FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-10-12 23:53  [Relacja/Galeria] MM 3/99 N1K1-Ja SHIDEN
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Witam!

Miesiąc temu wróciłem do klejenia po dość długiej przerwie, związanej z rożnymi sprawami jak studia czy ogólnie pojęte życie ;)

Po powrocie najpierw zabrałem się za zakończenie budowy Karasia (Galeria w 50 lat MM) wyszedł sobie niezbyt rewelacyjnie :S Postanowiłem więc podszkolić się na jakimś prostym modelu. Wybór padł na:



Autor Ryszard Maja (Kleiłem kiedyś jego Dzika, całkiem przyjemnie się sklejało, choć były błędy) Co do tego model zawiera 4 arkusze z częściami na kartonie i jeden z wręgami na zwykłym papierze.

Jako że przy okazji, chciałem popróbować kilku nowych rzeczy arkusze na początek zagruntowałem, bezbarwnym lakierem akrylowym. Pomysły wydaje mi się średnio udany. Arkusze stały się sztywniejsze i w dotyku "grubsze" formują się mimo tego znośnie. Kolejnym eksperymentem jest retusz pod kolor, do tej pory był to zazwyczaj czarny tusz, tu użyłem zwykłych farb plakatowych.

Model będzie sklejany, na jedną wręgę+sklejkę (pod kolor) autor zaprojektował co prawda szkielet okrętowy ale nie wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem w tym modelu.

Pierwsze 3 segmenty pasowały bez zarzutu:



Problemy zaczęły się przy stateczniku ogonowym. O ile samo poszycie na statecznik jest dobrze wykreślone, to już linie podziału blachy dolnej części nie zgrywają się z kadłubem. Rozciąłem wiec statecznik na 2 części (wzdłuż białego pola na wręgi do statecznika poziomego). Następnie przykleiłem górną cześć statecznika (pasowała idealnie) a następnie dopasowałem dolne połówki - musiałem obciąć około 2 mm z góry. Po tych zabiegach udało mi się uzyskać ładne zgranie linii podziału, jedynym minusem jest trójkątna szpara powstała w miejscu łączenia się dwóch polówek dolnej części statecznika, ale to bez problemu zamaskuje małym klinem.



Następnie rozpocząłem prace z przednimi częściami kadłuba (kabina pilota i silnik) i tu spotkała mnie kolejna niespodzianka:



Wręga K okazała się znacznie mniejsza (pomimo tego ze dorobiłem sklejki z brystolu) na dodatek tylna ścianka kabiny pilota jest biała a powinna być jak reszta ścianek szara. Oba błędy są jednak do naprawienia:) To na razie tyle.

P.S: Jestem dyslektykiem, sprawdzam po kilka razy tekst ale i tak zdarzają się błędy, proszę więc o wyrozumiałość

--

Post zmieniony (16-11-13 16:57)

 
22-10-12 16:17  Odp: [R] N1K1-Ja SHIDEn MM 3/99
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Przemku , nie mam najmniejszego zamiaru zniechęcać Cię do tego modelu, ale ja poległem ... na etapie pasowania kadłuba do płatów. Nie starczyło mi cierpliwości na docinanie i dopasowywanie elementów a niedoróbki sięgały 3 milimetrów. Potem sobie pomyslałem,żeby wykorzystać metode oklejania kawałkami kartonu imitującymi poszczególne arkusze blachy poszycia, ale mi to przeszło.. Zabrałem się za model Betty a Shiden wylądował w koszu.
Życzę Ci konsekwencji w pracy, bo umiejetności, by poradzić sobie z błędami pewnie Ci nie zabraknie.
Sam samolot jest bardzo oryginalny i warto mieć model w swoich zbiorach. Masz ode mnie doping, żebyś przebrnął przez pułapki zastawione przez Autora.

 
22-10-12 17:38  Odp: [R] N1K1-Ja SHIDEn MM 3/99
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Pooglądam z przyjemnością zmagania z Shiden'em, sam miałem go kleić, ale jakoś niechcący kupiłem f-16 z 99r. ;P

Pzdr.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
22-10-12 19:19  Odp: [R] N1K1-Ja SHIDEn MM 3/99
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Najciekawsze w tym modelu jest to, że autor zaprojektował kołpak śmigła do trzech łopat (o ile dobrze pamiętam, bo już dawno nie mam tego modelu;))

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
23-10-12 11:42  Odp: [R] N1K1-Ja SHIDEn MM 3/99
-BARTEK-   

Skleiłem ten model, ale zapomniałem o retuszowaniu krawędzi segmentów, potem próbowałem to naprawić ale efekt opłakany, więc się nie pochwalę, ale model ma fajną linię i mimo niedużych wymiaró, sklejony daje sporo frajdy i jest efektowny.

Powodzenia w klejeniu,

będę obserwował :)

--
-------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam, Bartek.

 
29-10-12 23:10  Odp: [Relacja] N1K1-Ja SHIDEn MM 3/99
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Witam !

Czas na kolejne fotki z budowy. Na początek kabina pilota:


Jak widać niezbyt "wypasiona" tylną ściankę która nie była pokolorowana wykonałem z kawałka barwionego kartonu, nie jest to ten sam odcień ale po montażu różnicy zbytnio nie widać. Co do zbyt małej wręgi "K" to została podklejona kolejnym kawałkiem tektury tylko trochę większym, potem wystarczyło przyciąć i wszystko gra :)

Kabina sklejona i na swoim miejscu (przepraszam że tak mało widać, ale przez tą ciasnotę ciężko uchwycić coś więcej :/


I kolejny segment:


Jak widać wyciąłem białe pola w otworach wentylacyjnych (?) dziurki te będą jeszcze od wewnątrz podklejone czarnym kartonem by uzyskać efekt głębi. Segment ten przeciąłem żeby ułatwić sobie dopasowanie poszycia, miejsca ta zostaną poźnij zasłonięte przejściem kadłub skrzydło.

To na razie tyle, ten etap prac przebiegł bez żadnych problemów.

--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
29-10-12 23:15  Odp: [Relacja] N1K1-Ja SHIDEn MM 3/99
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Zeskanuj sobie "pseudo cylindry". W wycinance jest o jeden mniej, też go kleję, jako model odpoczynkowy ale szału niema.
Motywacji i chęci życzę.

 
12-07-13 14:07  Odp: [Relacja] N1K1-Ja SHIDEn MM 3/99
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Witam!

Po dość długiej przerwie wróciłem do budowy tego samolociku. Na początek kadłub z wklejoną wręgą H, jak widać dolne poszycie jest podzielone na dwie części i jedna nie jest przyklejona. Okazało się że miałem ten sam problem co randar w swojej relacji, mianowicie na spodzie powstałą około 1 mm szpara. PO paru poprawkach i małym szlifowaniu udało się spasować osłone silnik z resztą kadłuba.



Osłona silnika z szkieletem, wykorzystałem oryginalny szkielet bez wręgi F



I przymiarka na sucho:



Wszystko ładnie pasuje, trzeba poprawić jeszcze retusz bo farby plakatowe szybko się ścierają :/ Co do silnika zastanawiałem się and wykonaniem własnej makiety, ale uznałem że jednak wykorzystam oryginalne "cylindry"

Jak na razie budowa przebiega bez większych problemów.

--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
23-07-13 22:14  Odp: [Relacja] N1K1-Ja SHIDEN MM 3/99
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Kolejne fotki. Na początek makieta silnika, wyszła tak sobie:



Ogon y statecznikami, trzeba było trochę je przyciąć aby prawidłowo dolegały, na zdjęciu widzę jednak że prawy mi uciekł do przodu :(( - w rzeczywistości tego tak nie widać.



I widok na obecny stan budowy, jak widać rozpocząłem już prace nad skrzydłami. Z analizy rysunków i części wynika że są on trochę skomplikowane (łamane w połowie) do tego dochodzi dość ciekawy patent na podwozie i przejście kadłub-skrzydło, zobaczmy jak mi to wyjdzie :)



--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 
10-10-13 19:11  Odp: [Relacja] MM 3/99 N1K1-Ja SHIDEN
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Mała aktualizacja. Skrzydła wyszły nawet nieźle aczkolwiek były problemy z wzniosem i przejściem kadłub skrzydło. Szkielet zaproponowany przez projektanta nie chce za bardzo trzymać wzniosu i jest delikatny trzeba wiec ciągle kontrolować wznios przy klejeniu przejścia kadłub-skrzydła.



Teraz zająłem się podwoziem które ze względu na swoją długość wygląda dość dziwacznie, mam nadziej że po doklejeniu pokryw poprawi się wygląd.

--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024