FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
02-10-17 05:05  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
ZbiG 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 50

- 21

Można kłaść brystol - aliści niekoniecznie. wystarczy czysty karton falisty; sprawdzone od lat kilkunastu - na kilkudziesięciu conajmniej egzemplarzach. Paskudzę kartki caponem z pędzla dwustronnie: najpierw wszystkie ze strony czystej, a następnie - wszystkie po stronie zadrukowanej. Nie widzę potrzeby ściskania caponowanych kartek w jakichś księgach, innych takich tam, więc tego nie robię: - około godziny po tej operacji wycinam już i sklejam.
Oczywiście, na zwykłym druku!
Na druku cyfrowym, po kilku próbach, impregnację zarzuciłem zupełnie. Bardzo ostrożne lakierowanie akrylem ze spraya druku nie rozmazało, ale nie widziałem polepszenia jakości tegoż druku, więc, jak już pisałem - druku cyfrowego nie impregnuję. Szkoda czasu i niepotrzebne koszta; druk zachowuje się podczas pracy na nim tak samo, jakby nie był impregnowany.
Oczywista, są to tylko moje doświadczenia. Nie neguję, iż ktoś ma te doświadczenia zupełnie inne! Każden modelarz ma swoje do problemu indywidualne podejście albowiem.

Post zmieniony (02-10-17 05:10)

Odpowiedz na tę wiadomość 

02-10-17 09:04  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
tineo 

Na Forum:
Galerie - 5

Ja lakieruję na śliskiej stronie tektury falistej z pudeł kartonowych. Wiadomo najlepsze są duże, ostatnio wpadły mi ręce kartony po grzejnikach.

02-10-17 09:06  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
tineo 

Na Forum:
Galerie - 5

Pytanie: Jaki wałek stosujecie do Caponu? Gąbkowy? Dotychczas lakierowałem z pędzla, ale wałkiem wygodniej i chyba równiej idzie...

02-10-17 09:13  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
killy9999 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1

- 9

Normalny wałek gąbkowy, taki najmniejszy. Chociaż ja z reguły kładę pędzlem. Łatwiej mi kontrolować rozprowadzanie, ale co kto woli.

--
Ukończone: Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Moja lista życzeń do projektantów samolotów

02-10-17 09:34  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 30

- 4

Wałek welurowy w rozmiarze zależnym od caponowanego arkusza, ale generalnie ok. 10cm. A biały brystol dlatego, że nic na nim nie jest nadrukowane co mógłby rozpuścić capon. Wcześniej stosowane gazety miały tą wadę, że capon rozpuszczał druk i zdarzało się nanieść tak rozpuszczony na caponowany arkusz.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI

03-10-17 18:45  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
lubię placki   

Cześć. pytane odnośnie wałka,czy po kaponowaniu myjecie wałek ,czy traktujecie jako jednorazówkę.Pozdrawiam Jacek.

--
modele to moja pasja.

03-10-17 20:00  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
IJN Łukasz 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Galerie - 10

Wystarczy zaschniety zamoczyć w kaponie i po kilkunastu minutach można go znów użyć. Welurowy mam na myśli. Gąbka sądzę, że może się nawet i rozpuścić.

--

Post zmieniony (03-10-17 20:33)

04-10-17 08:28  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 3

- 5

Myć gąbkę po caponie rozpuszczalnikiem to trochę bez sensu. Więcej kosztuje flaszka nitro niż paczka dwóch takich gąbek;) Używam właśnie gąbek i bardzo dobrze się spisują jakby kto pytał.

04-10-17 10:40  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 30

- 4

Wałek welurowy częściowi myję w rozcieńczalniku, a później przed użyciem, tak jak napisał JIN Łukasz zamaczam w caponie i jest gotowy do użycia.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI

17-10-17 20:58  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Bizon 

Na Forum:
Galerie - 11

- 8

Mam pytanie ktoś używał Domalux do drewna bezzapachowy http://www.domalux.pl/produkty/domalux-bezzapachowy lub ten (możliwe że to ten sam) https://m.leroymerlin.pl/farby/srodki-do-drewna/lakiery-do-mebli-i-boazerii/lakier-bezzapachowy-domalux,p26018,l833.html . Jak sprawdzi się do impregnacji modeli przed sklejenie?

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2016