FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
13-11-12 20:41  [Relacja/Galeria] Platforma kolejowa SSys 1:25
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

To moja pierwsza relacja od dłuższego czasu, bowiem pozostając w stałym deficycie czasu wolnego, wolę poświęcić go na klejenie modeli, rezygnując z tej formy aktywności. Ale jako że słowo się rzekło w relacji Gunarsona , rozpoczynam niniejszym raport z budowy niemieckiej platformy kolejowej SSys w skali 1:25, autorstwa Luboscha. Model dostępny jest tutaj.

W założeniu model ma być prezentowany w zestawie z WR-360 lub BR-52, które powstaną w następnej kolejności.

Jest to mój drugi model kolejowy po BD-41, a samymi kolejami interesuję się od stosunkowo niedawna, zatem proszę o wyrozumiałość w zakresie wiedzy technicznej w tym zakresie.

Budowę rozpocząłem od budowy wózków wagonu. Na obecnym etapie wykorzystałem już wszystkie części zawarte w modelu, jednak postanowiłem go wzbogacić o elementy pominięte przez Autora, a w szczególności układ hamulcowy. Jak się okazało, o dobre rysunki nie jest łatwo, a te które udało mi się zdobyć bardziej mi sprawę skomplikowały niż ułatwiły. Najbardziej czytelne okazały się zdjęcia modelu (tak, wiem, uprawiam herezję w tym momencie), dostępne tutaj. Jak się okazało przy montażu zaprojektowanych przeze mnie części, zdjęcia chyba też odczytałem nie do końca prawidłowo. Na pytania w rodzaju "czy to by w ogóle w realu miało prawo działać?" odpowiadam z góry: być może nie, ale na obecnym etapie przy dostępnej mi wiedzy zależy mi przede wszystkim na oddaniu wyglądu rzeczywistego wózka, w szczególności że aby zobaczyć efekty mojej pracy trzeba będzie wagon podnieść i obejrzeć od spodu, za co - lojalnie uprzedzam - będę tłukł po łapach ;-).

Tyle tytułem wstępu, teraz kilka zdjęć. Obecnie w modelu dodałem kilka części, ale zastrzegam, że to dopiero początek. Zacząłem też po raz pierwszy bawić się z brudzeniem pigmentami:



Wszelkie uwagi oczywiście mile widziane.

--

Post zmieniony (07-02-13 16:18)

 
13-11-12 20:52  Odp: [Relacja] Platforma kolejowa SSys 1:25
Gunarson 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Noo.
To mi się podoba!
Mówisz i jest...

Długo zastanawiałem się, czy aby grubość głównej ramy wózka, zaproponowana przez autora (1mm) jest wystarczająca. I chyba 1mm to za mało. Ja zdwoiłbym ten wymiar.

Cięgna hamulców w porządku, tylko, że masz je z jednej strony osi, na jedną parę hamulców, a druga para?

Na koniec jeszcze tylko o zestawy kołowe zapytam: nie myślałeś Stealth, aby coś przykombinować z tą płaskością kół od wewnątrz?

W ogóle to nieźle. Wygląda elegancko. "Rdzewienie" ram podoba mi się.
Vallejo?

Post zmieniony (13-11-12 23:26)

 
17-11-12 13:04  Odp: [Relacja] Platforma kolejowa SSys 1:25
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Wózki identyko jak w tendrach Ty2.

--

 
18-11-12 18:33  Odp: [Relacja] Platforma kolejowa SSys 1:25
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

@Gunarson

Tak jak pisałem, to dopiero początek - cięgna oczywiście będą na wszystkich hamulcach. Co do kół natomiast, to zdjęć i rysunków zacząłem szukać dopiero po ukończeniu ramy i kół. Konkluzja była taka, że aby zadbać o wierność z oryginałem, budowę trzeba by zacząć od nowa, a może nawet od podstaw. Na razie za cienki jeszcze jestem w tej tematyce, więc postanowiłem że nie będę się porywał z motyką na słońce i zbuduję model w oparciu o gotowy już projekt, mając świadomość jego wad.

A brudzenie to pigment MIG Track Brown P414.

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
24-11-12 12:23  Odp: [Relacja] Platforma kolejowa SSys 1:25
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Układy hamulcowe skończone:


Jeszcze kilka dodatków do wózków i będzie można przejść do samej platformy.

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
24-11-12 12:58  Odp: [Relacja] Platforma kolejowa SSys 1:25
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dwie drobne poprawki bym sugerował - na pierwszym zdjęciu po lewej cięgno od czołownicy do przekładni hamulcowej powinno być aż do tej rury poprzecznej (jest to element stały) i na nim wisi lewa część przekładni. A druga to ten sześciokątny element na górze powinien mieć dwie poprzeczki tak żeby było trojkąt - prostokąt - trójkąt.

 
24-11-12 13:15  Odp: [Relacja] Platforma kolejowa SSys 1:25
Gunarson 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Stealth dobrze jest. Mi się na przykład podoba. Wiadomo, że z czasem dochodzi się, że coś można było zrobić lepiej, ale na tym to chyba polega. Doświadczenia potęgują.
Zauważyłem, że dodałeś wzmocnienie głównego elementu ramy( ta płyta z dwoma otworami od spodu) Chciałeś konstrukcję wzmocnić?

 
24-11-12 14:36  Odp: [Relacja] Platforma kolejowa SSys 1:25
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

@ubottd:

Nie wiem, czy do końca rozumiem, o którym konkretnie elemencie mówisz, masz może jakiś link do rysunku albo zdjęcia? Ja wzorowałem się na modelu, do którego link puściłem w pierwszym poście. Wprawdzie dzięki uprzejmości Kolegów otrzymałem kilka rysunków, ale to co mi z nich wynikało było dla mnie tak ze sobą sprzeczne, że w ogóle nie wiedziałem, jak je wykorzystać. Odnośnie tego sześciokątnego elementu, to nie ma problemu żeby dodać poprzeczki. Natomiast to, czego nie wyczytałem ze zdjęć, to to, że te zwężające się ramiona powinny chyba również nieco opadać w dół, wtedy element łączący z cięgnem hamulca byłby takiej samej długości jak analogiczny po przeciwnej stronie osi.

@ Gunarson:

Spodnią ścianę głównego elementu ramy dodałem przede wszystkim dlatego, że ze wszystkich źródeł wynikało, że tam była. Jednak zalecałbym dodanie jej każdemu, bowiem rzeczywiście usztywnia konstrukcję, a jest to element za który najczęściej łapie się wózek (przynajmniej na wcześniejszym etapie budowy) i bez spodniej ścianki boczne łatwo się zapadają.

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
10-12-12 11:11  Odp: [Relacja] Platforma kolejowa SSys 1:25
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Zabawa z wózkami zakończona, a właściwie prawie zakończona, bo po zakończeniu zdjęć zorientowałem się że nie dokleiłem trzech z czterech owych poprzeczek w sześciokątnym elemencie, o których pisał uboottd trzy posty wyżej. Brak zostanie niezwłocznie uzupełniony, ale myślę że nie jest to element wymagający odrębnej dokumentacji zdjęciowej.




--

Post zmieniony (10-12-12 11:12)

 
10-12-12 22:29  Odp: [Relacja] Platforma kolejowa SSys 1:25
Gunarson 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć.
Na bogato Stealth.
Ładnie, będę się kierował ścieżką którą przecierasz..

A tak na marginesie- nanosiłeś więcej rdzy na wózki? Porównuję foty z pierwszego postu i te ostatnie, teraz i jest różnica. Nie koniecznie na plus... nie za dużo rdzawego pyłu?
(chyba że mi się wydaje, to przepraszam)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024