FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
23-06-13 10:32  Odp: [technika] Wikol i inne kleje nietoksyczne - co wybrać?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

1. Klej uniwersalny Wamod - gęstszy, do krawędzi/drobnych części (sklepy modelarskie)
2. Magic Puzzle - rzadszy, większe powierzchnie (sklepy z art. szkolno-papierniczymi)
Oba nie toksyczne, nie odbarwiają pow. klejonych, spoina przeźroczysta, w miare elastyczna, woda ich nie rozpuszcza.

 
23-06-13 11:54  Odp: [technika] Wikol i inne kleje nietoksyczne - co wybrać?
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ryszard, sprawdź jeszcze czy podane przez Ciebie kleje niszczą wydruk laserowy.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
23-06-13 13:23  Odp: [technika] Wikol i inne kleje nietoksyczne - co wybrać?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Przepraszam ale nie sprawdzę. Nie mam żadnych wydruków laserowych, nigdy nic nie kopiowałem , drukowałem do klejenia.
Moje kleje to:
w/w +
- butapren : tylko i wyłącznie do podklejania wręg
- Omnipren Klej uniwersalny Dragon : wyłącznie do usztywniania połączeń wręg
- Cyjanopan do połączeń sztywnych
- Vikol : tylko i wyłącznie do drewna/forniru itp.
- Guma-Metal Dragon: druty, nitki, spinacze itp.
- klej biurowy-roslinny; cienkie papiery/bibułki itp.

-

 
23-06-13 15:02  Odp: [technika] Wikol i inne kleje nietoksyczne - co wybrać?
Left Eye   

Witam

Jeszcze się chciałem spytać o jedną rzecz. Ile schnie wikol? Jak np. skleje dwie częsci to po jakim czasie moge nimi operować nie bojąc się o "rozejscie się" częśći??

 
23-06-13 15:25  Odp: [technika] Wikol i inne kleje nietoksyczne - co wybrać?
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Akurat sporo łączę wikolem. Zależy jaką ma konsystencję to po pierwsze. Po drugie ile go nakładasz, po trzecie jak duże elementy łączysz.

Wszystko trzeba samemu przetestować pamiętając, że deformuje papier, potrafi nawet wygiąć tekturę. Klej wbrew pozorom jak dla mnie trudny, zdarza mi się nawet teraz uszkodzić jakiś element (zbyt dużo nałożone)

Jeśli chodzi o meritum to łączenie na styk krawędzi długości około 10mm klejem, który nie spływa z wykałaczki mam związany pewnie po około 15'ciu minutach. Zalewanie łączeń celem usztywnienia / wzmocnienia (spoina o grubości wykałaczki) to około 30 min, np. szkielet, wręgi i inne takie.

Unikam łączenia elementów na "listki" wikolem. Zawsze kończy się to w moim wykonaniu pofalowaniem powierzchni.

Generalnie wolę klej gęsty. Można go usunąć we wstępnej fazie schnięcia. Często mocuję nim jakieś tam skrzynki czy pudełka i trochę wycieknie. Wystarczy zebrać wykałaczką i nie ma najmniejszego śladu. W razie pomyłki gęsty klej umożliwia odklejenie elementu i zdjęcie warstwy kleju bez uszkodzenia kartonu i nadruku. Dzieje się tak dla tego IMHO, że nie wsiąka zbyt mocno w papier.

Wszystko co napisałem opieram na doświadczeniach z nieimpregnowanym papierem.

Tako rzekłem.

--

Post zmieniony (23-06-13 15:27)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024