FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 15Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 
20-06-18 09:05  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kicay 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć wszystkim!

Po próbach i testach sprawy mają się tak,że raczej nic nie da się już z tym zrobi. Wszystkie formy smarowania nanoszenia nitro nie pomagają. Capon jak guma, bąble nie chcą się poddać rozcieńczalnikowi. Dopiero przy wykonywaniu okrężnych ruchów pędzelka zaczyna się zacierać capon razem z kolorem i pozostaje wytarte blade gówno, ale dalej przypominające wycinankę. Po takim zabiegu model nadawał się będzie tylko do pomalowania od nowa.

 
08-10-18 21:11  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 


Powitac!!

mam pytanko do szanownych kolegow modelarzy uk albo ire czy wiecie moze o jakims preparacie zblizonym do caponu?
Chialbym sprobowac tej techniki impregnacji arkuszy lecz niestety nie mam pojecia czego szukac,

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
09-10-18 01:54  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Może coś z firmy Vidaron?
Są dwa produkty podkład Nitro, albo impregnat ochronny-gruntujący.
Inne produkty do impregnacji to lakiery akrylowe samochodowe w sprayu.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
09-10-18 22:58  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 


Dzieki Bizon

moj znajomy wysle mi kurierem capon z POLSKI 1L chyba starczy na pare modeli

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

 
28-10-18 19:03  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Korzystając z ostatnich dni z ładną pogodą postanowiłem pokryć kaponem arkusze kolejnej w kolejce wycinanki. To było moje pierwsze kaponowanie i nie do końca wiem, że zrobiłem to dobrze. Wymieszany kapon nanosiłem bezpośrednio z puszki pędzlem na arkusze, ale po wyschnięciu zauważyłem, że karton zaczął się delikatnie świecić, w niektórych miejscach dość mocno, a do tego powstały zauważalne smugi - czy to normalne i czy Wam to nie przeszkadza, a może coś zrobiłem źle? Nie wygląda to jakoś tragicznie, ale wolałbym, żeby karton nie świecił się jak psu wiadomo co;)

 
28-10-18 20:44  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Gotowy model po pokryciu matowym lakierem nie powinien się świecić. Ja kaponuję modele przed sklejeniem i arkusze też się świecą, ale się tym nie przejmuję.

--
54323031

 
29-10-18 18:43  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Czyli to normalne, że arkusze po kaponowaniu się święcą - szkoda;( A co zrobić, żeby pozbyć się tego połysku na przygotowanych arkuszach? Czy całość pokrywać lakierem matowym, jeśli tak, to jaki polecacie lakier i jak go nakładać? Lakierowanie gotowego modelu nie wchodzi w grę - zbyt duże ryzyko na zniszczenie detali i nierównomierne rozłożenie specyfiku.

 
30-10-18 11:09  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Grzegorz2107 

 - 0

Capon rządzi. Ja jednak spróbowałem czegoś innego i jestem b.zadowolony. Buduję w zasadzie tylko stare MM i poradziłem się znajomego konserwatora papieru, żeby dowiedzieć się czym zabezpieczają stare papiery i od niego się dowiedziałem o tym preparacie. Paraloid to żywica rozpuszczalna w acetonie, lub nitro. Wsiąka w papier i robi nawet z najbardziej zmurszałego mocny, elastyczny "kompozyt". Przy wyginaniu zwilżanie acetonem niweluje sztywność i pozwala na bardzo stanowcze kształtowanie części. Po wyschnięciu część trzyma kształt i jest dość sztywna. Ze wszystkich rodzajów Paraloidu trzeba szukać typu z numerem 72. Zaginanie ostatnich segmentów kadłuba starych lotniczych MM i kształtowanie krawędzi natarcia skrzydeł i stateczników staje się możliwe bez załamań. Prawie:)

Post zmieniony (30-10-18 11:10)

 
30-10-18 20:17  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Polecę jeszcze użycie na gotowy model Fiksatywy. Preparat w spreju to utrwalania kolorów na obrazach lub rysunkach do dostania w sklepach dla plastyków . Caponuje model i też mam nieraz smugi i świecące miejsca. Taki efekt jet przy nie rozcieńczonym caponie prosto z puszki. Ja rozcieńczam dodając trochę na oko rozpuszczalnika uniwersalnego. Po Fiksatywie wszelkie smugi giną i nie ma świecących miejsc.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
31-10-18 19:08  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Tomek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dzięki, Partyzant, za poradę;) A mógłbym użyć Fiksatywy od razu na zakaponowane arkusze i czy nie będzie to miało złego wpływu na właściwości kartonu np przyczepność kleju? Polecasz jakiś szczególny rodzaj Fiksatywy, czy może być zwyczajna np koh-i-noor?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 15Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024