FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-06-13 10:15  [technika] Najlepszy program do drukowania darmowych modeli w jpg i pdf
Left Eye   

Witam

Ściągnąłem sobie pare darmowych modeli z netu w jpgach i pdfach. Drukowałem kiedyś darmowe modele na drukarce i wiem o jednym problemie. Mianowicie chodzi o "skalowanie" przez programy pliku tzn. obrazu tak że traci on rzeczywiste rozmiary. Potem jest problem z dopasowaniem częśći. Mam Windows 7. Już widze że domyślna przeglądarka windy lubi zaznaczać opcje skalowania. Jaki byście mi polecili inny darmowy program do wydruku jpg i pdf aby nie było tego problemu?

 
23-06-13 11:27  Odp: [technika] Najlepszy program do drukowania darmowych modeli w jpg i pdf
FloggerB   

podobne pytanie - czy są darmowe programy do podglądu/druku Corella ?

 
23-06-13 12:11  Odp: [technika] Najlepszy program do drukowania darmowych modeli w jpg i pdf
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Do pdfów moim zdaniem nie ma lepszego darmowego narzędzia niż Adobe Reader.
A co do skalowania rysunku przy wydruku, to można to chyba wyłączyć w każdym programie.
Problem w tym, że jeśli jest mocno większy od formatu papieru to na wydruku będzie przycięty.

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
23-06-13 15:45  Odp: [technika] Najlepszy program do drukowania darmowych modeli w jpg i pdf
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Wydruk jpg wbrew pozorom najlepiej wychodzi z Painta. Można obrazek tak przesuwać, żeby przycięło tylko margines. Do pdf stosuję foxit reader bo ma bardzo proste ustawienia skalowania i obracania wydruku.

--
W budowie: Rolls-Royce Pattern Mk.I 1920
Projekt: Fokker DVII, Nieuport 11, Albatros CIII, SSW DIII/IV, Boeing 40B-4, Udet U-12 Flamingo

 
23-06-13 15:50  Odp: [technika] Najlepszy program do drukowania darmowych modeli w jpg i pdf
Left Eye   

Właśnie sprawdziłem painta(do tej pory z windy używałem tylko domyślnej przeglądarki graficznej do drukowania) i chyba paint byłby dobry bo chyba nie zmienia wielkości/rozmiaru wydruku tzn. nie ma tam opcji skalowania.

--

 
23-06-13 16:27  Odp: [technika] Najlepszy program do drukowania darmowych modeli w jpg i pdf
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Jest oczywiście opcja skalowania, ale domyślnie skala jest ustawiona na 100%. Przeważnie trzeba jednak zmniejszyć marginesy na 0, żeby nie obcięło obrazka. Dobrze sprawdzić podgląd wydruku przed drukowaniem.

--
W budowie: Rolls-Royce Pattern Mk.I 1920
Projekt: Fokker DVII, Nieuport 11, Albatros CIII, SSW DIII/IV, Boeing 40B-4, Udet U-12 Flamingo

 
23-06-13 18:24  Odp: [technika] Najlepszy program do drukowania darmowych modeli w jpg i pdf
Hator   

@Duch

Program może pokazywać bez skalowania. Przy wydruku trzeba zaznaczać, aby drukowało rzeczywisty rozmiar, a nie dopasowany do strony. Cała filozofia. :-)

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
24-06-13 12:51  Odp: [technika] Najlepszy program do drukowania darmowych modeli w jpg i pdf
spinynorman   

No właśnie tu się zdarza problem. Zauważyłem, że przy zestawie Reader 11 i drukarka laserowa HP nie występuje znak równości między "Faktyczna wielkość" a "Skala niestandardowa 100%", ta druga okazała się być właściwa i idealnie oddaje rozmiar drukowanego pliku.

 
11-12-13 08:29  Odp: [technika] Najlepszy program do drukowania darmowych modeli w jpg i pdf
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Drodzy koledzy. Skalowanie wydruku jest załatwiane przez sterownik drukarki. Okienko drukowania wyświetla te funkcje, które oferuje zainstalowany w naszym systemie sterownik. Natomiast jakość wydruku – to już kwestia programu, który przekłada plik (czy to wektor czy bitmapę) na język drukarki (w 99.9 procentach przypadków jest to postscript). Do użytku mamy całą masę świetnych darmowych programów, z darmowymi systemami włącznie.

Do map bitowych (skanów i zdjęć) spróbujcie Gimpa - darmowy odpowiednik Photoszhopy, poza możliwością otwarcia pierdyliona różnych typów plików (z PDF-ami włącznie), można np. podciagnąć kontrasty kolory itd. Rewelacyjna jest też Krita, ale działa tylko w Linuksach i BSD - ja ją stawiam daleko ponad Gimpem.

Do obróbki plików wektorowych darmowym odpowiednikiem Corela (wielu ludzi uważa Corela za program profesjonalny! buhahahah) jest Inkscape. Równie wygodny, mocno intuicyjny, obsługujący sporo formatów plików - w tym corelowskie. Ma jeden mankament, że CMYK obsługuje tylko w profilu forga27. A, jak ktoś ma sporo kasy i samozaparcia może się posłużyć Adobe Illustratorem...

We wspomnianych powyżej programach można oczywiście znacznie więcej niż tylko drukować. Jeśli ktoś projektuje modele w aplikacjach typu CAD albo 3DModellerach... to rozwinięcia powierzchni może w Gimpie czy Inkscape pokolorować (nawet na kilka wersji malowania w jednym pliku można zrobić)

Rynek OpenSource jest na prawdę wielgachny i oferuje sporo dobrych programów. Zaletą są częste aktualizacje, oraz wieloplatformowosć. Ten sam program działa zarówno na Windowsie, jak i na MacOSie, na Linuksach i na BSD. Sam korzystam zarówno z tych "profrsjonalnych" (w pracy) jak i z tych "linuksowych badziewi" (w domku). i powiem Wam po cichu, że różnice w funkcjonowaniu są niewielkie, zatem te darmowe są o kilka tysięcy złotych lepsze od tych płatnych :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024