FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
01-08-13 17:37  [R/G] Mi-2 URN z GPM-u
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Od ponad miesiąca walczę z wiatrakiem typu Mi-2. Niestety nie jest to relacja na żywo, bo model prawie już gotowy. Przez prawie cały lipiec miałem bardzo ograniczony dostęp do Internetu, ale na bieżąco dokumentowałem budowę zdjęciami (niestety nie wszystkie wyszły jak się później okazało na komputerze). Zapisywałem też sobie wewnętrzne przemyślenia na temat modelu :) Nie wrzucę wszystkiego na raz, będzie kilka wstawek. Na początek kabina i kadłub.

Zgadzam się w pełni z autorem modelu, że kadłub jest najtrudniejszym etapem budowy. Jest bardzo delikatny i trzeba się z nim obchodzić jak z jajkiem. Chyba jeszcze przy żadnym modelu tyle się nie napociłem przy przymierzaniu i dopasowywaniu elementów. Nie dlatego, że model jest źle spasowany, wręcz przeciwnie, wszystko gra prawie idealnie. Po prostu bałem się, żeby czegoś nie schrzanić :-) W końcu udało się zamknąć skorupkę jajeczka z zawartością w środku. Niestety wielokrotne przymierzanie pozostawiło kilka zabrudzeń na poszyciu (całe szczęście, że nie robię go w białym malowaniu :-)).

Na początek szkielet kadłuba. Elementy z zestawu laserowego pasują do siebie bardzo dobrze i znacznie przyspieszają proces budowy. Po złożeniu szkieletu solidnie nasączyłem go CA, gdyż konstrukcja jest na prawdę delikatna. Na tym etapie trzeba bardzo uważać na symetrię "jajka".



Na tym etapie budowy natknąłem się na pierwszego i jedynego do tej pory poważnego babola. Paski, będące wewnętrznymi ściankami szyb (wklejane pomiędzy poszycie zewnętrzne, a wewnętrzne) za nic w świecie nie trafiają na siebie po sklejeniu. Po wielu próbach dopasowania oraz użyciu wszystkich znanych mi wulgarnych słów paski trafiły pogniecione do śmietnika. W zastępstwie pojawiły się pancerne ściany z tektury piwnej. Rozwiązanie proste, skuteczne i mniej nerwowe. Polecam!



Pod koniec czerwca miałem przyjemność gościć w bazie lotniczej w Świdwinie na pokazach. Był tam także Mi-2, którego dokładnie obfotografowałem. Na podstawie zdjęć postanowiłem rozweselić to smutne i szare wnętrze. Co prawda nie dorobiłem uroczych dywaników w kolorze bordo, ale za to w tylnej części umieściłem czerwoną gaśnicę oraz toporek awaryjny (nazwa szczególnie przypadła mi do gustu):






Po skończeniu wnętrza tylnej sekcji kadłuba okleiłem ją skorupką, która powstała z połączenia kilku pasków poszycia. W środku tylko jedna wręga:



Zanim zacząłem wyposażać kabinkę na tapetę wziąłem nosek. Wyszedłem z założenia, że nie warto na przód robić tych wszystkich detali skoro o sukcesie bądź porażce zadecyduje właśnie on. Trudny to element, bo trzeba go skleić w całości bez szkieletu, zachowując przy tym odpowiedni kształt. Bałem się tego etapu, ale muszę przyznać, że elementy są kapitalnie spasowane. Gdybym miał to kleić jeszcze raz postępowałbym znacznie odważniej :-)




Kiedy setny raz już przymierzyłem nosek do reszty i stwierdziłem, że chyba się udało, zabrałem się za wyposażenie wnętrza. Na tym etapie nie zrobiłem zbyt wielu zdjęć. Właściwie tylko efekt końcowy. Dorobiłem od siebie tapicerki na drzwiach, oraz wspaniałe klamki rodem z Syreny 105.




Tablica zegarów - wycięty laserem dziurawy kawałek kartonu o grubości 1 mm poleciał do śmietnika. Głupio to wyglądało. W zamian na każdy zegar dałem kropelkę wikolu. Efekt zadowalający :-)







Dodałem też apteczkę, której zadanie jest podobne jak to, które powierzyłem gaśnicy. Ma kontrastować z szarym wnętrzem i przyciągać uwagę gdy spojrzy się do środka.




Czas zamknąć skorupkę jajeczka. Aby poprawnie umieścić panel górny posłużyłem się pomysłem Tomasza Twardego. Też wkleiłem na górę kartonowy uchwyt, "irokez". Bez tego byłoby bardzo trudno. Na koniec nakleiłem poszycie nad przednią szybą. To wyszło chyba najgorzej. Trochę denerwują mnie grube czarne kontury elementów, dzięki którym każde łączenie jest świetnie widoczne.



Ostatnie zdjęcie z zamkniętym kadłubem. Wiem, że nieostre jak nóż do smarowania chleba, ale innego nie mam. Nie sprawdzałem na bieżąco jakości zdjęć, dlatego niektóre wcale się nie nadają do opublikowania ;/



--

Post zmieniony (25-11-13 17:26)

 
01-08-13 17:54  Odp: [R] Mi-2 (prawdopodobnie URN) z GPM-u
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Obecnie model wygląda tak:




--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
01-08-13 19:39  Odp: [R] Mi-2 (prawdopodobnie URN) z GPM-u
indianscout   

Wiatraczek ładny , ale klamki to nie od Syreny , ani 105 , ani od starszych modeli , tylko Żuka , Nysy w Polsce i Gazy wszelakiej maści ( oprócz osobowych ) w ZSRR .

 
01-08-13 21:23  Odp: [R] Mi-2 (prawdopodobnie URN) z GPM-u
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Witaj Stachooo!

Super że go wreszcie pokazałeś. Wiatrak wychodzi bardzo ładnie, choć mi osobiście ten kamuflaż nie leży. W Świdwinie były wiatraki ładniej pomalowane :)

Może rozważysz sklejenie którejś z "rur", co nam tam tak skutecznie nad głowami hałasowały?

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
01-08-13 22:27  Odp: [R] Mi-2 (prawdopodobnie URN) z GPM-u
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Hastur- mam ochotę na Su-22, ale w kartonie bieda z nimi niestety. Mam na stanie plastikowego w 1:72, ale jakoś nie wyobrażam sobie klejenia tego.
Jeśli chodzi o tego Mi-2 to szkoda, że w środku taka goła wersja. Ten w Świdwinie był niezwykle bogato wyposażony, bordowe dywaniki były wspaniałe :-)

indianascout - dzięki za info, poprawię wpisy. Powiedz mi, czy wycieraczki też z Żuka/Nysy? Mam zamiar je dorobić, bo w wycinance brak, a to jednak element, który mocno się w oczy rzuca.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
02-08-13 12:22  Odp: [R] Mi-2 (prawdopodobnie URN) z GPM-u
-BARTEK-   

Z tym SU-22 to tak strasznie nie jest, zwłaszcza jego nowsze wydanie z MM.
A Mi wyszło fajnie.

--
-------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam, Bartek.

 
02-08-13 14:10  Odp: [R] Mi-2 (prawdopodobnie URN) z GPM-u
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Dobrze jest, nie narzekaj a kontury elementów rzeczywiście mogłyby być delikatniejsze lub całkowicie zlikwidowane.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
02-08-13 16:03  Odp: [R] Mi-2 (prawdopodobnie URN) z GPM-u
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. ,,Obecnie wygląda tak" - czyli świetnie :). Podoba mi się.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
02-08-13 21:05  Odp: [R] Mi-2 (prawdopodobnie URN) z GPM-u
indianscout   

Stachoo - wycieraczki takie jak w Nysie - na podwójnym ramieniu ,prowadzące pióro cały czas w pozycji pionowej .- pozdrowienia ze ... nie , nie - tym razem ze Scani , z poprzednim szefem rozstałem się po kłótni o zabrane przez krokodyli dowody rejestracyjne od Volva i naczepy .

 
02-08-13 21:29  Odp: [R] Mi-2 (prawdopodobnie URN) z GPM-u
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Podoba mi się pomysł na szybki zegarów, całość .

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024