FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-06-03 15:37  [R] Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
SHORT SUNDERLAND – relacja z budowy

Szkielet
Jest dość skomplikowany, ale klei się go bardzo przyjemnie, praktycznie wszystko pasuje za wyjątkiem kilku miejsc wymagających nieznacznych korekt rzędu 0,5 – 1mm (te błędy być może zresztą powstały z mojej winy).
Autor opracowania nie podaje grubości tektury do podklejenia jakiej należy użyć, ale można się domyślić z szerokości wyciąć narysowanych na wręgach, że powinna to być tektura 1mm. Ze względu na ogromne rozmiary modelu i potrzebną moim zdaniem sztywność użyłem tektury 2mm, co zmusiło mnie również do korekt wszystkich wycięć na łączeniach wręg z podłużnicami.
W miejscach, gdzie w poszyciu są okrągłe okna (czy raczej bulaje), w podłużnicach narysowano prostokątne otwory. Trochę według mnie za małe, więc powiększyłem je tak, żeby zminimalizować widzialność szkieletu przez okna. Tam, gdzie osłabiło to konstrukcję, nasączyłem podłużnice cyjanopanem (zwłaszcza na narożnikach).
Przyszła kolej na część dziobową. Stosuję celowo nazewnictwo okrętowe, bo Sunderland przypomina wielkie pływało - zwłaszcza na etapie szkieletu, kiedy nie ma jeszcze skrzydeł.
Na dziobie jest kilka części z barwnymi powierzchniami, które będą później widoczne. Niestety, wściekły zielony kolor użyty do nich to nieporozumienie. Pojawia się on zresztą też na innych częściach, które mają stanowić jednolity kolorystycznie ciąg z sąsiadującymi elementami. Na szczęście jest zapas kolorów, więc np. wściekle zieloną powierzchnię redanu będzie można zakryć. Wszędzie tam, gdzie przez okna będzie widać szkielet, pomalowałem go kolorem RAF Interior Green Testorsa. Kolorem tym pokryłem też wszystkie jaskrawozielone powierzchnie z nadrukowanymi płaskimi elementami wyposażenia.
W części dziobowej, jak również w kabinie pilotów jest sporo elementów przestrzennych, a które po prostu narysowano na płaskiej powierzchni. Oczywiście nadałem im trzeci wymiar – i tak powstał ponton, kotwica oraz silnik elektryczny, które się znajdują na pokładzie dziobowym i będą doskonale widoczne po odsunięciu wieżyczki strzelca dziobowego.
Tak samo elementy w kabinie – wiszące na ścianie skrzynki z przełącznikami, wszystkie dźwignie i kabelki – w moim modelu „wyszły” z płaskich powierzchni w trzeci wymiar.

Trzeba uważać na numerację części – są błędy. I tak np. części 35 (wręga w kabinie) nie ma w ogóle, ale z rysunku wynika, że chodzi o części A1 i A2 – pulpit z przyrządami.
Z kolei części od 38 do 41 powtarzają się w dwóch miejscach – raz są to elementy szkieletu, a dalej okazuje się, że tymi numerami są oznaczone również fragmenty poszycia.
Nie utrudnia to jednak zbytnio sklejania i łatwo można dojść o co chodzi. Przynajmniej na razie :-)

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.


Post zmieniony (12-02-09 12:31)

 
30-06-03 20:13  Re: Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Fajna maszynka. Widziałem ją na konkursie w Bielsku w 2000 lub w 2001 roku. Jednak za nieregulaminowe malowanie dyskwalifikacja. Szkoda, bo podobno pomalowane od podstaw były skrzydła, czego ja nawet nie zauważyłem (perfekcja). Był też ładnie postrzelany po tyle kadłuba i po jednym silniku. W gondolach silnikowych gośc umieścił silniczki i trzy śmigła się kręciły ( to w postrzelanym silniku było nieruchome). Fotki były w którejś Kartonówce.

 
01-07-03 00:24  Re: Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

WOW całkiem podobne do BV 138. Z tego ci widzę to będzie to fajna łódz latająca.

 
01-07-03 11:38  Re: Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

to lubię!!! wielkie i ze skrzydłami ;-)
czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy, szczególnie na skrzydła, jak Ci ładnie wyjdą (a to jest pewne) masz zapewnione "100 pytań do...." ode mnie :-)))) bo moje w moim b17 wyszły ....jakby tu powiedzieć.....nienajlepiej :-)

 
01-07-03 15:06  Re: Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam !
Dziś wreszcie przyszedł mój Sunderland z Gomixu (prawie miesiąc od zamówienia) ! Dlatego będę z wielką uwagą obserwował Twoje Batonus poczynania przy nim . Czy z grubością szkieletu to nie przesadzasz ? Wręg i wzdłużnic jest dużo i chyba powinny wytrzymać na tekturze 1 mm.
Pozdrawiam

 
01-07-03 15:35  Re: Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Teraz, oklejając tak sobie myślę, że przesadziłem. Szkielet jest ciężki i muszę bardzo uważać na poszerzanie wcięć i pasowanie poszycia.
Ale konstrukcja jest tak pancerna, że byle atom tego nie ruszy ;-)

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
01-07-03 15:46  Re: Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Nie wiem, jak to jest u Ciebie, ale ja nie lubię zbyt ciężkiego szkieletu (choć nie dotyczy to samolotów), bo wtedy podczas brania go do ręki poszycie jest znacznie bardziej podatne na wgniecenia.
Tomek

 
01-07-03 16:18  Re: Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Masz rację - to wada. A zaletą jest wtedy szerokość wręg, które mogą występować w roli sklejek.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
01-07-03 17:33  Re: Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
bedrzich 

 

Ładnie! A może więcej zdjęć szczegółów wnętrz - też mam ten model i kusi...
A tak OT - masz jakieś dobre materiały dot. samolotu?

Pozdrawiam!
-------------------------------------------
PAPIERU!

 
01-07-03 17:44  Re: Short Sunderland - Relacja z budowy cz I
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Co do szczegółów wnętrz - właśnie męczę się nad tablicą przyrządów. Przeglądam zdjęcia z netu i... oczywiście zgroza. Wygląd całego wyposażenia wg wycinanki jest zupełnie iiny, niż na zdjęciach. Zawsze mnie to załamuje i co gorsza, jest regułą.
Wystarczy, że znajdzie się zdjęcia trochę innego egzemplarza, z innej serii produkcyjnej i cała idea wzorowania się na zdjęciach bierze w łeb. Pewnie też to czasem macie :-)

Staram się więc uplastycznić to, co mam z wycinanki - robię przeszklone zegary (a jest ich od cholery), wystające przyciski, skrzynki na ścianach kabiny, kable itd.
Zdjęcia - na razie przerwa. Bez cyfracza ciężko... A widziałem fajny, z makro od 5cm niestety nie na moją kieszeń.

materiały mam z netu - wszedłem na google.pl, wpisałem "short sunderland" i poszło... setki stron, których adresów niestety nie zapisałem, bo na bieżąco ciągnąłem zdjęcia i już nie było potrzeby.
Służę kolekcją najlepszych na priv.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024