FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
01-09-13 19:42  [R/G] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w mojej nowej relacji.
Tematem będzie zaprojektowany przez Michała Rafalskiego a wydany przez WAK, japoński transporter gąsienicowy Type 4 Ka Tsu.



Model ten można powiedzieć mam już rozpracowany gdyż miałem możliwość sklejania testowego prototypu.
Sam model został również sklejony w wersji autorskiej przez projektanta z której przeprowadzono relację.

W obu powyższych przypadkach przedstawiono informacje o tym pojeździe , niemniej przytoczę je jeszcze raz dla porządku w relacji.

Była to opancerzona amfibia (odpowiednik amerykańskich LVT) przeznaczona do wykonywania desantów morskich przez japońską piechotę morską, oraz nosiciel 2 torped 450mm (jak też do transportu ,,długich lanc" 610mm). Te transportery miały odegrać ważną rolę podczas planowanego 2 ataku na Pearl Harbour.
Planowana operacja z użyciem Ka Tsu nosiła kryptonim "Tatsumaki Sakusen" (OperacjaTornado).
Twórcą tego pomysłu był Rear Admiral Kuroshima ("Gandhi") Kameto.
5 okrętów podwodnych I-36, I-38, I-41, I-44 i I-53, wyposażonych w te transportery, uzbrojonych po 2 torpedy 450 mm każdy, miało być spuszczonych na wodę w pobliżu wyspy. Miały one dopłynąć do wyspy, wjechać na ląd i wtargnąć na kotwicowisko US Navy i odpalić torpedy. Iście szatański pomysł.
Problemy z nieszczelnością silników uniemożliwiły ich odpalenie i przeprowadzenie skutecznego ataku. Istotnym elementem była również obsługa tych pojazdów, bowiem nie obsługiwali je typowi czołgiści lecz marynarze z okrętów podwodnych, po 2 tygodniowym przeszkoleniu.

Dane taktyczno techniczne:
Załoga: 5 +25 desant
Silnik wysokoprężny Mitsubishi Type 100 o mocy 176,6 kW przy 2000 obr/mi
Pancerz: 10-50mm
Długość: 11m
Szerokość: 3.3m
Wysokość: 3,45m
Prześwit: 3,6m
Masa bojowa: 16t
Prędkość: 20 km/h, w wodzie 8 km/h.
Zasięg: 300km

Uzbrojenie:
2 x ckm Type 97 kalibru 7,7 mm (przewidywano 2 x 25mm)
Wyprodukowano ok.50 sztuk.

Fotki przedstawiają oryginał jak i sekwencję zdjęć, z prób z użyciem okrętu podwodnego.



Michał wykonał swój model perfekcyjnie i pięknie go pomalował. Ja modelu nie będę malował, i pomimo bardzo delikatnej walorki, zmiany jakie zamierzam wprowadzić to mocniejsze zwaloryzowanie modelu, i dodanie sladów eksploatacji. Wszystko to zamierzam wykonać przy użyciu suchych pasteli.

Dziękuję wydawnictwu WAK za okazane wsparcie.

Tak więc zaczynamy.

Sklejenie szkieletu było pierwszym krokiem. Szkielet laserowy, po obrobieniu zestawiłem w całość używając butaprenu.



Należy pamiętać o podszlifowaniu części które stykają się pod kątem.
Podczas sklejania wręg poszycia dennego wystąpiły drobne nieścisłości. We wręgach L2, L3, L4 zle wycięto szczeliny środkowe.



Nie jest to żaden problem i należy przesunąć te szczeliny w odpowiednie miejsce i wyciąć.
Również w elemencie IP szczelina jest zle wycięta na wręgę G, choć w wersji papierowej jest OK.



Po zamknięciu szkieletu pomalowałem wszystkie krawędzie zielona farbą.
Oklejanie szkieletu zacząłem od błotników i pokładu.



Oprócz tych kosmetycznych poprawek szkielet jest spasowany bardzo dobrze, a przyklejone oklejki błotników i pokładu pasują idealnie.

c.d.n...

--

Post zmieniony (31-12-13 17:20)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
Jorzik 14337 01-09-13 19:42
 Odp: [R Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
marcin2248 904 02-09-13 06:06
 Odp: [R Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
Borowy 1202 02-09-13 15:33
 Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
Jorzik 1066 03-09-13 20:25
 Odp: [R Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
marek1 744 03-09-13 20:53
 Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
Jorzik 721 09-09-13 19:59
 Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
Jorzik 785 17-09-13 19:11
 Odp: [R Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
Doody 745 17-09-13 19:18
 Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
Jorzik 717 01-10-13 19:16
 Odp: [R] Transporter Type 4 Ka Tsu (WAK)  nowe
Jorzik 717 13-10-13 18:45

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024