FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-06-13 17:49  [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Witam,
To jest mój pierwszy post na tym forum, więc może na początek się przedstawię.
Nazywam się Tomek, mieszkam w Warszawie i od niedawna zainteresowałem się modelarstwem kartonowym.
Chciałbym zaprezentować galerię zdjęć mojego pierwszego modelu. Jest to I-16 typ 24 wydawnictwa Modelik. Poniżej prezentuje zdjęcie oryginału tejże maszyny.



W czasie budowy wykorzystywałem laserowo wycięte wręgi.
Do klenia używałem klei: Magic (klej podstawowy), Butaprem (do klejenia skrzydeł) i Kropelka (do klejenia drobnych elementów).
Całą wiedzę jak wykonać poszczególne elementy modelu czerpałem z relacji i technik opisywanych na forach modelarskich.
Bardzo mi również pomogła dostępne na internecie galerie i relacja z budowy I-16 typ 24.

Poniżej prezentuje zdjęcia wykonanego przeze mnie modelu:


Podstawowe błędy, które zauważam po zakończeniu swojego modelu to :
- brak symetrii płatów (skręcenie i „przekoszenie”).
- niedokładne łączenie poszczególnych segmentów kadłuba.

Miałem również spore problemy przy formowaniu i łączeniu dwóch elementów za kabiną pilota w okolicy statecznika pionowego.



Proszę o komentarze i porady odnośnie modelu (w skórcie "co robić, żeby na przyszłość było lepiej" :) ).

Na koniec proszę o radę jakie modele polecacie po obejrzeniu galerii mojego pierwszego modelu. Chciałbym, żeby każdy następny model był coraz lepszy :) Nie chciałbym trafić na model, który będzie dla mnie za trudny lub źle spasowany. Dodam tylko że najbardziej interesuje mnie lotnictwo z okresu II Wojny Światowej w szczególności polskie i radzieckie.

Pozdrawiam!

--

 
08-06-13 18:59  Odp: [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Witaj Tomek,

Jak na pierwszy model to jest naprawdę dobrze. Cieszy też fakt, że sam potrafisz zauważyć co w modelu poszło nie tak.

Sam zobaczysz, że każdy następny model będzie lepszy :)

Na początek polecam modele Pawła Mistewicza ( Kartonowa Kolekcja, Modelarz Kartonowy), ewentualnie modele z Kartonowego Arsenału, ale te z okresu 1998 - 2003 bo są zdecydowanie mniej z detalizowane i bardzo dobrze opracowane.

Ja jeśli mogę zasugerować używam 2 rodzajów klei

1. Klej uniwersalny firmy Dragon (znajdziesz np w Leroy Merlin - taki w pomarańczowej butelce). Używam go do klejenia dużych powierzchni itp.

2. Super Glue - jest gęstszy niż cyjanopan lub kropelka.

Pozdrawiam

--

 
08-06-13 19:04  Odp: [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
FloggerB   

Haliński i tylko Haliński - szkoda życia na sklejanie innych modeli !

 
08-06-13 19:14  Odp: [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

FloggerB nie od zaraz , na początek Kartonowa Kolekcja, a później KA. Chłopak ma predyspozycje .
Tomek fajnie zacząłeś, widać że to polubiłeś. Tak trzymaj, a kolejne modele będą lepsze i więcej frajdy miał będziesz .....z tego sklejactwa :-)

 
08-06-13 19:53  Odp: [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Gratuluję ukończenia modelu, wyszedł Ci całkiem przyzwoicie jak na początek. Tak się złożyło, że ja również zacząłem swoją zabawę z kartonem właśnie od tego modelu - wyszedł mi o kilka klas gorzej niż Twój. Podobnie jak Tobie dostałem w kość przy klejeniu "garba" za kabiną pilota i maski silnika.
Pozostaje życzyć kolejnych dających frajdę wycinanek i... do nożyczek!

P.S. Już zdecydowałeś co kolejnego będziesz kleił?

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
08-06-13 20:12  Odp: [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Bartko28 - dziękuje bardzo za miłe słowa. Oczywiście widziałem galerię Twojego Iszaka. Bardzo często oglądałem Twoje zdjęcia, gdy kleiłem swój modelik. Wydaje mi się, że nasze modele wyszły bardzo podobnie :) W internecie jest jeszcze relacja autorstwa pana Marka S. z budowy tego modelu, którą oglądałem nieskończoną liczbę razy.
Tamten model to mistrzostwo jak dla mnie!
Co do modelu to po sugestii Mejdej'a zastanawiam się nad samolotem Lublin R XIII z Modelarza Kartonowego, ale jeszcze nie zdecydowałem.

Mejdej - dziękuje bardzo za porady, poszukam tego kleju i właśnie patrzę na samoloty Modelarza Kartonowego (Lublin R XIII).

--

Post zmieniony (08-06-13 20:22)

 
08-06-13 21:29  Odp: [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Proszę bardzo Tomaszu :). Miałem ten model o którym piszesz i wydaje się dobrą opcją. Ja niestety popełniłem błąd przy sklejaniu skrzydła w tym modelu, którego nie mogłem już poprawić, stąd model wylądował w koszu :/. Tym się jednak nie sugeruj i uważam, że sobie z nim poradzisz. Polecam również PZL 11c z tego wydawnictwa.

--

 
09-06-13 00:33  Odp: [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, ładny ,nawet w MM są projekty P Mistewicza,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
10-06-13 21:18  Odp: [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Heloł!
Powiem Ci Tomek, że po całości pocisnąłeś. Jakby mój pierwszy model tak wyglądał, to teraz bym był prawie mistrz ;) Może i widać jakieś niedoróbki, ale generalnie model podoba mi się bardzo i mam nadzieję, że teraz może poprowadzisz jakąś relację :) Myślę, że jeszcze bardziej pomoże Ci to lepiej kleić, bo jednak rady w trakcie budowy są czasem bezcenne, o czym sam się nie raz przekonałem.
Gratuluję efektu i czekam na kolejny model (najlepiej z relacją) oraz na galerię modelu Sam Wiesz Kogo ;)))
Pozdro pincet!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
10-06-13 22:11  Odp: [G] I-16 typ 24 Modelik - pierwszy model
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Czesc Rafał!

> Powiem Ci Tomek, że po całości pocisnąłeś. Jakby mój pierwszy model tak wyglądał, to teraz bym był
> prawie mistrz ;)

Dziękuje bardzo, ale aż tak dobrze to mi znowu nie wyszedł:) Dzięki wielkie za rady odnośnie klei, retuszu i wogóle "jak zacząć".

> Gratuluję efektu i czekam na kolejny model

Kolejny model już zamówiony - Hawker Hurricane Mk.I z KKL :) Do zakupu przekonała mnie relacja ZbiGa z budowy. Super pokazane są etapy z budowy, różne "patenty" no i napisane że wart polecania dla początkujących. OK kupuje !

> oraz na galerię modelu Sam Wiesz
> Kogo ;)))

Orlika wystarczy mi na co dzień w skali 1:1, za to moja Żona może podejmie się tematu odzwierciedlenia w kartonie :)

Pozdrawiam!

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024