FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
01-12-13 22:25  [R] Gotha G IV relacja z budowy
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Po kilku miesiącach odpoczynku od kartonu (bynajmniej nie przebimbanych), wziąłem się.
Takao dał mi do wiwatu swojego czasu przez kilka lat, później chciałem więc się oddać serii prostych druciaków. O ile druciak jest prawdą, to z tą prostotą gorzej - Gotha to duża i dość skomplikowana kobyła.
Model miał być z założenia sklejony w standardzie (żeby się nie przemęczać), ale chyba nie byłbym sobą, gdybym czegoś nie zwaloryzował...
Klei się go fajnie, wszystko pasuje, chociaż autor opracowania nie ustrzegł się od kliku drobnych błędów. Gdybym miał się czepić, to jest nieco niechlujstwa w opisie, silniki są przesadnie uproszczone oraz niezgodne z rzeczywistością - a dostępnych zdjęć jest sporo.

Ale do rzeczy. Kilka fotek z budowy kadłuba, a właściwie wnętrza kabiny:




Na etapie przed zamknięciem komór bombowych trzeba było wykonać bomby. Trzeba na to wpaść samemu, bo w opisie autor radzi, żeby bomby zrobić i wkleić po zamknięciu komór, a jest to niemożliwe.
Od razu odpuściłem robienie bomb z kartonowych części i użyłem tzw. desykantu (kulki w pudełku z obuwiem) odpowiedniej wielkości. Części stożkowe są z cienkiego papieru.



Tu przyszła zagadka. Ani w opisie, ani na rysunkach nie ma nic o tych częściach.
Dopiero w korespondencji z autorem (dzięki mBig!) okazało się, że trzeba je wkleić gdzieś w komorach bombowych, ale nie bardzo wiadomo jak.



Przyrządy pomiarowe. Tu całkiem poszedłem na łatwiznę i zrobiłem je w standardzie.



Czas na kadłub. Ażurowy szkielet okazał się zbyt wiotki (nie dawał szansy utrzymać konstrukcji we właściwym kształcie, nie mówiąc o symetrii), więc go wyrzuciłem i zrobiłem pełne elementy z grubszego kartonu.



Silniki. Na wszystkich zdjęciach silników Hiero stosowanych w bombowcach Gotha, dostępnych w internecie wyglądają one daleko inaczej, niż w opracowaniu. Jedyna wspólna cecha to to , że są rzędowe i mają 6 cylindrów. Dałem sobie więc spokój z projektowaniem ich samodzielnie od podstaw, znowu poszedłem na łatwiznę i postanowiłem je po prostu trochę podrasować żeby przynajmniej zachowały swoje funkcje - a więc dodałem sprężyny zaworowe i dźwignie. Jest w tym sporo fantazji, bo na zdjęciach wszędzie jest klasyczny wałek krzywkowy i nie ma widocznych popychaczy zaworów, które postanowiłem jednak zostawić.
Wysmarowałem też korpusy metalizerem, żeby wyglądały jak brudne aluminium.




Chłodnica - wymaga zwężenia o równe 2mm, bez tego nie ma szansy jej włożyć w przygotowane miejsce. Front chłodnicy - u góry przed, na dole po zwężeniu.



Silniki po przyklejeniu rur wydechowych + chłodnice po złożeniu i pomalowaniu na brudną miedź.



I wstępne pasowanie całości:



I jeszcze ogólny wygląd kadłuba wg stanu na dzisiaj:



--

Post zmieniony (06-01-14 15:11)

 
02-12-13 08:33  Odp: [R] Gotha G IV relacja z budowy
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Genialne. Aż by się chciało wyregulować luz na zaworach :-)

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
02-12-13 09:35  Odp: [R] Gotha G IV relacja z budowy
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Tomek!
Nawet nie wiesz,jak się cieszę,że pokazujesz coś nowego!
Wciąż mam przed oczami Twoje relacje z budowy Albatrosa i Pfalza.
Teraz też będzie co podziwiać!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-12-13 13:00  Odp: [R] Gotha G IV relacja z budowy
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Silniki (czy zgodne z oryginalnymi, czy nie) świetnie wykonane ! Nie mam jeszcze wycinanki (G IV - w planach) lecz przeglądając dostępne zdjęcia widzę, że podłużne owalnie zakończone otwory w dnie kadłuba to luki bombowe. Ciąg komunikacyjny odkryty, widoczny jest z prawej burty i zapewne widoczne będą małe bomby w "kasecie" przy prawej burcie. Może te części "nierozgryzione" służą do sklejenia w/w kasety ?
Kratownice mocno nasączam SG a po naklejeniu poszycia całość jest sztywna. Czasem wykonuję je z cienkich patyczków bambusowych (z trociczek, mają prostokątny przekrój, trochę tylko należy je podszlifować).
Dużym wyzwaniem będą płaty - długie, cienki profil, tak by zachować sztywność i odpowiedni wznios (!).
Kibicuję i pozdrawiam.

 
02-12-13 13:11  Odp: [R] Gotha G IV relacja z budowy
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Zasiadam, kibicuję .
PS Pamiętaj o wzniosie :) bo będzie lament :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
04-01-14 14:58  Odp: [R] Gotha G IV relacja z budowy
OzzY 

 

Piekny pasQd :)

 
04-01-14 15:20  Odp: [R] Gotha G IV relacja z budowy
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Podglądam z zainteresowaniem. Powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
04-01-14 17:44  Odp: [R] Gotha G IV relacja z budowy
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Co zdjęcie to coraz bardziej mi gały na wierzch wychodziły, ale przy silnikach to już osiągnęły maksymalny zasięg :) A poważnie to to co dotychczas skleiłeś podoba mi się i to bardzo. Kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
05-01-14 20:01  Odp: [R] Gotha G IV relacja z budowy
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Czas mija nieubłaganie, ale postępy są. Na dzisiaj już brakuje tylko podwozia, karabinów i śmigieł. Najgorsza robota - plątania druciarni skończona.

Muszę powtórzyć - model jest naprawdę świetnie spasowany.
Ale żeby nie było za słodko - niedoróbki instrukcji wqrzają. Wiele nieoznaczonych nigdzie części - trzeba się domyślać, błędnie oznaczone na rysunkach, błędnie podana liczba elementów wg szablonów (dotyczy to niemal wszystkich szablonów). Brak niektórych części (np. zamknięcia wlewów paliwa do zbiorników naskrzydłowych czy zamknięcia rur wydechowych trzeba dorobić samemu), niekompletne olinowanie (na szczęście można uzupełnić posługując się dostępnymi publikacjami).
Model jest na szczęście na tyle trudny, że pewnie początkujący omijają go z daleka, a zaawansowany sobie poradzi. Nie narzekam więc dłużej :-)

Oto kilka ujęć z "międzyczasu".

Centropłat połączony z silnikami, wstępna przymiarka do kadłuba.



Praca nad skrzydłami.



I największe wyzwanie - połączenie tego wszystkiego w symetryczną całość.
Myślałem, że bomb nie będzie widać od spodu, ale jednak.
Tu i tam widoczne jeszcze oczka z miedzianego drutu do mocowania olinowania, które później zamalowałem kolorem stalowym.





--

Post zmieniony (06-01-14 14:59)

 
05-01-14 20:16  Odp: [R] Gotha G IV relacja z budowy
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Model fajny, poretuszuj tylko bardziej krawędzie.

Pozdrawiam
szebi

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024