FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
08-01-13 13:49  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Też bym zostawił nadbudówki bez waloryzacji. Dla przykładu 2 zdjęcia KGV. Na jednym z nich widać, że nawet gdy kadłub wyglądał tragicznie, nadbudówki były w bardzo dobrym stanie:

http://www.flickr.com/photos/16118167@N04/6050524718/sizes/o/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/41311545@N05/5036456968/sizes/o/in/photostream/

W ogóle, wydaje mi się, że waloryzacja jest dość ryzykownym zabiegiem i że lepiej jej nie robić niż z nią przesadzić. Fajna jest w przypadku dioram. W przypadku modeli z dnem, stojących na podstawkach - niekoniecznie.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
08-01-13 14:28  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
kari   

... może się przyda:

http://www.cbrnp.com/profiles/naval/Flower_Class-Corvettes.htm

http://www.naval-history.net/Photo20CorHoneysuckleNP-MarkTeadham.jpg

 
08-01-13 15:01  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Akra - na każdym statku na którym byłem /a szczególnie tych z "tropików'/ woda zaburtowa /rozbryzgi + ściekanie z pokładów nadbudówek/ wypełniała każdą nierówność /zagłębienie/ pokładu. Po odparowaniu zostawał gruby nalot soli - usuwany przed malowaniem szczotami ryżowymi i płukaniem słodką wodą. Fakt, były to "weterany" mocno powyginane od naprężeń /ładunek + "skoki" na falach/.

 
08-01-13 15:25  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ja modele cioram sam, wg mnie wycinanka powinna być czysta,wykonawca zdecyduje sam,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
08-01-13 15:38  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ryszard: widocznie miałem w tropikach (i nie tylko) pecha. Zdarza się :-)

 
08-01-13 15:48  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Również nie waloryzowałbym modelu. Jeśli do dioramy to tak, ale pełny kadłub na podstawce, w standardzie to tylko na galowo :-)
Kto chce sobie uciora :-)
Ale to tylko moje zdanie. Zawsze łatwiej uciorać niż wyczyścić :-)
Pzdr

 
08-01-13 16:04  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
Greg77   

Obawiam się że pytanie to jest spowodowane ciekawością co do autorów waloryzacji w innym wątku dotyczącym lotniskowca "spod igły".

Osobiście proponowałbym skupić się na kolorystyce modelu- żeby nie było "kwiatków" - a walorkę w stylu brudzenia zostawić modelarzom- wystarczy popatrzeć na wątki z klejenia pancerki, żeby wyszło że może sobie projektant nawymyślać a modelarz zrobi i tak swoje.

Proszę wypuszczajcie modele okrętów tylko we właściwym malowaniu- odpuście brudzenie.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
08-01-13 17:53  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Np kiedyś przesadnie waloryzowal hal. Dodawał smugi od karabinów, okopcenia od rur wydechowych itp. Z czego część modelarzy była niezadowolonych. I teraz już tych śladów nie dodaje tak, by to mógł sam modelarz wykonać jak będzie chciał. Jedynie dodaje lekkie wycieku o otarcia powłoki lakierniczej.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
11-01-13 21:04  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

A. Pierwsza rzecz jaka mi się od razu rzuca na myśl to to, czy wyczuwasz Jerzy w sobie predyspozycje nazwijmy je artystycznymi do wykonania śladów eksploatacji na modelu kartonowym. Co to oznacza, a no to, czy potrafisz nanieść te ślady eksploatacji w skrócie ŚE mówiąc wprost ślady użytkowania obiektu w czasie jego służby, czyli wszelkiego rodzaju : odpryski farby, zarysowania, zacieki, pogięcia blach, przebarwienia kamuflażu, domalowania farby itp. Dla łatwiejszego zrozumienia o czym ja tu piszę proponuję przykład niestety nie okrętu i nie kartonowego, ale plastikowego modelu na którym autor pokazuje wykonanie ŚE na mistrzowskim poziomie. http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=21&t=13353
Proponuję przy okazji nie używać określenia waloryzacja bo to określenie raczej pasuje do używania np. luf toczonych , elementów fototrawionych, kalkomanii do podniesienia walorów klejonego modelu kartonowego.
B. Aby wykonać coś z tego zestawu ŚE o jakich piszę w pkt A powinieneś posiadać dostęp do programu graficznego, który umożliwi Ci wykonanie tych ŚE na odpowiednim poziomie. I tu pytanie co ja uważam za odpowiedni poziom wykonania ŚE na modelach kartonowych – tu od razu wymieniam np. modele z wyd. AH, KW-CM, i część modeli z wyd. GPM.
C. Jeżeli posiadasz umiejętności posługiwania się odpowiednim programem graficznym to pierwszą rzeczą jaką powinieneś sobie przygotować to odpowiedni zestaw zdjęć obiektu z danego okresu służby, który chcesz odwzorować jako model kartonowy. Wiadomo przecież, że w danym momencie obiekt wygląda tak, a już po pewnym czasie wygląda całkiem inaczej.
D. Absolutnie nie sugeruj się opiniami modelarzy, którzy są przeciwni „ brudzeniu” modeli przez projektanta w myśl zasady, że każdy zrobi to wg własnego uznania.Tak uważają najczęściej ci, którym się wydaje, że wystarczy posypać pigmentami, potrzeć metalizerami, poćapać czarną farbą okolice wydechów na modelu i mamy model ze ŚE . Logika sugeruje że rozsądnie jest, aby ŚE wykonał projektant modelu, grafik, który ma wyczucie i smak estetyczny – wystarczy zobaczyć np. sklejony model Ju-87 z KW-CM , który pokazał ostatnio Andrzej S.
E. Zdjęcia okrętu KG V są akurat kiepskim przykładem, bo widać, że okręt wygląda na tuż po malowaniu . Wystarczy, że popłynie w dłuższy wojenny rejs i jego wygląd może się diametralnie zmienić jeżeli chodzi o ilość i intensywność ŚE. Zupełnie nie widzę związku, że model okrętu, statku ustawiony na podstawce powinien być bez ŚE, a na dioramce może je posiadać. Przecież wygląd okrętu jest taki jak w danym momencie jest – dziś będzie czysty, a za tydzień będzie posiadał mnóstwo ŚE, wystarczy zobaczyć zdjęcia okrętów, statków z okresu intensywnych działań wojennych, gdzie nie było czasu i możliwości , aby dbać o malowanie okrętu, statku. Jeżeli już mowa o modelach z wyd.AH to warto przypomnieć model właśnie KG V, który posiadał ŚE poniżej linii wodnej . Sklejony model widziałem na wystawie i widok tych ŚE wzbudził u mnie mieszane uczucia. Nie to, że w ogóle ich nie powinno być tylko, że być może można było to wykonać inaczej. Następne okręty z tego wydawnictwa takich ŚE już nie posiadały.
F. Ostatni wpis to przykład modeli z wyd. AH. Modele z tego wydawnictwa posiadały „ smugi od karabinów, okopcenia rur wydechowych „ do czasu jak walnięto się o dobrych kilka milimetrów przy okopceniu z rur wydechowych w Hellcacie i wcale nie chodziło o to, że modelarze byli niezadowoleni i wydawnictwo przestało te okopcenia wykonywać. Po prostu – nie ma okopceń – jeden problem mniej, wystarczy, że wydawnictwu zdarzały się problemy z kolizjami kamuflażu co skutkowało wydawaniem errat. Z tego co się orientuję to model Mig- 29 wydrukowane okopcenia posiada. Swoją drogą po co mam sam sobie robić dobrze ze ŚE jak mogę mieć to wykonane przez fachowca na wydrukowanym modelu – patrz ostatni model Hurrasia Pawła Mistewicza – są okopcenia – są i gitara.
G. Kończąc ten bardzo obszerny tekst uważam, że Jerzy zdecydowanie musisz zaryzykować i wykonać te ŚE – ja wierzę, że dasz radę a model już świetny na tym zyska. Przypominam tylko dla porządku, że całą istotą i sednem modelarstwa kartonowego jest właśnie to, że mamy już drukiem wydrukowany kamuflaż, a jeżeli jeszcze projektant, grafik potrafi zrobić realistyczne ŚE to mamy my modelarze kartonowi pełnię szczęścia, a przecież chyba o to chodzi, aby z hobby czerpać radość i relaks.
H. Dla wszystkich, którzy przeczytali do końca ten tekst mały relaks dla oczu i uszu .http://www.youtube.com/watch?v=zlAyr9hd-RY

 
11-01-13 21:47  Odp: [Technika] Waloryzacja jednostek pływających
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Przypominam tylko dla porządku, że całą istotą i sednem modelarstwa kartonowego jest właśnie to, że mamy już drukiem wydrukowany kamuflaż, a jeżeli jeszcze projektant, grafik potrafi zrobić realistyczne ŚE to mamy my modelarze kartonowi pełnię szczęścia, a przecież chyba o to chodzi, aby z hobby czerpać radość i relaks."
Wielce dyskusyjna sprawa !
Uważam /tak jak chyba większość/ - kamuflaż TAK, ślady eksploatacji NIE.
Jeżeli już to we własnym zakresie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024