FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
11-10-12 09:42  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Wtrącę jeszcze swoje "trzy grosze" w temacie pracy nie marynarza, ale na morzu. Była ciężka fizycznie /np. na m/s "Dembowskim" ręcznie podnoszone deski lukowe ładowni a zakrywane brezentem/, nieciekawe warunki bytowania /wspólne kabiny i brak klimatyzacji, kłopoty prowiantowe - pamiętam na 'Dembowskim kwik żywych świń trzymanych na rufie a ja młokos musiałem je otaczać troskliwą opieką/, Kanał Suezki zamknięty - więc taki okrężny rejs na D.Wschód mógł potrwać 6-8 m-cy /rozłąka z rodziną/, nie było lączności satelitarnej, video, CD i całej elektroniki itp. itd. Wszyskto to równoważone było możliwością zobaczenia świata /postoje w portach liczono na dni a nie jak teraz na godziny/ nie ukrywam, że i rozrywki "portowe" były wielce ciekawe no i nie bez przyczyny nie była to Marynarka Handlowa lecz handlująca.
Wracając do tematu planów polskich statków handlowych w dawnych nr. Morza zamieszczane były planiki PMH.
Jeżeli któryś z Forumowiczów byłby zainteresowany jakimś konkretnym statkiem PLO-wskim i ewent. planami mogę obadać co i jak, bo żródło /tzn. dawne PLO/ mam pod nosem/. Raz już popełniłem takową kwerendę dla Muzeum w Żyrardowe /m.s "Żyrardów z serii "Dzieci Polskie"/.
Serdecznie pozdrawiam

 
11-10-12 11:07  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Korsarzu - w 95 roku jak zaczynalem pracowac w PZMie to mialem okazje spotkac kilka osob znajace "Manifest" od podszewki wrecz. Moj kapitan byl chyba mlodym 3 oficerem w jednym z pierwszych rejsow na ML. 2-gi oficer byl na nim po sprzedarzy do Greka i kiedys jak sie zgadali to jeden drugiemu opowiadal jak ten statek wygladal po 18 letniej eksploatacji, co dzialalo a co zostalo zapuszczone. Staremu sie lezka w oku kreicla ;-) bo to byl chyba jego pierwszy statek za offa.
Oczywiscie nie brakowalo slynnych opowiesci o skladajacych sie skrzydlach na probach morskich itp.
Drugi tego statku nie lubial, mial wypadek na manewrach a kapitan i armator grecki generalnie obeszli sie z nim niezbyt elegancko po wszystkim zostawiajac go w Rotterdamie w szpitalu bez odpowiedniego zabezpieczenia - finansowego itp.
Rowniez jakis czas pozniej spotkalem innego matrosa ktory opowiadal historie swojego kolegi ktory za 3-go byl na ML potem jeszcze raz jakis rejs po kolejnym awansie i kiedy w koncu go sprzedali do Greka to tamten ucieszony dostal urlop i mozliwosc poplyniecia na zagraniczny statek z czego skorzystal - w latach 80-tych byly rozne dziwne obostrzenia itp. no i sie gosc troche zdziwil jak przyjechal na keje i zobaczyl znajome nadbudowki pod inna nazwa ale dalej to byl ten sam niedorobiony ML....
Co ciekawe chlopaki mi opowiadali ze kolejne statki z tej serii o nazwach politechnik byly o wiele bardziej dopracowane i udane w uzyciu ale dosyc szybko zostaly opylone za granice - ot takie marynarskie opowiesci....

Ryszard - tak to prawda bylo inaczej ale swiat sie zmienia i idzie do przodu.
Takie spojrzenie z innej storny. Wtedy w PZMie spotkalem 3 mecha ktory mi otworzyl oczy wspominajac lata 70/80. Mowil i co z tego jak wtedy zarabial garsc dolarow i wszedl do sklepu w jakims zachodnim kraju gdzie polki uginaly sie od dobr wszelakich i nie stac go bylo w zasadzie na nic ..... "zaplakal" i wyszedl........

Juz w latach 90-tych bylo lepiej choc tez np. musialem sie prosic starego o jakies durnowate zaliczki a teraz to juz jest high life.
Chce sobie kupic nowego Jane's na ten przyklad , klikam pare minut w klawiature, karta i za kilka dni mam w domu. Jakas inna ksiazka/model/plany prosze bardzo....
Komunikacja - kurcze , codziennie moge dzwonic ile tylko chce do domu. W latach 90-tych dostawalem listy z co najmniej dwu miesiecznym opoznieniem.

Owszem te pobyty w portach to bylo cos fajnego pod warunkiem ze byla kaska i czas..... ale jak sobie przypomne rejsy po pol roku to szczerze nie dziekuje. Wole odwalic swoje 28 dni i do domu na tyle samo.... a jak chce pozwiedzac to sam sobie wybieram miejsce a nie armator......

Jak dla mnie nie ma nawet co porownywac....... a dziewczyny dalej sa tak samo urodziwe wtedy jak i obecnie ;-) w tym temacie niewiele sie zmienilo .......... na szczescie ;-)

Pozdrawiam serdecznie

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-10-12 11:08  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Korsarz: "Niesławność" MANIFESTU (Lipcowego). Być może chodzi o potężne wibracje, które groziły urwaniem się wysuniętych mocno na boki wąskich skrzydeł mostka. W rezultacie musiano już w trakcie eksploatacji dorobić pod tymi skrzydłami specjalne podpory. No, ale samych wibracji wewnatrz nadbudówki to nie usuwało.
Podobne wibracje miał Hel (bliźniak nazywal sie bodajże Wejherowo), ekspresowiec na Japonię. Przy pełnej szybkości 25 w. ponoć urywało się wszystko, co tylko mogło, w związku z tym nieczęsto pozwalano sobie na pełny gaz... przynajmniej tak słyszałem od jednego marynarza.

 
11-10-12 11:15  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Akra - dokladnie o to chodzilo.
Ale na "polibudach" min. obnizono nadbudowke o jeden poziom i to wystarczylo aby poprawic wszystkim samopoczucie.

Co ciekawe na 33-kach chyba ladownia nr. 4 byla przewidziana jako dodatkowy/awaryny zbiornik balastowy. Mozna bylo ja napelnic jak statek jechal pod balastem i z reguly zalogi mialy basen.
Raz mi sie zdarzylo w przelocie z Barcelony do Sfaxu przezyc cos takiego i cholernik dostal takich wibracji ze w srodku wszystko latalo.... w srodku czlowieka tez.

Pierwszy dzien - hi hi ha ha , drugi dzien podobnie ale trzeciego dnia mielismy dosyc..... kawy nie mozna bylo sobie nalac wiecej niz pol kubka bo sie wychlupala...... stwd kleli jak mogli no bo jak tu zupe nalac na talerz.... a spanie to juz w ogole byla mordega...... no wez zasnij jak czujesz jak ci mozg sie o obudowe obija....... obled jakis.
Na szczescie na 4 dzien zawinelismy do Tunezji.......... wiecej juz takich pomyslow stary z chiefem nie mieli.

Statki maja rozne dziwne triki.....

Pozdro

--

Post zmieniony (11-10-12 11:19)

 
11-10-12 11:34  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

A oto zdjęcie basenu na Zygmuncie Auguście (bliźniaku Mieszka I) - to ta niebieska konstrukcja za masztem:


Jak teraz patrzę, to chyba musiano go zrobić na stoczni, bo woda nalewana była stałą rurą przy pomocy pompy. Dostawała się do basenu w bardzo efektowny sposób, tworząc coś w rodzaju jacuzzi :-) Oto ja w prawym dolnym rogu:


Gdy znalazłem te zdjęcia okazało się, że rejs odbył się na przełomie 92/93 roku. Mimo, że wtedy Euroafrica już istniała, na kominie był jeszcze znak PLO, a burty nie mialy żadnego napisu. Trochę wtedy portów zobaczyłem: Brema, Hamburg, Antwerpia, Las Palmas (2 razy), Banjul, Lagos, Tema, Douala, Kribi, Takoradi i Delfzijl. Nie ma co sie zatem dziwić, że kupię model JSC i przerobię go na Zygmunta Augusta. Z BASENEM :-)

Aha, a bliźniaki HELU to były JASTARNIA i WŁADYSŁAWOWO.

Post zmieniony (11-10-12 11:47)

 
11-10-12 11:37  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

E nie no szacun....... basen prawie jak na QM2 ;-)))

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-10-12 11:41  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Końcówki bomów pomalowane były na czarno, bo w pozycji pionowej lubiły ściekać po nich w tropiku smary z bloków. A tak nic nie było widać :-)

 
11-10-12 13:09  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

JANISZ napisał: "... ale świat się zmienia i idzie do przodu". Tak, oczywiście to prawda i b.dobrze. Zapewne nikt już nie życzy sobie powrotu do tego okresu. Dlaczego wraca się do tamtych lat z sentymentem, bo po prostu byliśmy młodsi. Warto wspomnieć o "drobnych" różnicach między PLO a PŻM /siedzący w temacie wiedzą o co chodziło/.
Basen jak widać - firmowy tzn. stoczniowy.
PS - a ja spotykałem "ploszczaki" ze znakiem armatorskim na kominie i napisem POLAFRICA. Tzw. serwis /dział PLO/ - linia Zach.Wybrzeża Afryki miała te napisy malowane /jeśli się nie mylę była to spółka z którymś z armatorów byłej NRD/. Po przekształceniach na Euro-Africa napisów już nie było.
Pozdrawiam

 
11-10-12 13:43  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ryszard: UNIAFRICA (nie POLAFRICA) to był wspólny serwis do Afryki Zachodniej trzech armatorów: Polskie Linie Oceaniczne, oddział w Szczecinie + Deutsche Seerederei Rostock + Estonskie Parachodstwo Tallinn. Oto plowski "Jan Żiżka" z odpowiednim napisem na burcie:



Napisy burtowe na statkach Euroafryki pokazały się stosunkowo niedawno i znajdują się tylko na statkach Linii Afryki Zachodniej. Oto dwa przykłady:

,

--

 
11-10-12 13:55  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Panowie przy okazji o offtopu jaki nam sie tu zrobił. Widzę że macie doświadczenia i wiedzę o jakich większość uczestników forum może jedynie poczytać. Może by tak panowie pozakładali galerie z fotami w dziale okręty :) przyznam że chętnie poczytam i popatrzę :)

Co do modelu, to mam nadziej ze JSC pójdzie tym tropem bo jednostek cywilnych ... no cóż poza właśnie jsc można by policzyć na palcach

Pozdrawiam
Jacek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024