FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
26-09-13 21:25  [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Witam!
Chciałbym zaprezentować ukończony przeze mnie model samolotu Hawker Hurricane Mk.I.
Model z wydawnictwa Kartonowej Kolekcji dobrze znany i prezentowany już na forum.
Dla mnie jest to drugi model kartonowy i w moim wykonaniu pojawiają się błędy i niedociągnięcia jak to u początkującego. Postanowiłem mimo to zaprezentować projekt i podzielić się moimi spostrzeżeniami, gdyż w czasie budowy sam zawsze korzystam z relacji i opisów innych modelarzy co często ułatwia budowę.







Korzystałem z laserów. I tu pierwsza uwaga. Lasery mają grubość 1 mm, powinny mieć 0.8 mm. Dlatego też tu gdzie można należy unikać naklejania na nie elementów wycinanki bo grubość będzie za duża o 0.2mm.
Retusz wykonywałem temperami, kolory dobierane „na oko”.
Kleiłem:
Skrzydła – butapren, magic,
Kadłub – magic, pattex,
Elementy drobne – kropelka.
Pierwsze trudności z modelem napotkałem na etapie caponowania. Kolor czarny rozmazywał się lekko mimo że capon miałem mocno rozcieńczony. Wydaje mi się, że warto by na przyszłość wysezonować arkusze przed ich impregnacją. Kolor czarny sprawił też problemy ze względu na różne odcienie po caponowniu. Widoczne to jest u mnie w szczególności porównując lotkę z płatem.



W czasie samej budowy najtrudniejsze dla mnie było:
- Kadłub : zachowanie symetrii ostatniego elementu kadłuba (sam ogon). Łatwo tutaj zrobić z kadłuba „banan”. Odnośnie samego kadłuba dodam, że usztywniałem papierem technicznym dwa przedostatnie segmenty (ogon).



- Usterzenie poziome: zachowanie symetrii podczas wklejania usterzenia poziomego. Wydaje mi się, że warto tutaj ułatwić sobie zadanie przygotowując odpowiednią podstawkę, w która wstawiamy kadłub. Taką podstawkę wykonałem sobie już później na etapie wklejania skrzydła (pomysł zaczerpnięty z niemieckiego forum :) ).



- Owiewka: w ramach nauki i z czystej ciekawości postanowiłem wykonać owiewkę metodą wytłaczania (metoda opisana na tym forum: patelnia + olej).
Największe problemy miałem z wklejeniem owiewki i wiatrochronu do modelu. Kleiłem kropelką i wyszło jak widać na zdjęciach poniżej :)



- Kółka: postanowiłem wykonać w wersji waloryzowanej. Same kółka wykonywałem na szlifierce obrotowej. Można było wg. mnie jeszcze bardziej zaokrąglić brzegi. Wydaje mi się że w tym miejscu w projekcie jest drobny błąd. Sklejając: 4 krążki + 2 pierścienie + elementy z kolorem mamy już 6.8 mm. Gdy do tego dojdzie klej to grubość jest około 7.3 mm a całość powinna mieć 6.5 mm. Zrezygnowałem z jednego krążka (element 141) i zamiast niego wkleiłem kółko z papieru technicznego (0.2 mm).



- Kołpak: tutaj dodałem jedną wręgę. Tak żeby elementy kołpaka (177 i 178) były klejone wręga do wręgi.



- No i na koniec skrzydła: tutaj mimo obszernego szkieletu, mierzenia i planowania i tak widoczna jest jest u mnie różnica w skręceniu lewego skrzydła w porównaniu z prawym. Wyszło mi znacznie lepiej jak w pierwszym modelu ale nie jest jeszcze idealnie :).



Na koniec szczerze polecam ten model. Można się bardzo dużo nauczyć, projekt jest świetnie spasowany a budowa daje bardzo dużo satysfakcji!

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania i udzielania porad,
Tomek.

--

Post zmieniony (26-09-13 22:43)

 
26-09-13 21:39  Odp: [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,bardzo ładnie sobie poradziłeś z tym modelem ja swój skopałem,pozdrawiam Marek

--PS>ładna galeria i skrót z budowy ze wskazówkami ,

Post zmieniony (26-09-13 22:08)

 
26-09-13 23:33  Odp: [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ładnie wykonany model. Gratulacje.

--
Pozdrawiam Darek

 
27-09-13 08:36  Odp: [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Przyłączam się do gratulacji:-)
Bardzo ładny "Garbusek" ozdobi Twoją kolekcję. Brawo! Co następnego w kolejce do cięcia?
P.S.
Czarny kolor mnie też się rozmazał. Nie tylko na tej wycinance zresztą. Nie wiem czy jest to kwestia składu chemicznego farby czy czegoś innego, ale przy caponowaniu (rozcieńczony w stosunku 1:3) potrafi rozmazać się farba nawet na modelach kilka lat temu wydanych.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
27-09-13 10:34  Odp: [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Cieszę się, że metoda "patelnia + olej" zdała egzamin nie tylko u mnie. :-) Ciekawe za którym razem udało się tłoczenie.

--

Post zmieniony (27-09-13 12:14)

 
27-09-13 10:44  Odp: [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Fajnie sklejony modelik. Gratulacje.
Zmień tą antenę na jakąś nić elastyczną, bo nie pasuje do reszty ;-).

 
27-09-13 11:08  Odp: [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Zbin: Rzeczywiście ta antena to kiepsko :)
Poprawię na nić. Myślałem że drucik będzie lepszy bo sztywniejszy...
Dzięki za uwagę !

 
27-09-13 11:42  Odp: [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Tomek, wstaw zdjęcia z tłoczenia owiewki i jakiś tekst do tematu: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.

Nić na antenkę nasącz Caponem i przeroluj w palcach, kłaczki się przylepią.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
27-09-13 15:05  Odp: [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Bardzo podoba mi się jak skleiłeś model. Gratuluję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
27-09-13 19:37  Odp: [G] Hawker Hurricane Mk. I Kartonowa Kolekcja nr.15
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Zastanowił mnie wpis o tekturze do podklejania 0,8 mm . Sięgnąłem po wycinanke jest napisane 0,8 do 1,0 mm . Czyżby błąd obliczeniowy projektanta ? Jesli tak to jest chyba duzy zong , pewnie gdzies jest 0,8 mm ale nie wydaje mi sie by była łatwo dostępna i standardowa . Typowa grubość to 0.5 i 1,0 mm . Z własnego doświadczenia na tym modelu zaleciłbys 0,5 czy 1,0 ? No i jeśli pamietasz to gdzie zdecydowanie odradzasz grubośc 1,0 mm ? Analizuje bo mam wycinanke ( pewnie jak wielu ) i jestem w trakcie opracowania dla siebie wręg wycinanych laserowo . Dam do wycięcia albo na 0,5 albo na 1,0 .
PS
pomierzyłem grubość kartonu wycinanki , ma 0,225 m .Czyżby nie uwzdględniona grubość kartonu ? Wtedy 0,8 dopełniałoby do 1,0 ( prawie ) .
--PS 2
Niestety wyciecia we wregach maja grubość 1,0 mm ( na tyle na ile da się zmierzyć suwmiarką na papierze ) . Więc naklejając na karton 1,0 na samym starcie mamy Zong .
Ale model zrobiłes ladny :)

Post zmieniony (27-09-13 19:47)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024