FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
27-09-13 12:29  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

FloggerB, w pierwszym wpisie tego tematu napisałem: do oleju włożyłem wcześniej przygotowany pasek z folii stosowanej jako okładki do oprawiania odbitek ksero:.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
27-09-13 12:45  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

modellot1, wpadłem na pomysł gdzie dobry płyn do mycia naczyń nie będzie potrzebny a olej może być najgorszy z najgorszych czyli UNIWERSALNY. :-) Szczegóły wkrótce.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
27-09-13 17:05  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Witam,
Chciałbym dorzucić swoje trzy grosze odnośnie tłoczenia owiewek. Doświadczenie mam bardzo małe, ale dla zabawy i z ciekawości wytłoczyłem owiewkę do Hurricane’a Mk.1. Mój przepis to praktycznie to samo co opisał Ostoja, ale może komuś się przyda:
1. Wykonujemy foremnik do tłoczenia.
Szkielet wycięty z wycinanki i sklejony klejem Pattex. Foremnik wypełniony następnie szpachlą samochodową dwuskładnikową. W czasie wypełniania szpachlą należy zatopić łeb śruby. Po zaschnięciu szpachli foremnik oszlifowałem papierem ściernym i zacaponowałem dwukrotnie.


2. Przygotowujemy folię. Ja użyłem folię do trzymania dokumentów. Folia jest dość cienka.



Do wyciętego kawałka folii przypiąłem zszywkami kawałki kartonu. Otrzymujemy dzięki temu rączki do trzymania (nie poparzymy się podczas naciągania folii, gdy gorący olej będzie po niej spływał .... )
3. Folię rozgrzewamy na patelni trzymając ją za kartonowe rączki, aż będzie mięciutka. Następnie bardzo szybko przenosimy ją na formenik i mocno naciągamy. W moim przypadku naciągałem w osi samolotu (gdy naciągałem w kierunku poprzecznym do osi samolotu folia źle się układała).



4. Po wykonaniu owieki nakleiłem na nią ramki i wtedy obciąłem nadmiar folii.


5. Dużym wyzwaniem dla mnie było wklejenie gotowego oszklenia do modelu. Kleiłem kropelką.



Pozdrawiam,
Tomek

--

 
26-01-14 14:08  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tłoczenie kabinek za pomocą suszarki do włosów o mocy 2000 W i rękawic kuchennych. Mam nadzieję, że zdjęcia wyjaśniają wszystko.



--
Pozdrawiam.
Andrzej K.

 
26-01-14 14:12  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
-BARTEK-   

Stosuję metodę podobną do Krakusa, tylko niestety jestem trochę mniej cierpliwy więc używam opalarki do podgrzania folii.
O wiele łatwiej jest tłoczyć owiewkę kopytem i ramką, trudniej się oparzyć.
Metoda z ramką lepiej się sprawdza zwłaszcza w przypadku osłon kroplowych (P-47 Thunderbolt, P-51 D Mustang itp).

--
-------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam, Bartek.

 
26-01-14 15:29  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

BARTEK. Jest to suszarka, która daje również moc 2000W i jest to wystarczająco dużo, aby dobrze rozmiękczyć celuloid używany do bindowania. Samo podgrzanie celuloidu i uformowanie właściwego kształtu zaimuje ok. 15 sek. Następne 15 sek. jest to czas, gdy nadal uciskamy na ramkę, aż celuloid stwardnieje i będziemy mogli zdjąć wytłoczkę z kopyta. Próbowałem również podgrzewania tego samego celuloidu suszarką 1000W, efekt był taki, że udał mi się wytłoczyć formę o małym zagłębieniu, czyli 1000W jest za mało.

W oczekiwaniu na model ,, PW-5 ,, z ,, Kartonowej Kolekcji ,, nadal mam zamiar eksperymentować w tej kwestii.

--
Pozdrawiam.
Andrzej K.

 
26-01-14 18:47  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Ta suszarka ma grzałkę o mocy 2000W? Wow! ;-)

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
26-01-14 19:46  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Bynajmniej tak pisało na instrukcji... chyba, ze za dużo zer odczytałem... Inna sprawa, że jest to suszarka dwuzakresowa, 1000 i 2000W, czyli dwa w jednym. Żona ma suszarkę a ja sprytne narzędzie.

Post zmieniony (26-01-14 20:22)

 
01-02-14 19:09  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Cd. moich eksperymentów z tłoczeniem kabinek, tym razem przy użyciu zwykłej suszarki do włosów. Fotki są wymowne.



--
Pozdrawiam.
Andrzej K.

 
01-02-14 20:11  Odp: [Technika] Tłoczenie folii na oszklenia kabin.
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tym razem do swojego eksperymentu zamiast suszarki 2000W, użyłem suszarki do włosów, jaką każdy posiada, czyli dwuzakresowa, która na drugim zakresie daje moc 1100W. Jest to zbyt mało, aby rozmiękczyć celuloid, stosowany do oprawy wszelkich prac, w takim stopniu, aby móc wytłoczyć cokolwiek. W tym celu na suszarkę założyłem końcówkę, jak na fotce. Aby zwiększyć na wylocie temperaturę wydmuchiwanego powietrza, na ową dyszę na jej krawędziach nakleiłem kawałki taśmy malarskie,j o szerokości ok.15-20mm.

Jako ,, kopyta ,, użyłem pojemnika na kosmetyk. Ogrzewanie celuloidu rozpocząłem od czubka ,, kopyta ,, a następnie jednostajnym ruchem wokół pojemnika ogrzewałem celuloid w jego niższych partiach, delikatnie naciskając na drewnianą ramkę.
To, jaką temperaturę osiągniemy na wylocie suszarki, zależy od tego, jakiej szerokości taśmy założymy na krawędziach owej dyszy wylotowej, im szersza tym wyższa temperatura.

--
Pozdrawiam.
Andrzej K.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024