FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
04-07-13 14:07  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Może jeszcze mój komentarz w oparciu o samochodówkę:

Z tym szlifowaniem na mokro powolutku ;-) Szpachla wsiąka wilgoć. Jest poprostu higroskopijna. Nie wiem jaki będzie efekt gdy w głębi jest tektura ;-) ale u samochodziarza po krótkim czasie rdza murowana . I tu pytanie do okrętowców czy nic się nie dzieje jak wyprowadzają szpachlę na mokro? Szpachlę wyprowadza się pod koniec głównie papierem 240-320, względnie 400 (i nie są to papiery wodne). Nigdy nie miałem potrzeby stosować wyższej gradacji w aucie. Wodne zaczynają się bodajże od 600 i służą do wyprowadzenia już po położeniu podkładu. Podkłady akrylowe mają w sobie wypełniacze, więc dodają pewnej gładkości. W związku z tym rzeczywiście warto to robić w systemie szlif-podkład-znowu szlif-znowu podkład. Jak chcesz jeszcze troszkę pieniążków wydać to są specjalne podkłady, które wyciągają takie niedoskonałości, dostępne również w sprayu (bodajże w cenie 15-30zł). To są takie specyfiki które służą do oceny stanu powierzchni szpachlowanej przed położeniem lakieru, chociaż ze zwykłym podkładem też można sobie poradzić. Szpachle w sprayu są dobre na ryski. To taki szpachlo-podkład jest. Pytanie jeszcze jakiej szpachli użyłeś na koniec. Potrzebna wykończeniowa - ma dużą gładkość i bardzo łatwo się obrabia. Te szpachle na wewnętrzne warstwy dają większą wytrzymałość, ale gradacja jest niższa, stąd i mogą być różne niedoskonałości.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
04-07-13 14:59  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Juz chyba wiem gdzie leży probelm po Waszych postach. Uzywam cały czas tej samej szpachli ( sprawdze jak wróce do domu i wtedy napiszę ) ale na pewno to nie jest wykończeniowa .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
04-07-13 23:47  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam
Alski tu masz wszystko po kolei jak, czym i po co:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=95766&t=95766&filtr=1
Powiem Ci jeszcze że jeśli masz takie niedociągnięcia to polecam zakupienie szpachelki gumowej którą idealnie się nakłada szpachle wykończeniową. Nie polecam zmniejszać proporcji szpachla utwardzacz bo to niczemu nie służy a wręcz przeciwnie może Ci później zalepiać papier ścierny bo jak dasz zbyt mało utwardzacza to żywica w szpachli nie zwiąże.
Papier jak najbardziej na sucho broń cie panie używa na moro. Na koniec 400 a wcześniej 220 wystarcza w zupełności a wstępnie 120 choć ty już tego papieru nie musisz używać. Jeśli chcesz możesz też nałożyć szpachel natryskowy ale nie w sprayu bo jest do d...y, tylko pod pistolet a szpachel Novol. Co do podkładu to to nie jest szpachl natryskowa i nie służy do zatykania takich dziur! Podkład używa się po to aby odizolować szpachel od farby nawierzchniowej, ujednolicić powierzchnię aby po nałożeniu farby nie było plam i wypełnić delikatne rysy. W mojej relacji masz też opis jak wykonać imitacje poszycia.
Życze powodzenia

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
05-07-13 01:18  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W kilku moich okrętach stosowałem szpachlę mojego pomysłu, czyli ramki i zbędne części plastikowych modeli rozpuszczone w rozcieńczalniku nitro. Niedługo na białym forum rusza moje relacja (w ramach konkursu) z budowy USS "Ticonderoga"- właśnie ten kadłub tak szpachlowałem. Szlifuje się dobrze, ma pewne cechy plastiku. Nakłada się jak gęsty lakier. Pozdrawiam.

 
05-07-13 10:19  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja co prawda nie sklejam okretów, ale czasami muszę coś przeszlifować i pomalować.
Rozumiem,że chodzi tu o ostateczny szlif przed pomalowaniem na gładko?
Wiem,że kadłub okrętu to zupełnie inna "bajka".
W mojej działalności staram się tak ukształtować element kartonowy,by maksymalnie zbliżyć go do kształtu oryginalnego. Po sklejeniu szlifuję i maluję. Nie uzywam szpachli. ( bo u nie może samo malowanie i szlifowanie wystrczy...?)
A więc-szlifuję-maluję-szlifuję-maluję.
Tyle razy,aż bedę zadowolony ;-)
A efekty?

Osłona silnika i kołpak śmigła.


Kolektor spalin.

Maluję matowym humbrolem. Jego tekstura ( uwielbiam to określenie),wynikajace z dodatku talku (?) powoduje,ze efekt zamykania najdrobniejszych rys i dziurek jest moim zdaniem najlepszy.
Myślę,że cierpliwe i mozolne dopieszczanie elementu jest tu kluczem do sukcesu.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
05-07-13 10:37  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Witam,

A ja trochę ugryzę temat z innej strony:) Polecam zrobienie poszycia z kawałków papieru imitujących poszycie z blachy. Wtedy dziury w szpachli w niczym nie przeszkadzają i nie trzeba się tak męczyć z ich łataniem. Polecam do tego samoprzylepny papier do drukarki. Super sprawa.

Ja wtedy nawet nie szpachluję kadłuba. Jeśli model jest dobrze spasowany to szlifuję bezpośrednio kadłub bez szpachli i kładę poszycie z kawałków. Nie ma śladu ani załamań w miejscu łączenia części. Także nie tracę czasu na szlifowanie i szpachlowanie a efekt jest taki sam. Inna sprawa jeśli model jest niedokładny....

Kuba

Post zmieniony (05-07-13 10:45)

 
05-07-13 11:42  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Bardzo ciekawe spostrzeżenia , rózne podejścia do tematu, widać było warto zapytać. W tak zwanym miedzyczasie nasunęły sie w związku z wypowiedziami następne pytania.
1.Nie widzę sposobu dawkowania utwardzacza do szpachli ,jest puszka + tubka , z puszki wybieram trochę i do tego utwardzacza "na oko" , wiec mniej utawrdzacza czy wiecej na porcję jakoś nie wiem jak by to zrobić. Nawet w instrukcji nie ma proporcji, a zresztą jak tu odmierzyć.
2, Kubeksus- własnie myślę o takim rozwiazaniu . Jaki papier masz na mysli ? chyba sie nie spotkałem.OK juz wygoglowałem http://www.art-bis.pl/pl/58-samoprzylepny-papier-formatu-a4
3, Czy warto inwestować w szpachlę wykończeniową ( dodatkowy wydatek ) , czy wystarczy dopieścić tę uniwersalną.
PS
Witek, Twoje działania z kadłubkami jako pierwsze były dodane do ulubionych jakis rok emu :)
Mariusz - przy budowaniu samolotu na pewno skorzystam z tej technologi, odpowiedniejsza do wiertalietów , jakoś tam też nie widzę zastosowania szpachli.
Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (05-07-13 13:47)

 
05-07-13 11:55  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Z tego co wiem taki papier można dostać w komputerowym albo papierniczym. A4 samoprzylepny. W ryzie jest chyba 50 kartek.

Ja mam blisko drukarnię więc taki papier kupuję bezpośrednio. Widziałem tam 2 grubości takiego papieru (może ich być więcej) - papier o gramaturze 80g i 120g.

Ja osobiście biorę oba rodzaje w zależności od moich potrzeb. Jeśli kadłub jest bardzo dobrze spasowany wtedy wybieram 80g bo jest cieńszy. Przy mniej dokładnym kadłubie wybieram 120g żeby ładniej pokrywał ewentualne nierówności.

Ale nie wiem czy taki wybór znajdziesz w sklepach. Tam może być tylko standardowy 120g.

Kuba

Post zmieniony (05-07-13 20:43)

 
05-07-13 12:22  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Chodziło mi głównie o to,że jako "wykończeniowej szpachli" można z powodzeniem użyć matowej farby.
Wiertaliot czy korabl' - doesn't matter... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
05-07-13 13:43  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Na 100g szpachli daje się 2-3g utwardzacza. Generalnie utwardzacza daje się bardzo mało nawet wystarczy na oko ok. 1:50.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024