FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-07-13 12:53  [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Chciałbym, aby w tym wątku były zaprezentowane wszystkie rozwiązania projektowe, które maja na celu ułatwienie budowę modeli okrętów( choć niektóre pewnie się przydadzą w innych typach modeli) z jednoczesnym jak najlepszym efektem końcowym. Mam na myśli sposoby rozłożenia części na arkuszach, rozwinięcia brył, grafiki, line na na częściach, itp...

Dla zobrazowania o co mi chodzi przedstawiam poniższy prosty rysunek:



Podstawowa bryła w okrętach, czyli pudełeczko, może być to np skrzynia na amunicję, wiadomo ile często jest ich do wykonania na okręcie, więc odpowiednie rozwiniecie siatki bardzo ułatwi klejenie.
Wg mnie w/w rozwiązania są najwygodniejsze, a jest ich aż trzy:

1. Siatka pudełka jest dwuczęściowa, czyli ścianki są w jednym rzędzie, które formujemy i sklejamy, następnie zamykamy z góry wieczkiem. Ten sposób wydaje mi się najprostszy, a najgorszym rozwiązaniem wg mnie jest tzw, gwiazdka, czyli każda ścianka oddzielnie przylegająca do każdego boku wieczka, fuj....
2. Nie rysowanie linii zagięć, tylko zaznaczenie miejsc przyłożenia linijki do "spaginowania" . O wiele lepszy efekt.
3. Rozmieszczenie elementów na arkuszu, czyli elementy przylegające do siebie, które wystarczy rozciąć, a nie każdy osobno, o wiele mniej wycinania.

Jest tych rozwiązań o wiele więcej, które sukcesywnie będę dołączał poparte odpowiednim rysunkiem, choć to są tylko moje spostrzeżenia.

I mała prośba do Was, aby każdy wpis był tylko i wyłącznie kolejnym sposobem na jakieś rozwiązanie, lub odpowiedzią na poprzedni popartym najlepiej rysunkiem bądź zdjęciem :)

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
23-07-13 12:33  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
lehcyfer 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Przy takim połączeniu pudełek łatwo zrobić błąd w wycinaniu i ciąć obok linii - uszkadzając w ten sposób jedno z pudełek. Można temu zaradzić dodając nadmiarowe części - które przy takim ułożeniu i tak nie zajmą dużo miejsca a jednocześnie są pożądane jako zapas bezpieczeństwa przy dużej ilości małych elementów które można źle skleić albo zgubić. Przy numerze części wystarczy dodać liczbę - np. 164(x26)

 
23-07-13 14:08  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja osobiscie niespecjalnie lubie kleic oklejki denne do burt na styk. Daje rade ale mam przy tym niepotrzebnie silnego stresa. Wolalbym zawsze robic na zakladke tak aby oklejka denna wchodzila pod burte. Ostatecznie zawsze mozna umiescic znacznik obok oklejki celem umozliwiena odciecia naddatku.
Btw. pudelka i skrzynki w gwiazdke sa najbardziej upierdliwe do wycinania ale wg mnie najprecyzyjniejsze.
--

Post zmieniony (23-07-13 14:11)

 
23-07-13 19:39  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Od siebie dodam - nigdy nie lubiłem kleić Standard skali mniejszej niż 1/200 bo burta naklejana na na poszycie denne mnie drażni - zakład za duży.
Dlatego kleje okręty podwodne i rzeczne. mniej widać np na monitorze Kraków albo Toruń , na rurecznikach co robi lazarus albo Answerowskich los Angelesach albo /Dziku i Orzele z MM .
Nie stosuję pianek kwiatowych i szpachli - moim zdaniem o kunszcie świadczy (albo malujesz całość albo nic )uformowanie części (ja podklejam ) tak żeby trzymała kształt np wyoblony - stara metoda z MM wyoblanie łyżeczką do słodzenia na tapicerowanym krześle i tym podobne triki fiki miki
Dla mnie to w/g starego regulaminu model kartonowy standardt model bez pianek i szpachli - wiem ,że np Zbig stosował to z sukcesem w Gen Hallerze z Modelika - pochwalam ale nie naśladuję - skupiam się na uformowaniu na gotowo - tak ,żeby element trzymał sam prawidłowy kształt nie na siłę
Adam i inni modelarze przekonują mnie powoli do ekspozycji m modeli okrętów w wykonaniu do lini wodnej - naturalnej dla okrętów -0 a z pełnym dnem w przypadku dokowania albo dobrze zrobionej dioramy

Post zmieniony (23-07-13 19:41)

 
23-07-13 20:10  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Skrzyneczki wolę w gwiazdkę.
Poszycie zdecydowanie na styk, choć pomysł Łukasza do przyjęcia.
Drabinki i poręcze na nadbudówkach - zaznaczenie kropkami miejsc, w których powinny się znajdować. Dla tych, którzy nie chcą kupować drabinek fototrawionych, dodać drabinkę jako oddzielny element. Tak jak w tym przypadku:



Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
26-07-13 13:14  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
Pirania 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Co do pudełeczek to ja preferuje pudełeczka rozcinane na poszeczególne ścianki. Jeśli jeszcze to rozwiazanie uwzgledniało by grubość kartonu to dla mnie byłoby najlepsze rozwiązanie :-).

Lubię również trochę przerabiać niekture cześci więc dla mnie obowiązkowym jest duży zapas koloru - ostatnio nawet zrezygnowalem z zakupu fajnego modelu bo nie było w nim żadnego zapasu koloru.

Denerwuje mnie również często rozwiązanie stosowane przy małych kółkach i innych drobnych częściach (np żurawiki) które należy podkleić od drugiej strony takim samym elementem. Wycięcie lub równe sklejenie obu części takich elementów często graniczy z cudem. O wiele lepszym sposobem jest zastosowanie kawałka zapasu koloru którym podklejało by się dany element, lub coraz częściej ostanio stosowany druk dwustronny.

Zresztą większość z nas wyciana małe kółeczka różnymi wybijakami i wycinakami, wtedy jako alternetywę obok narysowanego kółka można by umieścić kawałek zapasu koloru z podaniem średnicy kółka do wycięcia. Eliminowało by to bardzo upierdliwe celowanie wybijakiem w linie kółeczka.

To narazie tyle, jeśli mi coś przyjdzie jeszcze do głowy to jeszcze napiszę.

--

Post zmieniony (30-07-13 07:14)

 
26-07-13 14:58  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Maszty - właśnie miałem o tym pisać, jeśli nie ma przygotowanych części do wycięcia to obowiązkowo zapas koloru. Mało ważne jakiej średnicy. Ostatnio bardzo doceniłem klejąc w standardzie części zaprojektowane do zwinięcia podstawowych rur masztu.

Zastanawiam się przy okazji czy zapas koloru generalnie nie byłby korzystniejszy na cienkim papierze? Zawsze to łatwiej podkleić niż pocieniać (maszty, kominy itp...).
"Zwijki" to jedynie moja skromna prośba, ale czy nie znalazłoby się więcej elementów drobnicy okrętowej, która będąc drukowana na cienkim papierze byłaby wygodniejsza? Ja z powodzeniem znalazłbym tego sporo. Pomijam fakt słusznie zauważony przez Pirania problem uwzględniania grubości papieru, który w tym przypadku traci zupełnie znaczenie. Pudełka i skrzynki byłyby nieskazitelne bez potrzeby żmudnej zabawy techniką w "mam autyzm".

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
26-07-13 20:16  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

To ja mam pytanie odnośnie wszelkich drzwi, okien i bulajów, jak byście to widzieli?

 
26-07-13 23:01  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
Luke 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Drzwi, włazy i inne takie - zdecydowanie naklejane oddzielnie. Z kolei okienka i bulaje (o ile dany modelarz ich nie wycina) mogą być wydrukowane, byle w ciemnym kolorze, wtedy bardziej przypomina to rzeczywisty wygląd (nie rozumiem, dlaczego czasami są kolorowane na niebiesko...)

 
29-07-13 23:45  Odp: [Technika] Rozwiązania projektowo-wykonawcze w modelach okrętów.
GrzechuO   

Pirania napisał:
> (...) przy małych kułkach i innych (...)

Aaaa! Moje oczy!!!...
Popraw to - proszę - szybko i wszędzie, bo się nauczę (jestem "wzrokowcem") i sam będę tak pisał!

--
Pozdrówka

GrzechuO

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024