FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 25Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
14-09-12 19:12  [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.
Chciałbym wam przedstawić moją pracę nad modelem znanym. Jest to jak w tytule HMS Bellona wydawnictwa Shipyard - skala 1:96. Niestety moje poprzednie projekty na razie do skutku nie doszły - miłość do żagli i linek wzięła górę nad szarością pancerników. Chociaż może kiedyś kto wie...
Budowany model jest wykonany w technice kartonowo - fornirowej. Pierwszym etapem było wykonanie pokładów. Do ich wykonania użyłem forniru brzozowego grubości 0,6 mm. Imitacja uszczelnienia pomiędzy poszczególnymi deskami to czarny marker. Ważną sprawą jest posmarowanie krawędzi desek cienką warstwą kleju do drewna, aby tusz nie wnikał wgłąb desek ( ja używam kleju Pattex Express). Tak to wyszło:



Następnie wykonałem szkielet. Tutaj poszedłem na łatwiznę i użyłem laserowo ciętego. Następnie wykonałem poprzeczki zapobiegające zapadaniu poszycia:



Przymiarka pokładów i etap ich powstawania:




Kolejnym etapem było wykonanie pierwszej warstwy poszycia:




Niestety bez szpachli się nie obyło. Następnie przyszła druga warstwa poszycia. Tutaj postanowiłem dodać coś od siebie i wykonałem odbojnicę z pojedynczych elementów. Wzorowałem się na rysunkach z książki " Anatomy of the ship":



Drugie poszycie nie zostało podklejone na tekturę 1 mm jak mówi instrukcja. Dla waloryzacji modelu użyłem forniru grubości 1 mm. Fornir to jabłoń. Pierwsze próby:



Następnie wykonałem stępkę i pomalowałem odbojnicę:



Następnym krokiem było poszycie powyżej odbojnicy. Tutaj sprawa jest dosyć prosta ponieważ mamy narysowany przebieg planek na poszyciu kartonowym. Gorzej jest poniżej odbojnicy - tam już trzeba kombinować i planować przebieg poszczególnych desek. Pierwsze kroki:



Po skończeniu górnej części poszycia model prezentuje się następująco:



Następnie poszycie poniżej odbojnicy. Poszycie powinno wykonywać się symetrycznie tzn. kłaść planki naprzemiennie na obu burtach. Ja oczywiście zrobiłem po swojemu. najpierw jedna strona:



I druga strona:




Tak wygląda model na chwilę obecną. Postanowiłem podzielić się moją pracą, ponieważ uważam, że na forach zawsze jest pewien niedosyt żaglowców. Wszelkie komentarze i opinie mile widziane :)

--

 
14-09-12 19:43  Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 39
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 3

Będzie piękny model i to waloryzowany. Dużo już zrobiłeś ale jeszcze więcej przed Tobą. Trzymam kciuki i kibicuję popełniłem kiedyś ten żaglowiec ale w standardzie.
Pozdrawiam.

--
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire

ŁSM

 
14-09-12 20:03  Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wygląda to fenomenalnie. Trzymam kciuki do końca modelu. Pozdrawiam

 
14-09-12 20:18  Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

ile, poza szkieletem, zamierzasz wykonać z kartonu?

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
14-09-12 21:29  Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Bellona to piękny liniowiec. Model nawet w porządku, jednak fornir do mnie nie przemawia, jako do osoby zakopanej w kartonie. Moim zdaniem to jest nieodpowiednie forum na tego typu modele, a Twoje pochwalenie i uargumentowanie tematu deficytem żaglowców na forach pozostawię bez komentarza.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
14-09-12 21:41  Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

własnie dlatego zapytałem Kolegę o plany wykorzystania kartonu w modelu. oczywiście, drewniane modele zaglowców na bazie wycinanek Shipyardu to z reguły piekna sprawa. Ale to już nie karton...

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
14-09-12 21:50  Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.
Jeżeli model się podoba to bardzo mi miło :)
Kolego Raziel_3 i Patryk.K na dzień dzisiejszy 70% modelu stanowi karton - szkielet, dwa poszycia, pokłady z forniru również są przyklejone na szablon z kartonu, więc moim zdaniem jest to chyba bardziej model kartonowy? Jeżeli na forum jest pokazany model pancernika który jest malowany i jest wykorzystana masa innych materiałów niż karton to już się nie nadaje na to forum? Na pewno będzie dużo elementów z kartonu. Planuję wykorzystać elementy które zostały z zestawu części ciętych laserem. W miarę możliwości postaram się zamienić elementy kartonowe na drewno. Pozdrawiam

 
14-09-12 22:13  Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jak waloryzowany to waloryzowany z użyciem tego co "pod ręką" - drewna, drutu,.płótna a co w % wyliczać ile w danym modelu produktów z celulozy? Kadłub piękny !

Post zmieniony (14-09-12 22:15)

 
15-09-12 07:37  Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Józek.M   

Sądzę że dyskusja na temat ile jest kartonu w kartonie jest bezcelowa, Ten temat juz się przewijał kilka razy przez forum i każdy miał swoje zdanie . Model jest na bazie kartonowej wycinanki i to powinno załatwiać sprawę. Prawdę mówiąc wielu prześlicznych modeli nie moglibyśmy oglądać gdybyśmy stosowali zasadę karton i tylko karton. ( Ech myślę że ortodoksi mnie nie zjedzą:) ) Szykuje się kolejny żaglowiec których to jest naprawdę deficyt więc trzymajmy kciuki..aby tak dalej do galerii końcowej.
Pozdrawiam

--
Człowiek uczy się całe życie, a i tak głupi umiera ... :)

 
15-09-12 08:13  Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Józek.M napisał:
...trzymajmy kciuki..aby tak dalej do galerii końcowej.

Nic dodać, nic ująć. Powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 25Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024