FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
23-11-13 18:34  [Relacja/Galeria] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Po ukończeniu budowy SHIDEN-a postanowiłem dla równowagi skleić coś z drugiej strony Pacyfiku. Wybór padł na samolot myśliwski Grumman F4F Wildcat z Małego Modelarza 10-11/2002 .



Co do samego modelu to według tego numeru MM jest opracowany przez Romana Staszałka i Jacka Słowika. Pofatygowałem się i poszukałem w internecie skanów numeru 10/1992 Gdzie też był ten samolot. Okazało się że wydanie z 2002, jest komputerowo przerysowanym wydaniem z 1992 z dodatnim paru elementów i poprawkami graficznymi, Rysunki są identyczne jak te z 1992 rożne jest tylko ich rozmieszczenie.

Wracajmy jednak do samego modelu. Karton jest dość delikatny, ponad to z tego co przeczytałem an temat tego modelu to papier się "mechci" (Jest takie słowo w słowniku języka polskiego?" Potraktowałem więc arkusze akrylowym matowym lakierem bezbarwnym, w efekcie czego arkusze zyskały lekki połysk i nabrały sztywności. Na razie wykonałem cześć kabiny i ogona:



Jak na razie wszystko świetnie pasuje, mały problem miałem tylko z doborem koloru do retuszu, stosuje do niego farbki plakatowe i trochę trzeba popracować nad uzyskaniem odpowiedniej barwy.

--

Post zmieniony (12-03-14 18:00)

 
23-11-13 18:59  Odp: [R] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Witam. To był mój pierwszy model kartonowy dlatego też masz we mnie wiernego kibica jak na razie idzie świetnie.

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
28-11-13 19:53  Odp: [R] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Budowa powoli posuwa się do przodu. Główna bryła kadłuba ukończona, teraz pracuje nad ogonem. Co do spasowani to wszystko idealnie pasuje co bardzo mnie cieszy :)



--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
28-11-13 20:27  Odp: [R] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Witam , popatrzę co się dzieje .
Może bardziej doświadczeni sie wypowiedzą ale zauważam :
- też używam , akrylu do impregnacji , porówna efekt malowania u mnie i u Ciebie , miałem wrażenie że Twój karton nie za bardzo jest zaimpregnowany.
- jestem jeszcze raczkujący ale zrezygnowałem z klejów typu poimerowego na rzecz mieszanych brudziów . Widać u Ciebie ślady ,nici używanego kleju . Na powierzchniach styku moim zdaniem lepiej sie sprawdza brudzio ( nie wspominając o BCG) odpowiednio cienko nanoszony, ale niech weterani sie jeszcze wypowiedzą. Pozdrawiam.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
28-11-13 20:37  Odp: [R] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
Troyt   

To co jest na stoliku to ciekawa ilustracja warsztatu pracy :)

 
28-11-13 20:54  Odp: [R] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

@Alski

Generalnie się z tobą zgadzam, co do impregnacji to myślę że druga lub trzecia warstwa powinna dać lepszy efekt.

Co do kleju to fakt UHU robi nitki, ale za to praktycznie nie brudzi, no chyba że trochę przyschnie, za to butapren wydaje się być lepszy ale..jest żółty wszelkie łączenia potem bardzo widać:/ Dlatego butapren stosuje tam gdzie nic nie widać. Co do BCG jakoś nie mogę się do niego przekonać.

Tak tło trzeba ujednolicić, bo widać na fotkach bałagan na moim biurku :)

--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
29-11-13 07:32  Odp: [R] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Akurat ten UHU wypróbowywałem i sie totalnie nie sprawdza . W moim przypadku ( konkretnej tubki ) w pare sekund wiązał wiec nie byłoby sposobu skleić 2 elementów powolutku i dokladnie rozsmarowując klej. W 1/3 wręgi juz by była na początku pół stała konsystencja nie dająca możliwości dopasowania na styku. W przypadku innych polimerów jest różnie.
I co mi sie przypomniało w związku z tym klejem ( konkretnym) . Pociągnęła sie cieniuuuutka nitka i przylgnęła do poszycia ( cienka jak włos) . Pomimo sprej impregnacji po jej oderwaniu pozostał wyrażny odbarwiony , ślad ( podobnie jak przy przesadzeniu z SG ) . Eksperymentowałem z tym klejem parę dni temu stąd moje spostrzeżenia. Dodatkowo ze wzgledu na jego "moc" nie daje sie go połozyć bardzo cienką warstwą konieczną przy łączeniu elementów poszycia. Co widac też na powyższym przykładzie.

--

Post zmieniony (29-11-13 07:38)

 
02-12-13 18:00  Odp: [R] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Ogon i garb skończony, poza lekkim szlifowaniem wręg do garba wszystko ładnie pasowało.



Jak widać na fotce, kolor jak i sam retusz wymaga jeszcze dopracowania, dorobienie takiego niebiesko-stalowego okazało się dość trudne:/

@Alski
Masz 100% racji, ale czasem wymagane jest szybkie wiązanie dlatego zacząłem testować UHU. generalnie w trakcie budowy tego modelu muszę stwierdzić że jak zauważyłeś czasem za szybko wiąże. Teraz testuje "klej magic czyli klej CR introligatorski. Trochę bałem się jego konsystencji bo przypomina wikol, ale jak na razie nie jest źle.

Co do modelu rozpocząłem teraz prace nad skrzydłami, szkielet wydaje się być trochę witki, zobaczmy jak wyjdzie po złożeniu w całość.

--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
02-12-13 21:48  Odp: [R] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Testuj ,testuj , ja tez caly czas testuję i zmieniam kleje. Myślę że w końcu wypracuję coś Ty też .
Co do jedego mogę się mylić ,ten UHU szybkowiążący ( dosłownie sekundy ) to UHU allplast. Wydawało mi sie ,że to ten Twój ale chyba jednak nie , prędzej masz uniwerslny wiec powinien wiązać wolniej ( chyba , bo go nie testowałem)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
02-12-13 21:52  Odp: [R] MM 10-11/2002 F4F Wildcat
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,mam go na tapecie,komputera,miałem go robić ale zwyciężył czołg ,podglądam pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024