FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-12-13 15:49  [R]Tender lotniczy "Akitsushima" Answer( KET) 1:200
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam wszystkich w kolejnej relacji.
Okręcik raczej nie wielki, ale zaimponował mi swoim unikatowym kamuflażem oraz rolą do jakiej został stworzony- przenoszenia wielkiego wodnosamolotu. Autorem jest Maciej Herbut-projektant znany i doceniany, co zapowiada przyjemną zabawę podczas budowy. Miałem okazję lepić kadłub do "Isuzu", wszystko pasowało wyśmienicie. Mam nadzieję że tak samo będzie w tym przypadku.

Model zacząłem lepić ponad miesiąc temu, od drobnicy. Od kilku dni tnę szkielet, postanowiłem w końcu poskładać go "do kupy", wszystko pasuje idealnie, poza jednym...

I tu mi się nasunęło kilka pytań. Nie ukrywam, że bardzo liczę na pomoc, zwłaszcza projektanta modelu, który czasem udziela się na forum oraz osób sklejających przede mną ten model. ;) Przytrafiło wam się takie coś? Szkielet starałem się wyciąć dokładnie, nie wiem gdzie mogłem zrobić błąd...
Co z tym zrobić? Przyciąć podłużnicę, czy załatać te dziury? Prawdopodobnie przed ostateczną decyzją przymierzę jeszcze pokład, ale chyba warto spytać. :D

Robota będzie szła bardzo powolnie :/ Jestem w klasie maturalnej, pasowałoby się zabrać za naukę, pomyśleć co robić po skończeniu szkoły ;) Heh, jak to fajnie, że o swojej przyszłości muszę decydować tak wcześnie, będąc jeszcze młodym i głupim... :-(
Z tym, że coś kleić muszę :roll: To już chyba nałóg :D
Niedługo wrzucę więcej zdjęć. Będą też kolejne pytania ;)

Wesołych Świąt! :D
Pozdrawiam

--

 
25-12-13 22:14  Odp: [R]Tender lotniczy "Akitsushima" Answer( KET) 1:200
Extra Model   

Witam, zrób pomiary według tego co zamieszczam:


Jakiego kleju użyłeś do naklejenia szkieletu na tekturę?
Kleisz model z pierwszego czy drugiego wydania ?
Pozdrawiam, Maciek

 
25-12-13 22:44  Odp: [R]Tender lotniczy "Akitsushima" Answer( KET) 1:200
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Dziękuję za odpowiedź ;) Model kleję z 2 wydania ( 2010). Wręgi naklejałem różnym klejami, m.in. zwykłym w sztyfcie, super glue, polimerowym, jakimś roślinnym? Starałem się wystrzegać klejów wodnych, bo wiem, że mogą zmienić wymiary. Części zmierzyłem: P4+ P5 -568 mm, P 1,2,3 prawie 569,5 . Teraz jak nałożyłem części, zauważyłem że otworki na wręgi im dalej od miejsca przyłożenia, tym bardziej mi się nie zgrywają.
Chyba to mój błąd :/ Trzeba będzie lecieć po drugi egzemplarz, bez którego się obejdzie, bo z nadbudówką też coś zepsułem ;)

Pozdrawiam

--

 
27-12-13 12:36  Odp: [R]Tender lotniczy "Akitsushima" Answer( KET) 1:200
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ubiegłeś mnie. Po Isuzu też mam go w planach. Będę podglądał.
Nie wiedziałem też że były 2 wydania. Ciekawe czym się różnią.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
27-12-13 13:11  Odp: [R]Tender lotniczy "Akitsushima" Answer( KET) 1:200
Extra Model   

Jeżeli zamierzasz kupić drugi egzemplarz to zrób identyczne pomiary przed naklejeniem arkuszy szkieletu na tekturę.
Pozwoli to ustalić gdzie wystąpił błąd (podczas druku czy naklejania na tekturę).
Wszystkie zrobione Aki jakie widziałem były klejone z pierwszego wydania i mam nadzieję że w drugim wydaniu nic się nie rozjechało w drukarni.
W tym modelu należy solidnie oszlifować pokład i szkielet papierem ściernym w przeciwnym wypadku powstanie niewielka szczelinka na łączeniu burt na rufie.
Najlepiej szlifuj i przymierzaj.
Łączenie poszycia części podwodnej (na wrędze 2mm) przewidziane jest bez pasków łączących. Możesz zmniejszyć wręgi o 0,2 mm szlifując grubym papierem ściernym i nakleić paski łączące o szerokości 5-6 mm i dopiero do nich przykleić poszycie.
Pozdrawiam

 
27-12-13 20:13  Odp: [R]Tender lotniczy "Akitsushima" Answer( KET) 1:200
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Kubeksus- nie wiem, czym oba wydania się różnią, może to był po prostu dodruk. Czekam na Twoją relację, znając moje tempo pewnie szybko mnie przegonisz i to ja będę odgapiał :D Okręt masz zamiar malować?

Mini- pomiary zrobię. Zaraz po naklejeniu wręg robiłem ich skany. Co mnie zaciekawiło:

Po naklejeniu, a przed wycięciem włożyłem je pod stos książek, może wtedy zaczęło to pracować i się wydłużyły. Bo z początku było chyba ok.

Pasków łączących nie będę robił, bo mam w planach podposzycie. Jeszcze myślę nad jakim, czy pianka + szpachla (już mam pewne doświadczenie), czy zwykłe z tektury. Właśnie po to robiłem skany wręg, by potem je obciąć o ten 1mm.

Co jeszcze zauważyłem: ;(

Różnica w grubości ryfli na pokładach. Co ciekawe, znajdują się one na jednym arkuszu. Te dwa kawałki pokładu akurat nie będą przylegały do siebie, bo dzieli je pas linoleum. Nie miałem jeszcze okazji dokładnie zobaczyć, jak to się ma w przypadku części 1 i 2.
Choć tam można to trochę przykryć cz. nr 112 ;)

Kolejne pytanko- czy udało się komuś znaleźć egzemplarz bez różnicy w pokładach? Może w pierwszym wydaniu lepiej to wygląda?

Pozdrawiam

--

 
28-12-13 12:06  Odp: [R]Tender lotniczy "Akitsushima" Answer( KET) 1:200
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Nie bój nic;-) Ja Akitsushimy nie zacznę aż do Marca:-) Najpierw muszę skończyć Isuzu. A malować będę bo taki to już mój styl który staram się z każdym kolejnym modelem udoskonalać.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024