FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 8Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
10-02-14 11:21  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
pieczarek   

Piekna Ci ona, ta Swietlana.

--
pozdrawiam Kuba

 
10-02-14 23:18  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Widać, że okręt powrócił z długiego rejsu, bo jest na nim permanentne wietrzenie :)
Tyle okienek na niej, bo Swietłana nie była opancerzona. Miała, zdaje się, nadrabiać prędkością, ale pod Cuszimą wiele jej to nie pomogło.

Bardzo mi się spodobała nadbudówka i olinowanie. No i koło sterowe ;)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
11-02-14 08:59  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

A co to, testujesz warianty podstawki? Śruby napędowe zamontujesz na końcu co by ich w międzyczasie nie upierdzielic?

 
11-02-14 09:33  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hastur – jakoś nie lubię zaduchu:) A i nienowa to rzecz, że prędkością chce się nadrobić coś tam. Aktualna i w dzisiejszych czasach i podobny skutek przynosząca:). A koło sterowe miałem nawet dedykować Tobie, po części za opiernicz jaki otrzymałem za poprzednie, ale to, mimo starań wyszło jeszcze ciut za słabo, więc Ci go nie dedykuję:) Zresztą oczywiście jedno mi zginęło w trakcie robót i musiałem je dorabiać "na oko" i z pianą na ustach. Ale fotkę okazjonalną kółek, która się mi gdzieś zapodziała, przesyłam.



Jest jednak jeszcze kilka kółek sterowych w tej wycinance – więc może tamte w końcu jakoś się uda zrobić. Co prawda nie wiem kompletnie, gdzie niby miałbym je zamontować, ale coś się wymyśli.

Dweler – szacun za spostrzegawczość. Faktycznie z podstawkami coś za bardzo kombinuję. Ta czarna jest hellerowska – robocza. Ta druga jest prawie docelowa. Niestety tylko prawie, bo ciut źle sobie ją wymierzyłem. Czy starczy mi sił by zrobić jeszcze jedną pozostaje kwestią otwartą i trudną do przewidzenia. Przez jakiś czas je zamieniałem, bo na tej docelowej, Swieta za słabo się trzymała. Po ostatniej sesji foto zrobiłem już jednak poprawki, które mocno już okręcik trzymają na tej drugiej i na razie tam już zostanie.

Pozdrawiam

 
25-02-14 18:20  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

W okręciku nastał czas sierotek. Albo sierotków właściwie. Ratunkowych znaczy. Ich poszycie wydrukowane jest na cienkim papierze. I właściwie z tego składa się sierotek ratunkowy w głównej swej postaci. Prawdziwy sierotek, bo wygląda toto po sklejeniu, jakby mu czego brakowało. Poszyłem więc to poszycie paskami papieru. Unikałem naklejania na efektowną zakładkę, bo na fotach, łodzie wydają się być raczej gładkie. Ale i tak do kształtowania szalup należało pewnie podejść bardziej twórczo, albo lepiej umieć je po prostu robić. Ja chyba nie umiem. Projekt tu nie pomaga, ale też i w sumie nie przeszkadza, więc dobrzy sobie na pewno poradzą lepiej. Mnie patientii a i umiejętności wyraźnie w pewnym momencie zbrakło.



Na przemian z szalupami, których jeszcze trochę zostało (nie jesteśmy nawet w połowie) urozmaicam sobie czas przygotowaniem się do montażu żurawików. Ciekawym ich elementem są tajemnicze kółeczka sterowe, których przeznaczenia nie znałem, dopóki nie wyjaśniła mi ich Viltianus – bardzo dziękuję. Owe kółeczka służyły do opuszczania i podnoszenia łodzi za pomocą żurawików. Tym razem kółeczka zostały wykonane jeszcze inną metodą niż dwa poprzednie. Modelik, z racji mnogości kółek „sterowych”, potrafi zaiste bezlitośnie zweryfikować zdolności w zakresie ich wykonywania. Do tych ostatnich kółeczek było kilka pomysłów, ale ostatecznie spróbowałem jedno z nich po prostu wyciąć. Ku memu wielkiemu zaskoczeniu – zadziałało. Wycinam więc i resztę. Rzecz jasna dużo łatwiej byłoby je zamontować przez montażem nadbudówki, ale powiedzmy, że nie dopatrzyłem się wcześniej na rysunkach, że trzeba te kółka w ogóle tam zamocować.



Zbliżamy się pomału do końca, a sylwetka Swiety coraz bardziej przypomina docelową. Zwłaszcza po postawieniu drugiego masztu. Nie mam dobrych zdjęć z montażu olinowania, zatem składam raport pisemny, że do want użyłem nitki przeciągniętej jak zwykle paluchami w bcg, a na wyblinki poszedł drucik miedziany, bo taki akurat miałem. Olinowanie z kolei jest wykonane głównie z żyłki.
To ostatni moment kiedy można Swiete zobaczyć nieubraną w żurawiki i szalupy. Za jakiś czas jej sylwetka mocno się zmieni.





Pozdrawiam

--
Ukończone: "Czarny Kruk", "Wolf", "Vesuvius" (1890), "Fuso" (1904), "Mecidiye" (1903), "Swietłana" (1898), "Kersaint", kościół sv.Jilji, kościół z Krpy, HMS "Vega", "Chin Yen", "Pinta", kościół z Vroutek, HMS "Captain"(1870)
Nieukończone: "Mercury", HMS "Cotswold"

 
26-02-14 07:26  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Fajnie wszystko się prezentuje.

--
Pozdrawiam Darek

 
26-02-14 08:40  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Super!

 
26-02-14 13:06  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Świetny pomysł z tym potraktowaniem gretingu w szalupach, wygląda bardzo realistycznie.
Czy olinowane będziesz malował, czy też pozostawisz tak jak jest?

Umiesz zachęcić, jak pisałem, "S" już mam w szefie :)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
26-02-14 19:10  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dzięki Chłopcy,

Art, fajnie, że zainteresowałeś się tym modelem. Ciekaw jestem, jaki wyjdzie spod Twojej ręki. Tym bardziej trzeba szybko skończyć moją panią „S”, żeby w miarę szybko poszła w zapomnienie:). Świetnie też, że robisz „Dredzia”. Stare okręty mają w sobie urok i może jak więcej nas zacznie je kleić, i czas i konstrukcje staną się bardziej popularne i będziemy mieli więcej naprawdę ciekawych i oryginalnych modeli. A modelarsko to świetne tematy. Fikuśne żurawiki i wiszące na nich poza burtami łodzie, olinowanie, mnóstwo barierek i sprzętów bardziej lub mniej wiadomego pochodzenia, które dzięki takim modelom się odkrywa, sprawiają, że faktycznie odbywa się dzięki takim modelom wycieczkę w czasie. A że czas był to fascynujący, wiadoma to sprawa.

Oglądam sobie teraz jak Dweler robi Koriejca i tam każdy element jest inny, ciekawy, kolorowy. Pięknie uplastyczniane drzwi, nadbudówki i za każdym razem coś nowego.
Się rozmarzyłem nieco, sorki, zatem do adremu.

Jeśli chodzi o pytanie o olinowanie – pytanie jest bardzo dobre i cały czas sobie również je stawiam. Co gorsza, na razie jeszcze sam sobie na nie nie odpowiedziałem:).

A jak uważacie, że powinienem zrobić?
Zgadzam się z poglądem, że czarny na prawdziwym okręcie i czarny na modelu okrętu to dwa różne kolory. Po prostu – choć może się to komuś wydać herezją – wg mnie kolory też się „skalują”. Zresztą pokazuje to bardzo pięknie Viltianus, rozjaśniając większość modeli w stosunku do kolorystyki „pierwotnej”. A jeśli mowa o kolorze olinowania to już w ogóle inne światy. Jeśli się to lekceważy, w modelu zaczyna coś „zgrzytać”, a człowiek zastanawia się co to takiego.

Oczywiście to moje zdanie i można się z tym zgadzać albo nie, i szanuję to. Natomiast nawet jeśli w rzeczywistości olinowanie na Swiecie było czarne (a ten kolor wydaje się najbardziej prawdopodobny), nie chciałbym na czarno pomalować olinowania na modelu. Już i tak z odciągami pojechałem, ale tutaj raczej je zostawię, aby było je bardziej widać. Natomiast olinowanie powinno (wg mnie oczywiście) być ledwo widoczne, żeby nie zdominowało sylwetki okręciku. Na razie, czego zupełnie na fotach nie widać (a i na żywca słabo) pociągnąłem to olinowanie szarym washem. Efekt był taki, że zrobiło się ono mniej przezroczyste – tak jakby żyłka się zmatowiła. Zastanawiam się nad kontynuacją prób kolorowania olinowania na szaro – ew. jakiś szary z połyskiem. Odpowiadałby mi tu chyba najbardziej jakiś „gunmetal”. Ale – mówiąc szczerze – ten kolor, który teraz jest, na razie mi się podoba. Olinowanie jest wystarczająco dyskretne, ale też i widoczne, choć na fotkach widać je dość słabo. Więc nie wiem.

Art, Dweler, Doody, albo ktoś chętny - jakieś sugestie w tym temacie?

 
26-02-14 19:41  Odp: [R] "Swietłana" (BM, 1:200)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Tak, Mariaszek, te klimaty "starodawnych" okrętów mają swój niepowtarzalny urok, rzec by można, duszę.

Z linami u mnie było tak. Początkowo zdecydowałem, że liny będą klasyczne, czyli czarne. Pech chciał, że farba mi zaschła, a to była niedziela i... trzeba było coś wymyślić.
Siedząc na mszy w kościele :) jak zwykle rozmyślałem o koncepcjach składania kolejnych podzespołów, no i o olinowaniu właśnie.
Bozia mnie natchnęła, pogrzebałem i wygrzebałem w szafie stalowoszary mat humbrola (chyba nr 79). Dla mnie kolor rewelacyjny, nie czarny - ten zbyt kontrastuje - ale właśnie taki jak sądzę, być powinien.
Tak więc przypadkowo udało się z problemu wywinąć.

Jeżeli chodzi o Twój, znaczy nasz model, uważam, że właściwym kolorem do pomalowania lin będzie czarny, tym bardziej, że takimż pomalowałeś już wanty i wyblinki.
Ponadto czerń owa ładnie będzie się komponować z czernią burt.
Jak zrobisz, dobrze będzie, poza - niemalowanym olinowaniem :))

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 8Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024