FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
30-07-13 08:35  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Wątek widać ruszył, słuszne uwagi są, więc podsumowujemy:

Lehcyfer: Oczywiście dobry pomysł, tylko ja bym te dodatkowe skrzyneczki umieścił na oddzielnym arkuszu, bądź polu na takie i inne ewentualności, wraz z zapasem koloru oczywiście
.
IJNŁukasz: Twoja metoda zadowoli każdego, więc wydaje się najlepsza.Od jakiej wielkości częśći, chciałbyś aby były na cieńszym papierze, czy bardziej chodzi o sposób formowania, ale wg mnie 80g/m to za mało.

Spychacz: Drabinki mus, tylko te na foto w tzw 3D nie wyglądają wcale jak drabinki...:)ktoś tu się zapędził.

Pirania: wszystkie uwagi odnotowane i myślę, że wszystkie kółeczka zasługują na średnicę zaraz obok nr części.

Luke: Oczywiście, tylko też drukowane drzwiczki i na nie ewentualnie naklejane wycięte, pamiętajmy o mniej doświadczonych modelarzach, ale to na oddzielny wpis.

modellot1 Trochę uciekłeś od tematu, ale "podposzyciowcom" też można ułatwić życie, ale to też na oddzielny wpis(mało czasu)

GrzechuO: Jak już ortografia jest paerfekt, to proszę o edycję wpisu na jakąś cenną uwagę projektowo-wykonawczą :)

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
30-07-13 11:07  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

To może ja o tych drzwiach: drzwi i włazy to faktycznie temat rzeka. Pozwolę sobie wkleić fragment arkusza z modelu HMS Sheffield Modelika, coby lepiej zobrazować problem. Fakt, że model już leciwy, ale wiele się od tamtej pory nie zmieniło, żeby daleko nie szukać: USS England z WAKu.

Mamy tu drzwi (cz. 6.) oraz miejsca na przyklejenie tychże drzwi w białym kolorze. Dla początkujących nie widzę tu żadnego problemu. Wycinają, naklejają i już.
Problemy będą mieli ci bardziej doświadczeni:
Po pierwsze – drzwi mają „tłoczenia” (te cztery pola), które w jakiś sposób wypadałoby uplastycznić. Widzę tu dwa rozwiązania: podwójna ilość drzwi, coby można było w jednym elemencie wyciąć te pola, nakleić na drugi a potem na model (tylko czy aby takie drzwi za grube nie będą?). I drugie: pole na przyklejenie drzwi zadrukowane w kolorze nadbudówki (a nie na biało jaku na przykładowym obrazku) i bez oznaczenia numeru części (w tym przypadku 6.), w drzwiach wycinamy pola, i naklejamy na nadbudówkę , która już jest w odpowiednim kolorze.
Po drugie – wszelkiego rodzaju klamki, klamry, okucia i zawiasy. Doświadczony modelarz ponakleja druciki, lub cieniutkie paseczki papieru (najlepiej z zapasu koloru), bardziej doświadczony nawierci otworek i taką na przykład klamkę wklei w tenże. Niestety w obu przypadkach spod drutów będą wystawać kreseczki imitujące te klamki. I tu znowu wypadałoby mieć dwa zestawy drzwi: dla początkujących z nadrukowanymi klamkami i dla doświadczonych w nadrukowanymi kropkami w miejscach gdzie należy klamkę wkleić w drzwi.

Czyli reasumując: dwa zestawy drzwi jedne dla początkujących z nadrukowanymi klamkami, i drugie dla zaawansowanych z kropkami pod klamki i polami pod „przetłoczenia” do wycięcia.
Rozważania moje dotyczą oczywiście skal 1:200 – 1:300, inaczej to będzie się miało w skalach mniejszych, a inaczej w większych.

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
30-07-13 20:07  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
GrzechuO   

Pirania, ślicznie dziękuję!
ADAM 12: ja jestem niestety tylko "oglądaczem", a nie praktykiem (już daaawno temu stałem się zbyt niecierpliwy, aby modelować). Za to chętnie poprę każde rozwiązanie, które pozwoli Wam wykonywać modele na coraz wyższym poziomie, ku uciesze takich jak ja.

Już znikam i nie przeszkadzam!

--
Pozdrówka

GrzechuO

 
21-08-13 11:29  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Odświeżam wątek:)

Tuco: Pomysł jest dobry, tylko ile okrętów tyle rodzajów drzwiczek. Fajnie by było zrobić zestawienie np po trzy typy drzwi Japońskich, Niemieckich, USN i jakie tam się jeszcze uda.
Kilka zestawów nie zajmie wiele miejsca na arkuszach i powinno przejść, w ogóle jeden arkusz w modelu(dużym) powinien zawierać takie dodatkowe i waloryzacyjne elementy, tylko drzwierki płaskie na ścianach bez naklejania, też by nie zawadziły.

A teraz z innej beczki.

Instrukcja:)

Trochę o tym myślałem i moja wizja jest takka:

Po pierwsze opis budowy jest zbędny, wg mnie mała adnotacja przy każdym rysunku montażowym wystarczy.
Rysunki montażowe. Model powinien być podzielony na segmenty, które to po sklejeniu możemy spokojnie ze sobą połączyć. Każdy segment mógłby mieć co najmniej dwa rzuty aksonometryczne z dwóch perspektyw tak aby był widoczny każdy element, w zależności od jego skomplikowania więcej rzutów. Ale np. przy japońskiej pagodzie:) przydałby się też rzut boczny objaśniający położenie i kolejność danych segmentów.
Wracając do aksonometrii, właśnie chciałbym zaznaczyć, że instrukcja z renderków nie jest do końca ok. rysunek w którym ewentualnie niektóre z elementów np wręgi sa w jakimś odcieniu szarości, będzie bardziej czytelny.

Jeszcze sprawa el nie kartonowych czyli druciarnia i olinowanie, mogłyby być w innym kolorze np czerwonym, taki kontrast byłby bardzo pomocny, ale też od każdego elementu nie tylko nr, ale też odnośnik ze średnicą.

Na teraz tyle, jak coś wpadnie dopiszę, tymczasem do klejenia, już długo nic nie pokazałem, a już mam coś tam....

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
21-08-13 12:52  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Wrzucę 3gr:
OPIS KLEJENIA - być musi. O ile uważam go zbędnego w modelach dla "zaawansowanych" - to w przypadku wersji dla początkujących czyli uproszczonej nie wyobrażam sobie sklejenia czegokolwiek bez odrobiny prowadzenia za rękę. Sam pamiętam, jak wertowałem instrukcje i wkurzało mnie gdy brakowała zdania czy dwóch na temat jakiegoś elementu. Może to dawne dzieje, ale dziś młodzież również umie czytać

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
21-08-13 13:37  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

AHOJ!
Instrukcja montazowa ...wregi w kilku odcieniach szarosci...... a dlaczego nie zrobic kolorowych rysunkow montazowych, na ktorych wszystko jest widoczne. A nie trzymamy sie ciagle szarych renderow gdzie projektantowi modelu nie chce sie przy kazdym renderze zmieniac oswietlenia i widac czasami na obrazkach .... co widac.
I prosze mi nie pitolic ze zwiekszy to cene wycinanki bo przy dzisiejszych mozliwosciach drukarskich druk kolorowy przy wiekszych nakladach nie jest duzo drozszy od czarno-bialego.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024