FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-03-13 18:53  [R/G] Type 4 Chi-To japoński czołg średni-STM
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w kolejnej relacji.
Obiektem moich zainteresowań stał się model japońskiego czołgu średniego Type 4 Chi-To opracowany przez Stanisława Śliwińskiego w skali 1/25, a wydany przez STM-Answer.



Parę słów o czołgu ( za wydawcą)
Podstawowym czołgiem średnim armii japońskiej podczas II wojny światowej był czołg Type 97 Shintoho Chi-Ha. Zbiegiem czasu okazało się że opancerzenie i uzbrojenie czołgu jest za słabe aby walczyć z czołgami amerykańskimi M4 Sherman.
Początkowo planowano modernizację czołgu Type 97, ale armata w którą uzbrojono czołg Type Chi-Nu miala słabe właściwości balistyczne. Dlatego po rozpoczęciu produkcji tego czołgu rozpoczęto prace nad całkowicie nowym, zaprojektowanym od podstaw czołgiem Type 4 Chi-To.
Dzięki większemu kadłubowi i wieży miał on być uzbrojony w długolufową armate kalibru 75mm. Zbudowano tylko pięć prototypów (2 w 1942r. i 3 w 1943r, przyp. JCh.) czołgów Type 4 Chi-To.
Model przedstawia prototyp z wieżą spawaną z płyt pncernych i krótkolufowa armatą 75 mm, w trójbarwnym malowaniu według standardów obowiązujących pod koniec wojny w armii japońskiej.

Dane techniczne:
Długośc: 6.34m
Szerokość: 2.86m
Wysokość: 2.86m
Prześwit: 42.cm
Załoga: 5 osób
Predkośc max: 45 km/h
Uzbrojenie: 1 x armata 75mm, 2 x km 7,7 mm



Model został opracowany w trójbarwnym kamuflażu, chociaż jako prototyp prawdopodobnie nie występował w takim kamuflażu, choć liczne publikacje prezentują schematy malowania tego czołgu właśnie w takim malowaniu.

Przy budowie będę się posiłkował książką ,,Japońska broń pancerna vol.4" .
Podczas budowy modelu wykorzystam również laserowo wycinany szkielet, koła oraz gąsienice.

To zaczynamy

Szkielet laserowy wanny po obrobieniu został sklejony w całość.



Warto dobrze przeszlifować poszczególne elementy szczególnie krawędzie pod odpowiednim kątem aby pasowały do siebie.

W kolejnym etapie skleiłem szkielet górnej pokrywy kadłuba.



Cały szkielet jako całość. W tym etapie prac uzywałem Budaprenu.



To tyle c.d.n...

--

Post zmieniony (23-07-13 20:17)

 
16-03-13 18:57  Odp: [R] Type 4 Chi-To japoński czołg średni
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Jurek sie rozkreca :) To jeszcze ze dwa czolgi, zeby ilosc wiez na raz byla taka, jak na okrecie ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
16-03-13 20:14  Odp: [R] Type 4 Chi-To japoński czołg średni
bomb007 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 7
 

Ciekawy temat wybrałeś. Jeśli się nie mylę jest to pierwsza relacja lub galeria z klejenia tego pojazdu na polskich forach modelarskich.

 
16-03-13 23:44  Odp: [R] Type 4 Chi-To japoński czołg średni
kolejny_cichy   

Pytanie skąd masz grawerowane gąsienice, bo ja zamówiłem w sierpniu w Answerze i do dziś czekam na przesyłkę. A temat zacny i sam bym napoczął.

--
Moja strona: http://www.strefacichego.pl

 
17-03-13 09:19  Odp: [R] Type 4 Chi-To japoński czołg średni
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

bomb007
Fakt, nie ma jeszcze info na temat by ktoś pracował nad tym modelem, dlatego zaczynam bo to ciekawy temat.

kolejny_cichy
Model wraz z dodatkami zakupiłem bodajże na jednym z konkursów jako całość.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
18-03-13 19:20  Odp: [R] Type 4 Chi-To japoński czołg średni-STM
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w następnej odsłonie.
Ponieważ szkielet juz gotowy nadszedł czas na jego oklejenie.
Zacząłem od wanny.



Poszycie pasuje dobrze, ale trzeba pamiętać o zeszlifowaniu krawędzi elementów szkieletu zwłaszcza płyt czołowych i tylnych.

Następnie zabrałem się za oklejanie płyty górnej kadłuba. Dopasowałem pierwszą część poszycia.



Następnie wyciąlem drugą część poszycia i wyretuszowałem krawędzie.



Nastąpiła przymiarka na sucho i sprawdzenie czy nie ma gdzieś braków.



Wygląda dobrze, ale zanim dokleimy drugą tylna pokrywę wskazane jest wykonać żaluzje przedziału silnikowego i dopiero potym etapie dokleić całość co ja uczynię w kolejnej odsłonie.

Niestety na tym etapie prac wyszły mankamenty w kolorystyce . Mimo iż model posiada trójbarwny kamuflaż jego kolory są w różnych odcieniach co będzie mocno widać przy wykonaniu w standardzie.
Ja zamierzam model waloryzować ale bez malowania.
Tyle na dzisiaj.

c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
18-03-13 20:04  Odp: [R] Type 4 Chi-To japoński czołg średni-STM
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

Udanej budowy modelu Jorzik.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 
21-03-13 20:10  Odp: [R] Type 4 Chi-To japoński czołg średni-STM
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam w kolejnej odsłonie.
Syriusz dziekuję za dobre słowo.

Tak jak wspomniałem dzisiaj prezentuję cały, już zamknięty kadłub.
Wykonałem żaluzje w trzech otworach. Istotnym elementem jest dopasowanie poszycia do szkieletu. Poszycie powinno być ok 1mm większe od otworów w szkielecie, Gdy dokleimy od spodu elementy z żaluzjami wszystko będzie ładnie pasować.



Środkowy panel z żaluzjami może wyszedł za ciemny ale to będzie jeszcze delikatnie przydymione sucha pastelą
To na co jeszcze zwracam uwagę to połączenie płyty czołowej (tej z km i wizjerem) a przednią płytą kadłuba.
Ponieważ jest to na styk, ja od wewnątrz zastosowałem pasek łączący który te elementy spoił i zniwelował ewentualną szparę.

I jeszcze boczne rzuty kadłuba. Wszystkie krawędzie, zagięcia będa waloryzowane.



To tyle na dziś

c.d.n...

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
21-03-13 20:55  Odp: [R] Type 4 Chi-To japoński czołg średni-STM
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ładnie to wygląda. Trochę większe części niż w ,,morskiej 200-tce" :)

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
22-03-13 16:29  Odp: [R] Type 4 Chi-To japoński czołg średni-STM
szkodnik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 9


 - 2

Czołg strasznie brzydki, ale model czyściutki i bardzo dobrze sklejony :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024