FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
06-07-13 14:08  [R/G] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Cześć.

Postanowiłem zająć się modelem brytyjskiego trawlera uzbrojonego typu "Military" HMT Coldstreamer. Wbrew nazwie klasy nie został on zbudowany jako trawler, ale od razu jako uzbrojony okręt, którego głównym zadaniem było zwalczanie okrętów podwodnych i min. Wcielono go do służby w 1943, w 1946 został sprzedany i do 1967 służył jako cywilny statek. Uzbrojony był w 1 armatę 102mm, 4 Oerlikony, 4 km-y, 2 zrzutnie i 2 miotacze bomb głębinowych.

Model ten pojawił się w numerze specjalnym Modelarstwa Okrętowego. Jego gabaryty są nieduże, ale jest dość szczegółowy - części zajmują 5 arkuszy A4. Zamierzam najpierw wykonać dno oklejając wręgi czerwonym papierem (ze względu na małe gabaryty wykorzystam cienki papier zamiast brystolu), a dopiero potem przykleić burty (odwrotnie niż w instrukcji). Szkielet powstał już sporo czasu temu, ale dopiero teraz postanowiłem się za niego wziąć.



Post zmieniony (07-08-17 22:26)

 
22-07-13 16:36  Odp: [R] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Kadłub oklejony. Model wydrukowany jest na sztywnym, dość grubym papierze (0,25mm), przez co formowanie części jest trudniejsze (ale za to wszystko jest solidniejsze).

Zacząłem, jak pisałem, od naklejenia pasków czerwonego papieru i pomalowaniu go na odcień bliższy poszyciu. Niestety odcień nie jest identyczny, ale różnica aż tak bardzo nie rzuca się w oczy. Zacząłem oklejanie od elementów znajdujących się przy śrubie i sterze, po czym poszedłem w obie strony. Poszycie dna u mnie wyszło trochę za długie, musiałem element dziobowy mocno szlifować (około 1-2 mm). Przez to elementy poszycia sąsiadowały ze sobą poza wręgami - musiałem odklejać czerwone paski i wklejać szersze, żeby nie kleić w powietrzu. Rufa, mimo małych elementów, poszła całkiem sprawnie. Wyszło w sumie na podobnym poziomie jak w Jaskółce - nieźle, ale jeszcze są spore braki w moim warsztacie.


Burty to jeden element na stronę, podklejany z drugiej strony, gdyż poszycie wychodzi ponad pokład. Na rufie zgrało się na 90%, na dziobie było sporo szlifowania, ale udało się poszyciu zejść tam całkiem nieźle. Muszę jeszcze trochę podretuszować złączenia na dziobie i rufie.


Korzystając z ładnej pogody, przez co mogłem wyjść na balkon i smrodzić kaponem i butaprenem ile wlezie zaimpregnowałem i zrobiłem szkielety do następnych jednostek:

Zgadnie ktoś co to za okręty? ;)

Teraz czas na śrubę, ster i stępki przeciwprzechyłowe (które już wiem, że nie wyjdą najlepiej ze względu na niedokładności przy poszyciu).

Post zmieniony (07-08-17 22:30)

 
22-07-13 17:50  Odp: [R] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Witam
To widzę że kolega churtowo działa :-) Sympatyczny maluszek.
Pzdr

 
22-07-13 17:58  Odp: [R] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

HMS Onslow z Modelika, ORP Piorun z MM, a trzeci?
Pozdrawiam ;)

--

 
22-07-13 19:50  Odp: [R] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
ROBO 

 - 10

...a trzeci bedzie pewnie jednostką dowodzenia w tym dyonie :)

PS.myślałem ,że to tylko ze mną coś nie tak :P a tu widze,że więcej "hurtowników" jest xD Będzie relacja hurtowa ?

pzdr.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
23-07-13 21:34  Odp: [R] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

ROBO napisał:

> ...a trzeci bedzie pewnie jednostką dowodzenia w tym dyonie :)
>
> PS.myślałem ,że to tylko ze mną coś nie tak :P a tu widze,że więcej "hurtowników" jest xD Będzie
> relacja hurtowa ?
>
> pzdr.
>
> --

Trzeci będzie liderem - to HMS Matabele wydany przez Answer.

Nie planuję produkcji równoległej, nie mam na to dość miejsca. Może 2 naraz bym uciągnął, ale nie 3. Niszczyciele będą produkowane szeregowo :)

Pozdrawiam!

 
24-07-13 11:35  Odp: [R] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
ROBO 

 - 10

...w sumie to,żartowałem z tym hurtem ale jak zobaczyłem jedno zdjęcie :) z resztą nie tylko ja miałem taki przebłysk myślowy w tym kierunku hy hy ...


powodzenia i beczka zimnego browca na rozruch :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
27-07-13 14:34  Odp: [R] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Zrobiłem i pomalowałem śrubę, z której jestem całkiem zadowolony, a także ster i stępki przeciwpochyłowe (te odstają, gdyż poszycie jest trochę zapadnięte).


Zacząłem wyposażać pokład. Doszedł rant na burtach, fordek dziobowy (strasznie wymęczony). W wycinance części pomiędzy pokładem fordku a burtami radzą naciąć w paru miejscach. Ja stwierdziłem, że kiepsko to będzie wyglądać, więc uformowałem elementy tak, żeby pasowały bez nacinania. Niestety bardzo mocno widać gdzie są wręgi. Muszę jeszcze poprawić nieco sam dziób, gdyż klej trochę tam nie chwycił. Zrobiłem też podstawę pod zrzutnie bomb głębinowych. Drabinki dały mi się trochę we znaki, ale poza tym była łatwa.


Teraz czas na pierwszy poziom nadbudówki i bulaje. Nie robiłem ich od razu, gdyż większość jest właśnie na nadbudówce i stwierdziłem, że zrobię wszystkie za jednym zamachem.

Post zmieniony (07-08-17 22:33)

 
02-08-13 11:39  Odp: [R] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Okręt zaczyna nabierać kształtów.

Główna bryła nadbudówki to długi pasek papieru wzmacniany długim kawałkiem tektury ;)


Na nadbudówce do ustawienia było sporo pudełek, oraz świetliki maszynowni, do wszystkich okienek dorobiłem z drutu imitacje bulai. Podczas retuszu udało mi się ją nieco zabrudzić, ale nie powinno to być mocno widoczne po naklejeniu pozostałych części.

Niestety słabo będzie je widać, gdyż świetliki przykryte są jakaś konstrukcją.

Na pokładzie należało ustawić sporo elementów, w tym "grzybki" będące wg autora wentylatorami. Są w wycinance do skręcenia. Ja zrobiłem je z kabla z częściowo zdjętą izolacją,na które nakleiłem kółka z papieru, żeby wyrównać ich powierzchnię, przy okazji na zdjęciu okręgi na bulaje.


Ustawiłem to wszystko na pokładzie. Nadbudówka jeszcze nie jest przyklejona gdyż na pokładzie brakuje jeszcze paru elementów (głównie druciarnia).


Zrobiłem 2 zagięte rury - jedna wystaje z pokładu druga z nadbudówki. Zrobiłem eksperyment i jedna jest z wycinankowej części, druga z drutu. Nie wiem, która wygląda lepiej. Teraz czas będzie na dodanie okrętowi pierwszych zębów w postaci wyrzutni bomb głębinowych.

Post zmieniony (07-08-17 22:36)

 
02-08-13 13:50  Odp: [R] HMT Coldstreamer (Modelarstwo Okrętowe 2/2011)
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Chyba kartonowa. Przynajmniej widać, że to "rura" i ma lepszy kolor :-)

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024