FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
16-11-13 09:50  Odp: [R] SU-22
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Przy okazji zaległa aktualizacja, dziś na tapecie centropłat i podwozie główne.
Wg instrukcji miało być pięknie:


niestety wyszło jak zawsze :-( czyli szpary na łączeniu kadłub-skrzydło (na 1/4 długości łączenia patrząc od tyłu).


Po zmontowaniu centropłata przyszła kolej na "zmechanizowanie" luków podwozia, w teorii proste:


w praktyce dało mi nieźle popalić, nagimnastykować trzeba było się co nie miara, żeby poskładać w kupę wszystkie siłowniki, popychacze i diabli wiedzą co jeszcze. Miałem ambitnie w planie dorobić przewody hydrauliki na goleniach ale... na razie mam tak dość podwozia, że zostaje "gołe".


Przy okazji pobawiłem się w tokarza-szlifierza i wystrugałem koła podwozia głównego. Żywica to to nie jest, co widać na pierwszy rzut oka (szczególnie felgi dumą mnie nie napawają). Dodatkowo Makro Bolesne wyciąga wszystko na światło dzienne:


Nie omieszkałem też sprawdzić jak będzie prezentował się model "uskrzydlony" (na sucho) - mnie się podoba.


Niemałe rozmiary prócz tego, że "fajnie wyglądają" wcale nie pomagają w budowie - co rusz zawadzam gdzieś statecznikiem pionowym w trakcie pracy (gdybym to przewidział, drobiazgi na statecznik pionowy nakleiłbym pod koniec budowy, nie jak mówi instrukcja na jej początku - teraz jest sporo szans na to, że pourywam połowę z nich). Dla lepszego zobrazowania "rozmiarów problemu" zdjęcie z charakterystycznym ;-) obiektem porównawczym:






[EDIT]
23-11-2013 18:26

Pora na małą aktualizację a nie jest ładnie sam sobie .na posty odpisywać.
Na pierwszy ogień poszło podwozie przednie (koło i reszta goleni, której jeszcze nie było):


przy okazji, tak wygląda "pomysł" na koło z bębnem:


Całość wygląda tak:


Następnie zabrałem się za "ubieranie" centropłata w pylony do podwieszenia uzbrojenia i inne ustrojstwo tam wiszące. Sporo tego...


I wcale nie było łatwo to wszystko na płat przykleić tak, żeby wyszło równo i prosto. Szału nie ma:


Skoro już miałem "gdzie" wieszać zabrałem się za to, żeby było "co" powiesić. Na pierwszy ogień poszły rakiety klasy powietrze-powietrze, czyli R-60. Wersja dla leniwych:


Później na matę poleciały bomby a następnie "bidony" na dodatkowe paliwko. Na koniec zostawiłem sobie wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych powietrze-ziemia. Jak bym nie patrzył na te wyrzutnie, jak bym nie kombinował to... nie wyjdzie mi z nich nic dobrego. Więc jak widać na zdjęciu poniżej, zrezygnowałem z nich. Zamiast tego moja "Lady SU" podczepione będzie miała dwa pociski powietrze-ziemia Ch-25ML (że to akurat te, to już ;-) tak mniej widać):


Teraz czekają mnie klapy podwozia głównego (ostatni bardziej pracochłonny podzespół), trochę drobnicy i... lot próbny.



[EDIT]
13-12-2013 14:10
Powoli widać koniec budowy (czas najwyższy;-) ). Do zrobienia pozostały hamulce aero, kilka drobiazgów na kadłubie, montaż dziobu, podwieszenie uzbrojenia (czeka już z gotowymi wyrzutnikami) i... gotów do oblotu.



[EDIT]
20-12-2013 8:51
Czasu do końca roku niewiele więc pora była najwyższa zabrać się do pracy, żeby przed Nowym Rokiem Suchoja mieć już za sobą. :)

Do sklejenia pozostały w zasadzie drobiazgi oraz klapy hamulców aerodynamicznych. Te ostatnie nie były takim drobiazgiem - ładnych kilka godzin dłubania. W teorii wygląda to tak:

Po wycięciu wygląda to tak (wzmocniłem tekturką 0,5mm część 47a).

Po sklejeniu i upapraniu retuszem wyszło jak wyszło. Przymierzyłem klapy do wnęk i... okazało się, że zamontowanie tych ostatnich w kadłub bez przymiarki klap to był spory błąd - montaż dał mi mocno w kość.


Z dużych "spraw" pozostało wyposażenie dziobu. Ponieważ zwijanie kartonu na ciasno nie jest moim ulubionym zajęciem poszedłem na łatwiznę i zwinąłem sobie rureczki z papieru. Średnicę zachowałem taką jak el. z wycinanki i... mam dwa piękne dyszle do wozu konnego!


Ponieważ odrzutowiec z żerdzią na nosie wygląda dziwnie zwinąłem rurki raz jeszcze.


Uzupełniłem o kilka drobiazgów bazując na zdjęciach w sieci i mam takie "cuś":


Poskładałem wszystko w kupę, uzbroiłem, zatankowałem i... można powiedzieć, że zapraszam na końcową odsłonę:



Na koniec małe porównanie - jak widać gabaryty modelu nie należą do najmniejszych.


Szału nie ma, jak widać.
Co do samego modelu to muszę przyznać, że opracowanie nie stwarzało mi większych problemów. Z małymi wyjątkami wszystko pasowało ładnie i równo. Można się czepiać jedynie instrukcji, która jest zbyt skąpa i napisana tak, że KONIECZNE jest jej dokładne przestudiowanie (łącznie z przestudiowaniem budowy krok po kroku) przed rozpoczęciem zabawy w sklejanie. Inaczej czekają przykre niespodzianki, np.: na końcu instrukcji sklejający dowie się, że na wstępie budowy powinien wykonać goleń podwozia przedniego; skleiłeś kadłub - nie wkleisz go jak należy!
Kolejny (w moim odczuciu) kłopot to zaprojektowany praktycznie bez szkieletu centropłat. Uzupełnienie go o wszelkie pylony, grzebienie itp. przez wiotką i odkształcającą się konstrukcję to nie lada wyzwanie. Denerwująca jest również numeracja części. Np. część 3a wklejamy na końcu budowy (cz.3 to poszycie dziobowego segmentu) - numeracja nie ma kompletnie nic wspólnego z kolejnością klejenia.
Podsumowując - model fajny w budowie, choć jak na moje umiejętności - wymagający.
--

Post zmieniony (20-12-13 08:52)

 
03-01-14 14:14  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Świetny, super wykonanie.
To byłaby taka dobra wycinanka gdyby nie ta kabina...
no bo przecież jak to wygląda
http://images63.fotosik.pl/490/b5e27b2533a97f96.jpg

 
03-01-14 15:01  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Bardzo ładne wykonanie tego modelu. Wycisnąłeś z niego wszystko, a nawet więcej, co można było wycisnąć, a że jego geometria jest taka jaka jest to nie Twoja wina.

Pozdrawiam
Mariusz

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
03-01-14 15:35  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję ukończenia modelu. Podoba mi się jak go skleiłeś.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-01-14 17:16  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Namarudził się,nawydziwiał,a piękny model skleił.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
03-01-14 18:41  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Bardzo fajny model! Gratulacje!
Niesmak związany ze źle zaprojektowaną kabiną złgodzić może zrobienie jej w wersji "otwartej". Może to "oszukać" wzrok osoby oglądającej model i swąd będzie mniejszy...(?)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-01-14 19:08  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

Bardzo dobre wykonanie. Świetny retusz. Przyjemnie się ogląda Twój model Su-22.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 
03-01-14 21:26  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piękny model a kabina - no cóż, nie Twoja wina.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-01-14 21:59  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Adrian 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
 

Gratuluje , naprawdę porządna robota.

 
04-01-14 12:47  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

witam,śliczności,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024