FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
12-12-13 18:26  [Relacja/Galeria] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Witam!
Tematem niniejszej relacji będzie model niemieckiego myśliwca z czasów II WŚ, Focke-Wulf 190 w wersji szturmowej. Jest to drugie spotkanie z tą wycinanką, w 2008 roku skleiłem ją po raz pierwszy. Był to mój jeden z pierwszych modeli, pierwszy model tego autora i pierwszy klejony w całości metodą na dwie wręgi. Do modelu mam sentyment gdyż to mój rówieśnik (marzec '91).
Autorem opracowania jest Pan Bohdan Wasiak, model opracowany jest w skali 1:33. Arkusze z częściami zaimpregnowałem rozwodnionym wikolem. Tyle słowem wstępu, czas na fotki.

Okładka
Kadłub
Klejąc kadłub po raz pierwszy przed klejeniem dopasowywałem sąsiednie elementy poszycia. Możliwe, że nie udało mi się tego zrobić dość precyzyjnie, gdyż ostatni element kadłuba był troszeczkę za duży i z tego względu powstały małe uskoki. Mały uskok powstał też przy kabinie, ale o tym trochę później.
Kadłub skleiłem na dwie wręgi i pewnie wielu z Was zadaję sobie pytanie, dlaczego nie przerobiłem tego na jedną wręgę? A dlatego, że tył kadłuba ma płaski spód i pamiętam jakie miałem problemy z ukształtowaniem i dopasowaniem elementów w Me-109 z KK.
Opis jak wykonałem wentylator i oś śmigła, opisze w jednej z następnych aktualizacji.

Statecznik

Było troszeczkę docinania, ale jest OK. Dość trudnym elementem był element u nasady statecznika. Stary karton nie ułatwiał sprawy. Na ostatnim zdjęciu "świeci się" wikol, którym uzupełniłem małe ubytki.

Kabina
Chyba jeden z najtrudniejszych etapów budowy, ze względu na to że musiałem "zaprojektować" ją od podstaw. Wycinanka nie oferuję wnętrza kabiny. Najpierw narysowałem sobie jak to ma mniej więcej wyglądać:
Rysunek jest w skali 1:1, ale w czasie budowy musiałem tu i ówdzie zeszlifować. (Niestety nie posiadam zdjęć z tego etapu budowy, gdyż dysponuję aparatem od kilku dni). Ale prawie finalny efekt wygląda tak:
Tutaj musiałem dość mocną ingerować w wręgi co spowodowało powstanie małego uskoku na łączeniu elementów kadłuba. Wszystkie elementy wnętrza dorobiłem z głowy, białe pola zostaną zamalowane tuż przed przyklejeniem osłony kabiny. Posiadam jeszcze fotel, ale muszę go jeszcze trochę poprawić.

Kolektory wydechowe

Dość kłopotliwy element. W instrukcji nie jest dokładnie napisane jak to należy zrobić. Przeglądając galerie w projekcie "50 lat MM", prawie każdy miał zrobione to w inny sposób :-) Ale znalazłem zdjęcie w internecie na którym było podobnie tak jak u mnie :-)

____________________________________________________________________
Napisałem na wstępie, że już kiedyś kleiłem ten model. Wygląda tak (UWAGA! POWIĘKSZASZ MINIATURKĘ ZDJĘCIA NA WŁASNE RYZYKO)
Zaliczył parę lotów z okna (ok. 4,5m) i skubany jest mocny :-) Śmigło, podwozie i bombkę urwałem przed próbami w locie, aby nie śmiecić :-)

































Wszystkich, którzy to czytają, chciałbym przeprosić za tak długi wpis :-)
Zmęczyłem się :-)

--

Post zmieniony (03-10-19 16:28)

 
12-12-13 19:21  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zaryzykowałem (a co...) i powiększyłem - jestem pod wrażeniem solidnej konstrukcji ! -:))
Z relacji widać, że idzie dobrze !

 
12-12-13 20:12  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Ja też zaryzykowałem, fajnie tak po jakimś czasie skleić drugi raz ten sam model, widać czego się człowiek przez parę lat nauczył :-) Powodzenia!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
13-12-13 10:03  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 16


 - 16

Jak na razie jest nieźle. No i uzupełnienie modelu o własnoręcznie zaprojektowane wnętrze kabiny godne jest pochwały. Życzę powodzenia na dalszych etapach klejenia.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

 
13-12-13 10:47  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
rysiu62   

Przecież na stronie 3 rysunek 4 jest pokazane jak są przyklejone kolektory wydechowe. Problem? Brak 13 rzutów i siedmiu rysunków 3D jednego kawałka naciętego papieru i zagiętego w odpowiednią stronę ?

 
13-12-13 17:44  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Witam zgromadzoną publiczność :-)
rysiu62, nie ma problemu w końcu skleiłem :-) [za pierwszym razem, nie było mi to dane]. Mnie osobiście bardziej pomógł rysunek zestawieniowy z tyłu okładki :-)

Skrzydła
Końcówki mogły wyjść trochę lepiej, ale tragedii nie ma. Wyciąłem też otwory na łuski, a następnie podkleiłem je pomalowanym kartonem.

Skrzydła połączone z kadłubem













Do następnej aktualizacji.

--

Post zmieniony (03-10-19 16:31)

 
13-12-13 18:15  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Majkel , poczyniasz sobie jakby to nie myl MM z 91 , zacierasz lata.
rysiu - jest problem skoro każdy robi inaczej, wystarczą 3 rzuty + przekroje :) , niepotrzebna złosliwość ( 13 +7 )

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
13-12-13 20:24  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Wycinanka za pięć tysięcy złotych! I to druga! Niektórym to się powodzi. A dzieci w Etiopii głodują.

P.S.
Ja też za syto się nie czuję.

--
serwusik

 
14-12-13 00:15  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

UU model sentyment kibicuję! :)

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 
14-12-13 10:51  Odp: [Relacja] Focke-Wulf Fw 190F- Mały Modelarz 3/1991
kari   

... ogólnie całkiem nieźle ...

... aż dziwne, że nie ma uwag typu:
- kształt kadłuba, skrzydeł, stateczników, itp niezgodny z oryginałem;
- kiepsko rozrysowane segmenty przez co model jest "kanciasty";
- kolory wzięte z "ksieżyca";
- za gruba kreska, brak nitów i w ogóle to nie jest "foczka 190-ta" .

... ale przecież nie o to chodzi.
Wielkie brawa dla Ciebie Majkel 91 za przypomnienie co poniektórym, że stare i niesklejalne też może dać wielką frajdę podczas sklejania.
---------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024