FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
02-01-13 13:03  Odp: [technika] Pytania o capon
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam…
Ja arkusze maluję podobnie jak napisał „minik88” po obydwu stronach tyle tylko że ja rozcieńczam capon a używam takiego...



Używałem kiedyś tego ale pozostawiał smugi… dlatego polecam tego z Polifarbu miom zdaniem jest o wiele lepszy…



Pozdrawiam…

--

Post zmieniony (02-01-13 13:35)

 
02-01-13 13:22  Odp: [technika] Pytania o capon
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Cały czas używam caponu Domalux i co do smug to raczej to nie jego wina. Winnym powstawania smug jest raczej jakość malowanego kartonu, ilość nakładanego caponu i dokładność jego rozprowadzenia po powierzchni kartonu.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
02-01-13 20:49  Odp: [technika] Pytania o capon
petrochemik   

Skoro temat odgrzebano, to i ja zadam pytanie. Czy ktoś z Was stosował Capon jako impregnację do tektury, z której są wytwarzane laserowo wycinane wręgi? Czy utwardzi je dostatecznie? A jeśli nie Capon to co? Superglut w tej ilości to olbrzymie koszty, więc może ktoś zna dobry i tani zamiennik?

 
02-01-13 21:09  Odp: [technika] Pytania o capon
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Owszem używałem caponu do nasączenia laserowo ciętych wręg z szajskartonu. Usztywnił w niezbyt dużym stopniu, lepiej sprawdził się nieco rozcieńczony lakier nitro którym "napoiłem" szajskarton.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
02-01-13 23:44  Odp: [technika] Pytania o capon
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ja używam caponu Doomalux-u , impregnuję nim całe arkusze z dwóch stron , i tekturę na którą naklejam wręgi , porządnie nasączam również , i muszę przyznać że działa , karton jest sztywniejszy , nie ma farfocli i lepiej się ogólnie go obrabia . Jak jest z laserowymi nie wiem bo nie stosuję gotowych żeberek.
A maluję pędzlem i się elegancko wszystko wchłania bez smug, suszę na sznurku od prania :D pozdrawiam

 
03-01-13 15:07  Odp: [technika] Pytania o capon
Szyszak 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

A jak po takim impregnowaniu wygląda wykonywanie np. poszycia kadłuba statku czy zaokrąglonych wież czołgów? Karton nie "pęka" i ładnie się formuje czy wraca do "płaskiego stanu"? Zapewne patent z namoczeniem wodą już odpada a może jest w tym wypadku inna metoda.
Nigdy nie impregnowałem wszystkich części ale po nasączeniu SG krawędzi rewelacyjnie się wycina i chciałbym spróbować z całym modelem.

 
03-01-13 16:30  Odp: [technika] Pytania o capon
petrochemik   

@ceva a co masz na myśli mówiąc, "nieco rozcieńczony"? Czym i w jakich proporcjach rozcieńczałeś? Jest to o tyle istotna dla mnie informacja, gdyż na podstawie laserowych wręg zamierzam wykonać kopyto do zrobienia kadłuba z żelkotu.

Post zmieniony (03-01-13 16:35)

 
03-01-13 16:51  Odp: [technika] Pytania o capon
Rakoth   

Ja się dołączam do pytania Szyszaka, bo też planuję użyć capon, ale nie wiem z czym się to je i niby już czytałem jak to się robi, ale nikt nie opisywał jak wtedy się nawija części itd. Obecnie również stosuję metodę na wilgotną szmatkę.

 
03-01-13 17:09  Odp: [technika] Pytania o capon
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Petrochemik, rozcieńczam oczywiście rozcieńczalnikiem nitro mniej więcej do konsystencji sklepowej śmietany.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
03-01-13 17:19  Odp: [technika] Pytania o capon
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ja nie rozcieńczam, stosuje Kapon od obu wytwórców. Zauważalnych różnic nie stwierdziłem. Rozprowadzam Kapon najzwyklejszym pędzlem na krzyż patrząc na arkusz pod światło. Widać wtedy gdzie jeszcze Kaponu nie ma lub gdzie go jest za dużo. Każdy arkusz jest kaponowany z obu stron, arkusze na cienkim papierze z wręgami też impregnuję.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024