FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
06-10-13 10:15  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Zgadza się Łosiu był jeszcze ten ogór z PKS i to jest chyba pierwsza relacja ze sklejania na polskich forach... a wszystko tak się zaczynało http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=147046&t=147046&page=1

Warto jeszcze wrzucić to z prostego powodu bo bardzo ładnie widać tam dużo detali konstrukcyjnych , elementów wystroju wnętrza i co bardzo ważne są to detale oryginalne z epoki jeszcze przed remontem - patrz poszczególne filmiki z przebiegu remontu http://www.jelczogorek.pl/

I jeszcze jedno - nie wiem dlaczego. ale zawsze gdy oglądałem galerię sklejonych " ogórków " to coś mi ta sylwetka w widoku od przodu jakoś wydawała się nie taka, teraz już wiem, że również od tyłu - popatrzyłem z większą starannością : ) na zdjęcia z ulicy i już wiem w czym problem.
I w związku z tym to może warto zapytać jak autor projektował te " ogórki ", czy starą metoda kreślenia ręcznego, czy przy użyciu programu graficznego na komputerze, wiem że przeglądał " dziesiątki zdjęć i kilka rysunków " to cytat, może miał dostęp do "żywego " autobusu, czy do jakiegoś opracowania w wersji papierowej ?
Ręcznie chyba jednak nie bo gdyby tak na przykład narysował sobie na papierze milimetrowym 4 linie równoległe - 2 biegnące po górnej i dolnej linii bocznych okien oraz 2 równoległe do nich biegnące po linii górnej i dolnej przednich i tylnych szyb to by mu natychmiast wyszło, że przednie i tylne okna są zdecydowanie o kilka milimetrów za nisko w stosunku do położenia bocznych szyb i ten zonk właśnie powoduje dziwny kształt przodu i tyłu modelu.O ile wielkość zderzaków i innych mniejszych różnic w wyglądzie można poprawić bez problemu to podwyższenie położenia okien przednich i tylnych to już większa przeróbka.
Wiem,że większość modelarzy nie zwraca uwagi na takie rzeczy bo skleja modele nie repliki, ale ci którzy kleją modele bez malowania jednak kupując drogi model chcą mieć go poprawnie zaprojektowanego w końcu 99 zł czy 100 zł piechotą nie chodzi : )
Czy przegubowiec też tak ma ?
Czy w modelu jest zapas koloru ?

Post zmieniony (06-10-13 12:47)

 
06-10-13 14:06  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
Edekyogi 

 

Jeżeli mogę dodać coś od siebie.
Według mnie wyoblenie przedniej i tylnej ściany autobusu powinny być identyczne. Tak samo szyby przednie i tylne. Nigdzie nie znalazłem jednak informacji to potwierdzającej - to moja ocena "na oko"
Ale w tamtych czasach to było dosyć często stosowane rozwiązanie. No choćby nasz San H25 (późny z okrągłymi nadkolami) czy San H100. Rosjanie też tak zrobili - ale tylko prototyp zmodernizowanego LiAZ (ZiŁ) 158.

Post zmieniony (06-10-13 15:52)

 
06-10-13 19:48  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Przed chwilą na liczniku było 2666 co oznacza tylko to http://www.youtube.com/watch?v=rrSiIqCpxB8, a co zaśmiecę sobie temat : )
W miedzy czasie przeglądam ten oto katalog http://allegro.pl/katalog-czesci-zamiennych-jelcz-ogorek-unikat-i3539562660.html, ale jeszcze nie doszedłem do tego, czy szyby przednie i tylne są wymienne : ), ale coś mi się tak jakoś przypomina, że jak kiedyś na szkolnej wycieczce jechałem ogórem 043 i pękła szyba przednia to w najbliższym PKS-ie przełożono z tyłu na przód szyby, a na tył wstawiono pilśnię - tak było.
Sprawdziłem w katalogu części zamiennych - szyby przednie i tylne są takie same.
I jeszcze jedno zdjęcie poglądowe o co chodzi z tymi szybami http://gtlodz.eu/img-jelcz_043,21995.html, oraz poszczególne etapy renowacji Jelcza, gdzie na surowej karoserii widać położenie okien http://www.youtube.com/watch?v=44e-94cOs_0

Post zmieniony (08-10-13 19:33)

 
08-10-13 22:33  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
indianscout   

Szyby przód - tył były na 100 procent identyczne , ja jak jeździłem Jelczem , miałem przekładaną tylną prawą szybę na lewy przód , bo na przedniej były rysy od metalowej części pióra wycieraczki . Pozdrowienia - Paweł

Post zmieniony (08-10-13 22:34)

 
09-10-13 18:40  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

A w jakiej formie przeniesiesz numery taborowe , napis MPK Łódź i godło , napisy na tyle pojazdu na model,który nie będzie malowany - w formie kalkomanii ?

Ciekawe, że na rysunku górna krawędź szyby jest na w miarę dobrej wysokości , dolna na złej ( w modelu jest zupełnie źle ) kierunkowskazy przednie są za wysoko względem świateł przednich, grill ma zły podział linii poziomych górna jest za nisko, dolna za wysoko lub grill jest za szeroki , w osi bocznych kierunkowskazów jest za mała o kilka milimetrów odległość między listwą ozdobną górną, a górną krawędzią nadkola ... Skąd takie rozbieżności się wzięły między zdjęciami autobusów, a modelem kartonowym ?

 
09-10-13 18:54  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

Lakieruje się model lakierem bezbarwnym i wtedy nakłada kalkomanie. I potem znów maluje lakierem. Był kiedyś o y\tym cały wątek.

--
W budowie: Rolls-Royce Pattern Mk.I 1920
Projekt: Fokker DVII, Nieuport 11, Albatros CIII, SSW DIII/IV, Boeing 40B-4, Udet U-12 Flamingo

 
09-10-13 19:37  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Czy ja rzeczywiście piszę w sposób zagmatwany, czy czytający nie rozumieją co czytają ?!
Przecież ja tylko zasugerowałem nakładanie napisów w formie kalkomanii , a to nie oznacza, ze ja nie wiem jak takowe się nakłada na model kartonowy, a wy mi odpowiadacie w jaki sposób nakłada się kalkomanie na model kartonowy - no litości.

 
09-10-13 19:48  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Bez kalkomanii to chyba sie nie da, chyba, ze komus sie bedzie chcialo jakies szablony/maski robic i od nich malowac. Kalkomania na pewno bedzie lepszym i praktyczniejszym rozwiazaniem...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
09-10-13 19:57  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Kto tym nie jeżdził jako pasażer, nie wie co stracił . Wrażenia niezapomniane i bezcenne

 
09-10-13 21:35  Odp: [N] Jelcz 021 - Angraf Model
Edekyogi 

 

modellot1 napisał:
> Kto tym nie jeżdził jako pasażer, nie wie co stracił (...)

Zwłaszcza jako pasażer z przodu po prawej stronie silnika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024