FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
01-09-13 19:42  [R/G] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w mojej nowej relacji.
Tematem będzie zaprojektowany przez Michała Rafalskiego a wydany przez WAK, japoński transporter gąsienicowy Type 4 Ka Tsu.



Model ten można powiedzieć mam już rozpracowany gdyż miałem możliwość sklejania testowego prototypu.
Sam model został również sklejony w wersji autorskiej przez projektanta z której przeprowadzono relację.

W obu powyższych przypadkach przedstawiono informacje o tym pojeździe , niemniej przytoczę je jeszcze raz dla porządku w relacji.

Była to opancerzona amfibia (odpowiednik amerykańskich LVT) przeznaczona do wykonywania desantów morskich przez japońską piechotę morską, oraz nosiciel 2 torped 450mm (jak też do transportu ,,długich lanc" 610mm). Te transportery miały odegrać ważną rolę podczas planowanego 2 ataku na Pearl Harbour.
Planowana operacja z użyciem Ka Tsu nosiła kryptonim "Tatsumaki Sakusen" (OperacjaTornado).
Twórcą tego pomysłu był Rear Admiral Kuroshima ("Gandhi") Kameto.
5 okrętów podwodnych I-36, I-38, I-41, I-44 i I-53, wyposażonych w te transportery, uzbrojonych po 2 torpedy 450 mm każdy, miało być spuszczonych na wodę w pobliżu wyspy. Miały one dopłynąć do wyspy, wjechać na ląd i wtargnąć na kotwicowisko US Navy i odpalić torpedy. Iście szatański pomysł.
Problemy z nieszczelnością silników uniemożliwiły ich odpalenie i przeprowadzenie skutecznego ataku. Istotnym elementem była również obsługa tych pojazdów, bowiem nie obsługiwali je typowi czołgiści lecz marynarze z okrętów podwodnych, po 2 tygodniowym przeszkoleniu.

Dane taktyczno techniczne:
Załoga: 5 +25 desant
Silnik wysokoprężny Mitsubishi Type 100 o mocy 176,6 kW przy 2000 obr/mi
Pancerz: 10-50mm
Długość: 11m
Szerokość: 3.3m
Wysokość: 3,45m
Prześwit: 3,6m
Masa bojowa: 16t
Prędkość: 20 km/h, w wodzie 8 km/h.
Zasięg: 300km

Uzbrojenie:
2 x ckm Type 97 kalibru 7,7 mm (przewidywano 2 x 25mm)
Wyprodukowano ok.50 sztuk.

Fotki przedstawiają oryginał jak i sekwencję zdjęć, z prób z użyciem okrętu podwodnego.



Michał wykonał swój model perfekcyjnie i pięknie go pomalował. Ja modelu nie będę malował, i pomimo bardzo delikatnej walorki, zmiany jakie zamierzam wprowadzić to mocniejsze zwaloryzowanie modelu, i dodanie sladów eksploatacji. Wszystko to zamierzam wykonać przy użyciu suchych pasteli.

Dziękuję wydawnictwu WAK za okazane wsparcie.

Tak więc zaczynamy.

Sklejenie szkieletu było pierwszym krokiem. Szkielet laserowy, po obrobieniu zestawiłem w całość używając butaprenu.



Należy pamiętać o podszlifowaniu części które stykają się pod kątem.
Podczas sklejania wręg poszycia dennego wystąpiły drobne nieścisłości. We wręgach L2, L3, L4 zle wycięto szczeliny środkowe.



Nie jest to żaden problem i należy przesunąć te szczeliny w odpowiednie miejsce i wyciąć.
Również w elemencie IP szczelina jest zle wycięta na wręgę G, choć w wersji papierowej jest OK.



Po zamknięciu szkieletu pomalowałem wszystkie krawędzie zielona farbą.
Oklejanie szkieletu zacząłem od błotników i pokładu.



Oprócz tych kosmetycznych poprawek szkielet jest spasowany bardzo dobrze, a przyklejone oklejki błotników i pokładu pasują idealnie.

c.d.n...

--

Post zmieniony (31-12-13 17:20)

 
02-09-13 06:06  Odp: [R Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
marcin2248 



Na Forum:
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kawałek kartonu będzie.
pozdrawiam
Marcin

 
02-09-13 15:33  Odp: [R Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. No to kibicuję w kolejnej ciekawej relacji.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-09-13 20:25  Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Oklejanie kadłuba zakończone, spasowanie oklejek idealne, zero docinania.
Na pokładzie doszło trochę drobnych elementów oraz ,,buda".



Trochę mam kłopot z dobraniem zielonego retuszu, ale retuszuje tym co mam na składzie a później przecieram suchą pastelą i otrzymuję to co chcę.



Wszelkie klapy, uchwyty, polery, krawędzie zostały potraktowane rdzawą suchą pastelą.

c.d.n...

--

Post zmieniony (31-12-13 17:21)

 
03-09-13 20:53  Odp: [R Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, czystość jak u neurochirurga,pieknie,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
09-09-13 19:59  Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Jakoś ostatnio czas przecieka mi pomiędzy palcami, nie wiadomo za co się brać.
Niewiele od ostatniego wpisu powstało, ale budowa jest kontynuowana.




No i jeden z istotnych elementów tego modelu-sterówka.


Tutaj półka na przodzie sterówki jest w modelu zielona , ja sobie ją zmieniłem pod kolor na żółtą, aczkolwiek nie ma takiej potrzeby.

c.d.n...

--

Post zmieniony (31-12-13 17:22)

 
17-09-13 19:11  Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
W kolejnej odsłonie przedstawiam wykonane wózki na koła nośne pojazdu.
Dopracowane, nie było problemów z wykonaniem. Po sklejeniu wszystko pobrudziłem suchymi pastelami rdzawą z domieszką czerni.



To tyle na dziś c.d.n...

--

Post zmieniony (31-12-13 17:22)

 
17-09-13 19:18  Odp: [R Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Początek imponujący.

--
Pozdrawiam Darek

 
01-10-13 19:16  Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Hej
Powstają koła wszelkiej maści. Na początek poszły napinające.



Jakoś nawet to wygląda. Fotki robione przy sztucznym oświetleniu stąd kolor części jest trochę inny. Gotowe koła zostały przetarte sucha rdzawą pastelą. Zęby kół również przetarłem srebrną farbka. Koła dostały też śruby. Na wewnętrznych stronach śruby tylko w miejscach które będą widoczne.

Koła nośne sklejone zgodnie z instrukcją, również przypudrowane pastelą, a na rantach gdzieniegdzie srebrna prześwituje.



No i koła podtrzymujące, małe i podwójne sklejone zgodnie z instrukcją.



c.d.n....

--

Post zmieniony (31-12-13 17:22)

 
13-10-13 18:45  Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Sporo wody upłynęło od ostatniego wpisu, ale nie był to czas stracony.
Z wielkim trudem powstały koła nośne. Sporo ich jest więc pośpiech nie jest wskazany.
Żadnych rewelacji wszystko zgodnie z instrukcja montażu,



I fotka całości elementów związanych z zawieszeniem.



c.d.n....

--

Post zmieniony (31-12-13 17:23)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024