FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
21-11-13 12:09  Odp: [R] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Oj kusiło.. mnie zawsze dużo rzeczy kusi żeby było lepiej. Przy ograniczonym czasie wieczorami trzeba to jakoś wyważyć. W miarę klejenia tego samolotu coraz bardziej widzę w nim pewne wyjątkowe piękno. Można go przepięknie wykonać z mnóstwem detali. Możliwe że wrócę kiedyś do niego i dokonam różnych przeróbek malowania i dodam dużo detali. Pewnie jak będę na emeryturze to będę totalnie wyżywał się na wszystkich detalach :-) Już brakuje mi uprzestrzennionych wskaźników na deskach. W tym modelu postanowiłem rozgrzać się po wieloletniej przerwie, wypróbować BCG, którego do tej pory nie używałem i paru innych rzeczy.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
21-11-13 23:01  Odp: [R] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

z doświadczenia wiem ,że do starych MM - starszych niż około rocznik 2000- BCG jest zupełnie bezużyteczny, a nawet szkodliwy - dziwnie tamten karton reaguje i całkowicie nieprzewidywalnie, każdy arkusz to niespodzianka .
Dobrze z doświadczenia to piszę sprawuje się podsuszany butapren ,a beznadziejny jest Hermol - zmienia kolory i odbarwia jak telewizor Rubin 714

Post zmieniony (21-11-13 23:04)

 
23-11-13 12:30  Odp: [R] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Model jest przedrukowany. Gdy planowałem klejenie tego samolotu to nie miałem dostępu do odpowiedniej drukarki. Miałem zabierać się za klejenie starego papieru, i zacząłem zgłębiać techniki radzenia sobie ze starym kartonem. Tak się złożyło że w międzyczasie w pracy wymienili drukarkę i bez problemu przechodzi papier z bloku technicznego. Kupiłem blok techniczny z Herlitza ;-)

--

Post zmieniony (23-11-13 12:47)

 
02-01-14 18:38  Odp: [R] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

W międzyczasie zająłem się kołami. Wykorzystałem technikę szlifowania sklejonej wikolem tektury jednak bez nasączania cyjanoakrylem. Koło zamocowałem do wkrętarki za pomocą śruby. Malowane wielokrotnie rozrzedzoną farbą. Zauważyłem, że nawet rozrzedzona matowa Pactra w zbyt dużej ilości (zbyt dużo warstw na raz) robi się połyskliwa. Warto nanosić jedną bardzo cieńką warstwę i pozostawić dłużej do wyschnięcia. Na koniec wspomogłem się samochodową szpachla wykończeniową. Na zdjęciu ze szpachlą (koła umazane na biało) widać dodatkową wnękę dla kółka ogonowego, w która zostanie wciśnięte dla solidnego zamocowania. Autor opracowania nie opracował zbyt szczegółowo mocowania koła. Szlifowane głównie papierami o gradacji 240-360 naklejonymi na listewki, finalnie 500. Poniżej fotki.



Poniżej obiecane zdjęcie, które przedstawia wykorzystanie czarnej modeliny jako imitację gumowej opony. Szlifowane "w palcach" bez użycia wkrętarki, stąd kształt nie jest aż tak idealny. Pokazuje jednak jako ciekawostkę. Może kogoś zainspiruje ;-) A może ktoś już tak robił. Grono modelarzy nie jest takie małe :-))



A tutaj oklejony centropłat. Niestety wręgi tworzące przekrój skrzydła są za małe, stąd po ich wklejeniu i zalaniu butaprenem dokleiłem od czoła nieco większe. Może warto było podkleić coś na łączenie centropłata ze skrzydłem, ale pozostanę do końca wierny metodzie autora wręga do wręgi. Z tyłu widoczny niedoklejony jeszcze segment - muszę dokładnie wpasować mocowanie tylnego koła przed zamknięciem segmentu.



--

Post zmieniony (03-01-14 12:31)

 
09-03-14 10:59  Odp: [R] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Skleiłem karabin strzelca z amonitami. Na zdjęciu które załączyłem 30.10.2013r. od pewnej długości taśmy są jakieś tasiemki po zewnętrznych stronach naboi. Może to jakaś tekturka osłonna - nie wiem. Na razie nie wykonywałem tego. Zastanawiam się jak będzie ładniej :-) Naboje wykonane z wykałaczki - 2-3 warstwy złotej Pactry, a następnie dwie warstwy bezbarwnego lakieru z połyskiem. Wszystko naboje naklejone z jednej strony na pasek z karteczki na notatki (cieńsza od bloku technicznego), a z drugiej strony taśmę imituje pasek czarnej matowej farby.



W międzyczasie powstawały wnęki kół, osłony podwozia, łopaty śmigieł oraz wloty powietrza. Zacząłem również formować skrzydła (na zdjęciu widoczne otwory na karabin oraz reflektor).



Samolot po raz pierwszy stanął na nogach, tj na kołach ;-) Na razie pierwsza przymiarka.



--

Post zmieniony (09-03-14 11:00)

 
09-03-14 13:57  Odp: [R] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wszystko OK, tylko kółka (opony) za kanciaste.

 
09-03-14 16:41  Odp: [R] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Racja, da się to jeszcze poprawić ;-)

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
24-07-14 10:06  Odp: [R] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Poprawiłem koło za pomocą specjalnie do tego celu wykonanego noża kształtowego. Dodałem troszkę szpachli i przeszlifowałem koła od nowa.



W międzyczasie powstała wytłoczka kabiny strzelca z folii do ksero. Tłoczona nad palnikiem z wyszpachlowanego szablonu z wycinanki.



--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
24-07-14 10:10  Odp: [R/G] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Spiesząc się by zdążyć na wystawę we Wrocławiu nie wykonywałem już zdjęć na bieżąco. Poniżej zdjęcia gotowego modelu.





--

Post zmieniony (29-07-14 18:49)

 
24-07-14 15:58  Odp: [R] Lekki samolot bombowy Su-2, Mały Modelarz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ładnie... szklarnia i patrony robią wrażenie!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024