staroć". Każdy klei to co lubi. Jednak MON-ówki to dla mnie prehistoria. Fajnie, że można popodziwiać. Ale w myśl muzealnych zasad- nie dotykać eksponatów :) I tak nam życia nie wystarczy żeby wszystko posklejać, co sobie życzymy...

01-10-12 20:57  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
-BARTEK-   

Z tym ostatnim stwierdzeniem nie mogę się nie zgodzić, zwłaszcza jak otwieram szafkę z modelami, któe już się tam nie mieszczą... i leżą też na szafce. Niestety czasu może zbraknąć, ale zobaczymy co i jak z tego wyjdzie - do takiego momentu w swoim życiu dochodzi chyba każdy modelarz/sklejacz. Co do samych "monówek" to odnoszę takie wra żenie że ich poziom był wyższy niż modeli z MM z analogicznego okresu, ale to tylko moje subiektywne odczucie.

--
-------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam, Bartek.

02-10-12 13:25  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Moi Drodzy !!! Przecież nie będziemy spierać się w myśl zasady " O wyższości jednych Świąt nad drugimi".....
Zareagowałem na uzycie okreslenia " prymitywne". Coś, co jest prymitywne kojarzy mi się ze zwykłą tandetą i prostactwem. A większość, jak nie całość, modeli MON tak nie była potraktowana !!
Dla mnie symbolem prymitywnego modelu może być Me-163 z MM czy też "produkcja"
Sobczaka, też w MM.
Każdy z nas klei, to, co chce i co Mu się podoba.. Zauważcie,że wiele modeli z MON jest dostepnych tylko tam, jakoś nikt nie potrudził się wydać nowy model Iła-18 czy Jaka-25. A na Vampira to się pewnie juz nie doczekam...

02-10-12 13:31  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

No właśnie, zamiast - dla przykładu - pięknego, szczegółowego Iła-18 mamy za to osiemnasty model Me-109 lub dziewiętnasty Mustanga ;-)

02-10-12 14:11  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
rysiu62   

No właśnie , nakład samolotu IŁ-18 oscylowałby w granicach 200 szt. , a trzeba chyba zarobić. To dotyczy praktycznie wszystkich 'życzeń' modelarzy.

02-10-12 14:16  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5

- 2

rysiu, a co to, już nawet pomarzyć nie można? :-) Kleję sobie zmniejszonego do 1:100 monowskiego Iła i myślę, że chętnie skleiłbym dużego, full wypas.

02-10-12 16:14  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

rysiu62 napisał:
nakład samolotu IŁ-18 oscylowałby w granicach 200 szt.

Gdzie te czasy gdy nakłady wydawnicze oscylowały w granicach 30 000 egzemplarzy.

Post zmieniony (03-10-18 12:59)

02-10-12 16:37  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Ostoja , nakłady MONów to z reguły 15 tysięcy, Mały Modelarz przez kilkadziesiat lat miał nakład 33025 egzemplarzy. I go nie mozna było kupić, normalnie...
Sądzę,że dobrego modelu Iła-18 poszłoby więcej, niż te 200 wymienione sztuk..
Teraz można bez wielkich dodatkowych kosztów robić dodruki. Mam taka cicha nadzieję,ze popularyzując i przypopminając stare modele przyczynimy się do opracowania i wydania ich nowych wersji.
Tylko tez od razu nasuwa się pytanie : kto opracuje taki dobry model w skali 1/33 Iła-18 czy tez Iła-28 ??? Pan Tadeusz Grzelczak już odpoczywa..

02-10-12 16:38  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
marek1 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 5

- 12

Witam,lepiej już było, niehttp://www.youtube.com/watch?v=9i9raFIiBgMtrochę tylko szkoda naszej młodości,pozdrawiam Marek

--

W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | Grom 40 | IJN Hiei
Ewa
kuter PT

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254 proj 253
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

02-10-12 16:50  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 32

- 4

Co? Pan Grzelczak odpoczywa? W jakim sensie, bo chyba nie w tym najgorszym?

--

GUZZISTI & LANCISTI

02-10-12 16:55  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

No nie.. Pan Tadeusz żyje i życzmy Mu zdrowia najlepszego !!!
Ale juz nie kreśli i nie opracowuje modeli... Czas jest nieubłagany..

02-10-12 17:03  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
bewup   

Hmm,kiedyś w łapki wpadł mi artykuł,że z 30-to tysięcznego nakładu MM ponad 70% szło na prenumeraty do krajów RWPG,taka bratnia pomoc:)..

02-10-12 17:12  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 32

- 4

Ufff, całe szczęście że żyje...

--

GUZZISTI & LANCISTI

21-10-12 22:53  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Witam wszystkich po długiej ciszy w eterze z mojej strony . Nie będę wchodził w szczegóły co , jak i dlaczego. Ważne że już jestem i będę . Ostatnio przeglądając internet znalazłem takie oto bardzo ciekawe foto - . Pewnie niejednego to zainteresuje. Ja widzę to pierwszy raz . Pozdrawia MAREK

22-10-12 07:48  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Posiadam takie MON-ówki:

Takich MON-ówek poszukuję:

Spis MON-ówek "okładkowych":

1956
01. Samolot sportowy Junak Stanisław Meus 1956 mam (skan)
02. Niszczyciel Błyskawica (A3) Andrzej Samek 1956 mam (skan)
1957
03. Samolot Ił-14 Paweł Elsztein 1957 mam (skan)
04. Działo pancerne (?) Andrzej Samek 1957 mam (skan)
05. CSS-11 Zdzisław Gryglicki 1957 mam (skan)
06. Czołg średni Andrzej Samek 1957 mam (skan)
07. Jak-3 Stanisław Meus 1957 mam (skan)
08. Samolot pocisk Matador Andrzej Samek 1957 mam (skan)
09. Samolot sportowy Żak-4 Zdzisław Gryglicki 1957 mam (skan)
10. Zdobywca Atlantyku RWD-5 bis Stanisław Meus 1957 mam (skan)
11. Śmigłowiec SM-1 Paweł Elsztein 1957 mam (skan)
12. Niszczyciel Burza ( format A3) Andrzej Samek 1957 mam (skan)
13. Czołg ciężki (A3) Andrzej Samek 1957 mam (skan)
14. Krążownik Conrad (A3) Andrzej Samek 1957 mam (skan)
1958
15. Modele latające Paweł Elsztein 1958 mam (skan)
16. RWD-6 Jan Bury 1958 mam (skan)
17. Samolot rekordowy Douglas X-3 Andrzej Samek 1958 mam (skan)
18. Samolot sanitarny Super Aero-45 Paweł Elsztein 1958 mam (skan)
19. Najszybsze samoloty świata J. Rocki 1958 mam (skan)
20. Samolot Fairey FD-2 DELTA Zdzisław Gryglicki 1958 mam (skan)
21. Su naddźwiękowy samolot myśliwski typu Delta Hanna Kowalczyk 1958 mam (skan)
22. Lotniskowiec (A3) tutaj mała dygresja. To był model w skali 1/400 USS Ticonderoga lotniskowca klasy Essex. Model do linii wodnej Andrzej Samek 1958 mam (skan)
1959
23. M/S Batory Andrzej Samek 1959 mam (skan)
24. Wielki sztuczny Księżyc Zdzisław Gryglicki 1959 mam (skan)
25. Niszczyciel ORP Burza Andrzej Samek 1959 mam (skan)
26. MiG-15 Zdzisław Gryglicki 1959 mam (skan)
27. Śmigłowiec Jak-24 Latający Wagon Pawel Elsztein 1959 mam (skan)
28. Międzykontynenetalny pocisk balistyczny Lech Komuda 1959 mam (skan)
29. Samolot SAAB J35 Draken Lech Komuda 1959 mam (skan)
30. Samolot odrzutowy Trident Lech Komuda 1959 mam (skan, bez instrukcji)
31. Samolot IŁ-28 Lech Komuda 1959 mam (skan)
1960
32. Niszczyciel typu Skoryj / 1/200 Andrzej Samek 1960 mam (skan)
33. Nowoczesny transatlantyk (?) Andrzej Samek 1960 mam (skan)
34. Współczesny krążownik (?) Andrzej Samek 1960 mam (skan)
35. Samolot Szkolny TS-8 Bies J. Świdziński 1960 mam (skan)
36. LiM-5 Lech Komuda 1960 mam (skan)
1961
37. Samolot pasażerski DRESDEN-152 Antoni Mańkowski 1961 mam (skan)
38. Odrzutowy samolot myśliwski Jak-25 Lech Komuda 1961 mam (skan)
39. Doświadczalny samolot rakietowy Lech Komuda 1961 mam (skan)
1962
40. Samolot PZL-102B KOS Lech Komuda 1962 mam (skan)
41. Latający samochód Adolf Jarczyk 1962 mam (skan)
42. PZL-104 Wilga Kazimierz Tworek 1962 mam (skan)
43. Samolot pasazerski IŁ-18 Lech Komuda 1962 mam (skan)
44. Samolot pasażerski pionowego startu Adolf Jarczyk 1962 mam (skan)
45. Samolot An14 Pszczółka Lech Komuda 1962 mam (skan)
1963
46. Pływający transporter gąsienicowy PTG Adolf Jarczyk 1963 mam (skan)
47. Samolot pasażerski SE-210 Caravelle Lech Komuda 1963 mam (skan)
48. Ponaddżwiękowy samolot bombowy typu Delta ( prototyp M-50) Lech Komuda 1963 mam (skan)
49. Wodnosamolot odrzutowy (to był Be10) Adolf Jarczyk 1963 mam (skan)
50. D.H.100 Vampire T.11 Bertold Kuszka 1963 mam (skan)]
1964
51. MIG-21 Lech Komuda 1964 mam (skan)
52. Poduszkowiec pasażerski Mewa Lech Komuda 1964 mam (skan)

--

Post zmieniony (03-10-18 12:57)

15-05-13 09:06  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Mój zbiór Mon-ówek (Mariusz podesłał) został uaktualniony o :

Post zmieniony (03-10-18 12:49)

05-01-14 13:41  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 22

- 23

Ta Pszczółka w oryginalnej wycinance ma trochę nijakie malowanie , to z okładki zdecydowanie lepsze. Jak już będę w posiadaniu to postaram się o zmianę kolorów na arkuszach .

05-01-14 17:24  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Mój zbiór Mon-ówek (Andy podesłał) został uaktualniony o :

Post zmieniony (03-10-18 12:45)

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018