FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
02-12-12 11:25  [R/G] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ponad rok temu założyłem sobie, że skleję modele małego okrętu, średniego i dużego. Mały – ORP Kujawiak, stoi na półce. Średni – ORP Burza, także jest gotowy. No to przyszedł czas na duży.
I tak na warsztat trafiła ,,Komuna Paryska” - ,, Парижская коммуна” wydawnictwa ,,Бумажное Моделирование''. Zadecydowały o tym trzy rzeczy. Po pierwsze ,,Ganguty” zawsze mi się podobały, głównie za sprawą ,,inności” rozmieszczenia artylerii głównej. Po drugie wydaje mi się, że model jest mniej skomplikowany od wielu innych pancerników, które mi się podobają. A po trzecie dostałem go w prezencie :).
Pierwotnie planowałem wykorzystać MM z 87 roku w którym jest ,,Oktiabrskaka Rewolucja”. I model miał być budowany na stan zaraz po wejściu do służby w 1914 roku. Ale im więcej oglądałem materiałów, tym mniej mi się podobał, bo za bardzo przypominał mnie, czyli był ,,za łysy" :) . Więc zapadła decyzja o budowie wg wyglądu tak jak w MM na koniec lat trzydziestych. Wiedziałem, że w wycinance jest trochę błędów i niezgodności z oryginałem (np. kształt wież artylerii głównej), ale po zebraniu pewnej ilości materiałów okazało się, że jest ich tyle (włącznie z kadłubem), że gdybym chciał go skleić tak jak być powinno to chyba bym musiał przerobić całą wycinankę. A na to jestem za cienki. Więc gdy rodzinka słyszała moje szlochy i lamenty, chcąc oszczędzić mi resztki włosów, zlitowała się i przy pewnej okazji kupiła mi prezent - ,,Komunę Paryską” z BM wraz z kompletem laserków i luf.
Model będzie już tradycyjnie malowany i postaram się coś mu tam podokładać. Tradycyjnie liczę na Waszą pomoc bo już mam kilka niewiadomych np. który samolot dodać bo mam ,,trzech chętnych” :) , ale o wątpliwosciach będę pisał w następnych postach. Ot i cała historia i wstęp.
Szkielet sklejało się bez najmniejszego problemu. Jedynie nie wkleiłem przewidzianych przez autora wzmocnień w środkowej części kadłuba, które wykorzystałem do wklejenia częściowego podposzycia.
Na początek okładka



I podstawowy szkielet



--

Post zmieniony (29-08-16 09:47)

 
03-12-12 16:09  Odp: [R] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Cieszę się z tak dużej i znakomitej widowni. Postaram się żeby było co oglądać. Trochę materiałów zebrałem, ale za każde kolejne zdjęcie, czy link będę wdzięczny, bo jeśli już ja je mam to może się przydadzą komuś kto w przyszłości będzie sklejał KP.
Wybiegając trochę w przyszłość, tak jak już pisałem zastanawiam się jaki samolot umieścić na wieży nr 3. Jedyny typ uwieczniony na zdjęciu KR-1 - Heinkel HD 55



Czy też może jeden z używanych w tym czasie przez marynarkę radziecką typów samolotów, który przynajmniej teoretycznie mógł sobie odpoczywać na dachu wieży po nużącym locie :)

Be-2


Be-4


Mbr-2


Przyznam bez bicia, ze najbardziej mnie korci ten ostatni.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
14-12-12 17:28  Odp: [R] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Prace nad kadłubem trwają. Szkielet poniżej lini wodnej wypełniłem oazisem (ze względu na profilowanie łuków), a w części nad linią dałem podposzycie z tektury (tu z kolei ze względu na proste odcinki). Pewnych części nie wypełniałem gdyż będą na nich aż trzy warstwy tektury (pasy opancerzenia).



Przy oklejaniu kadłuba poniżej LW wszystko pasowało w 99%. Na całej długości oklejki mają w sumie około 4 mm za dużo. Natomiast powyżej LW przyklejenie oklejek dziobu to już wyższa technika. Gdybym sklejał model w standarcie to:
- bardzo trudno wygiąć te oklejki w dwóch płaszczyznach jednocześnie, no chyba że jakoś na mokro
- oklejki są za krótkie w stosunku do pokładu i to o 3-4 mm każda.
Ale dzięki temu, że model maluję to ,,szpachel i kit, zrobi git" :)



W wycinance wały śrób są do sklejenia z papieru ( złotego koloru !), a chcę zrobić metalowe. Zastanawiam się czy mają mieć 2 mm, czy 3 mm. Nigdzie nie moge znaleźć jaka powinna być w tej skali ich średnica. Za podpowiedź oczywiście będę wdzięczny.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
30-12-12 13:37  Odp: [R] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Prace nad kadłubem z przerwą na choróbsko i święta trwają. Zaczynam ,,dopieszczać" kadłub w rytm piosenki Maanamu - ,,Falowanie i spadanie" zastępujęc te słowa swoimi tzn. - szpachlowanie, szlifowanie .... Kolory oczywiście jeszcze nie docelowe bo wykorzystuję do podkładu wszelkie ,,zbędne" w tej chwili Humbrole.



--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
22-01-13 15:23  Odp: [R] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kadłub już po ostatnim malowaniu podkładami. Burtowy pas pancerza pogrubiłem w porównaniu z wycinanką do 1 mm i teraz bardziej przypomina oryginał.Teraz szlifowanko papierem 2000 i przechodzę do bulajów, kluz kotwicznych, dodatkowych pasów pancerza (nie ujęte w wycinance) przy pierwszej i ostatniej parze dział w kazamatach, pasów łączenia poszycia poniżej LW, śrób, sterów itd. Kazamaty zrobiłem zamknęte, gdyż będę robił pokrowce na działach i to mi ułatwi robotę.



Śruby i komplet kotwic już wykonałem.



Na pokładzie rozpoczęta najmniejsza z nadbudówek, czyli drugi komin. Podstawę musiałem lekko podocinać, gdyż narożnikowe części wyszły mi ,,letko" za duże.



--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
22-01-13 16:32  Odp: [R] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam.
OSTOJA - w opracowaniu ,,Rosyjskie pancerniki typu Sewastopol" na rysunku przekroju kadłuba zaznaczona jest grubość tego ,,nałożonego" pancerza" na 225 mm.
marek1 - śruby ze zdjęcia, które jest też w ww. opracowaniu (oraz w necie).



--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
31-01-13 09:53  Odp: [R] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Poszczególne części komina są juz sklejone i przygotowane do sklejenia ,,do kupy". Kombinowałem z różnymi czyli trzema :) wariantami zawiasów i zamknięć na klapach, ale w końcu wybrałem tą najprostrzą. Niektóre kominy ,,rurowe" trochę poprzerabiałem wg posiadanych zdjęć.







Zastanawiam się nad jedną rzeczą. A mianowicie czy we flocie ZSRR były używane przed nazwami okrętów jakieś skróty tak jak np. ORP, USS, HMS. Nigdzie nie mogę znaleźć (może źle szukam) żadnych wiadomości na ten temat. Jeżeli ktoś coś o tym wie będę wdzięczny za informacje.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-02-13 11:42  Odp: [R] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Dzięki wszystkim za wyjaśnienia dotyczące skrótów przed nazwami we flocie ZSRR.
marek1 - najprostrza metoda to tak jak zrobiłem, czyli pocięcie drucika na bardzo krótkie odcinki i przyklejenie , nic więcej. Ja kombinowałem z wyginaniem, wklejaniem w nakłute igłą klapy, itd. itp ale przekraczało to moje umiejętności i możliwosci. Efekty były marne :(.
vansen - wycinanka ,,zacaponowana", po sklejeniu papier ścierny 600 do zeszlifowania ,,grubszych" rzeczy, potem 1200 i na koniec 2000 do wygładzenia. Malowanie aerografem, Humbrolami. Najpierw warstwa ,,próbna", na drugi dzień szlifowanie papierem 2000 i potem dwie, trzy baaardzo cienkie warstwy dość mocno rozcieńczoną farbą w odstępach minimum 12-to godzinnych.
Pierwsza nazwijmy to nadbudówką, sklejona.



--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
04-02-13 16:14  Odp: [R] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam.
vansen - zawstydzasz mnie ;).

Art - dobrze się domyślasz :))). To komin. I przyznam się, że klejąc go nawet nie pomyślałem, żeby zrobić ,,mu dziurę". Kleiłem go tak jak był w wycinance. Faktycznie mój błąd. Teoretycznie jest to do naprawienia, ale musiałbym ciąć 2 x 1 mm kartonu i powiem szczerze, że mam srtach, żeby nie narobić sobie gn..... Muszę to sobie przemysleć. A że od dzisiaj nie biorę antybiotyku to będę miał też przy czym mysleć :).

jhradca - bo maluję aerografem. Wszystkie moje modele nim ,,traktowałem" :). Czy to duże powierzchnie, czy małe duperele bo wtedy nie ,,zalewam ich " farbą (jak często, choć nie zawsze, to bywa przy malowaniu pędzlem) i nie tracą szczególików.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
09-02-13 12:01  Odp: [R] Komuna Paryska 1:200, BM.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Dzisiaj tylko dwa zdjecia z budowy pierwszego komina i nadbudówki. Narazie złożone ,,na sucho" w celu dopasowania. Komin jak wyszedł tak wyszedł, ale gdybym miał go kleić jeszcze raz to pociłąbym go na poszczególne segmenty, a nie kleił w jednym kawałku i dodałbym trochę więcej wręg (na kazdym załamaniu). Byłoby o wiele prościej nadać mu ten ,,fajkowaty" kształt.

Głównym powodem napisania tego postu jest pytanie do Was. Chodzi mi o gretingi na pomostach nadbudówek. Jakiego mogły być koloru ? Czy naturalnego drewna, czy jak podaje autor ksiązki o,,Sewastopolach" , że wszystkie pomosty bojowe (nie wspomina osobno o gretingach) były ciemnoszare. Ze zdjęć, które posiadam niestety nic nie można wywnioskować.



--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024