FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 16 z 19Strony:  <=  <-  14  15  16  17  18  ->  => 
10-10-15 22:58  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Instrukcja musi być żeby ją można było czytać. 3 akapity na krzyż tekstu w modelu posiadający powiedzmy 300 niepowtarzalnych części to trochę mało. Szczególnie, że nie ma planu generalnego i czasami po prostu nie wiadomo co gdzie dokleić. Masz napisane w instrukcji coś w tym stylu: częsci od 40 do 80 przyklejamy w oznaczonych miejscach. A zaraz dalej: częsci 120 do 180 w przedniej części pokłądu w wysznaczonych miejscach. O tym już pisałem. kilka uwag to nie instrukcja. W prostych modelach Małego Modelarza instrukcja jest 10 razy bardziej obszerna.

To że wątek powstał to bardzo dobrze bo problem jest i nie można go bagatelizować. To w jaki sposób niektórzy wyrażają swoje emocje (poniekąd zrozumiałe) to inna sprawa.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
10-10-15 23:27  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
Medox   

No właśnie co jest nie tak z "Taiho"? Ktoś już go na tyle ma rozpracowany, że może coś powiedzieć na co trzeba uważać. Wiem ze wątek o "Zuiho" ale może przy okazji coś się dowiem.

 
10-10-15 23:45  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Żeby było jasne, nie piję do syjka. CAŁY wątek jest trochę słaby.
Tak, gdy w pierwszym poście pisałem swoje wnioski, to nie przeczytałem całego wątku szczegółowo. W drugim się poprawiłem. Za co przepraszam, powinienem lepiej się przygotować. Niemniej mierzi mnie sposób prowadzenie tej dyskusji.

Dla mnie temat zakończony.

Co do Taiho z GPM to widziałem sklejony i rozmawiałem z wykonawcą modelu. Wszystko w modelu pasuje, poza brakiem tego 1 cm w dziobowej części pokładu lotniczego.
Niemniej poogoglałem i na karatonbau jest relacja gdzie wszystko się zgadza, więc moje źródło może nie być miarodajne.

Pzdr!
W.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
11-10-15 02:34  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

heheheheh ..........."moje źródło może nie być miarodajne" .... i ktoś tu mówi że wątek jak polska polityka....
Ech nie mam, nie wiem ale gadać muszę

Po co bić pianę, wszystko wiadomo. Niech sobie Answer wyjaśni sprawę, zapoda rozwiązanie.
Też mi zależy bo Darecki zapowiedział parę tematów które mogłyby sięgnąć do mojego portfela.

Pzdr

 
11-10-15 10:42  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

@Raziel - czy Ty masz ten model? Przecież na stronie 6 jest plan generalny.
Zgadzam się że instrukcja jest krótka i pisanie jak podałeś np. cz40 do 80 przykleić w oznaczonych miejscach jest wysoce niewystarczające.
Ale trzeba czytać po to żeby nie pominąć/lub źle wykonać tak istotnych etapów jak oklejanie części podwodnej: "...Na gotowy szkielet naklejamy poszycie części podwodnej ZACZYNAJĄC od cz.8 w obu kierunkach ( w kierunku dziobu i rufy na przemian)" . Czy inny sposób oklejania ma wpływ na to czy wszystko będzie ok czy nie - być może.
Czy może ktoś skleić ten kadłub zgodnie z instrukcją bez "czarów marów" i swojej inwencji?

@ Wottek - krótko na temat "Taiho" - też do mnie doszła informacja że pokład jest za krótki ale owa informacja wyszła od modelarza z Wrocławia który ma w zwyczaju polewać swoje modele wiadrem lakieru. W dodatku jego modele mają swój niepowtarzalny styl i na konkursach ich raczej nie zobaczysz. Też na początku wpadłem w panikę ale po zweryfikowaniu wiadomości od kogo ona powstała spokojnie zakupiłem "Taiho".
Jeśli więc to jest ta sama osoba to tak masz rację Twoje źródło nie jest miarodajne.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-10-15 11:17  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Ten wątek ma dla mnie dobre strony, jest niejako przestrogą i nauką na co uważać przy przygotowaniach do druku, ale dalej sądzę, że kupiłbym go za góra 80 zł nawet z tymi błędami :)

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
11-10-15 11:32  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Janisz: myślę, że temat oszukiwania matematyki sposobem oklejania dna: do , czy od środka dna już przerobiliśmy i nawet sam autor pojął, że nie w tym rzecz, a w brakujących milimetrach, których w nijaki sposób nie da się nadrobić (poza skróceniem szkieletu) więc dziwię się, że znów to podejmujesz.
Ale może wszystkiego nie doczytałeś, bo faktycznie wątek rozrósł się niemiłosiernie.

Swoją drogą warto zwrócić też uwagę na inny aspekt budowy kadłuba ZUIHO.
Otóż autor pisze w instrukcji, którą jak widać wszyscy pilnie czytają, że burty i dno są zaprojektowane na styk.
Ok - taka jest teraz tendencja.
I uwaga: pisze dalej, że NAJPIERW przyklejamy dno (sic!), a potem burty...
I taka też jest numeracja części.

O ile wiem, przy klejeniu na styk, robi się to zupełnie odwrotnie !!!
Głównie po to, aby móc docinać nadmiar dna po szerokości segmentów, który występuje zawsze (także i tu).
Szczerze mówiąc, nie widzę możliwości, aby poprawnie na styk skleić kadłub metodą nakazaną przez autora w instrukcji.
Oczywiście ja wykonałem to odwrotnie: najpierw burty, potem dno, co widać na zdjęciach.

I teraz petarda: a jak wykonał to autor modelu podczas klejenia "skróconego" kadłuba.
Jak widać na zdjęciach - również ODWROTNIE niż napisał sam w instrukcji !!!

Wniosek: również on sam klei model niezgodnie ze swoją instrukcją ;-)

--

Post zmieniony (11-10-15 11:42)

 
11-10-15 12:16  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Aby wątek ten nie był tylko pisaniem o błędach w ZUIHO, to podzieliłbym się jeszcze taką dygresją, a propos sposobu oklejania dna.
Może moja propozycja przyda się projektantom na przyszłość, choć pewnie "prochu nie wymyślam".

Spotyka się kilka metod kolejności oklejania dna:
- od dziobu do rufy jednym ciągiem
- od rufy do dziobu jednym ciągiem
- od środka kadłuba w obu kierunkach jednocześnie
- od dziobu i od rufy do środka

Sam osobiście uważam, że ostatni sposób jest najlepszy oraz daje możliwość łatwego skorygowania błędów, czy to projektu, czy samego modelarza.
Z reguły (prawie zawsze) środkowy fragment dna ma najprostszy kształt, najbardziej zbliżony do prostokąta (proste linie obrysu). Wystarczy zrobić tak, jak robi się to coraz częściej w przypadku burt, czyli dać po obu stronach kilkumimiletrowy nadmiar, jednocześnie zaznaczając z boku kreskami, gdzie teoretycznie powinno się go wyciąć. Modelarz z łatwością skoryguje powstałe podczas oklejania dna potencjalne "braki" lub "nadmiary" poszycia. I mamy problem z głowy.
Sposób łatwy, prosty, chyba znany i już gdzie go w jakichś modelach widziałem, choć teraz już nie przypomnę sobie w jakich.

Ten prosty zabieg idealnie "naprawiłby" też problem z dnem w ZUIHO

--

Post zmieniony (11-10-15 12:18)

 
11-10-15 12:57  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Ostatni sposób wg mnie najlepszy, dodatkowo dodałem ostatnią środkową o 5mm za szeroką w razie problemów. W kilku przypadkach słyszałem, że przy oklejaniu wodnicy na styk, oklejka jest na środku rozcinana i pasowana od burty do środka z obu stron głównie na śródokręciu. Nawet jak powstanie szpara to i tak ją podstawka zakryje, choć do relacji słabo to wygląda.

PS: Takie wnioski sobie wysuwam, a dno kleiłem raz :)

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
11-10-15 13:05  Odp: [Z] Answer IJN Zuiho
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Wnioski i rozwiązanie idealne :-)

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 16 z 19Strony:  <=  <-  14  15  16  17  18  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024