FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
18-10-12 12:19  [technika] wszystko o gąsienicach
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Witam. na początku przyznam się bez bicia, że oglądałem galerie modeli pojazdów bojowych czy wogóle gąsienicowych i przyznam że jak widze pojedyncze ogniwa perfekcyjnie połączone i mam myśleć że to poprostu papier to przyłapałem się nie raz na tym, że z mojej rozdziawionej japy wydobył się gęsty potok śliny wprost na bluze etc... ale do rzeczy. nurtuje mnie bardzo wiele kwestii związanych z gąsienicami, od razu też przyznam się że b. długo szukałem rozwiązania na własną rękę, dociekałem pytałem się to tu to tam jak takie coś wykonac. szukałem też ogniw pojedynczych już gotowych do wyciecia i okazało się że z najprostszego sposobu nie znałem mianowicie FK na konradusie. Ok wszystkie mozliwe gąsienice ściągniete w pdfach ładnie pieknie cacy na dysku są, otwieram włączam i tak sie zastanawiam gdzie jest wally???????

Pozwoliłem sobie wyciąć z pdfów tkaie gąsieniczki i wklejam tu zdjątko:



poprawione.

Panie i Panowie tutaj rodzą się moje pytania:

1) jak to wyciąć, na obrazku jest 5 różnych gąsienic do czołgów jakie na pewno chciałbym kiedys pokleić, 7tp, t34/72, sdkpfw i czy mmógłby mi ktoś czarno na białym albo nie... na czerwono zaznaczyć pola jakie mam wycinać? kompletny laik i leser jestem w tej sprawie, więc bardzo prosiłbym o pomoc.

2) obrazek 6 na obrazku :D przedstawia... no własnie nie wiem co przedstawia. napisane jest, że 36, 38 i 40 cm ale jak to sie ma do modelu...

3) czy elementy wyrysowane pod każdą gąsienicą trzeba poprostu zaznaczyć i ctrl c ctrl v x200 sztuk na zapas lub jak napisano w instrukcji o ile jest ona dostepna w pdfie.

4) mniej wiecej czaje jak wyciąć gąsieniec (1szt ogniwa) nr 2 i 5 (dla 5. piękna instrukcja) ale reszta 1,3 i 4 mnie intryguje, jak to złączyć jak skleić, czytałem relacje, oglądałem galerie jakieś materiały, patrzyłem na inne fora no i mało co znalazłem tylko tutaj właśnie to.

5) kolejna kwestia taka, że dla mnie skoro jak byk jest napisane że FK to nie MM a ja chce własnie kleić Małego Modelarza. kolejne pytanie nurtujące mnie, czy te ogniwka będą pasować do tych modeli? dajmy na to skala pewna jest dla tych gąsienic 1:25 o ile pamietam, nie pamietam natomiast czy taka skala wlasnie byla zachowana dla pancerniaków MM, jeśli nie rozumiem przeskalować i będzie cacy?

6) teoretycznie zakładam że MM wydało 3 razy model T34, więc zakładam też, że gąsienice będą pasowały (oczywiście po przeskalowaniu) do każdego z nich.

7) czym ciąć i jak ciąć, po sklejeniu zawikolować czyli przemalować sobie wikolem dla wzmocnienia, dobrze rozumiem... ?

o malowaniu temat był więc się zapoznałem.

Więcej grzechów nie pamiętam... proszę o pomoc szanowną brać modelarską, postanawiam poprawę oraz naukę i sklejenie takich gąsienic do czołgu w ramach pokuty za moją niewiedze....

Z góry dziękuje za odpowiedz :)

--

w budowie: ORP Orkan
oblatane:
zwodowane:
wyjechane:

Post zmieniony (01-08-19 22:11)

 
18-10-12 12:30  Odp: wszystko o gąsienicach
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Zmniejsz chociaż rozmiar fotki, bo mi wyskakuje poza ekran i kiepsko się to czyta.

A wracając do głównego pytania - ja nie jestem specem w sprawach gąsek - ale przeszukując relacje pancerniaków można znaleźć sporo patentów i rozwiązań. Wystarczy tylko kopać i kopać w forum - ale na to potrzeba czasu....

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
18-10-12 13:11  Odp: [technika] wszystko o gąsienicach
ja100 

 

Ad.1 Rusz trochę głową i porównaj podstawowy element wafla z rysunkiem / fotografią oryginalnego ogniwa i dojdziesz co wyciąć a co przykleić.
Ad.2 Numerki // 36, 38, 40// oznaczają szerokość gąski stosowanej w PZ III i PZ IV.
Ad.3 Tak te elementy trzeba powielić we własnym zakresie a stanowią one użebrowanie wafla , ostrogę i pióro.
Ad.4 Tu napisałeś nie jasno... ale domniemam że chodzi Ci jak poszczególne ogniwa ze sobą złączyć ... patrz odp pkt 1.
Ad. 5 Czy będą pasować to jest uzależnione od rozstawu wieńców zębatych w kołach napędowych oraz od podziałki między poszczególnymi zębami. Chodzi o to czy zęby kół wejdą w odpowiednie otwory w gąsienicach.
Ad.6 Znajdź ile wynoszą główne wymiary gąski do T34 i na ich podstawie przelicz jakie powinny być szerokie gąski do konkretnego wydania modelu teciaka.
Ad.7 Czym wycinać... nożyk, zaostrzony śrubokręt odpowiedniej szerokości, wybijaki odpowiedniego kalibru.

 
18-10-12 18:54  Odp: [technika] wszystko o gąsienicach
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 38
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Po zalogowaniu http://www.1-25saf.com/index.php w zakładce download gąsek w formacie PDF masz do wyboru gotowe do druku. Zanim zaczniesz wycinanie warto zakaponować karton co wzmocni i ułatwi pracę. Wycinanie najlepiej wykonać skalpelem. Pomysł na składanie ogniw masz tu wpis z dnia 24-02-11. Gotową gąsienice maluję areografem potem zostaje brudzenie. Wycinamy pola ciemne pozostawiamy białe. Gąski z Fanatyka Kartonu robiłem do KW-2(r).

--
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire

ŁSM

 
18-10-12 21:31  Odp: [technika] wszystko o gąsienicach
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

o! ślicznie! :) bardzo dziekuje :)
naturalnie kaponuje każdą wycinanke (a wykonałem 1 model po 10 letniej przerwie) retusz plakatówkami. a co do źródła chetnie dodam do fav. :) dziekuje pieknie :)

--
--

w budowie:
oblatane: Grumman F4F-3 Wildcat
zwodowane: ORP Orkan, S-2 Wilczur
wyjechane:

 
30-12-12 16:00  Odp: [technika] wszystko o gąsienicach
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Mam pytanie , chcę wykonac gąsiennice z ogniwek i mam pytanie czy jaki drut na bolce łączące będzie lepszy stalowy czy mosiężny?? zresztą przeglądam oferty sklepów w necie i nie widzę bo potrzebuję 1mm drucik do modelu ale nie ma ani mosiężnego ani stalowego , i chyba będę miał problem ze znalezieniem go ;/ szpilka będzie za cienka raczej
Noi jak mocować ze sobą ogniwka?? połączyć za pomocą bolca i dać kroplę cyjanoakrylowego żeby drucik nie wylatywał?? pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024