FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
17-03-13 23:54  [Technika] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Cześć

Wiem, że pytanie z podstawowych. Być może była gdzieś odpowiedź lecz nie mogę znaleźć.

Chodzi mi o czyste naklejenie "kratek" na osłonę kabiny. Kleję właśnie Ju-88 z wyd. Haliński a jak wiadomo tam kabina jest sporych rozmiarów. Zawsze przy naklejaniu części na plastik mocno brudzę element, późniejsze usuwanie kleju prowadzi do zatarcia przezroczystości szybki. Używam kleju Falco, ten chyba nie za bardzo chce współdziałać z plastikiem. Jak za dużo to wypływa i brudzi, jak za mało to nie łapie. Póki co sporo pracy włożyłem w ten model i szkoda mi go zepsuć nieudolnie wykonanym oszkleniem kabiny, którego wykonanie zawsze było moją piętą achillesową.

Zatem jeśli ktoś z Was może mi coś doradzić, jakąś technikę, czy dobry klej który pozwoli na ładniejsze wykonanie elementu to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
18-03-13 00:13  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Ja zazwyczaj przyklejam na butapren, jak wypłynie zawsze można łatwo zwałkować bez zbytniej utraty przejrzystości:).
Innym całkiem niezłym patentem jest przyklejenie ramki za pomocą taśmy dwustronnej:) [porządnej, nie najtańszej;)].

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
18-03-13 08:21  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Również polecam butapren, dobrej marki i rzadki. Ostatnio też spróbowałem na taśmę klejącą. Sprawdza się to znakomicie. Po przyklejeniu ramek i oczyszczeniu folii z zanieczyszczeń warto pomalować całość błyszczącym lakierem. Znacznie wzrasta przejrzystość szybek.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
18-03-13 09:07  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Moja technika:
Ramki przyklejam klejem polimerowym ( aktualnie UHU uniwersalny). Jak wypłynie nadmiar to usuwam delikatnie wąskim ,tępym nożykiem. I też jak RomanC maluję na zakończenie bezbarwnym lakierem nitro.
UWAGA!
Przed wyborem folii na oszklenie trzeba sprawdzić jej reakcję na lakier nitro - niektóre potrafią zmętnieć...;-(

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-03-13 09:18  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Butapren albo taśma dwustronna poradnik . Według mnie to dwie najlepsze metody.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
18-03-13 11:55  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Czy taśma dwustronna nie puszcza później? Albo po prostu należy gotowe oszkolenie z ramka DWUSTRONNIE pokryc lakieremi wtedy jest OK?
A tak w ogóle, to jakoś nie natknąłem się na dwustronną taśmę taką, jak np. używa stachooo. Gdzie to można znaleźć?

 
18-03-13 13:33  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Akra, taką taśmę powinieneś dostać w każdym większym sklepie budowlanym.
A metoda faktycznie warta polecenia. Zrobiłem kabinę tą metoda wprawdzie tylko w jednym modelu, ale nic się nie odkleja (a minęło już ładne parę lat).

 
18-03-13 14:19  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Taśmę kupisz nawet w papierniczym, poza tym jest dostępna w marketach (zwykłych i tych wyspecjalizowanych narzędziowo-budowlanych). Hayate, którego osłona jest w poradniku, kleiłem trzy lata temu i ładnie się trzyma do dziś. Podobnie w starszych modelach. Karton oczywiście był zaimpregnowany.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
18-03-13 14:54  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Patent z taśmą jest o"kay. Tylko że jest to metoda wymagająca super dokładności. Nic już po przyklejeniu nie poprawisz, nie przesuniesz. A Butapren jeszcze da się i odkleić i zwałkować z folii w razie czego... Mamy doświadczenia z dostępną tasmą klejącą jednostronną i stąd te obawy o trwałość klejenia. Ale porady ekstra !

 
18-03-13 16:12  Odp: [P] Jak czysto wykonać oszklenie kabiny pilota?
Rekrut 

 

Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby dołączanie do modeli samolotów małego arkusika papieru samoprzylepnego (z dobrym klejem), z wydrukowanymi ramkami oszklenia.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024