FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
20-03-14 12:31  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Viking, tak, to dotyczy dużych elementów. Co do OKl dzwoń na 604 250 992, może masz jakiś starszy numer?

--
-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
20-03-14 12:38  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Oj Astra, to są rzeczy oczywiste o których piszesz. Sterownik lasera ma w automacie ustawioną opcję "ochrony linii" i to akurat nie wymaga żadnej interwencji autora. Nie ma też co przesadzać bo grubość cięcia lasera jest bardzo mała i nawet złożenie 3 elementów nie spowodowałoby takiej różnicy.

Poza tym różnice rozmiarowe to przynajmniej w laserach Answer problem marginalny, jeden na kilka tysięcy wyciętych zestawów. Ale zdarza się i dlatego trzeba rozmawiać o przyczynach. Raz na przykład był to po prostu błąd ludzki.

--
-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
20-03-14 13:48  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

No to teraz jako "sklejacz-user" :) Mojom skromnom zdaniom - najważniejszy jest wybór "co komu pasi" i nie ma co hierarchizować modelarzy na tych co sklejają z lasera czy na tych co tną sami.
Niektórym np. "nie leżą koła" czy "nie lubią cyrkla tnącego" (mam tu na myśli też siebie) i kupują sobie same kółka, resztę heblują pazurkami... i myślę, że wydawnictwa powinny iść w tę stronę. Wszak skoro cały model jest przygotowany zarówno pod offset jak i pod plot, to można to niewielkim wysiłkiem tak skonfigurować, żeby były różne sety, a zyska na tym tylko atrakcyjność asortymentu.
Zauważam też tendencję, że można kupić zestawy laserów zawierające tylko koła, małe elementy ze szkieletami, albo całe modele laserem cięte i bardzo jestem z niej rad...


@Answer - dzięki za "dogadanie" tematu. Numer miałem dobry, tylko u Was non stop zajmnięta linija :)
--

Post zmieniony (20-03-14 14:07)

 
20-03-14 15:37  Odp: [N] BR86 Kriegslok
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Tak jak napisał Answer:
..BR 86 byłą projektowana pod "laser" sklejana testowo jako "laser"...
W tym wypadku linie są zaprojektowane tylko do cięcia laserem .

 
20-03-14 16:28  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Darecki IV nie piszę bzdur i nie jestem wszechwiedzący. Osobiście znam trzech projektantów którzy od A do Z układają części na arkuszach. Cytuję jednego z nich:
" Układam arkusze od a do z. Znam zasady, jedynie czasem robi się nieduży bałaganik bo trzeba pogrupować części tak, by np. czerwone były na jednym arkuszu - to obniża koszty druku. Ale zasadniczo układam tak, by numeracja szła w górę z kolejnymi stronami, dodatkowo na stronach staram się grupować razem części do podklejenia 0,5 mm lub 1mm - wtedy do podklejenia wycinasz cały fragment strony, a nie po jednej części." to tyle tytułem wyjaśnienia. Więc nie pisz mi tutaj, że autor nigdy nie układa części. Nie chce się autorowi i tyle. A wydawca pakuje jak leci, aby kartek mniej wyszło. Sklejając taki porozrzucany projekt 3/4 czasu poszukuje się części na arkuszach. Dlatego zarzuciłem sklejanie laserowego PX-a.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
20-03-14 19:41  Odp: [N] BR86 Kriegslok
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Części wycinane laserem bardzo rzadko są takie same, jak te w wycinance. 100% zgodności to przesada i nieporozumienie. Zauważyłem, że np. modelarze niemieccy kupują wycinankę, lasery, a potem podklejają je pod elementy z wycinanki. To błąd, przynajmniej w stosunku do większości części.
Projektuję wycinankę, na jej podstawie rysuję "lasery". Jeżeli jest to ostoja parowozu lub koła, szczeliny w wycinance mają np. 1,4mm a lasery albo 1mm albo 1,5 (zależy od przeznaczenia części i przewidywanego postępowania z nią). Ale zmniejszanie idzie zawsze w tym kierunku, by były zachowane zewnętrzne gabaryty podzespołu.
W każdym razie, osobno robię wycinankę, osobno choć na jej podstawie lasery.

 
20-03-14 20:00  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

No to teraz proszę o poradę. Bo na ten przykład. Chcę zmodernizować wycinankę dodając to i owo do zaprojektowanej części. Skanuję sobie, wciągam jako podkład do programu wektorowego i obrysowuję gabaryt... skan jest bardzo wysokiej rozdzielczości, pozbyłem się mory wynikającej z rozetki koloru... - bitmapa jest brzytwa w 600 dpi. Obrysowuję część jak? trzymając ścieżkę w środku zeskanowanej linii zewnętrznej części i żądam aby szerokość szczeliny po laserze miała 0,05 punkta drukarskiego? Czy może powinienem dowiedzieć się jakie są ustawienia plotera u konkretnego wykonawcy i dodać tę wartość do wymiaru uzyskanego w środku linii? Ba, czy moja ścieżka ma mieć wymiar 0 mm? czy może lepiej, żeby miała grubość szczeliny po laserze?

I jedna prośba. Nie mówcie mi o Corelu, bo mam dwa kompy i na zadnym łindołsa, o Colrelu nie wspominając. Dysponuję i używam: inkscape na linuksie i Illustratora na makówce.

Heh - sorki Darecki, ale mam zamiar się nieco zemścić na modelu Twojego autorstwa :)

Wybaczcie Oftop, ale na bazie tematu o laserowym modelu to chyba nie grzech pogadać o technice ... w razie czego proszę Moderatora o przeniesienie go.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
20-03-14 21:31  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Quba 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Z mojego niewielkiego, "dwurazowego" doświadczenia wynika, że linia powinna mieć minimalną grubość (0,0 mm albo "hairline").
Wymiary elementów musiałem zwiększyć sam po wykonaniu próby jakiej szerokości "szparę" wypala laser. Możliwe, że wynikło to z tego, iż ploter ów należał do punktu wykonującego pieczątki i byłem pierwszą osobą która nakłoniła właściciela do użycia go w innym celu.

--
Pozdrawiam
Quba

 
20-03-14 22:28  Odp: [N] BR86 Kriegslok
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Viking: Inkscape z Corelem sie dość gryzą, to że oba obsługują format svg można w sumie wsadzić w bajki - jedynie pdf zapisany w inkscapie prawidłowo się otwiera w corelu. A niestety jak gdzieś dasz do cięcia laserem to bedą tam mieli corela.

 
21-03-14 07:29  Odp: [N] BR86 Kriegslok
ribik   

A ja nadal czekam na zamówiony egzemplarz.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024